Jump to content



Σχέση μνήμης και oc της cpu


Recommended Posts

Σκέφτομαι να αναβαθμίσω τη ram με προοπτική να την χρησιμοποιήσω στο παλιό μου σύστημα(i7 920), το οποίο αναγνωρίζει μέχρι 1.600Mhz(DDR3) επιβεβαιωμένα, και στη συνέχεια να μπορώ να την χρησιμοποιήσω σε ένα μελλοντικό.

Το ερώτημά μου είναι αν η μνήμη στους haswell(ή και σε πιθανούς μελλοντικούς ίντελ) και στους AMD ανεβάζει υποχρεωτικά ταχύτητα αν κάνεις oc στον επεξεργαστή(αλλάζοντας τον πολλαπλασιαστή του). Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να κλοκάρω ας πούμε τον 4970Κ στα 4,5Ghz και να με φρενάρει η 1.600 RAM;

Με δεδομένο ότι η διαφορά επιδόσεων σε games είναι αμελητέα, ποιά είναι η ελάχιστη ταχύτητα που μπορώ να προμηθευτώ χωρίς εμπόδια σε oc;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Mε βαση την τιμη αγορασε.

 

Υπαρχουν μνημες και 2133 και 2400mhz που κανουν απο 5-10€ παραπανω απο εκεινες των 1600Mhz.

(για τα 8γιγα πχ..αντι για 70-75€ να πας στα 80λιγα ευρω και αν..)

 

 

Tελος το μελλοντικο συστημα θα παιρνει ddr4.

Προφανως δεν αναφερεσαι σε haswell γιατι ειναι με το ενα ποδι στο ταφο.(εκτος αν μιλας για μεταχειρισμενο εκεινη τη στιγμη)

Skylake θα εχουν μαλλον και ddr3..το θεμα ειναι αν θα τους προλαβεις και αυτους στη τριετια.

 

Κατα τα αλλα..οχι ..στο oc δεν σε επηρεαζει πουθενα.

Εχουν αλλο πολλαπλασιαστη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βασικά περιμένω να δω τί θα γίνει με το dx12. Κατά πόσο θα καταστήσει άχρηστες τις cpu με υψηλό ipc.

Αν συμβεί αυτό μπορεί να βγάλω και τριετία με τον 920, διαφορετικά σε κανα χρόνο θα πάω για νέα πλατφόρμα.

Αν ο Skylake υποστηρίζει ddr3, που απ'ότι είδα προ ολίγου φημολογείται, τότε είμαστε οκ. Αν όμως το oc του Skylake γίνεται με περίεργο τρόπο μπορεί να υπάρξει πρόβλημα.

Αυτή τη στιγμή σκεφτόμουν για 4Χ4gb με στόχο να με βγάλει όλη τη νέα γενιά. Γιατί δεν βλέπω οι τιμές να πέφτουν καθόλου εδώ και τρία χρόνια(μάλλον το αντίθετο).

Link to comment
Share on other sites

Απλά, αυτό που έχω δεί είναι ότι το oc μνήμης κόβει το oc του επεξεργαστή νωρίτερα από ό,τι αν έτρεχε η μνήμη spd ή 1600. Για αυτό η σειρά είναι πρώτα oc επεξεργαστή και μετά μνήμης. Από τον δικό μου (που είναι ivy όχι haswell) έχω δεί ότι για να ανέβει η μνήμη καλό είναι να έχει ανέβει κάπως και ο επεξεργαστής. Οπότε, κανείς βρίσκει τις ισορροπίες με trial and fault.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι και ο venom μου είχε πει κάτι αντίστοιχο παλαιότερα. Μου κάνει όμως εντύπωση αυτό. Αφού ο επεξεργαστής δεν κλοκάρει με ανέβασμα του bclk γιατί να τον επηρεάζουν οι μνήμες;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι και ο venom μου είχε πει κάτι αντίστοιχο παλαιότερα. Μου κάνει όμως εντύπωση αυτό. Αφού ο επεξεργαστής δεν κλοκάρει με ανέβασμα του bclk γιατί να τον επηρεάζουν οι μνήμες;

 

Τα εξηγεί απ'έξω-απ'έξω εδώ http://www.overclockers.com/3step-guide-to-overclock-intel-haswell.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μη το δενεις και κομπο.

 

Ισχυει σιγουρα ..απλα ο imc μπορει να τσινισει νωριτερα απο οτι "πρεπει".

Tωρα το νωριτερα μπορει να ειναι πχ..4500mhz αντι για 4700mhz στον επεξεργαστη. Που δεν ειναι ουτε 5% διαφορα...σε mhz..

.Γιατι αν ενδιαφερεσαι για παιχνιδια η συγκεκριμενη διαφορα ειναι κοντα στο 0%.

Πιο δυσκολα πιστευω θα τσινισει με μεγαλυτερο ring bus παρα με μνημες @2133..

 

 

Kατα τα αλλα..σιγουρα ξερεις την αποψη μου για nehalem.

Με το καλο να δεχτειτε το dx12 με το καλο να υιοθετηθει και απο τις εταιριες..αλλα πουλα το το ρημαδι.

Στον 4790k δε, ουτε oc δεν χρειαζεται. 4.4 tτρεχει με ενα τικ (enable) στο bios .

 

Παρε μνημες αν σου λειπει μνημη και βαλτο αγγελια να πας ειτε σε broadwell ειτε σε haswell.

Aλλιως κρατα μεγαλυτερο καλαθι για το dx12 (ελπιδες)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ποιά και η γνώμη σας για έναν φθηνό ssd αποκλειστικά σαν pagefile; Μπορείς με οριακό stuttering να γλιτώσεις την αγορά μεγάλης μνήμης(προσωρινά); Το λέω γιατί στο advanced warfare υπάρχει stutter μόνο όταν προχωράς σε μια νέα περιοχή και μετά στοπ.

 

NTG, στόχος μου είναι τα 60 ή και 50 ακόμα καρέ κλειδωμένα. Προς το παρόν ο 920 με καλύπτει στο 99% των περιπτώσεων. Σκέψου ότι στην περίπτωση του crysis 3 που είναι ένα από 3-4 cpu-heavy παιχνίδια ακόμα και ο 4770κ στοκ δεν σε κρατάει πάνω από τα 60. Ενώ ο 920 είναι λόγω HT πάνω και από 4670Κ.

Η αλλαγή πλατφόρμας σε ίντελ στοιχίζει 600€ περίπου. Γι'αυτό θέλει λίγη σκέψη.

 

@pnick

Άλλα λεει αυτός στο λινκ που έδωσες.

But – and this is a big, bold, italicized, very notable but - overclocking a Haswell CPU at the same time as overclocking the RAM will reduce your IMC’s ability to overclock or reduce your CPU’s ability to overclock. You have to choose one or the other, which is why the CPU came first in this guide. Core speed is king; remember that. If it comes down to choosing which to push farther, the CPU should always win in your calculations.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τί διαφορετικό λέει. Εγώ αυτό προσπαθούσα να σου πώ. Ίσως να μην εκφράστηκα σωστά; Τα παραδείγματα που δίνει από κάτω αυτά που σου έλεγα και εγώ λένε ουσιαστικά. Το oc της μνήμης συνήθως περιορίζει το oc του επεξεργαστή (και το αντίστροφο). Απλά, σου λέει ότι αν πρέπει να διαλέξεις μεταξύ των δύο oc, προτίμα το oc της cpu.

 

Ένα απόσπασμα με αυτό ακριβώς που εννοούσα:

 

You might be able to run DDR3-2800 RAM and overclock your i7 4770K to 4.4 GHz. However, drop that down to DDR3-1600 or DDR3-1866 and that same CPU at the same voltage might be able to get to 4.6 GHz now. Everything in Haswell is linked. Reducing RAM speed on poor-to-pretty good chips will almost invariably increase the CPU’s ability to overclock.

Έγινε επεξεργασία από pnick
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης με οσο ποιο μικρη ταση δουλεουν οι μνημες τοσο ποιο λιγη ταση θελει ο cpu (o/c αλλα και γενικα)

 

Αυτό ισχύει και για τους 920; Που το στηρίζεις;

Δεν πιστεύω να αναφέρεσαι στη σχέση τάσης ανάμεσα σε αυτή του memory controller και αυτή της μνήμης;

Link to comment
Share on other sites

ψιλα γραμματα ειναι περι τασης και συχνοτητας.

Ως αορατα.

 

Kατα τα αλλα αν σκοπευεις να δωσεις 600€ σε ιντελ (γιατι δεn χρειαζεται τοσα)..δωστα..αλλα μη κοιτας 4790k.

Κοιτα 5820K. Λιγο παραπανω θα σου στοιχισει.(max 700)

Link to comment
Share on other sites

Kατα τα αλλα αν σκοπευεις να δωσεις 600€ σε ιντελ (γιατι δεn χρειαζεται τοσα)..δωστα..αλλα μη κοιτας 4790k.

Κοιτα 5820K. Λιγο παραπανω θα σου στοιχισει.(max 700)

 

Για gaming;  :huh:

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

και για πασιεντζα ακομα.

Απο το να δωσει 600ευρω και να μεινει σε 4c/8th..καλυτερα 700€ και 6c/12th

(να δουμε και ποσο κερδος θα εχει στο C3)

 

Aπο ενα σημειο και μετα δεν ειναι τι κανεις στο pc ..αλλα και ποσα δινεις.

 

Aλλιως ναι..συμφωνω και εγω μια απλη z97 των  max 120€ ενας 4690κ και οc οπου παει.

Δυσκολα να μεινει κατω απο 4500mhz και μαζι με 8giga μνημη (6 λογικα θα εχει(ς) τωρα εε?) δυσκολα θα παει πανω απο 400€.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ψιλα γραμματα ειναι περι τασης και συχνοτητας.

Ως αορατα.

 

Kατα τα αλλα αν σκοπευεις να δωσεις 600€ σε ιντελ (γιατι δεn χρειαζεται τοσα)..δωστα..αλλα μη κοιτας 4790k.

Κοιτα 5820K. Λιγο παραπανω θα σου στοιχισει.(max 700)

Βάζω και τη μνήμη μέσα στην αγορά. Και μιας και το ανέφερες για νέα πλατφόρμα...Βλέπω βίντεο από far cry 4 στο youtube με 4670Κ, 8Gb ram και πολύ ισχυρές gpu. Έχουν ακριβώς τα ίδια drops/stutter με αυτά που αντιμετωπίζω. Άρα κάτι άλλο φταίει(συν το 100% βέβαιο memory leakage).

Επειδή έχεις χάσει επαφή με τους πρώτους i7 σε διαβεβαιώ πως πάνε σφαίρα στη συντριπτική πλειοψηφία. Ίσως καλύτερα και από 8350 σε κάποιες περιπτώσεις. Αν δεις review του τελευταίου extreme edition της θρυλικής αυτής αρχιτεκτονικής, βγαίνει με διαφορά πάνω από 8350 με μόλις 3,75Ghz. Από προσωπική πείρα μόνο στο hitman absolution, το crysis 3 και το προβληματικό γενικώς far cry σε ρίχνει κάτω από τα 60. 

 

 

Για gaming;  :huh:

Για multiplayer ναι.

Link to comment
Share on other sites

Τους συνέκρινα και με νέους ιντελ. Tόσο μέσα από "περιθωριακά" σάιτ που βγάζουν, περιέργως, διαφορετικά από τα mainstream αποτελέσματα όσο και με αποτελέσματα του δικού μου. Γούγλαρε far cry 4 4670k να δεις τις βουτιές και τα λέμε. Θες να πάρουμε το witcher 2; Με την 5870 είχα ασταθές frame rate. Μόλις πήρα την nvidia 970, λέω να το ξαναβάλω να δω τί εστί TWIMTBP. Αφού το πατσάρισα και τερμάτισα τα γραφικά πλην ubersampling βεβαίως βεβαίως, τα ίδια χάλια ακριβώς. Ίδιο σκηνικό με το splinter cell conviction. Έβλεπα τις νέες AMD κάρτες(5870 τότε) να σαρώνουν στα έγκυρα σάιτ. Παίρνω και γω την 5850, με ανακούφιση(διώχνοντας την 260), πάω να το τρέξω και μόνο που δεν έκανα εμετό. Ούτε η 7870 το έτρεχε σωστά και θα έβαζα στοίχημα και για την 970.

Γι'αυτό από δω και στο εξής εμπιστοσύνη μόνο σε hard facts.

Τέλος, δεν με ενδιαφέρει καθόλου τί μπορεί να κάνει ένας νέος ίντελ. Αν δω ότι τα 60 καρέ, άντε και λίγο πιο κάτω, κλειδωμένα γίνονται άπιαστος στόχος όλο και συχνότερα, αυτό θα είναι το σήμα για τη μετάβαση.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Τα ποσά εμένα δεν μου βγαίνουν τόσο (δεν είναι η πρώτη φορά). Δεν έχει και πολύ νόημα, αλλά δεν βαριέσαι. Ας κάνω μερικές σούμες (με καλές μητρικές, ούτε φτηνές, ούτε πανάκριβες και 16gb σε κάθε περίπτωση για να είναι πιό συγκρίσιμα τα συστήματα): 

 

1. 4790Κ+Ζ97+16gb (2x8gb, 2133/2400)= 327+135+158= 620

2. 5820Κ+Χ99+16gb (4x4)= 371+240+225= 836

3. 4690Κ+Ζ97+16gb (2x8)= 216+135+158= 509

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η φθηνοτερη χ99 ειναι καλυτερη απο φθηνες ζ97...και παιζει περιπου στις μεσαιες.

6-φασεις, intel lan, alc1150 (οχι οτι τον νοιαζει τον petrossortep η onboard ηχου) αλλα γενικα δεν πασχουν σαν feautures.

Kατα τα γνωστα ..αυτα προσφερει η μητρικη (με εξαιρεση την ultra m.2 καμμια 10αρια sata ,sata express και usb να βαριεσαι να μετρας).

Ολα τα αλλα τα εχει ο cpu και στις δυο περιπτωσεις.

 

Οποτε 327+190+200 = 717€

 

Mνημες φθηνες..οτι να ναι ..δεν εχει νοημα ουτε απο επιδοσεις ουτε απο που θα παιξουν με oc.

Παιρνεις 2133 και σου βγαινουν 3000 και 3200mhz.

Link to comment
Share on other sites

To 327€ από πού προκύπτει για τον 5820Κ; 

 

Εντάξει, και μια Gigabyte Z97-D3H έχει αρκετά πραματάκια επάνω με 111€ (και στοκ να τον αφήσει τον 4790Κ μια χαρά είναι εξάλλου) και εφόσον δεν ενδιαφέρεται για ακριβές μνήμες παίρνει 2x8 στα 1600 με 140€, άρα σύνολο για 4790Κ/Ζ97/16gb = 578€ και με 4690Κ περίπου 470€. Για 5820Κ και 16gb δεν θα πέσει κάτω από 770€. Στην καλύτερη έχει 200€ απόσταση από 1150 πλατφόρμα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.