Jump to content



Σχέση μνήμης και oc της cpu


Recommended Posts

Αν ψαχνεις ανοδο στα minimum καρε πας για αλλαγη πλατφορμας,τα minimum ειναι ως επι το πλειστον θεμα πλατφορμας,και μην ξεχνας και την ταχυτητα της μνημης που πολλοι την θεωρουν ασημαντη,ενας haswell θελει 2400 για μενα να μην μπουκωνει,εχεις 970  αν θυμαμαι και αυτο που εγραψες για το witcher 2 ειναι απαραδεκτο(το uber to ξεχνας εδω με μια 970 για 60αρι σταθερο θελει πιο πολυ δυναμη ακομα),σε κραταει πολυ πισω η πλατφορμα σου,οσο για το crysis 3 μια χαρα το σπρωχνει ο 4770κ με 60αρι καρφωτο,τουλαχιστον στο συστημα μου,και οσο για τον ssd για pagefile ξεχνα το,οσο θα σου δωσει η παραπανω μνημη στην καμια δεν θα το παρεις απο σκληρο δισκο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ψαχνεις ανοδο στα minimum καρε πας για αλλαγη πλατφορμας,τα minimum ειναι ως επι το πλειστον θεμα πλατφορμας,και μην ξεχνας και την ταχυτητα της μνημης που πολλοι την θεωρουν ασημαντη,ενας haswell θελει 2400 για μενα να μην μπουκωνει,εχεις 970  αν θυμαμαι και αυτο που εγραψες για το witcher 2 ειναι απαραδεκτο(το uber to ξεχνας εδω με μια 970 για 60αρι σταθερο θελει πιο πολυ δυναμη ακομα),σε κραταει πολυ πισω η πλατφορμα σου,οσο για το crysis 3 μια χαρα το σπρωχνει ο 4770κ με 60αρι καρφωτο,τουλαχιστον στο συστημα μου,και οσο για τον ssd για pagefile ξεχνα το,οσο θα σου δωσει η παραπανω μνημη στην καμια δεν θα το παρεις απο σκληρο δισκο.

-Το έψαξα και λίγο χθες αυτό με τον ssd σαν pagefile και απ'ότι βλέπω δεν λύνει το πρόβλημα. Τίποτα δεν υποκαθιστά τη ram τελικά.

 

-Το witcher 2 είναι παλιό με χαμηλές απαιτήσεις. Βγήκε σχεδόν μαζί με τον 2600Κ. Επιφυλάσσομαι για κάποια ιδιομορφία του συστήματός μου ή για την έκδοση του(από θείο μιας και το έβαλα σαν bench μόνο).

 

-Όχι, ο 4770/4670 δεν είναι ο κλειδοκράτορας των 60fps και υπάρχουν αναρίθμητα βίντεο από απλό κόσμο που το αποδεικνύουν. Τα επαγγελματικά σάιτ βγάζουν ό,τι τους συμφέρει. Στο watch dogs π.χ. ο 920 κλοκαρισμένος είναι πίσω ένα 10-15% περίπου από τον 4770. [Συγκρίνοντας διάφορα βίντεο με τον δικό μου.] Αξιόλογη διαφορά, αλλά όχι καθοριστική. Στο crysis 3 είμαι μπροστά από τον 4670Κ στα 4Ghz στις σκηνές με το γρασίδι.

Ενδεικτικά:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@Petrossortep,

Καταρχάς να σου πώ κάτι τέτοια βίντεο "ειδικά" στο Crysis 3 το οποίο το έχω 1000μετρήσει/τσεκάρει τα βλέπω και γελάω...

Ένας 4670Κ/4690Κ για gaming είναι υπέραρκετός και ΔΕΝ βουτάει πουθενά! Σε πληροφορώ οτι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων είναι καλύτερος ακόμα και απο 5960Χ!

Οι περισσότεροι όταν αγοράζανε Haswell κάνανε το λάθος και βάζανε 1600άρες μνήμες! Από 2400MHz και πάνω εάν θές να τραβάει ασύστολα το CPU. Εξάλου ο IMC τους το επιτρέπει και οι τιμές πλέον έχουν πέσει για αυτό καμία δικαιολογία για κάτι λιγότερο. Το μόνον ΑΝ θές μειονέκτημα των καθαρών τετραπύρηνων είναι οτι δεν έχουν HT... αυτό όμως στο gaming τις περισσότερες φορές ΔΕΝ φαίνεται ΚΑΝ. Σε περίπτωση που θές gaming PC τράβα στον ποιό καινούργιο 4690Κ μαζί με 16GB 2400+ μνημόνια και τελείωσε η ιστορία. Τον κλοκάρεις και λίγο ή όσο πάει και πάπαλα. Εάν θές να κάνεις και "άλλες" δουλειές ΜΗΝ μπλέξεις με 4790Κ... τράβα απευθείας σε Χ99.

Όσο αφορά το OC στους Haswell απο όσο έχω ασχοληθεί αυτό που παρατηρώ είναι οτι όταν ξεκινάς με υψηλές μνήμες 2400 + δλδ μειώνεται το OC potential και θα σου ανέβει λιγότερο και ποιό δύσκολα απο οτι με χαμηλές 1600άρες. Αν πέσεις όμως σε καλό κομμάτι αυτό το issue είναι λιγότερο εμφανές και ανεβαίνει σχετικά ευκολότερα. Επίσης άμα τον μπουκώσεις με 4 dimms αντί για 2 ανεξαρτήτως χωρητικότητας ζορίζεται αρκετά περισσότερο ο IMC του ειδικά σε υψηλές συχνότητες για αυτό καλύτερα εάν πάς σε 16GB να πάρεις KIT με 2 dimms! Στο λέω γιατί την έχω πατήσει! Τα πολύ καλά κομμάτια θα κλοκάρουν το ίδιο σχεδόν και με 4 dimms αλλά γενικά καλό είναι να παίζεις με 2...!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

O petrossortep εχει δικιο οσον αφορα το crysis 3 με τον 4670 η 4690,εκλεισα το ΗΤ με κλοκαρισμενο τον 4770κ στα 4.9 και το 60αρι δεν το πηρα εκει στα γρασιδια,τωρα για το witcher 2 εκλεισα HT και 2 πυρηνες ,δηλαδη επαιξα με 2 πυρηνες μονο και το 60αρι εμεινε σταθερο.

 

Οταν το game αξιοποιει πληρως απο 4 πυρηνες και πανω παιζει μεγαλο ρολο το HT για αυτο δεν ειδατε και ποτε να προτεινω σε νεο αγοραστη να παει στον I5,παραθετω και ενα link που φαινεται ξεκαθαρα αναλογως την engine

 

http://www.hardware.fr/focus/101/perfs-avec-2-4-6-8-coeurs-4-jeux-loupe.html

 

Τωρα για την μνημη συμφωνω για τα 2400 και το χω ξαναπει,τεσταρα τις μνημες μου απο 1600 μεχρι 2666 και η χρυση τομη ειναι τα 2400 που για διαφορους λογους δεν θα πω για ποιο λογο ειναι εκει το best για τον haswell.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@aqua,

Παίξε μία ολόκληρη πίστα με HT on/off και έλα να μου πείς ΑΝ σε κόβει αυτό ή κάτι άλλο. Τα γρασίδια είναι λίγο παραπάνω απαιτητικά σε θέμα threading αλλά και χωρίς HT ΔΕΝ λές οτι έχεις θέμα!! Εξάλου στο επόμενο καρέ το 60άρι που λές επιστρέφει! Δεν προλαβαίνεις να το νιώσεις στο παιχνίδι τουλάχιστον στα δικά μου μάτια. Και μιλάμε τώρα για CryEngine 3 έτσι... ούτε λόγος για άλλες κατώτερες μηχανές.

Σε κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις το HT θα το νιώσεις αλλά μιλάμε στο σύνολο της δικής μου χρήσης στα παιχνίδια για ένα 5-10% στην καλύτερη.. 

Όσο για αυτό που λές για την χρυσή τομή στα 2400Mhz.. θα συμφωνήσω και ο λόγος είναι απλός.. Δεν παίζουν όλα τα CPU σταθερά τα 2400+ σε όλα τα motherboard. Και όταν χάνεις σε σταθερότητα ακόμα και μνήμες 2800 να έχεις άμα εγώ είμαι βράχος με 2400άρες έχω καλύτερη ροή στα παιχνίδια και δεν ζορίζω στα όρια τον IMC. Γενικά παίζει τεράστιο ρόλο σε τι κομμάτι CPU θα πέσεις... απο κεί ξεκινάνε όλα! Εδώ καμιά φορά μπορεί να αγοράσουμε Xtreme μνημόνια και να μας μείνουν στο χέρι επειδή πέσαμε σε μπανάνα CPU. Άμα πέσουμε σε μπανάνα CPU ούτε το XMP profile ΔΕΝ θα μπορέσουμε να τρέξουμε κανονικά και θα θέλει οχι 1.65V αλλά τουλάχιστον 1.75V. Μπορεί επίσης σε ελάχιστες περιπτώσεις βέβαια να ΜΗΝ παίξει και καθόλου..

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα ποτε οτι με κοβει, απλα ο petrossortep μιλησε για το μαγικο 60αρι,και 55 να επαιρνα με κλειστο το HT πως να το κανουμε δεν ειναι καρφωμενα 60,γενικα ειναι λιγα τα παιχνιδια που αξιοποιουν απο 4 και πανω,σε οσα δεν αξιοποιουν απο 4 και πανω πολλες φορες ειναι προτιμοτερο να το κλεισεις το HT,εξαλλου οταν η πλειοψηφια των παιχνιδιων αρχισει να δουλευει απο 4 πυρηνες και πανω τοτε η intel θα κανει mainstream τους 6αρηδες και δεν θα τους βλεπουμε οπως τωρα μονο στην enthusiast πλατφορμα.

 

Τωρα για τις μνημες οπως εγραψες,συμφωνω σε αυτα που λες απλα ειναι αλλος ο λογος που προτεινω 2400 και οπως ειπα και παραπανω δεν θα το διευκρινησω  παραπερα.

Link to comment
Share on other sites

Aυτά με τις μνήμες και τα 2400 μην τα λέτε παραέξω ή τουλάχιστον μην τα λέτε πριν ποστάρετε screenshots από τα μηχανήματά σας με τις μνήμες στα 1333 και μετά στα 2400 με κατά τα λοιπά ίδιο configuration. To λέω γιατί μια ψυχή παραπάνω έλεγε ότι το pc μπουτάρει γρηγορότερα ακόμα και στο μάτι (sic!!!) λόγω των γρήγορων μνημών. Μετρήσεις για το ht έχουν γίνει, έχει δημοσιεύσει σχετικά και ο @billpeppas με αντικρουούμενα αποτελέσματα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Trexx,

Φίλε Trexx δεν ξέρω πώς να σου απαντήσω ώρες ώρες με αυτά που γράφεις... δεν κάνεις και quote βλέπεις!!!

Πάρε πρώτα μνήμες 2400+ και χρονόμετρο παίξε με τα timings και τα ρεύματα και μετά έλα να μας το παίξεις έξυπνος. (βλέπω υπογραφή)

Δεν έχω να σου πώ κάτι άλλο και ούτε πρόκειται να ασχοληθώ χρονιάρες μέρες.... νόμιζε οτι θές δικαίωμά σου αλλά ώς εκεί... τα υπόλοιπα σχόλια του τύπου "μια ψυχή παραπάνω" και κάτι τέτοια απο την στιγμή που ΔΕΝ κάνεις και quote παρακαλώ να λείπουν. Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@Petrossortep,

Καταρχάς να σου πώ κάτι τέτοια βίντεο "ειδικά" στο Crysis 3 το οποίο το έχω 1000μετρήσει/τσεκάρει τα βλέπω και γελάω...

Ένας 4670Κ/4690Κ για gaming είναι υπέραρκετός και ΔΕΝ βουτάει πουθενά! Σε πληροφορώ οτι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων είναι καλύτερος ακόμα και απο 5960Χ!

Οι περισσότεροι όταν αγοράζανε Haswell κάνανε το λάθος και βάζανε 1600άρες μνήμες! Από 2400MHz και πάνω εάν θές να τραβάει ασύστολα το CPU. Εξάλου ο IMC τους το επιτρέπει και οι τιμές πλέον έχουν πέσει για αυτό καμία δικαιολογία για κάτι λιγότερο. Το μόνον ΑΝ θές μειονέκτημα των καθαρών τετραπύρηνων είναι οτι δεν έχουν HT... αυτό όμως στο gaming τις περισσότερες φορές ΔΕΝ φαίνεται ΚΑΝ. Σε περίπτωση που θές gaming PC τράβα στον ποιό καινούργιο 4690Κ μαζί με 16GB 2400+ μνημόνια και τελείωσε η ιστορία. Τον κλοκάρεις και λίγο ή όσο πάει και πάπαλα. Εάν θές να κάνεις και "άλλες" δουλειές ΜΗΝ μπλέξεις με 4790Κ... τράβα απευθείας σε Χ99.

Όσο αφορά το OC στους Haswell απο όσο έχω ασχοληθεί αυτό που παρατηρώ είναι οτι όταν ξεκινάς με υψηλές μνήμες 2400 + δλδ μειώνεται το OC potential και θα σου ανέβει λιγότερο και ποιό δύσκολα απο οτι με χαμηλές 1600άρες. Αν πέσεις όμως σε καλό κομμάτι αυτό το issue είναι λιγότερο εμφανές και ανεβαίνει σχετικά ευκολότερα. Επίσης άμα τον μπουκώσεις με 4 dimms αντί για 2 ανεξαρτήτως χωρητικότητας ζορίζεται αρκετά περισσότερο ο IMC του ειδικά σε υψηλές συχνότητες για αυτό καλύτερα εάν πάς σε 16GB να πάρεις KIT με 2 dimms! Στο λέω γιατί την έχω πατήσει! Τα πολύ καλά κομμάτια θα κλοκάρουν το ίδιο σχεδόν και με 4 dimms αλλά γενικά καλό είναι να παίζεις με 2...!

 

Στην πίστα με το γρασίδι δεν κρατάς 60 καρέ(ούτε καν 50 με τον κουτσουρεμένο 4670) χωρίς oc σε πρόσφατο ιντελ. Τέλος. Και δεν είναι στιγμιαία τα drops.

Στο αν φταίει η μνήμη για τη σαβούρα που τρως, επέτρεψέ μου να έχω τις-τεράστιες-αμφιβολίες μου, αν δεν δω συγκριτικό με μνήμες. Γιατί σε όσα έχω δει μέχρι σήμερα η επίδραση της μνήμης πάνω από τα 1.333 είναι ελάχιστη.

Ας υποστηρίζει ο haswell και 16 GHz ram. Αν η αρχιτεκτονική του δεν αξιοποιεί με κάποιον τρόπο την ταχύτητα αυτή, δεν έχει σημασία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ταχυτητα της μνημης ειναι πολυ σημαντικη οταν ψαχνεις τα minimum καρε ιδιως σε sli συστηματα, κατι που σε κανενα τεστ δεν εχουμε δει μεχρι σημερα,και οταν το παιχνιδι ειναι cpu bound,δυστυχως οτι τεστ βλεπω γυρω γυρω ειναι αερα κουβεντα,πως μου μετρας καρε οταν βαρας ηδη με τερματισμενη gpu και αλλαζεις και cpu χαχα,προφανως για τεστ μνημης ουτε λογος,ο καθενας μεχρι εκει που μπορει για μενα.

Link to comment
Share on other sites

Στην πίστα με το γρασίδι δεν κρατάς 60 καρέ(ούτε καν 50 με τον κουτσουρεμένο 4670) χωρίς oc σε πρόσφατο ιντελ. Τέλος. Και δεν είναι στιγμιαία τα drops.

Στο αν φταίει η μνήμη για τη σαβούρα που τρως, επέτρεψέ μου να έχω τις-τεράστιες-αμφιβολίες μου, αν δεν δω συγκριτικό με μνήμες. Γιατί σε όσα έχω δει μέχρι σήμερα η επίδραση της μνήμης πάνω από τα 1.333 είναι ελάχιστη.

Ας υποστηρίζει ο haswell και 16 GHz ram. Αν η αρχιτεκτονική του δεν αξιοποιεί με κάποιον τρόπο την ταχύτητα αυτή, δεν έχει σημασία.

Καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε οτι ΔΕΝ μιλάμε για stock συχνότητες CPU.

Απο κεί και πέρα το ΑΝ έχει επίδραση ή οχι η συχνότητα της μνήμης να μου επιτρέψεις να σου πώ οτι έχει και μάλιστα μεγάλη! Και δεν μιλάω μονάχα για το Crysis 3. Αυτό που λές για την αρχιτεκτονική... πώς είσαι τόσο σίγουρος οτι ΔΕΝ αξιοποιεί ο haswell τις υψηλές συχνότητες των μνημών??? Έχεις κάνει εκτενές testing με μνήμες απο 2400 έως 3200MHz και το έχεις διαπιστώσει??? Άμα είναι να πετάξω τις μνήμες μου και να βάλω DDR3 1333 αφού δεν προσφέρουν τπτ...  και μαζί με εμένα και το μισό forum... ντάξει γελάσαμε και απόψε!

Πάντως στα παιχνίδια "γενικά" μην νομίζεις οτι ένας 4670Κ/4690Κ OC έχουν να ζηλέψουν τπτ απο τους αντίστοιχους i7... όχι τπτ άλλο γιατί μπορεί κανένας που μάς διαβάζει να πάει να τα σκάσει για i7 μόνον και μόνον για μερικά καρέ παραπάνω στο Crysis 3 και αυτά για 1-2 λεπτά που θα τύχει να περάσει απο τα γρασίδια... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οποιος κυνηγαει το απολυτο 60αρι θα παει στον Ι7,επειδη τυχαινει μερικα engine  να αξιοποιουν πληρως πανω απο 4,τωρα για μετρησεις που ειπε ο @Trexx ας μας ανεβασεται εσεις μετρησεις που θα μας πειτε και τι να πουμε σε παραπανω σου post,αντε και πολυ χαλαρα σου αναφερθηκα που θα μας κανεις και υποδειξεις μην τα πουμε παραεξω...

Link to comment
Share on other sites

Όποιος λέει πρώτος κάτι έχει την ευθύνη της απόδειξης. Αλλά ας κάνουμε το πρώτο βήμα: http://www.anandtech.com/show/7364/memory-scaling-on-haswell

 

http://www.anandtech.com/show/7364/memory-scaling-on-haswell/8

 

Ανύπαρκτο σχεδόν κέρδος για games που τρέχουν κάτω από 100 καρέ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις, εγώ καταννοώ την ανάγκη σου να δικαιολογήσεις στον εαυτό σου τα λεφτά που πέταξες για τις dominator, αλλά και συ πρέπει να καταλάβεις ότι δεν μιλάς σε ινδιάνους.

 

Μετρήσεις θα ανεβάσετε εσείς που κάνετε τον ισχυρισμό, καθώς έχετε το βάρος της απόδειξης. Και μάλιστα ισχυρισμό κόντρα σ αυτό που είναι κοινώς παραδεδεγμένο, ότι οι μνήμες δλδ βοηθούν από ελάχιστα έως καθόλου στο gaming.

 

Όσο για το αν ταλαπωρείται και πόσο ο imc, καλά κάνετε και έχετε γνώμη (ο καθένας δλδ εικάζει ό,τι θέλει) αλλά δυστυχώς υπάρχουν αντικειμενικά δεδομένα από την κατασκευάστρια εταιρεία: 1600MHz και 1.5v.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Trexx,  θα χάσω τον χρόνο μου φίλε μου! Και για μένα είναι ΥΠΕΡΠΟΛΥΤΙΜΟΣ!!!

Όταν έρθει η ώρα θα φτιάξω δικό μου thread μην ανησυχείς (Το κάνω πάρα πολύ σπάνια)...

Όσο για το ποιός λέει πρώτος και δεύτερος.. αυτά είναι για τα παιδιά του δημοτικού και κάτω... θίγεται ένα θέμα εδώ πέρα και κοντεύω να ξενερώσω απίστευτα απο τον τρόπο που κάποιοι μιλάνε/εκφράζονται χωρίς να έχουν δοκιμάσει οι ίδιοι αυτά που πρέπει και linkάρουν απο δώ και απο κεί μετρήσεις... Σε κάθε thread τα ίδια και τα ίδια... έλεος! Δεν πάτε να παίξετε στο διπλανό thread εκεί λέει ο καθένας οτι θέλει!

Νά σου ο άλλος τώρα με τα JEDEC του ντάξει απο κεί να καταλάβεις... ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ΜΝΗΜΕΣ 2400+++ τότε και ΜΟΝΟΝ ΤΟΤΕ να εκφράσετε άποψη ειδάλλως δεν υπάρχει λόγος να ποστάρετε ΚΑΝ. Τα external links τα βρίσκω και γώ και οποιοσδήποτε δεν είναι τίποτα., το θέμα ΔΕΝ είναι αυτό φίλτατοι!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

@Trexx,  θα χάσω τον χρόνο μου φίλε μου! Και για μένα είναι ΥΠΕΡΠΟΛΥΤΙΜΟΣ!!!

Όταν έρθει η ώρα θα φτιάξω δικό μου thread μην ανησυχείς (Το κάνω πάρα πολύ σπάνια)...

 

Για τον καθένα είναι. Θεωρείς άσκοπο ή παράλογο όταν από τη μία βλέπω το λινκ του anand από πάνω και από την άλλη διαβάζω τη δικιά σου θέση περί του θέματος, να ζητάω μετρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Για τον καθένα είναι. Θεωρείς άσκοπο ή παράλογο όταν από τη μία βλέπω το λινκ του anand από πάνω και από την άλλη διαβάζω τη δικιά σου θέση περί του θέματος, να ζητάω μετρήσεις;

 

Οχί δεν το θεωρώ. Δεν έχω αυτήν την στιγμή το χρόνο να σου δείξω αυτό που μου ζητάς. Θέλω να δημιουργήσω ένα καθαρό thread κάποια στιγμή και να κάνω ορισμένες αναλύσεις για αυτό όπως και για ένα άλλο θέμα που με απασχολεί αλλά δεν έχω την απαραίτητη διάθεση και χρόνο για να το κάνω τώρα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι από αυτούς που δεν έχουν καν ddr3 μνήμες ακόμα (Phenom 955 και q9650), αλλά θυμόμουν κι εγώ σαν γενικό συμπέρασμα από reviews, ότι οι haswell δεν διψάνε για memory bandwidth όσον αφορά συγκεκριμένα το gaming. Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τα συμπεράσματα του Dj_ALeX, θα με ενδιέφερε κι εμένα κάποια δοκιμή έστω και ενός μόνο παιχνιδιού στα 1333 και στα 2400 ώστε να με βοηθήσει όταν κι εγώ με το καλό πάω για αλλαγή πλατφόρμας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.