Jump to content



Αναβάθμιση pc και μεγάλος προβληματισμός


Recommended Posts

διαβασα το θεμα σου, και θα κανω τις εξης παρατηρησεις..!

 

1 γενικα, συμφωνω με οσα σου εχει πει ο Trexx, αν κι εσυ βλεπω οτι "τρωγεσαι με την τσεπη σου" για να αλλαξεις επεξεργαστη κλπ..!

 

2 το πρωτο πραγμα, που δεν εκανες, ειναι να γραψεις αναλυτικα, ΟΛΟ το συστημα που εχεις τωρα...!  και μνημες, και τροφοδοτικο, και, και .......!!  με μισο συστημα, δεν εχουμε ολοκληρωμενη εικονα..!  π.χ μπορει να εχεις 4 GB RAM, που ειναι ολιγον προβλημα απο δω και περα..!!! 

 

3 επισης, το πρωτο πραγμα που πρεπει να αλλαξεις, ειναι η καρτα γραφικων..!!  αυτη θα σου δωσει την απαραιτητη ισχυς στα παιχνιδια..!  ο 920 αντεχει ακομα καλα σαν επεξεργαστης. το πολυ-πολυ να μαθεις να του κανεις και λιγο OC, που δεν ειναι και κατι τρομερο, στα 3,3-3,5ghz. απο οτι θυμαμαι ανεβαινει σχετικα ευκολα..!!!

 

4 SSD..!  ξεκολλα απο τον  Samsung. δεν ειναι οι μοναδικοι καλοι SSD στην αγορα...!!  δεν αξιζει να χασεις την διπλασια χωρητικοτητα του Crucial, εναντι του 250 PRO...!!!!  με τιποτα ομως....!!!! 

 

μετα.., βλεπεις ΑΝ χρειαστει αλλαγη του επεξεργαστη (και μητρικης, εννοειται...!)

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που αποκλείσω την r9 290 και πάω στην msi 970 αλλα πάρω τον I5 4690 και μητρική msi h97 gaming 3,πάει χαμένη η κάρτα που δεν θα κάνω oc?

 

 

Όχι δεν πάει καθόλου χαμένη. Αλλά αν πάρεις, πάρε τον 4590, δεν αξίζει το 20αρικο ο 4690. Τα 100ΜΗz ανέβασέ τα μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

μονο με pcie θα τα ανεβασει..:p

 

ασε που ειναι 200mhz  κιολας.

 

(Δε λεω αν αξιζει ή οχι..για μενα αφου ανεβηκε εκει ας παρει 4690κ και να μαθει να κανει oc :p..εφοσον σκοπευει να αγορασει εξαρχης ψυκτρα -δε το ειδα το θεμα...Αλλιως απο θεμα συνολικου  κοστους και χωρις ψυκτρα 4590)

Link to comment
Share on other sites

για όλο το σύστημα δεν έγραψα αναλυτικά γιατί οι μνήμες πάνε σχετικά πακέτο με την μητρική και θέλουνε άλλαγμα both.τώρα για το τροφοδοτικό δεν θα το αλλάξω,είναι της zalman 800watt σε καλή κατάσταση μέχρι στιγμής,όπως και το κουτί μου που είναι το cosmos s.

 

τελικά επεξεργαστή δεν αξίζει να πάρω?έλεγα να πάρω τον 4690 ώστε για 30 ευρώ να έχω λίγο καλύτερο επεξεργαστή απο τον 4590 μιάς και δεν θα έκανα oc.ψύκτρα θα μείνω με την custom της Intel για αρχή και αγοράζω όταν το πορτοφόλι μου πεί ναί.

 

όσον αφορά τον ssd θα κάνω πίσω και θα πάρω τον crucial αφού γκρινιάζετε ότι τα 128 γίγα δεν φτάνουνε.πίστευα πώς της samsung ο 850 pro θα πηγαίνει γρήγορα μιάς και δεν είμαι τύπος που αποθηκεύει π'[αρα πολλά αρχεία και στην τελική έχω και τον hdd.

Έγινε επεξεργασία από Kanadesu
Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει τα επιπλέον χρήματα ο 4690, όχι. Δεν πρόκειται να δεις καμιά διαφορά και τα 30 ευρώ αξιοποίησέ τα αλλού ή καντα σουβλάκια. Είτε φτάνουν είτε δε φτάνουν τα 128 (που δεν είναι τόσα τα διαθέσιμα αλλά 114 στην πραγματικότητα) είναι βλακεία να πάρεις τη μισή χωρητικότητα ενώ δεν πρόκειται να καταλάβεις καμία διαφορά στην ταχύτητα.

 

ΥΓ. Κανείς δε γκρινιάζει, ό,τι θέλεις παίρνεις. Απλά αφού ρώτησες, είπαμε να πούμε τη γνώμη μας.

Link to comment
Share on other sites

τον msi 970 να τον κρατήσω τελικά με τον επεξεργαστή 4590 η 4690 και την μητρική msi h97 gaming 3?ο trexx μου είπε ναί,οι υπόλοιποι συμφωνείτε?

 

τον 920 θα τον αλλάξω απο την στιγμή που θα πάρω καλή κάρτα για να έχω καλύτερες επιδόσεις και αφού τώρα μπορώ.

 

γενικά για να καταλάβω γιατί δεν γνωρίζω και έχω μπερδευτεί,ο επεξεργαστής παρόλο που δεν είναι k μπορώ να τον ανεβάσω κάποια στιγμή μαζί με την κάρτα?

Έγινε επεξεργασία από Kanadesu
Link to comment
Share on other sites

οι μνημες δεν πανε "πακετο" με καμια μητρικη..!  εξαρταται τι υποστηριζει..? 

 

παλιοτερα ειχαμε  DDR2, μετα πηγαμε σε DDR3, και πλεον μπαινουμε στην εποχη των DDR4..!! 

 

η δικη σου μητρικη, αν και παλια, υποστηριζει DDR3. οπως και μητρικες με σοκετ 1150.

αρα εαν εχεις, 3χ2 = 6gb μνημη, θα μπορουσες καλλιστα να τις τοποθετησεις και στην νεα μητρικη.....!!!!  

 

αν ομως εχεις 3χ1gb = 3gb μνημης, τοτε προτιμοτερο θα ηταν ενα νεο σετακι 2χ4...!!  

γι αυτο λεμε να γραφετε αναλυτικα το συστημα..!! 

 

το Zalman λογικα δεν πρεπει να εχει κανενα θεμα...!! 

 

αλλα.. παρ' ολα αυτα, επιμενω να ξεκινησεις απο καρτα γραφικων + SSD, και μετα βλεπεις...!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τον msi 970 να τον κρατήσω τελικά με τον επεξεργαστή 4590 η 4690 και την μητρική msi h97 gaming 3?ο trexx μου είπε ναί,οι υπόλοιποι συμφωνείτε?

 

τον 920 θα τον αλλάξω απο την στιγμή που θα πάρω καλή κάρτα για να έχω καλύτερες επιδόσεις και αφού τώρα μπορώ.

 

γενικά για να καταλάβω γιατί δεν γνωρίζω και έχω μπερδευτεί,ο επεξεργαστής παρόλο που δεν είναι k μπορώ να τον ανεβάσω κάποια στιγμή μαζί με την κάρτα?

 

 

Αντε να μπω και εγω στο ποστ.

 

Δεν ξερω απο που αγοραζεις και γιατι Η97, αλλα οπως εχω γραψει σε πολλα ποστ εδω μεσα.

 

Οι φτηνες Ζ97 ειναι φτηνοτερες απο τις Η97 και προσφερουν περισσοτερα..Εκτος αν αγοραζεις απο πλαισιο που δεν τις εχουν οποτε δεν, παρε Η97 να τελειωνεις.

 

Δεν υπαρχει λογος να αγορασεις 4690, οταν ο 4590 ειναι 20ε φτηνοτερος και δεν εχουν καποια σοβαρη διαφορα.

 

4690Κ αγοραζεις οταν εισαι σιγουρος οτι θα τον πας στα 4.4-4.5Ghz γιατι θα ασχοληθεις.

 

Η καρτα γραφικων δεν εχει καμια σχεση αν θα παρεις locked η unlocked επεξεργαστη μιας και δεν εχει καμια σχεση το overclock του ενα με του αλλου.

 

Επισης ο "locked" 4590/4690 ανεβαινει με το ψευτο-overclock οτι το κανεις να τρεχει παντα σε turbo mode και με μερικες αλλαγες να τρεχουν ολοι στα ιδια (Δηλαδη Core1/2/3/4 να ειναι ολα 3.7Ghz και οχι 3.7/3.6/3.5/3.5 ή πως το κανουν η Haswell..) δεν ανεβαινει αλλιως/manually οπως ενας Κ..Με λιγα λογια δεν πηγαινει στα 4.5, με ποιο απλα λογια, οχι δεν μπορεις να τον ανεβασεις.

 

Αν θες σωστο full overclocking πας σε Κ επεξεργαστη.

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν πώς σας ακούγεται να πάρω έναν καλό ssd,μία 970 msi και με την μητρική λοιπόν τι κάνω να πάω σε z97 αλλά αφού δεν με καίει το oc,να το έχω απλά σαν επιλογή μήπως αλλάξω γνώμη η μένω στον h97?κρατάω τον επεξεργαστή και τον ανεβάζω για καλύτερες επιδόσεις ώστε να αντέξει περισσότερο και κάποια στιγμή τον αλλάζω.

 

λοιπόν να ξεκαθαρίσω κάτι για την μητρική μου και τις ram(βάζω και τον επεξεργαστή ξανά)

 

ram 1gb dimm ddr3 transcend 1333 bulk(triple channel απο όσο νομίζω)

ο επεξεργαστής μου είναι ο I7 920(1366/2,66hz,8mb)

μητρική foxconn flaming blade gtI(1366,DDR3)

 

υγ τα win 8.1 τα αγοράζω η κατέβασμα? :p

Έγινε επεξεργασία από Kanadesu
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαίνει ο επεξεργαστής σου σε σύγχρονη μητρική. Τα κρατάς και τα δύο. Μνήμες θες (3 Χ 4GB). Αν θες να κάνεις o/c το κάνεις με τον cpu και τη μητρική που έχεις. Τα win 8.1 δεν τα χρειάζεσαι για κάτι. Και με τα 7αρια αξιοποιείται το ίδιο το hardware σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι φτηνες Ζ97 ειναι φτηνοτερες απο τις Η97 και προσφερουν περισσοτερα

δεν πάει έτσι αυτομάτως. Αν κάποιος είναι βέβαιος ότι δεν θα ενδιαφερθεί για υπερχρονισμούς μπορεί να δει και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά της μητρικής πριν αποφασίσει: π.χ. ενδέχεται κάποια Η97 να προσφέρει καλύτερο ολοκληρωμένο ήχου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαίνει ο επεξεργαστής σου σε σύγχρονη μητρική. Τα κρατάς και τα δύο. Μνήμες θες (3 Χ 4GB). Αν θες να κάνεις o/c το κάνεις με τον cpu και τη μητρική που έχεις. Τα win 8.1 δεν τα χρειάζεσαι για κάτι. Και με τα 7αρια αξιοποιείται το ίδιο το hardware σου.

έχω τα 32 bit και δεν αξιοποιώ κάν τον επεξεργαστή μου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έδωσα παραγγελία για msi h97 gaming 3,ι5 4690(απο την στιγμή που δεν θα κάνω oc διάλεξα αυτόν απο τον 4590),msi 970 και μνήμες corsair 8 gb.

 

Τα δικά μου εξαρτήματα τα έβαλα σε άλλο site για πώληση σε πολύ μικρές τιμές για να τα δώσω,δεν με ενδιαφέρει το κέρδος.

 

btw

σε καμία εβδομάδα τσιμπάω και ssd,θα την παλέψω με σκληρό για τώρα.

 

με τα win 8.1 κάτι έχω σκεφτεί. ;)

Έγινε επεξεργασία από Kanadesu
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα τον ssd έπρεπε να πάρεις. Γιατί αν η βδομάδα γίνει μήνας και ο μήνας χρόνος, μια τρύπα στο νερό θα είναι η αναβάθμιση με την έννοια της άμεσης αίσθησης. Κακή επιλογή η 4690. Tη μητρική πόσο την πήρες; Μνήμες ποιές;

 

Πουλωντας τα δικά σου προφανώς και δεν θα βγάλεις κέρδος. Απλά με την υψηλότερη τιμή μειώνεις τη χασούρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

corsair vengance 8 gb,την μητρική την πήρα 114,90

τον ssd το πολύ μέσα στην εβδομάδα να τον έχω και ουσιαστικά τα λεφτά απο αυτά πουλάω μου τον βγάζουν

τον 4690 δεν τον θεωρώ κακή επιλογή,ειδικά απο την στιγμή που δεν θα κάνω oc αυτά τα λίγα παραπάνω που δίνει απο τον 4590 θα μου χρειαστούν

Έγινε επεξεργασία από Kanadesu
Link to comment
Share on other sites

Για να βρεις τη χρυσή τομή κόστους - οφέλους, δεν αρκεί να ψάχνεις εκεί που στοχεύεις, αλλά και να έχεις υπόψιν σου την αγορά τόσο παραπάνω (σε ακριβότερα) όσο και παρακάτω (σε φτηνότερα). Π.χ θα μπορούσες να γλυτώσεις κάλλιστα ένα 30αρι από τη μητρική χωρίς να χάσεις ουσιαστικά τίποτα, ένα 10αρι από τις μνήμες και με ελάχιστα παραπάνω να πας σε ...i7. Γι αυτό ο 4690 δεν είναι καλή επιλογή. Τα "λίγα παραπάνω" που δίνει, το τίποτα δλδ, ποτέ δεν θα κάνουν καμία διαφορά. Ο i7 ενδεχομένως να έκανε. Αλλά και με τον 4590 (ή και 4460) θα είχες γλυτώσει χρήμα. Άρα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.