Jump to content



SOS. Ατύχημα με νερό.


Recommended Posts

Συμφορουμίτες,

 

Πριν 20 λεπτά ήρθε ο καθυστερημένος γάτος μου και κωλοτρίφτηκε  σε ένα μπουκάλι με αποτέλεσμα να πέσει μισό ποτήρι νερό, περίπου, στο μηχάνημα ενώ ήταν σε λειτουργία. Έσβησαν τα πάντα όπως καταλαβαίνετε. 

 

Το έγδυσα αμέσως, Από απόσταση περίπου 1m στέγνωσα το τροφοδοτικό για 30 δευτερόλεπτα, έβαλα χαρτί πάνω στη μητρική και την κάρτα γραφικών τα άφησα μέσα σε ένα γραφείο με ανοιχτή θέρμανση να στεγνώσουν και άρχισα να προσεύχομαι στον Τουτατή. 

 

Κάτι άλλο μπορώ να κάνω; Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από Errer
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα άλλο δε μπορείς να κάνεις. Αστα για σήμερα και δοκίμασε απο αύριο βράδυ. Το τροφοδοτικό καλό θα είναι να το φυσήξεις κιόλας στη περίπτωση που έχει "λιμνάσει" κάπου κάποια ποσότητα νερού και να το φέρεις τούμπα με τη πλακέτα να είναι προς τα πάνω.

 

Αν και δεν έχω και πολλές ελπίδες να σου πω την αλήθεια, αλλά άστο να στεγνώσει και βλέπεις απο αύριο.

 

Καλή επιτυχία εύχομαι

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπα ,αύριο καλύτερα .

Και αν μπορείς να το καθυστερήσεις κι άλλο ,καλύτερα .

Πριν καμια δεκαπενταετία που ασχολιομουν με επισκευές κινητών ,ειχα δει πολλές φορές να παίρνουν μπρος βρεγμενα κινητά μετα απο πολλές μέρες ,παρόλο που τα ειχα λυμένα και τα καθάριζα με ειδικο πανάκριβο υγρό που που απωθούσε το νερο και εξατμιζόταν πλήρως ,και στέγνωμα σε μηχάνημα μετα .

Στην αρχή δεν αναβαν και υπέθετα το πιο λογικό και εξαρχής πιθανότερο ,οτι κατι προλαβε και κάηκε ,κι όμως ,κάπου κατω (ισως και μέσα; τι να πω) απο κάποιο ολοκληρωμενο είχε καποια υγρασία και βραχυκύκλωνε ,και παραδόξως κάποιες φορές ,δεν είχε καει τιποτα .

Βέβαια ,καποια κινητά ,φαντάζομαι θα πάθαιναν περαιτέρω ζημιά ,μονο και μόνο απο τις δοκιμές να τα αναψω υποθέτοντας οτι θα εχουν πλέον στεγνώσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ταπερ με ρυζι ειναι καλη λυση για να τραβηξει την υγρασια?

Δεν το εχω δοκιμασει ποτε αλλα εχω ακουσει οτι κανει δουλεια

ναι το κανουν στα κινητα συνήθως.

 

Κάνε αυτό που σου ειπε η Karmen, με την πλακέτα πάνω. Και άστο όσο περισσοτερο μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. θα το αφήσω 2-3 μέρες με Θέρμανση ανοιχτή. Δε διατηρώ καμία ελπίδα βέβαια :) Ευτυχώς που αποφάσισα να κάνω αναβάθμιση για Χριστούγεννα.  Ευχαριστώ και πάλι.

Έγινε επεξεργασία από Errer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλουμε update από το λογαριασμό ρεύματος :hehe:

 

(off topic patrol :p)

Πετρελαίου θες να πεις :p Ο θερμοστατικός διακόπτης σώζει νοικοκυριά  :D

Έγινε επεξεργασία από Errer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν καεί κάτι εκείνη την ώρα με κάποιο βραχυκύκλωμα, υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να επανέλθει το μηχάνημα. 

 

Για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο όμως πρέπει να είμαστε βέβαιοι ότι η υγρασία έχει φύγει, γιατί μία σταγόνα στο λάθος σημείο είναι αρκετή ;)

 

Το κόλπο με το ρύζι έχει δουλέψει πολυ σε κινητά, υποθέτω μέσα στο PC θα μπορούσε κανείς να βάλει ένα ανοιχτό μπωλ με ρύζι να τραβάει την υγρασία για 3-4 μέρες.

 

Τέλος καλό, όλα καλά πάντως, αν και νομίζω ότι ο γάτος σου κάτι θέλει να σου πει :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.