Jump to content



Προβλημα με ονομασια δισκων


Recommended Posts

Σε windows Xp αντιμετωπιζω το εξης προβλημα,πηγαινοντας στο my computer ολους τους δισκους (πλην του C) μου τους εμφανιζει αντι με το κανονικο εικονιδιο δισκου,με εικονιδιο φακελου.

,τους εχει ονομασμενους ολους "PENDRIVE",(περιεργο ενα usb φλασακι που εχω εμφανιζετε ετσι ομως,δεν το εχω πανω πλεον),και τελος δεν ανοιγουν πατωντας πανω τους με διπλο κλικ,παρα μονο με δεξι κλικ εξευρενηση.

 

Ειναι καποιος που να το χει αντιμετωπισει?Το ιδιο προβλημα συμβαινει σε 2 υπολογιστες που εχω  (οπου μαλλον εχει μπει αυτο το φλασακι καποια στιγμη )

 

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα full scan με οτιδηποτε εχεις στη διαθεση σου. Προτεινω και malwarebytes anti-malware μαζι με οτι αλλο εχεις. 

 

Ειχα παρομοιο προβλημα με το διπλο κλικ που αναφερεις και ηταν καποιος ψιλοιος απο usb κολλημενος (φταιει το οτι μετεφερα πολλα usb τοτε επειδη δουλευα σε ιντερνετ καφε). 

Το ειχα λυσει αλλα δε θυμαμαι καθολου πως. Ισως να ειχα κανει και φορματ.

Link to comment
Share on other sites

για αρχη τσεκαρε για κανεναν ιο για να σιγουρευτεις. 

http://en.kioskea.net/forum/affich-16268-can-t-open-disc-c-and-d-by-double-clicking Τσεκαρε και εδω και τα related που εχει μηπως και βρεις καποια ακρη :)

Link to comment
Share on other sites

για αρχη τσεκαρε για κανεναν ιο για να σιγουρευτεις. 

http://en.kioskea.net/forum/affich-16268-can-t-open-disc-c-and-d-by-double-clicking Τσεκαρε και εδω και τα related που εχει μηπως και βρεις καποια ακρη :)

Eκανα αυτο που λεει ο απατεωνας,(να μπω σε cmd,και να πατησω del c-a-f  κτλ)και ξεκινησε να μου διαγραφει τα αρχεια απο το δισκο.

Παλι καλα που το μυριστικα οτι κατι δεν παει καλα,και το εκλεισα εγκαιρα πριν τα εχανα ολα.

Link to comment
Share on other sites

what? ποιο απο ολα εκανες; ;  

 

Type the following command one by one followed by hitting Enter key: 
del c:\autorun.* /f /s /q /a 
del d:\autorun.* /f /s /q /a 
del e:\autorun.* /f /s /q /a  

 

Αυτα; 

 

Δεν το ειδα ολοκληρο το θεμα , ηταν το μονο ομως που μπορεσα να βρω κοντα στο προβλημα σου,  και δε βλεπω να λεει σε ποιο λειτουργικο ειναι.

Εχει και Related (κατω απο τον op ) και ισως εκει να υπαρχει κατι να σε βοηθησει. Αλλιως η μαμα Google :p  

 

Δεν θυμαμαι ρε γμτ τι εκανα γιατι ειχα παρομοιο προβλημα (εως ιδιο) και εμενα ανοιγε το autorun και με δεξι κλικ - open ανοιγα και εγω. Σε μηχανημα 10ετιας με ΧΡ πανω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατεβάζεις το  "Tweak Ui for XP"  για να διορθώσεις τα εικονίδια του συστήματος;

 

Δες και εδώ : http://www.online-tech-tips.com/windows-xp/tweak-windows-xp-settings-with-tweakui/

 

Καλού-κακού τρέξε και το malawarebytes

Link to comment
Share on other sites

del c:\autorun.* /f /s /q /a
del d:\autorun.* /f /s /q /a
del e:\autorun.* /f /s /q /a

 

 

σωστά τα λέει, πιθανότατα να έχεις αρχεία autorun.inf στο ριζικό κατάλογο του δίσκου και να σου τα εμφανίζει έτσι. Με τις παραπάνω εντολές διαγράφεις όλα τα autorun.XXX από το ριζικό και τους υποκαταλόγους (/s). (δες στο cmd del /? τι σημαίνουν) Εντάξει είναι λιγο υπερβολή, αλλά δε σου διαγράφει όλα τα αρχεία.

 

Μπορείς να ψάξεις για κρυφά αρχεία autorun.inf στους δίσκους σου και να τα διαγράψεις. Το πιο πιθανό είναι να αντέγραψες τα αρχειά από το φλασάκι σου χύμα στους δίσκους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι υπερβολη?ξεκινησε να διαγραφει,και μολις αισθανθηκα οτι κατι δεν πρεπει να πηγαινει καλα το κλεισα και πηγαινοντας στο δισκο ειχαν εξαφανιστει τα αρχεια μεσα απο τους φακελους.(παλι καλα εχω back up)

 

 

""Το πιο πιθανό είναι να αντέγραψες τα αρχειά από το φλασάκι σου χύμα στους δίσκους""

 

Nαι αυτο κανω.Απο αυτο εγινε?με ποιο αλλο τροπο μπορουσε να γινει ωστε να μην δημιουργηθει αυτο το προβλημα.

 

Εν τελει πως φτιαχνετε?κανοντας αναζητηση στο δισκο για "autorun.inf" μου βρηκε πολλα.

Έγινε επεξεργασία από monotis
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να σβησω τα autorun.inf ,ομως καθε φορα κατα το δεξι κλικ διαγραφη κρασαρει ο explorer και ματαιωνετε.

 

Παρεπημπτοντως να αναφερω οτι στο δισκο εκεινο που εκανα το πειραμα(βλεπε παραπανω ποστ) και αρχισε να μου σβηνει τα αρχεια ,εκεινος εφτιαξε!

Ομως τι να το κανω να το κανω και στους αλλους και να αρχιζουν να σβηνοντε αρχεια παλι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου εξηγησει καποιος τι ακριβως παιζετε ομως,με αυτα τα autorun.ιni  Δεν θελω να κανω κατι εντελως μηχανικα αλλα  ξερω γιατι το κανω.

Επισης σε αναζητηση που εκανα και στους δισκους οι οποιοι εμφανιζοντε κανονικα βρεθηκαν εξησου πολλα autorun.ιni.

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλαξεις σε καποιο φακελο το εικονιδιο του, θα σου βγάλει ένα τετοιο αρχειο που θα περιεχει τις πληροφοριες αυτές.

 

Αν ο δισκος δεν εχει αρχεια εγκαταστασης προγράμματος, σβηστα όλα δεν υπαρχει πρόβλημα

 

Μπορεις φυσικα να ανοίξεις ένα τετοιο αρχειο να δεις και τι γραφει

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.