Jump to content



πρόγραμμα Back up HDD Laptop


Recommended Posts

Εβαλα ssd στο laptop μου και θελω να κανω τον παλιο hdd εξωτερικό αλλα δεν θελω να χασω τίποτα από ότι έχει, ωστε εαν κάποτε χρειαστει να τον βαλω και να bootαρει κανονικά τα windows,στο σημείο που τα είχα αφήσει πριν τον ssd..Τι πρόγραμμα χρειάζομαι για να κανω αυτο που θελω;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν δεν τον κάνεις φορμάτ και δεν πειράξεις τα αρχεία που έχει μέσα και εξωτερικό να τον κάνεις , τότε απλά τον βγάζεις απο την εξωτερική θήκη τον ξαναβάζεις στο λάπτοπ και είσαι έτοιμος ... Δεν χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και ό,τι πιο κομψό να κάνει τον δίσκο εξωτερικό (αποθήκη) και να έχει και το λειτουργικό (ανενεργό) μέσα...Άσε που πάντα θα υπάρχει η πιθανότητα κάτι να πειραχτεί.

 

Προτείνω να γίνει backup με τη χρήση του clonezilla. Έχω γράψει και σχετικό οδηγό εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλό το acronis, αλλά γιατί να πληρώσει 50€ να το αγοράσει (μόνο για έναν υπολογιστή!!!!) όταν μπορεί τα ίδια πράγματα να κάνει με το clonezilla και μάλιστα απεριόριστα;

 

Όταν προτείνουμε proprietary λογισμικό, καλό είναι να ενημερώνουμε και για την τιμή του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το clonezilla είναι άριστο για clone. Για backup ή image του δίσκου όμως τι μπορεί να χρεισιμοποιείσει;

Εγώ μόνο με acronis έκανα δουλειά και αναγκαστικά το αγόρασα γιατί ότι άλλο δοκίμασα δεν έκανα την δουλειά μου. πχ Redo Backup

Link to comment
Share on other sites

Το clonezilla είναι άριστο για clone. Για backup ή image του δίσκου όμως τι μπορεί να χρεισιμοποιείσει;

Εγώ μόνο με acronis έκανα δουλειά και αναγκαστικά το αγόρασα γιατί ότι άλλο δοκίμασα δεν έκανα την δουλειά μου. πχ Redo Backup

 

Τι εννοείς; Δεν μπορείς να κάνεις image δίσκου με το clonezilla; Και εγώ τόσα χρόνια τι κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Καλό το acronis, αλλά γιατί να πληρώσει 50€ να το αγοράσει (μόνο για έναν υπολογιστή!!!!) όταν μπορεί τα ίδια πράγματα να κάνει με το clonezilla και μάλιστα απεριόριστα;

 

Όταν προτείνουμε proprietary λογισμικό, καλό είναι να ενημερώνουμε και για την τιμή του.

 

Δεν έθεσε συγκεκριμένα οικονομικά κριτήρια και έτσι δεν θεώρηα απαραίτητο να του πω και την τιμή. Εξάλλου η τιμή του είναι διαφορετική για τον καθένα. Εσύ το παίρνεις 50€ εγώ το παίρνω 8€ κτλ.

Αν θέλει free υπάρχουν πολλά προγράμματα που θα τον εξυπηρετήσουν όντως.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; Δεν μπορείς να κάνεις image δίσκου με το clonezilla; Και εγώ τόσα χρόνια τι κάνω;

Με συγχωρείς όταν είχα δοκιμάσει το clonezilla δεν είχα προσέξει αν έχει επιλογή για image, επειδή χρειαζόμουν και image σε network βρήκα στο acronis την υγείά μου και δεν πολυ ασχολήθηκα να δώ πολλά άλλα. Δοκίμασα 3 - 4 δε κάνανε αυτό που θέλω (καιγόμουν κιόλλας και χάλασε και 2-3 ώρες χωρίς λόγο με corrupted images που έκανε πχ το redo) και γύρισα πάλι σε acronis και τελείωσα και έμεινα εκεί. Αγοράστηκε κιόλλας και καληνύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω ότι το acronis δεν είναι super, απλά κατά τη γνώμη μου η καλύτερη λύση για να μην πληρώσεις και να είσαι και νόμιμος είναι το clonezilla. Ο καθένας με ό,τι βολεύεται βέβαια και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, που λένε. Πάντως με το clonezila κάνεις κανονικά και clone και image

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.