Jump to content



Πιθανο προβλημα με ssd?


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.Μετα απο πολυ καιρο αναβαθμισα κ εγω τον hdd μου σε ssd.Πηρα εναν kingston v300 120gb.Το προβλημα ειναι στο write....Εχω περιπου 80mb/s σε μεταφορες αρχειων.O δισκος ειναι πανω σε sata2 αλλα και παλι μου φαινονται πολυ χαμηλα τα νουμερα.Εχει καποιο προβλημα ο δισκος?Χρειαζεται rma?Παραθετω κ ενα screenshot απο το Crystal Disk.

post-34017-0-22859400-1419873524_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Κατι καταλαβα κ εγω μετα απο μια σχετικη αναγνωση στο δικτυο,αλλα ηταν κατοπιν εορτης...Εγινε πολυ βιαστικα η αγορα πραγμα που δεν συνηθιζω....Αρα οπως καταλαβαινω,οπως εστρωσα....

Link to comment
Share on other sites

Tα αρχεία από που προς τα που τα μεταφέρεις; Εντός του ssd ή από ssd σε hdd? Tρέξε και ένα ΑΤΤΟ benchmark μιας και φοράς sandforce. Mια χαρά είναι τα νούμερά σου και ο δίσκος προφανώς δεν έχει καμία σχέση με hdd.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ακόμη και με χειρότερες ταχύτητες ο ssd έχει χαμηλότερο seek time από τον μηχανικό οπότε θα πρέπει να δίνει την αίσθηση ότι είναι πιο γρήγορος. Αν όχι κάτι συμβαίνει με drivers ίσως ή trim

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντα μεταφορα αρχειων στον ιδιο δισκο,απο τον εναν φακελο στον αλλον.Θα τρεξω και atto και θα ποσταρω αποτελεσματα.Απλα εμενα μου εκατσε πολυ στραβα το 80-90mb/s....

 

 

Δεν ξερω γενικοτερα πως συμπεριφερεται γιατι μολις τον εκανα format και τον εβαλα...

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα συμπεριφερεται ο δισκος.

 

Με την εννοια οτι αυτος ειναι ο τροπος που συμπεριφερεται με τα "¨αλλαγμενα" nand.

 

Το εχει ποσταρει ο jax 3-4 φορες...ας μπει αλλη μια για τους επομενους.

 

http://www.anandtech.com/show/7763/an-update-to-kingston-ssdnow-v300-a-switch-to-slower-micron-nand

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα επρεπε να υπαρχει καποιο recall απο την εταιρια?Δεν ειναι false advertisement να δινεις στα specs 450mb/s κ να μην εχει οθτε τα μισα ο δισκος??

Οχι. Σε σατα3 και με το αττο που τον μετραει η εταιρεια αυτα ειναι τα νουμερα του. Αυτα που σε νοιαζουν εσενα ειναι τα 4Κ και το access time. Τα εχεις και τα δυο. Προφανωςβθα μπορουσες να κανεις καλυτερες επιλογες αλλα το λιγο πιο γρηγορος απο απλο σκληρο δε στεκει με την καμια

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά πάντως, από τα νούμερα του CrystalDiskMark σου, "δείχνει" (δεν είμαι σίγουρος) πως ο controller είναι σε IDE mode και όχι AHCI.

 

Jax εισαι απολυτα σωστος.Το bios της μητρικης μου δεν υποστηριζει AHCI και πρεπει να βαλω custom firmware για να δουλεψει,πραγμα που δεν ανυπομονω κιολας να κανω....Εχει σημαντικη διαφορα σε AHCI?

 

Οχι. Σε σατα3 και με το αττο που τον μετραει η εταιρεια αυτα ειναι τα νουμερα του. Αυτα που σε νοιαζουν εσενα ειναι τα 4Κ και το access time. Τα εχεις και τα δυο. Προφανωςβθα μπορουσες να κανεις καλυτερες επιλογες αλλα το λιγο πιο γρηγορος απο απλο σκληρο δε στεκει με την καμια

 

H επιλογη ηταν παρα πολυ βιαστικη κ κατω απο παρα πολλα νευρα....Ηταν η τριτη φορα που κρασαρε ο hdd και εχασα πολλες ωρες δουλειας....Απο τα νευρα μου μολις ανοιξε ξανα το pc πηρα οτι βρηκα.....Οι μ*λ*κιες πληρωνωνται.....

Link to comment
Share on other sites

Jax εισαι απολυτα σωστος.Το bios της μητρικης μου δεν υποστηριζει AHCI και πρεπει να βαλω custom firmware για να δουλεψει,πραγμα που δεν ανυπομονω κιολας να κανω....Εχει σημαντικη διαφορα σε AHCI?

 

Θα έχει διαφορά. Ποια είναι η μητρική σου;Σε Asus P5K π.χ. το έχω κάνει με επιτυχία τρεις φορές (εννοώ ότι κάποιες μητρικές είναι πιο "εύκολες" από αλλες)

Link to comment
Share on other sites

Πανω κατω την ιδια μητρικη εχουμε...Asus p5kc εχω εγω.Σου ειναι ευκολο να μου στειλεις ενα λινκ με το firmware σε pm ή εδω μηπως το χρειαστει και καποιος αλλος μελλοντικα?Δεν πιστευω να εχεις καταφερει να βαλεις κ πανω απο 4gb ram στη mobo αυτη???

Link to comment
Share on other sites

AHCI enabled on Asus P5K

 

Καλό θα είναι να διαβάσεις όλο το thread (είναι 6 σελίδες, αλλά το αξίζει).

 

Να σου πω την μαύρη αλήθεια, δεν θυμάμαι για την μνήμη (και οι 3 μητρικές ήταν πελατών μου και το mod έγινε για να εκμεταλλευθούν καλύτερα τον ssd).

 

ΥΓ. Cupra ? Τι Cupra ?

Έγινε επεξεργασία από Ninja10R
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και ο @Ninja10R κάποιες διαφορές προς το καλύτερο θα τις δεις σίγουρα. Ειδικά στις αναγνώσεις 4Κ και 4Κ QD32.

Παρατηρώντας καλύτερα τα νούμερα πάντως το drive δείχνει να έχει νορμάλ επιδόσεις για IDE και όχι μειωμένες με χαμηλής ποιότητας NAND. Είναι σαν να έχεις πάρει Kingston V300 με τις "καλές" μνήμες και όχι τις φτηνιάρικες. Εκτός αν η Kingston διόρθωσε το λάθος και έβαλε πάλι NAND της προκοπής.

 

Υ.Γ. Λογικά ή Ibiza ή Leon αν κρίνω από τη φωτό του avatar.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα κανω update το bios και θα ξαναποσταρω αποτελεσματα απο τα τεστ.Μεσω serial number δεν μπορω να δω σε ποιο batch ανοικει ο δισκος?Αν ειναι με τα παλια ή καινουρια nand?

 

Το cupra εχει μεινει απο μικρος,γιατι ειχα ενα μικρο κολλημα με το leon.Τελικα κατελειξα με audi a4 1.8t quattro

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άσε το bios ήσυχο και μην το πειράζεις. Μια χαρά είναι ο δίσκος σου. Αν νομίζεις ότι θα καταλάβαινες καμιά διαφορά με άλλον, σου στέλνω τον δικό μου. Αν δεν καταλάβεις όμως, θέλω το α4 (και μερικούς τόνους βενζίνη) :)

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Το πιθανοτερο ειναι να μην καταλαβω τιποτα,αλλα πρεπει να το κανω.Διαφορετικα θα με τρωει συνεχεια,θα σκεφτομαι το ahci και τι nand εχει ο δισκος!Ειμαι περιεργος,ξερω :p

 

To a4 ειναι οικονομικοτατο,σχεδον δεν καιει καθολου!Με 20 ευρω βενζινη στα 1.65/Λ εκανε με πολυ νορμαλ οδηγηση 45-50 χιλιομετρα :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.