Jump to content



Πρόβλημα με Cannon Pixma IP4500


trimitsos

Recommended Posts

Καλημέρες κ χρόνια πολλά σε όλους.

Παιδιά ξέρει κανείς που θα μπορούσα να βρω ανταλλακτική κεφαλή εκτύπωσης, έστω κ μεταχειρισμένη, για έναν Pixma IP4500 της Cannon.

Σημειωτέον, στην Intersys (επίσημη αντιπροσωπία) έχει καταργηθεί το ανταλλακτικό εδώ κ ένα μήνα....
επίσής σε stock που βρήκα απο το doctorprint.gr έχει 124€!!! χχαχαχαχαχα no comments....

μέσω e-bay πάει στα 60-80€ κ άν δουλέψει δούλεψε.


Έχω κάνει όλα τα γιατροσόφια: καθαρισμούς, ρυθμίσεις, βγάλσιμο/πλύσημο φύσιμα, με ζεστό νερό, με οινόπνευμα στέγνωμα κλπ κλπ αλλα χωρίς επιτυχία!



Για το τέλος έχω αφήσει άλλο ένα κόλπο που γίνεται με τη βοήθεια μιας βαριοπούλας.... (το έχει κ στο Youtube)

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες κ χρόνια πολλά σε όλους.

Παιδιά ξέρει κανείς που θα μπορούσα να βρω ανταλλακτική κεφαλή εκτύπωσης, έστω κ μεταχειρισμένη, για έναν Pixma IP4500 της Cannon.

Σημειωτέον, στην Intersys (επίσημη αντιπροσωπία) έχει καταργηθεί το ανταλλακτικό εδώ κ ένα μήνα....

επίσής σε stock που βρήκα απο το doctorprint.gr έχει 124€!!! χχαχαχαχαχα no comments....

μέσω e-bay πάει στα 60-80€ κ άν δουλέψει δούλεψε.

Έχω κάνει όλα τα γιατροσόφια: καθαρισμούς, ρυθμίσεις, βγάλσιμο/πλύσημο φύσιμα, με ζεστό νερό, με οινόπνευμα στέγνωμα κλπ κλπ αλλα χωρίς επιτυχία!

Για το τέλος έχω αφήσει άλλο ένα κόλπο που γίνεται με τη βοήθεια μιας βαριοπούλας.... (το έχει κ στο Youtube)

Ευχαριστώ

 

Aυτό http://www.adslgr.com/content/content/606-%CE%9A%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%AF%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CF%80%CE%B5%CE%BA-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B5%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%AE%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-Canon-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%85%CF%80%CF%89%CF%84%CE%AE-%CF%83%CE%B1%CF%82  το έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έκανα, η κεφαλή φαίνεται πεντακάθαρη και μελάνι περνάει μέχρι την κάτω μεριά. Επίσης η κεφαλή είναι σε πολύ καλή κατάσταση!

 

Απλά ο επτυπωτης βγάζει μύνημα ότι πρέπει να γίνει αλλαγή στην κεφαλή χωρίς να δοκιμάζει κάν να εκτυπώσει!

post-64680-0-85457000-1419939239_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Τώρα σε είδα... κλασική περίπτωση πέναλντι. Έχεις προφανώς ηλεκτρικό θέμα με την κεφαλή. Η λύση μπορεί να είναι από καθάρισμα με οινόνευμα τις επαφές της κεφαλής και του φορείου κεφαλής μέχρι πέταμα του εκτυπωτή.

 Ο λόγος το θέμα με την κεφαλή , η οποία όταν καεί υπάρχει πιθανότητα να πάρει και μαζί της το logic board του ίδιου του εκτυπωτή. Οπότε υπάρχει πιθανότητα ακόμα και καινούργια κεφαλή να βάλεις να καεί και αυτή λόγω του εκτυπωτή πλέον.

 Τα ξερω αυτά λόγω ότι είμαι παθών και εγώ με όχι ένα ip4000 αλλά 3 - από τους οποίους μόνο ο ένας τελικά ανάβει , οι άλλοι δύο νεκροί.

Προτείνω να προσπαθήσεις να καθαρίσεις τις επαφές , κάνε του ένα reset αφού διαβάσεις το service manual του - www.gondack.com.ar/media/useruploads/files/ip4500-ssm.pdf και αν αποτύχουν αυτά ή θα το ρισκάρεις με καινούργια κεφαλή (ψάξε ebay) ή πας για άλλο εκτυπωτή.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

μετά απο πολλές αποτυχημένες προσπάθειες κ δοκιμές.... ήθελα να ρωτήσω.

 

Υπάρχει κάποιο αξιόπιστο service εκτυπωτών που να μην στον πιάνουν;;; για να μου προτείνετε;

μπας και τον γλυτώσω το εκτυπωτή;;; σε κάποιον που θα ξέρει ένα δύο πράγματα στα σίγουρα;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως θα βρεις λύση σε οποιοδήποτε τεχνικό - αν μετά από reset πάλι δεν αναγνωρίζει κεφαλή , τότε υπάρχει ηλεκτρικό μή επισκευάσιμο πρόβλημα με την κεφαλή. Παντού θα ακούσεις για αλλαγή κεφαλής,  Κράτησε τον εκτυπωτή , μπορεί να πετύχεις καμιά ευκαιρία σε μηχάνημα που έχει ίδια κεφαλή. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.