Jump to content



Επιλογή modem-router για forthnet μέχρι 80...


Andrewk

Recommended Posts

Έχω forthnet adsl και τώρα τελευταία το thomson μου κανει τα δικά του..Σκέφτομαι να αγοράσω καινούργιο router με δυνατό wifi,σκέφτομαι για το tplink 8980 ή για το 9980..

Σκέφτομαι να αγοράσω το δεύτερο για μελλοντική χρηση σε vdsl..Θα έχω κάποιο πρόβλημα στην υπάρχον adsl γραμμή;;

Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε;;

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο γνωρίζω δεν θα έχεις θέμα, το συγκεκριμένο (W9980) είναι και backward compatible με ADSL/ADSL2+ συνδέσεις, αν πας για το W8980 πάντως παρ το από εδώ το έχει σε καλή τιμή σε σχέσει με το σκρουτζ, στα 59.90, εγώ το έχω παραγγείλει και το περιμένω.. 

Έγινε επεξεργασία από Ali8inoS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το 9980 είναι πολύ καλό κομμάτι, και σε τιμή τζάμπα για αυτά που κάνει.
Το ίδιο και το 8980, το οποίο μπορεί να μετατραπεί σε 9980 αν κάνεις μερικές επεμβασούλες μέσα ώστε να συνδέσεις σειριακό καλώδιο για να κάνεις cross-flash στο firmware του 9980.

 

το Wifi τους είναι δυνατό σε σχέση με άλλα αντίστοιχα modem/router αλλά δεν είναι και κάτι το τρομερό σε σύγκριση με τα νέα μοντέλα με 802.11ac & beamforming technology.

Σε σχέση με το υπάρχον σου βέβαια θα είναι μέρα με την νύχτα, το thomson είναι πολύ αδύναμο σε wifi ούτως ή άλλως.

 

Αν το VDSL2 στην περιοχή σου αργεί, μπορείς να την βγάλεις εξίσου καλά, με δυνατότητα να "overclockάρεις" την ADSL2+ σου και με καλό wifi σήμα με το TP-Link TL-W8960N των 28€ που τα κάνει όλα και συμφέρει ( αλλάζεις SnR ώστε να ανεβάσεις την ταχύτητα της γραμμής σου ή να κατεβάσεις την ταχύτητα αν θες να αυξήσεις την σταθερότητα, έχει δυνατό wifi, παίζει κομπλέ το NAT & QoS του, μπορείς να έχεις torrent να κατεβάζει και μιλάς και skype και σερφάρεις ταυτόχρονα άνετα ).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επίσης μπορείς να ζητήσεις απ τη forthnet αντικατάσταση εξοπλισμού αν σκέφτεσαι να ξανα-ανανεώσεις το συμβόλαιο σου μαζί τους!

Θέλω router με πιο δυνατό wifi.Οπότε δεν με ενδιαφέρει, για το archer d2 τι λέτε;;

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο γνωρίζω δεν θα έχεις θέμα, το συγκεκριμένο (W9980) είναι και backward compatible με ADSL/ADSL2+ συνδέσεις, αν πας για το W8980 πάντως παρ το από εδώ το έχει σε καλή τιμή σε σχέσει με το σκρουτζ, στα 59.90, εγώ το έχω παραγγείλει και το περιμένω.. 

 

Το τσίμπησα και εγώ! Ψάχνω καιρό μια καλή ευκαιρία να ξεφορτωθώ το Thomson της Forthnet.  :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.