Jump to content



VGA cooling είναι αυτό;;; Και όμως υπάρχει, χα χα χα.....


Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Πρόκειται για το laptop μου, ACER Travelmate 5513WLMi.

Έκανα το disassembly για τη συντήρηση και έφτασα στην VGA. Αν είναι δυνατόν!!! Είναι το heatsink της ACER για τη VGA. Τί να πω; Έχω ανοίξει laptop και latop. Τέτοιο πράγμα πρώτη φορά βλέπω...

Αυτή η φλοίδα "προστασίας" είναι ακριβώς όταν το έλυσα:τίποτα λιγότερο - τίποτα περισσότερο.

2gu0agy.jpg


2r2bwb9.jpg


ac7wvq.jpg


2vjomtc.jpg


 

 

Αυτός ο υποτιθέμενος overheating protector είναι χωρίς thermal compound ούτε για δείγμα επάνω.

 

Ανέβασα τις φωτογραφίες διότι θέλω να ρωτήσω το εξής:αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να βάλω μία ψιλή στρώση Artic Silver 5 στην επιφάνεια του chip, από πάνω ένα copper shim, πάστα και πάλι στην επιφάνεια του shim και επάνω από αυτά να βάλω αυτή τη φλοίδα "προστασίας".

α. Η επιφάνεια του chip, και γενικά όλο αυτό, μπορώ να το κάνω; Μήπως η επιφάνεια του chip είναι τέτοια που δεν είναι σωστό τεχνικά κάτι τέτοιο, και γι' αυτό η ACER το έκανε έτσι;

 

β. Αν η απάντηση στο α. είναι θετική, όπως βλέπετε απ' τις φωτογραφίες, η μόνη βίδα σε όλο αυτό είναι επάνω δεξιά, εκεί που η φλοίδα δένει με τη μητρική, και συγκεκριμένα στο socket του επεξεργαστή. Heatsink μηχανισμός δεν υπάρχει για να τα σφήξω όλ' αυτά. Με μία μόνο βίδα θα πιάσει όλο αυτό; Θα έχει απόδοση; Η αλήθεια είναι οτι συνήθως, ότα βάζεις shim, σφίγγεις με >1 βίδες. Αλλά τί να κάνω; Δε μπορώ να αφήσω και το overheating σ' αυτό το χάλι. Και απορώ πώς το laptop παίζει έτσι 8 χρόνια τώρα χωρίς ένα disassembe.
 

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Το chip αυτό δεν είναι η VGA. Απλά και γω έχω ψιλοτρελαθεί γιατί αυτό που δείχνουν στο manual σελίδα 68 chapter 3 αριστερά απ' το CPU socket δεν υπάρχει στη δική μου μητρική. Σίγουρα πρόκειται γισ διαφορετικές μητρικές. Κσι δεν ξέρω γιατί.

Το μόνο chip που υπάρχει είνσι συτό που φαίνεται μπροστά από το socket στην ίδια σελίδα του manual. Αυτό το πιό μικρό μαύρο τετράγωνο. Αυτό επάνω γράφει

ATI RADEON EXPRESS 1100

Τώρα πρέπει να είμαστε ok. Καταλαβαίνετε σε ποιό chip αναφέρομαι;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.