Jump to content



Αγορά κινητού εώς 150 ευρώ


BasiliCeLew

Recommended Posts

Μην το ψάχνεις δεν υπάρχει ξανά αυτή η τιμή. Πολύ πιθανών ήταν τυπογραφικό λάθος στην σελίδα τους το οποίο προϊόν το κατεβάσαν τελείως και το link δεν ισχύει πια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι από τις γνωστές κινέζικες οπότε θα ναι λαχείο. Βέβαια για 70€ δε το συζητάμε, ας βγει και μάπα.

 

Πάπαλα το κινητό :p

 

Μου άρεσε και το elephone p6000 που φαίνεται καλή κατασκευή και κινητό αλλά την φοβάμαι λίγο την εταιρία λόγου "κακού" παρελθόντος. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Τελικά πήρα τα εξής 3:

1) JIAYU S3 (2gb έκδοση)

2) Lenovo A8 A806

3) CUBOT X9

 

Θα δοκιμάσω και τα 3 και θα δούμε πιο θα κρατήσω. Τα άλλα δύο θα πάνε σε φίλους που ήδη πλήρωσαν το budget των 2 από αυτών. Θα σας πω εντυπώσεις όταν έρθουν (κυρίως για το 1 και 3)

 

Y.Γ Όποιος δεν βιάζεται ας περιμένει λίγες μερες/βδομάδες καθώς η ισοτιμία είναι πολύ κακή αυτήν την στιγμή

(μου βγήκαν 468 ευρώ τα 506$ ενώ δύο βδομάδες πιο πριν θα έβγαινε 415 ευρώ για την ίδια αγορά.)

Όμως αφού οι γνωστοί μου βιάζονταν "δέχτηκαν" αυτήν την επιβάρυνση.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

GIONEE ELIFE E7

 

5.5 inch Corning Gorilla glass 3 screen, 1920 * 1080 pixels, 401 PPI
Qualcomm Snapdragon 800 quad core 2. 2 GHz
support 3 G network: GSM 850/900/1800/1900 MHz, WCDMA 900 / 2100 MHz
3 GB RAM + 32 GB ROM
16 MP back camera + 8 MP front camera
 Amigo 2.0 Based On Android 4.2 system
 Support WIFI, GPS, Bluetooth, Multi Language, OTG, NFC, etc.
 Support Gyro, Light sensor, Gravity Sensor, Proximity Sensor, Electronic Compass, Compass, etc

 

Φαίνεται πολύ κάλο στα χαρτιά και το βρήκα 160, το εχει κάνεις; σε αυτή την τιμή φαίνεται ευκαιρία

 

http://en.efox-shop.com/gionee-elife-e7-qualcomm-snapdragon-800-22ghz-quad-core-55-zoll-fhd-bildschirm-android-44-3g-smar-g-298542

Έγινε επεξεργασία από Kost87
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

πολυ σουπερ χαρακτηριστικα αλλα μαρκα μ εκαψες

Δεν ξερω αλλα επειδη παιζω με τις rom παντα παιρνω καποιο επωνυμο κινητο που να μπορω να αλλαζω roms αλλα και να βρισκω θηκες κτλ

Γιατι πολλες φορες ειδικα σε κινεζικα εχουμε δει bugs στις roms ή στα Ελληνικα τους και συνηθως λυνονται με νεοτερη rom

Επωνυμο δεν εννοω samsung αλλα και κινεζικα επωνυμα πχ xiaomi

επισης δεν ξερουμε τι παιζει με sar values σ αυτο το κινητο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά κάνω ένα Up στο θέμα καθώς τελικά από τα κινητά που μου είχαν έρθει (jiayu S3 2G/3G ram, Lenovo A8 A806, Cubox X9, Mlais M9, Ulefone be X, Ulefone Be pro) δεν κράτησα κανένα μέχρι σήμερα καθώς τα πήραν όλα φιλαράκια μου.

 

Το ποσό παραμένει κάπου στα 150 ευρώ (αν είμαστε από GearBest μέχρι 225$)

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 3:

  1. Jiayu S3 2G ram (αν βγει το 3g ram σε καλή τιμή αυτό προφανώς)
  2. Elephone P6000
  3. ZTE Blade S6

To Jiayu S3 πολύ καλό κινητό αλλά για κάποιο λόγο δεν με κέρδισε κατα την χρήση του ο σχεδιασμός του, το P6000 μου αρέσει αρκετά και αυτό μου με έψησε πολύ τελευταία είναι το ZTE blade s6 το οποίο δεν το έχω δει από κοντά αλλά ίσως είναι το πιο ποιοτικό από τα 3. Όλα μου βγαίνουν 150 ευρώ για τον Α ή Β λόγο και το P6000 120. Όποιος θέλει να του εξηγήσω πως βγαίνει τόσο χαμηλά μπορεί να με ρωτήσει με pm απλά δεν θέλω να ξεφύγει το θέμα.

 

Κάποιο άλλο που πιστεύετε ότι αξίζει;

Το ZTE blade s6 Κατάλαβε κάποιος αν έχει Dual Sim μαζί με Micro sd ή ακυρώνεις μια κάρτα για την sd?

 

Σας ευχαριστώ :)

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

ουτε ενα ρεβιου...φφσ

Είμαι απαράδεκτος το ξέρω :p

(θα κάνω ένα σύντομο για το Mlais M9 σήμερα που το έχω ακόμα)

 

 

Βαστα να παρεις οπου να ναι το asus  zenfone 2..(η μικρη εκδοση βγαινει στα λεφτα σου ..~εκει κοντα).

Δλδ μεταξύ zenphone 2 και ZTE blade s6 πιστεύεις ότι κερδίζει το πρώτο;

 

@ΝTG, δικό σου :)

http://www.thelab.gr/topic/142982-mlais-m9-%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%AE-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-gea/

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν μπορω να κατανοησω αυτην την κινεζομανια. Αμεση παραδοση δεν εχουν, ποιοτητα κατασκευης δεν εχουν, ουσιαστικη αξιοποιησιμη εγγυηση δεν εχουν... Τι εχουν τελικα; μονο high specs που κι αυτων η αποτελεσματικοτητα περιοριζεται κατα πολυ απο το κακιστο λειτουργικο που φορανε. Π.χ τωρα λεει ο φιλος για κινεζικο 170 ευρω. Σε τι θα ειναι καλυτερο απο το Lumia 730 που εχει την ιδια τιμη, εχει εγγυηση και ειναι αμεσο διαθεσιμο σρην ελλαδα; σε οθονη; δε νομθζω; σε καμερα; και παλι οχι αν δε σταθουμε στην ξερη αναφορα των megapixels. Σε αναβαθμισεις; μπα. Σε αποκρισιμιτητα, ταχυτητα; αυτο κι αν ειναι αδυνατο. Ας μου εξηγησει καποιος αν θελει γιατι κι εγω σκοπευω να δωσω το εν λογω ποσο και πραγματικα δε βλεπω αλλη εναλλακτικη.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν μπορω να κατανοησω αυτην την κινεζομανια. Αμεση παραδοση δεν εχουν, ποιοτητα κατασκευης δεν εχουν, ουσιαστικη αξιοποιησιμη εγγυηση δεν εχουν... Τι εχουν τελικα; μονο high specs που κι αυτων η αποτελεσματικοτητα περιοριζεται κατα πολυ απο το κακιστο λειτουργικο που φορανε. Π.χ τωρα λεει ο φιλος για κινεζικο 170 ευρω. Σε τι θα ειναι καλυτερο απο το Lumia 730 που εχει την ιδια τιμη, εχει εγγυηση και ειναι αμεσο διαθεσιμο σρην ελλαδα; σε οθονη; δε νομθζω; σε καμερα; και παλι οχι αν δε σταθουμε στην ξερη αναφορα των megapixels. Σε αναβαθμισεις; μπα. Σε αποκρισιμιτητα, ταχυτητα; αυτο κι αν ειναι αδυνατο. Ας μου εξηγησει καποιος αν θελει γιατι κι εγω σκοπευω να δωσω το εν λογω ποσο και πραγματικα δε βλεπω αλλη εναλλακτικη.

 

 

http://www.devicespecifications.com/en/comparison/120213fb5

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου δείχνει μόνο specs. Αλλά και από αυτά τα specs επιβεβαιώνεται η ανωτερότητα του lumia σε οθόνη, κάμερα και μπαταρία τελικά. Άσε που στο κινέζικο δεν αναφέρει καν sar... Αυτά που μένουν είναι επεξεργαστής και μνήμη που το lumia λόγω της χαοτικής ανωτερότητας του λειτουργικού δεν τα χρειάζεται. Παραμένουν προς συζήτηση; η ποιότητα κατασκευής και η εγγύηση.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Aν ξεκινας με το σκεπτικο οτι το android ειναι για πεταμα ..δεν υπαρχει λογος ουτε να σε πεισει καποιος..ουτε και να το υποστεις.

 

Απο κει και περα στα ~170€ βρισκεις κινητα με καλυτερη οθονη / καμερα /  μπαταρια / specs γενικα(cpu/gpu/ram) ..

 

Εγγυηση εχουν..αλλα καλο ειναι να μη σου χρειαστει. 

Και το ετοιμοπαραδοτο ..ναι ..οκ ..δεν μπαινεις σε καταστημα και το παιρνεις..γιατι αν υπηρχε σε καταστημα το ιδιο κινητο των 170€ θα πουλιοταν 300€ απο καταστημα του εμποριου.

Ειναι "συμβιβασμος" που τον κανει ο καθενας μονος του για παρτη του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μεγαλύτερη μπαταρία παίρνεις δεν είναι ακριβές εγώ προσωπικά windows σε κινητό δεν θέλω κάμερα κ βίντεο δεν έχει ανώτερα το νοκια επεξεργαστής είναι το 1ο για εμένα σε ένα κινητό ποιότητα κατασκευής έχουν πει αυτοί που τα έχουν στα χέρια τους τα κινέζικα κοίτα προς μεριά xiaomi 

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα στα 11 ποστς σου , ΜΙΑ τελεια η ΕΝΑ κομμα δεν εχεις βαλει.......
σεβασου τους αναγνωστες σου τουλαχιστον.

Το παραπανω ποστ , δε βγαζει νοημα κανενα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν μπορω να κατανοησω αυτην την κινεζομανια. Αμεση παραδοση δεν εχουν, ποιοτητα κατασκευης δεν εχουν, ουσιαστικη αξιοποιησιμη εγγυηση δεν εχουν... Τι εχουν τελικα; μονο high specs που κι αυτων η αποτελεσματικοτητα περιοριζεται κατα πολυ απο το κακιστο λειτουργικο που φορανε. Π.χ τωρα λεει ο φιλος για κινεζικο 170 ευρω. Σε τι θα ειναι καλυτερο απο το Lumia 730 που εχει την ιδια τιμη, εχει εγγυηση και ειναι αμεσο διαθεσιμο σρην ελλαδα; σε οθονη; δε νομθζω; σε καμερα; και παλι οχι αν δε σταθουμε στην ξερη αναφορα των megapixels. Σε αναβαθμισεις; μπα. Σε αποκρισιμιτητα, ταχυτητα; αυτο κι αν ειναι αδυνατο. Ας μου εξηγησει καποιος αν θελει γιατι κι εγω σκοπευω να δωσω το εν λογω ποσο και πραγματικα δε βλεπω αλλη εναλλακτικη.

Φιλικά πάντα έχεις πιάσει συσκευή σαν το jiayu s3 και το zte blade s6 στα χέρια σου; Ή αντίστοιχης κατασκευής που πλέον είναι αρκετές συσκευές με τόσο υψηλή ποιότητα. Και μετά σύγκρινε τες  με το Lumia 730.

 

Ρίξε όταν θα έχεις χρόνο  μια ματιά και για το zenphone 2 της Asus, κινεζιά και αυτό προφανώς.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όπως έχω πει εγώ δεν θα ρισκαρα ξανά για συσκευή απο Κίνα. Έχω 2 στα 3 αποτυχία και το 3 ηδη αρχίζει και αργοπεθαίνει ποιοτικά.

Ποιοτικά θεωρώ τα wp καλύτερα απο πολλά κινέζικα άγνωστης εταιρειας πχ elephone κλπ. Αλλά δε με καλύπτουν σαν κινητά.

Λογο των αναγκων μου δεν χρειάζομαι 8πυρηνο κινητό αφού έτσι και αλλιως το android δεν χρεισιμοποιει 8 πυρήνες καν. Το μοναδικό κινητό που θα έπαιρνα με 1 GB ram θα ηταν το moto g 2014 και αυτό γιατί δεν βλέπω κάποιο άλλο να το κοντραρει σε συνολική εικονα και γιατί τσουλαει.

Τα περισσότερα κινέζικα απλα ξεχνάνε αναβαθμισεις official. Κάποια ίσως κυκλοφορήσουν custom roms αλλά συνήθως κάτι δεν δουλεύει.

Γενικά μην νομίζεις κανεις οτι επειδή στα χαρτιά η jaguar με το KIA είναι ίδιο οτι είναι εξυπνος και θα πάρει jaguar σε τιμή KIA. Υπαρχουν πολλοί λόγοι που διαφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.