Jump to content


Αγορά κινητού εώς 150 ευρώ


BasiliCeLew

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, ψάχνω για ένα κινητό έως 150 ευρώ.

 

Λοιπόν ψάχνω κάτι που να συνδυάζει 2Gb ram πολύ καλή ποιότητα ( τόσο κατασκευής όσο και λειτουργικού ). Προφανώς εσωτερική μνήμη min 8Gb. Η οθόνη να είναι κάπου 5-5,5" μην ξεφύγουμε. 

 

Θα προτιμούσα αλλά αν δεν υπάρχει κάτι από τα παρακάτω δεν θα με πείραζε η έλλειψη του:

~Αν είναι 4G καλώς αλλά και να μην είναι δεν πειράζει καθώς στης περιοχές που πηγαίνω ακόμα δεν έχει καν 3G  :p

~Ύπαρξη OTG δεχτή αλλά και να μην υπάρχει δεν θα μας χαλάσει ούτε αυτό.

~Θα ήθελα μια οθόνη κάτι παραπάνω από HD και να είναι IPS ή καινούριας τεχνολογίας.

 

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να ανέβεις ελάχιστα (αν και παίζει και σε προσφορές παρακάτω): http://www.skroutz.gr/s/5536029/Nokia-Lumia-730-8GB.html

Οθόνη, ποιότητα κατασκευής, κάμερα, λειτουργικό...

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Trexx, θα πάω προς κάτι κινέζικο καθώς στα λεφτά αυτά δεν υπάρχει κάτι που να με ικανοποιεί στην Ελλάδα. Μετά την επιτυχημένη αγορά ενός Coolpad που η ποιότητα κατασκευής του πραγματικά μου άρεσε το επιχειρώ ξανά άνετα.

 

Αν εξαιρέσεις το λειτουργικό που στο μοντέλο που πήρα είχε θέμα κ δεν μου άρεσε λόγω της έλλειψης μενού, έφτιαξα μια δικιά μου rom βασισμένη στην πιο σταθερή custom και βρήκα την υγειά μου. 

 

Μου άρεσε η πρόταση του @swatoner, για το Asus zen 5 πολύ ωραίο κινητό φαίνεται, αν εξαιρέσεις τον επεξεργαστή που είναι συμβατικός μια πολύ καλή πρόταση στα 150 ευρώ.

Μου άρεσε και αυτό zte v5 red bull αλλά προφανώς αρκετά υποδεέστερο σε hardware απο το asus. Στα 123 ευρώ βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Το zte έχει 2 εκδόσεις επεξεργαστή. Με Intel και Qualcomm.

Υπάρχει και zte z5 mini αλλά νομιζω είναι ποιο πανω απο το budget

http://www.kimovil.com/en/where-to-buy-asus-zenfone-5-a500kl-8GB

Έγινε επεξεργασία από swatoner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπ το cubot x9 πολύ όμορφο και αυτό :p  Θα έχει και ωραία αυτονομία άσχετα που είναι τόσο λεπτό... :)  Μπαίνει και αυτό στην λίστα...

 

Μετά είδα και το cooldpad f1 /f2 όπου το f2 απλά δεν έχει ακόμα ελληνικά. Η coolpad στα σοβαρά υπόψιν καθώς έχει services Και επίσημα στην Ελλάδα. Χθες το έμαθα.. ARVATO μεν αλλά καλύτερα από το τίποτα :p

 

Εχουμε και λεμε

  1. Asus ZenFone 5
  2. zte v5 red bull
  3. Asus zen 5
Link to comment
Share on other sites

Διόρθωση,

 

Έλεγα το Zte Nubia Z7 mini αλλά πάει 200+ και ξεφεύγει απο το budget.

 

Να σου πώ την αλήθεια επειδή το σκέφτομαι και εγώ. Και θέλω και δίκαρτο με SD Card και μπαταρία μεγαλούτσικη γενικά ως κακομαθημένος απο το Note 2 και το S168 που μου κρατάει 1μιση μέρα και επειδή δε τα προσέχω τα κινητά μου. Στην τσέπη, σκόνη, μπορεί και να πέσει. Το πετάω στο κάθισμα κλπ σκέφτομαι τα εξής.

 

1. Οθόνη 4,6 με 5,2 ίντσες μαξ και όχι μεγαλύτερο με τίποτα. Θέλω κινητό και χρήση με το ένα χέρι. Το note δεν δουλεύεται με το ένα χέρι. Πάς να πατήσεις πάνω αριστερά κρατώντας με το δεξί χέρι και πατιέται η οθόνη κάτω δεξιά. 5" θεωρώ ιδανικές αφού δουλεύω το s168 τελευταία.

2. Θέλω καλούτσικη κάμερα και όχι ψευτοκάμερες όπως cubot κλπ. Να βγάλω και μια φωτογραφία της προκοπής που τραβάω στην δουλειά κάποια πράγματα, σειριακούς αριθμούς πίσω απο server συσκευές κλπ.

3. Ποιοτικό κινητό εξωτερικά. Τα φοβάμαι τα cubot, elephone, κλπ θέλω ποιότητα εξωτερικά γιατί όπως είπα δε το προσέχω το κινητό. Αν και το cubot φαίνεται σκυλί θέλω κάτι καλύτερο

4. Θέλω δίκαρτο γιατί δεν μπορώ να κυκλοφορώ με 2 συσκευές. Καλύτερα 1 τηλ και ένα tablet στην τσάντα παρά δύο συσκεύες.

5. Δεν θέλω να κολλήσει ποτέ. Δεν παίζω παιχνίδια. Κλήσεις και internet surf χρεισιμοποιώ άντε και κανα teamviewer, xbmc remote, utorrent remote, wifi analyzer, fing. Σιγά τις μπούρδες απαιτιτικά app που τρέχω. Ο επεξεργαστής δεν με καίει ούτε η κάρτα γραφικών απλά δε θέλω να κολλάει και να είναι γρήγορο. Δεν μπορώ να ξαναζήσω να είμαι ποιο γρήγορος απο το κινητό στο scroll πχ ή στις κλήσεις.

6. Θέλω να είναι εμφανίσιμο το κινητό. Θέλω να το βλέπω και να χαίρομαι. 

 

 

Έτσι η μπάρα κλείνει προς Zte z7 mini> Asus Zenfone 5 > moto g

 

Λόγο οικονομικόν το ZTE ξεφεύγει.

Απο θέμα εγγύησης το moto G υπερέχει.

 

Το ZTE V5 το αποκλείω λόγο TFT οθόνης και μη gorilla glass

 

Με όλα τα παραπάνω σκέφτομαι σοβαρά και το moto g 2014 dual. Λόγο οτι είναι smooth. Εγγύηση, support, ποιοτικό, φτηνό

Link to comment
Share on other sites

5. Δεν θέλω να κολλήσει ποτέ. Ο επεξεργαστής δεν με καίει ούτε η κάρτα γραφικών απλά δε θέλω να κολλάει και να είναι γρήγορο. Δεν μπορώ να ξαναζήσω να είμαι ποιο γρήγορος απο το κινητό στο scroll πχ ή στις κλήσεις.

:eek: :eek: :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@swatoner, το S168 δεν σε καλύπτει σε αυτά? Δεν σου αρέσει σαν κατασκευή ή κάτι άλλο?

 

Το κινητό που θέλω εγώ προορίζεται για την αδερφή μου αλλά αν βρώ κάτι καλύτερο από το CoolPad 7320 που έχω θα το κρατήσω εγώ και θα της πασάρω το δικό μου :D

 

@ΝTG, ξέχασα να αναφέρω ότι θέλω και εγώ επειγόντως 2 κάρτες να έχει, αν και πάλι η κάμερα από το lenovo έτσι όπως κάθεται μου φαίνεται γκουμουτσα..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα note 2 και είμαι κάπως καλομαθημενος.

Έχει μικρές λεπτομέρειες που δε με καλύπτουν το s168. Ενα θέμα με το touch και το scroll.

SMS προς 4ψηφια όπως και κλήση προς το 122 δεν κανει.

Η οθόνη μερικές φορες κανει flicker μόνη της το βράδυ δεν ενοχλεί πολυ γιατί είναι σπανιο και μπορείς να δουλέψεις.

Η αναλυση της οθόνης είναι μέτρια. Η κάμερα χαλια για κινητό 2014.

Η ανοιχτή ακρόαση λίγο τραγική. Δε σε ακούνε αλλά και εσύ δεν ακούς καλά.

Για 70 € είναι τέλειο βέβαια.

Στην lenovo εχω ρίξει μαύρο προσωπικά. Εμπειρία με ενα a310 η κάτι τέτοιο. Συν οτι δεν μου αρεσε όπως. Βλέπω ποιοτικά το a806

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@swatoner, Οδηγός για λήψη sms από 4-5ψηφία νουμερα σε κινητά που δεν λειτουργεί.

 

• Πρώτα από όλα, θεωρούμε ότι το σύστημα μας είναι root.
• Παγώνουμε την εφαρμογή messaging.apk της μαμάς ρομ με titanium backup. Αν δεν υπάρχει η πληρωμένη έκδοση του titanium περνούμε backup το messaging.apk και μετά το σβήνουμε από το σύστημα.
• Κατεβάζουμε έναν άλλο sms client από το play store και τον εγκαθιστούμε. Προσωπικά έβαλα το gosms free.
• σε περίπτωση που δεν μπορούμε να στείλουμε και να λάβουμε sms, τότε πρέπει νε εισάγουμε τον smsc κωδικό του provider. Αυτό γίνετε με 2 τρόπους, είτε μέσω gosms advance settings ή με το mobileuncle tools.
• gosms: settings/send&receive/sms&mms advance settings/enable customized smsc και βάζουμε το δικό μας.
• mobileuncle tools:
engineer mode/android/device info/smsc

Μετά από όλη την διαδικασία δοκιμάζουμε να στείλουμε και να λάβουμε sms.

 

Για το flicker (αν κατάλαβα σωστά) λογικά φταίνε οι ρυθμίσεις φωτεινότητας πολύ εύκολα διορθώνεται. Λογικά είσαι ανάμεσα σε δύο (ή τρία) επίπεδα lux, ανάλογα πως κουνάς το κινητό σου και για αυτό σου εμφανίζεται, και για αυτό μπορώ να σου γράψω οδηγίες. (αυτό το έγραψα αν έχεις on την αυτόματη φωτεινότητα αλλιώς ίσως φταίει τπτ άλλο).

 

Για κάμερα δοκίμασε την HD Camera ULTRA πολύ καλύτερη από τις περισσότερες stock των κινεζών στο θέμα ευκρίνειας.

 

Ανοιχτή ακρόαση και αυτό φτιάχνεται εύκολα, ακούγονται δυνατά παραμορφωμένα ή πολύ αδύναμα; 

Αντίστοιχα μπορείς να ρυθμίσεις και την ένταση σε ακουστικό αν θες. (πχ έβαλα μια συχνότητα μεγαλύτερη ως τελευταία για να μπορώ να ακούω ακόμα και σε μαγαζί με μουσική, φυσικά αν είσαι στο δρόμο και δεν το έχεις λίγο χαμηλώσει σε ακούνε οι διπλανοί σου :p

 

Έτσι όπως τα βλέπω τα περισσότερα είναι software προβλήματα. 

 

Εγώ θα παραγγείλω πχ το Lenovo a806 για έναν γνωστό μου τώρα. Σχετικά καλό κινητό αλλά δεν μου αρέσει η γραμμή του τόσο. Και αφού υπάρχουν τόσες επιλογές γιατί να συμβιβαστείς? :p Σε ένα μήνα θα σας πώ εντυπώσεις...

 

Edit: Για να τα κάνεις αυτά πλην του ήχου πρέπει να είσαι root.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Δεν κανω root. Δεν βρισκω το λόγο.

Φωτεινότητα δεν έχει σημασία αν είναι auto η όχι. Το ίδιο πρόβλημα είναι.

Το πρόβλημα είναι κυρίως δε με ακούνε.

Για την κάμερα θα το δοκιμασω.

Για τα υπολοιπα δε κάνω root γιατί δεν βρίσκω το λογο. Τηλέφωνο πήρα και πραγματικα δεν έχω το χρονο να ασχοληθω με micro tuning.

ΑΣΕ που mtk με win 8 δεν παίζει ο driver.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

Απο το root οπως και να εχει μονο κερδισμενος μπορεις να βγεις, ειδικα στα κινεζικα που δεν χρειαζεται να φοβασαι την εγγυηση. Σε αυτες τις συσκευες ειναι θεμα δευτερολεπτων.

 

Εγω το root το ξεκινησα με την λογικη του back up, σε περιπτωση που για τον Α ή Β λογο κολλησει τελειως το κινητο ουτε ανοιγει ουτε τπτ να μπω σε recovery mode και απλα να το επαναφερω. Μου ετυχε σε κινητο να μου μεινει ξαφνικα στα χερια και να βρισκομαι διακοπες χωρις προσβαση σε pc internet για να το φτιαξω. Με recovery σε 5 λεπτα ετοιμο, απλα εχασα τα δεδομενα μιας βδομαδας καθως παιρνω buckup 1 φορα την βδομαδα. Ουτε flash tools ουτε drivers να ψαχνω για να το φτιαξω..

Αν εχεις χρονο αξιζει γιατι αυτα τα micro modules και tuning στο τελος κανουν την διαφορα στην εμπειρια χρησης.

 

Νομιζω ξεφυγαμε λιγακι :)

Link to comment
Share on other sites

Τσίμπησα , λόγω επιδότησης, το ZTE Blade Vec 4G.

 

+Οθόνη , πολύ καλή για τα specs , με φωτεινότητα και contrast αρκετά πάνω απο τα συνήθη

(άμεσα δείγματα LG G2 Mini + Sony Xperia M2)

+Πολύ καλός ήχος, το Dolby κάνει δουλειά

+Μπαταρία , μπορείς και 3ημερο με σχετικά λίγη χρήση

+Δεν αντιμετώπισα πρόβλημα επιδόσεων, δοκίμασα μπόλικα apps μέχρι τώρα

+Αρκετά καλά αποτελέσματα κάμερας με καλό φωτισμό

 

~Ωραίο design

 

- Ποιότητα κατασκευής αποδεκτή

- Δεν ξέρω τι θα παίξει για Lollipop μέσω OTA

(να πω την αλήθεια δεν με ενδιαφέρει καθόσον παρατηρώ και απο το Nexus 7 2013 που την έχω

και δεν μου έχει κάνει κάποια εντύπωση προς ώρας)

 

All in all που λένε και στο χωριό μου, στα 159Ε με εγγύηση και πρακτικά τζαμπέ για μένα, κανένα απολύτως θέμα.

Link to comment
Share on other sites

ZTE NUBIA Z5S

Qualcomm Snapdragon 800 quad-core

5.0-inch Gorilla Glass 3 FHD screen Android

4.4 3G Smartphone

168€ απο Ευρώπη με εξτρα4% εκπτωση για 12 ωρες ακομα μετα η τιμη παει 175

http://en.efox-shop.com/versandkostenfrei-aus-de-zte-nubia-z5s-qualcomm-snapdragon-800-quad-core-50-zoll-gorilla-glass-3-fh-g-297438

Link to comment
Share on other sites

ZTE NUBIA Z5S

Qualcomm Snapdragon 800 quad-core

5.0-inch Gorilla Glass 3 FHD screen Android

4.4 3G Smartphone

168€ απο Ευρώπη με εξτρα4% εκπτωση για 12 ωρες ακομα μετα η τιμη παει 175

http://en.efox-shop.com/versandkostenfrei-aus-de-zte-nubia-z5s-qualcomm-snapdragon-800-quad-core-50-zoll-gorilla-glass-3-fh-g-297438

Προσοχή δεν είναι δίκαρτο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κινητό τελικά αγοράστηκε αν και τελικά χρειάστηκα το μισό budget :p

 

UMI ZERO 5.0" 4.4 MTK6592T 2.0GHz 2GB RAM 16GB ROM 13.0MP+8.0MP IPS FHD  70 ευρώ

 

 

Το ζαχάρωνα όταν είχε βγεί αλλά ήταν ακριβό και είχα πάρει τότε κοντά ήδη κινητό. Το μόνο μείον είναι ότι η δεύτερη κάρτα χαραμίζεται αν θες να βάλεις microsd. Αν το παραλάβω και δεν γίνει καμιά στραβή μου έκατσε λαχείο.. :)

 

Θα δώσω στην αδερφή το παλιό :p Εφόσον μπορέσω να κάνω και μετάβαση στη μικρότερη οθόνη που έχει... Από 3,5" πήγα στις 5,8" και τώρα είμαι στις 5,5", ίσως πλέον το 5" να μου φαίνεται μικρό.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.