Jump to content



AMD R9 3x0Χ Καθ'οδόν!


Recommended Posts

Εγω θελω να μου πει καποιος απο εδω, αν πραγματικα βλεπει διαφορα οταν παιζει σε 1080p και 2K αναλυση. Μεσα στο παιχνιδι εννοω την ωρα που κινειται με τον χαρακτηρα, οχι να βγαλει Screenshot και να το μελεταει μιση ωρα σαν ψυχακιας!!!

Η δικη μου εμπειρια με BF4, Bioshock και Crysis 3 ηταν πραγματικα οριακη. Δεν βλεπω σχεδον καμια διαφορα μεταξυ των αναλυσεων και ηθελα εδω εντυπωσεις απο φιλους με παρομοιο gear και εμπειριες.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απολυτως σχετικο με το θεμα. Πολλοι gamers αναβαθμιζουν σε αυτες τις καρτες γιατι νομιζουν οτι μεγαλυτερη αναλυση = πιο ωραιο οπτικα αποτελεσμα. 

Θα μπορουσες βεβαια να μου απαντησεις κιολας, αντι να κανεις ενα ανουσιο post σαν αυτο!

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζουμε on topic με επιπλέον αναφορές στον νέο τύπο μνήμης HBM1 αλλά και HBM2.
 
AMD R9 390X, Nvidia Pascal HBM Stacked VRAM Pictured
 
Hynix-HBM-24-e1412091427780.jpg

Hynix-HBM-13.jpg

 

Παραθέτω και ένα σημαντικό tweet απο την γνωστή XFX.

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Freak27,  έχει διαφορά ρε συ. Σε 27" 1440p το καταλαβαίνεις σε σχέση με 1080p. Σε αυτές τις ίντσες αν παίξεις σε 1440p λίγο καιρό και μετά δοκιμάσεις σε 1080p θα νομίζεις οτι έκανες zoom in στην εικόνα με ότι αυτό συνεπάγεται στο οπτικό αποτέλεσμα. Σαν να κάνεις zoom in σε φωτογραφίες είναι, εκεί δεν σου γίνεται αντιληπτή η διαφορά στην ποιότητα και στην "καθαρότητα" της εικόνας?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eπισης πανακριβες εκτος απο πολυ γρηγορες.Το 1000αρικακι δε το γλιτωνουμε για την 390x

 

Λες;

 

Εγώ υπολογίζω να δώσει την watercooled ed κάπου 750 Ε και κανένα 600αρι την αερόψυκτη (ίσως με 4GB;)

 

Πιστεύω τελικά όλα θα εξαρτηθούν από την απόδοση, αν φύγει πολύ μπροστά μπορεί να πέσεις μέσα και να μας ρίξει 1000αρικο...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Freak27,  έχει διαφορά ρε συ. Σε 27" 1440p το καταλαβαίνεις σε σχέση με 1080p. Σε αυτές τις ίντσες αν παίξεις σε 1440p λίγο καιρό και μετά δοκιμάσεις σε 1080p θα νομίζεις οτι έκανες zoom in στην εικόνα με ότι αυτό συνεπάγεται στο οπτικό αποτέλεσμα. Σαν να κάνεις zoom in σε φωτογραφίες είναι, εκεί δεν σου γίνεται αντιληπτή η διαφορά στην ποιότητα και στην "καθαρότητα" της εικόνας?

 

καταλαβαινω πως το λεει ο Freak.... επειδη ειναι κινουμενη η εικονα δεν ειναι το ιδιο ευκολο να δεις τις διαφορες με την ακινητη.

Ειναι γεγονος οτι απο ενα σημειο και μετα στην αναλυση (με σχεδον δεδομενο το μεγεθος της οθονης και την αποσταση θεασης, ή εστω σαφως μικροτερης αυξησης αυτου του λογου ως προς την αυξηση της αναλυσης) υπαρχουν diminishing returns. Καποτε δηλαδη στην 15αρα crt σου αμα πηγαινες στο παιχνιδι απο 640x480 σε 800x600 νομιζες οτι ειδες το φως. Σημερα in-game ειναι πολυ μικροτερη η διαφορα απο 1080p σε 1440p σε μικρα μεγεθη οθονων. Νομιζω οτι αν εχεις 27αρα+ μεχρι το 1440p υπαρχει ενα σχετικο κερδος. Σε 4k ειναι πολυ marketing/fanboyism η φαση για την ωρα, εκτος αν εχεις 32"+ και καθεσε περιπου στην ιδια αποσταση με την 27αρα... Καποτε θα παμε σε 4k ολοι επειδη θα γινει το νεο standard και στις τηλεορασεις κλπ οπως σημερα το 1080p, αλλα τοτε θα εχεις και mid-range καρτες γραφικων που θα το αντεχουν επαρκως, οποτε δε θα σε νοιαζει η μικρη βελτιωση στην απεικονηση

 

On topic, εχω απορια αν θα βγουνε αληθινα τα benches της 390Χ γιατι αυτα που ειδα της Titan X ηταν κατω του αναμενομενου, χοντρικα ενα +25% απο την 980 ηταν... οποτε αν η cut-titan ειναι ενδιαμεσα δεν ειναι πολυ καλα τα πραγματα για nvidia...

Link to comment
Share on other sites

 

 

On topic, εχω απορια αν θα βγουνε αληθινα τα benches της 390Χ γιατι αυτα που ειδα της Titan X ηταν κατω του αναμενομενου, χοντρικα ενα +25% απο την 980 ηταν... 

 

Πιθανοτατα εκει θα κυμανθουν, πολυ πιθανο η 390Χ να ριχνει κανενα ~50% κατα μεσο ορο σε επιδοσεις στην 290Χ.

Βασικα τα benches της τιτανΧ δεν θα ελεγα οτι ηταν κατω του αναμενομενου, απο την πρωτη στιγμη που σκασαν μυτη τα πρωτα maxwell και αρχισε η "μουρμουρα" περι επιδοσεων της νεας τατιανας, κανανε λογο για  ενα 40-50% πανω σε επιδοσεις απο την Titan black που θα αντικαταστησει, χοντρικα αν δεις τα review ενα +40% το ριχνει σιγουρα στην titan black..

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω οτι απο εκει που πληρωναμε 550-650Ε για high end καρτες και 750-850Ε για dual , τωρα κοστιζουν οι high ends 800-1000Ε
και δε μιλαω για την Titan , γιατι ειπαμε δεν θεωρειται αποκλειστικα gaming καρτα.αλλα για την 390Χ που υποτιθεται ειναι το καινουργιο μοντελο gaming καρτας της κοκκινης.
Δε πα να εχει ddr15 η 5ghz πυρηνα ; δε με ενδιαφερει..παλια που βγαζαν 4850 με 250Ε ηταν golden ages ετσι ;

πως εχει ανεβει ετσι η κλιμακα δεν το καταλαβαινω..

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω οτι απο εκει που πληρωναμε 550-650Ε για high end καρτες και 750-850Ε για dual , τωρα κοστιζουν οι high ends 800-1000Ε

και δε μιλαω για την Titan , γιατι ειπαμε δεν θεωρειται αποκλειστικα gaming καρτα.αλλα για την 390Χ που υποτιθεται ειναι το καινουργιο μοντελο gaming καρτας της κοκκινης.

Δε πα να εχει ddr15 η 5ghz πυρηνα ; δε με ενδιαφερει..παλια που βγαζαν 4850 με 250Ε ηταν golden ages ετσι ;

πως εχει ανεβει ετσι η κλιμακα δεν το καταλαβαινω..

δικιο εχεις αλλα μην ξεχνας πως αυτοι γνωριζουν απο marketing

αρα μονο τυχαιες δεν ειναι αυτες οι τιμες

στο κατω κατω αν δουν οτι δεν υπαρχει μεγαλη ζητηση λογικο ειναι να ριξουν τις τιμες οσο νομιζουν αυτοι ετσι ωστε να προσελκυσουν το κοσμο

με λιγα λογια προσπαθουν να βγαλουν τα σπασμενα απο καποια αλλα προιοντα... κ αν οχι τουλαχιστον να μην βγουνε τοσο χαμενοι κ σε αυτο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι διαφωνώ με τον Gomar. Δεν έκαναν αυτό ακριβώς οι εταιρίες κατά τη γνώμη μου, απλά εισήγαγαν μια νέα κατηγορία στην αγορά αντικαθιστώντας την παλιά high end με την performance αλλά κρατώντας αναλογικά ίδιες τις τιμές με την αύξηση των επιδόσεων. Από 480 σε 580 και απο κει σε 680, 780 και 980 οι τιμές είναι παραπλήσιες όπως και το ποσοστό διαφοράς των επιδόσεων απο γενιά σε γενιά. Οι κάρτες αυτές όμως είναι performance. High end είναι οι εκάστοτε titan και η amd δεν έχει βγάλει ακόμα τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι διαφωνώ με τον Gomar. Δεν έκαναν αυτό ακριβώς οι εταιρίες κατά τη γνώμη μου, απλά εισήγαγαν μια νέα κατηγορία στην αγορά αντικαθιστώντας την παλιά high end με την performance αλλά κρατώντας αναλογικά ίδιες τις τιμές με την αύξηση των επιδόσεων. Από 480 σε 580 και απο κει σε 680, 780 και 980 οι τιμές είναι παραπλήσιες όπως και το ποσοστό διαφοράς των επιδόσεων απο γενιά σε γενιά. Οι κάρτες αυτές όμως είναι performance. High end είναι οι εκάστοτε titan και η amd δεν έχει βγάλει ακόμα τέτοια.

 

Η πρωτη τιταν (2013) ομως ουσιαστικα ηταν η πρωτη μονοπυρηνη καρτα που κοστιζε 1000αρικο, νομιζω κατι τετοιο δεν ειχαμε ξαναδει στο παρελθον σε μονοπυρηνη.

Δηλαδη πριν το 2013 δεν υπηρχαν high end καρτες?

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι διαφωνώ με τον Gomar. Δεν έκαναν αυτό ακριβώς οι εταιρίες κατά τη γνώμη μου, απλά εισήγαγαν μια νέα κατηγορία στην αγορά αντικαθιστώντας την παλιά high end με την performance αλλά κρατώντας αναλογικά ίδιες τις τιμές με την αύξηση των επιδόσεων. Από 480 σε 580 και απο κει σε 680, 780 και 980 οι τιμές είναι παραπλήσιες όπως και το ποσοστό διαφοράς των επιδόσεων απο γενιά σε γενιά. Οι κάρτες αυτές όμως είναι performance. High end είναι οι εκάστοτε titan και η amd δεν έχει βγάλει ακόμα τέτοια.

 

μηπως ο Gomar θελει να πει πως η αυξηση της τιμης δν ειναι αναλογη με αυτη της αποδοσης ?! μαλλον χαλασαν οι οποιες ισορροπιες μπορει να υπηρχαν..

εκτος κ αν δικαιολογουνται απο την αποψη πως ειναι ΚΑΙ καρτες για επαγγελματικη χρηση κ ετσι τα δενουν ολα μαζι σε ενα

Link to comment
Share on other sites

Η Titan Black και Titan σκετο πηγαν χιλιαρικο με δικαιολογια οτι εχουν και double precison. H Titan X δεν εχει το επαγγελματικο επιπεδο και target group πλεον, αλλα και παλι κοστιζει χιλιαρικο, κατι που θεωρω εξωφρενικο και αδιανοητο.

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει μια νεα αρχιτεκτονική πχ maxwell και σπάει σε 3 "high end" κάρτες αντί για μια, διότι υπάρχει μεγαλύτερο μαρούλι στο να πηγαίνεις απο 780,780ti,titan σε 980, 980ti, titanx σε σχέση με το gtx780 ---> gtx980. Επίσης συμφέρει περισσότερο να βγάζεις μια νέα κάρτα και 2 μικρότερες rebrand της προηγούμενης γεννιάς. Τα μαθηματικά τους βγαίνουν καλύτερα στο ποσοστό του κέρδους, οι πελάτες αγοράζουν, ο στόχος επετεύχθη. Αν δεν μοσχοπουλούσε η πρώτη titan (που κατα την γνώμη μου ούτε η ίδια η nvidia το πιστευε οτι θα πάει τόσο καλά) η οποία βγήκε σαν πείραμα, δεν θα συνεχίζε την ίδια τακτική και τo performance της titan x θα το βλέπαμε τώρα στην gtx980, η συμπεριφορά των πελατών ορίζει και τον προγραμματισμό της εταιρίας στα προιόντα της.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το μεγαλυτερο ΛΑΘΟΣ που εγινε ποτε ηταν που βγηκε στην αγορα η ΤΙΤΑΝ και παρουσιαστηκε ως κατι ενδιαμεσο και πρακτικα λειτουργησε ως gaming
αυτη η ενδιμαεση κατηγορια ομως , αλλαξε την κλιμακα προς τα πανω.
και αναφερομαι για την τιμη της 390Χ αν βγει στα 900-100 που υποτιθεται ειναι η ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ gaming καρτα high end κατηγοριας.
Δλδ αν καθε φορα ειναι καλυτερη μια καρτα , θα την πληρωνουμε και παραπανω ; η 490Χ , ποσο θα παει ; 1200;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω, παρολο που εχω την Black η οποια ουσιαστικα μου ελυσε τα χερια οσον αφορα το combo μονταζ/render-gaming, η παρουσια της μονο κακο κανει στην αγορα. Υπαρχει μια κατηγορια ατομων οι οποιοι δουλευουν multimedia οπου μας εξυπηρετησε. 

Δυστυχως οι υπολοιποι(που ειναι και περισσοτεροι) θα ηταν καλο αν δεν την ειχαν παρει γιατι αυτο εδειξε στην nVidia οτι οι gamers αγοραζουν 1000ρικο για να παιζουν games και αυτη θα πρεπει να ειναι η νεα τιμη για High-End προιοντα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η Titan Black και Titan σκετο πηγαν χιλιαρικο με δικαιολογια οτι εχουν και double precison. H Titan X δεν εχει το επαγγελματικο επιπεδο και target group πλεον, αλλα και παλι κοστιζει χιλιαρικο, κατι που θεωρω εξωφρενικο και αδιανοητο.

 

Οταν στο εξωτερικο πανε και αγοραζουν τρια-τρια και τεσσερα-τεσσερα το ουσιαστικα midrange maxwell στα 600 ευρω(αναφερομαι στο 980), μ@λ@κες ειναι να βγαλουν το μεγαλο maxwell(τιτανΧ) κατω απο το χιλιαρικο, αφου ξερουν οτι παλι θα πουλησει και θα τους λενε και ευχαριστω που το εβγαλε ξανα στα 1000$ και οχι παραπανω :hehe:

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Οταν στο εξωτερικο πανε και αγοραζουν τρια-τρια και τεσσερα-τεσσερα το ουσιαστικα midrange maxwell στα 600 ευρω(αναφερομαι στο 980), μ@λ@κες ειναι να βγαλουν το μεγαλο maxwell(τιτανΧ) κατω απο το χιλιαρικο, αφου ξερουν οτι παλι θα πουλησει και θα τους λενε και ευχαριστω που το εβγαλε ξανα στα 1000$ και οχι παραπανω

 

γιαυτό και η 390x αν την κοστολογήσουν στα 800 ευρώ θα θεωρηθεί value κάρτα..  :tomato:  

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.