Jump to content



AMD R9 3x0Χ Καθ'οδόν!


Recommended Posts

των Gramer την G1 970 πήρες :p

 

πλακίτσα κάνω ...

 

κατάφερα και έπαιξα το Mad Max οκ μπορώ να πω καλό console πορτ πως το έπαθαν δεν ξέρω σε 5 λεπτά ανεβάζω Mini Benchmark 1080p max max out  10 λεπτά run

 

mad max 5 λεπτά run Max out stock κάρτα
Min: 75 

Max: 168

Avg: 94.610

 

 

τώρα πως καταφέρανε και φτιάξανε τέτοιο port που έχουμε να δούμε καιρό άλλο θέμα
 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει πέρα από τα κλοκς/μνήμες τί βελτίωσαν στις 390/390χ;

Γιατί βλέπω αλλού βλέπω δυνατά σκορ σε benchmark και αλλού ίδιες περίπου επιδόσεις με τους προκατόχους. 

Link to comment
Share on other sites

πρακτικά η διαφορά είναι στις μνήμες που βάλανε 8gb αντί για 4gb και τις χρονίσανε στα 6Ghz από 5Ghz ...
τώρα αν μπούμε ποιο βαθιά φτιάξανε το Asic(Application-specific integrated circuit) της κάρτας - Asic είναι ένα είδος κυκλώματος- αλοκληρωμένου - συστήματος ελέγχου που μπορεί να περιλαμβάνει μικροελενκτές - φίλτρα και άλλα πολλά το οποίο βοηθάει στην μείωση θορύβου στην γραμμικότητα κλπ κλπ χάρης αυτό από 300 watt την ρίξανε στα 275watt επίσης καταφέρανε με λιγότερη τάση να χρονίσουν υψηλότερα της μνήμες αλλά βοήθησε και τα module μνημών που φοράνε οι νέες κάρτες ....

σε μέσες άκρες αυτά 
οι νέες κάρτες είναι πιο γρήγορες λόγω των μνημών που χρονίστηκαν υψηλότερα και των 50 Mhz παραπάνω στον πυρήνα

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Αν ολα πανε καλα, περιμενω μια 970 G1(samsung μνημες) για ενα 2ο συστηματακι που στηνω. Αν θα εχω χρονο το ΣΚ θα κατσω να γραψω ενα μινι συγκριτικο μεταξυ 390-970 τουλαχιστον για τα games που παιζω εγω

 

περιμένω με ενδιαφέρον για τον αν θα επιβεβαιώσεις ή όχι αυτόν εδώ:

http://www.youtube.com/watch?v=udXCusTnRsY

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποσο δικαιο ειναι το παραπανω ; Δε βλεπω να λεει κανεις οτι συγκρινει με την ACX 1.0 απο Evga.. Η G1 εχει πιο πανω τα ρολογια -1178 μαμα ,εναντι 1050 της acx1.0. 

 

Οπως και να'χει καπου θα κερδιζει και καπου θα χανει η 970. Αν σημερα πηγαινα με καποια απο τις 2 , θα ηταν η 390... 

Link to comment
Share on other sites

Ποσο δικαιο ειναι το παραπανω ; Δε βλεπω να λεει κανεις οτι συγκρινει με την ACX 1.0 απο Evga.. Η G1 εχει πιο πανω τα ρολογια -1178 μαμα ,εναντι 1050 της acx1.0.

Οπως και να'χει καπου θα κερδιζει και καπου θα χανει η 970. Αν σημερα πηγαινα με καποια απο τις 2 , θα ηταν η 390...

Ειπα να το επισημανω εγω αλλα λεω αστο γιατι ποιος ξερει τι θ ακουσω παλι! Εκτος αυτου δεν ειναι και τελειως αδικη η συγκριση απο τη στιγμη που χρησιμοποιουνται δυο custom καρτες. Τελειως δικαιο θα ηταν να υπηρχαν και για τις δυο reference μοντελα και να συγκρινονταν αυτα. 970 δεν σημαιναι αποκλειστικα msi gaming η g1 οπως και 390 δε σημαινει αποκλειστικα msi.

Οσον αφορα τα αποτελεσματα τωρα αυτα δειχνουν οτι οπως θα παιξεις με τη μια ετσι θα παιξεις με την αλλη. Τωρα τουλαχιστον. Αλλα υπαρχουν καμποσοι λογοι για να ΜΗΝ παρεις 970 και λιγοτεροι για να μην παρεις 390. Και για μενα η ζυγαρια πεφτει προς 390 παντως.

Link to comment
Share on other sites

Το επισημαινω απλα γιατι η Acx1.0 ειναι μαλλον η πιο κοντινη στην reference. (ιδια ρολογια). Αλλα δε μετραμε ρολογια εδω :p (ξανακοιτωντας και η msi 970 1051 εχει base clock ) 

Το δικαιοτερο θα ηταν οπως λες ref vs ref. , msi vs msi, κλπ. 

 

Και παλι σε 390 θα κατεληγα παρολα αυτα.. Αν ειχα να επιλεξω αναμεσα στις 2 σημερα. 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@giorgos2187, MSI, XFX και μετα Sapphire

 

 

XFX πανω απο την Sapphire? Εννοεις την Double Dissipation Black Edition? 

 

Εχω μαζεψει κατι πραγματακια για δωσιμο και βρηκα αγοραστη που ενδιαφερεται ΚΑΙ για την 970 μου και μαλιστα σε καλη τιμη... Εχουν μπει ψυλλοι στ αυτια μου για αλλαγη αλλα προσπαθω να συμπερανω αν αξιζει και ποσο.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν περασει απο τα χερια μου δυο msi και μια που εχω τωρα επανω μας κανουν τρεις. Ολες του αριστες και ανεβαζουν κλοκια για πλακα.

 

Απο κει και περα βαζω xfx και μετα sapphire με βαση αυτα που διαβαζω στο ocnet

 

Διαλεγεις και περνεις. Μονο μην παρεις επ'ουδενι asus. Εχει τα ιδια προβληματα με θερμοκρασιες των vrm's που ειχε και στην 290

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα θα επερνα και αυτην που ταιριαζει πιο πολυ με το κουτι μου.

για παραδειγμα η msi δεν με καλυπτει λογω του χρωματικου συνολου προς το κοκκινο ενω ολο το pc ειναι σχεδον πρασινο.

τωρα απο κει και περα αν δεν εχεις θεμα,θα χτυπαγα την πιο φτηνη.διαφορες μικρες αναμεσα στις τρεις καρτες

Link to comment
Share on other sites

Καλα στο να ταιριαζει με το κουτι δεν με καιει και τοσο γιατι ετσι κι αλλιως εχει καταντησει tricolore. Κοκκινο led στο μπροστινο φαν, ασπρος φωτισμος και ψυχτρα, μπλε μητρικη-μνημες! Τις MSI γενικα τις αποφευγω γιατι εχω κακη εμπειρια αν και η τελευταια msi που ειχα ηταν μια 4870. Αυτη που γλυκοκοιταω περισσοτερο ειναι η sapphire να πω την αληθεια. Τεσπα θα δω αν θα φυγει η 970 μου στην τιμη που θελω μαζι με τα υπολοιπα που εχω να δωσω και θα δω! Η sapphire nitro που εχει ποσταρει ο lazy dog με το backplate ειναι αυτη που βλεπω και στο σκρουτζ; Η ειναι αλλη παρτιδα που αναμενεται;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.