Jump to content



AMD R9 3x0Χ Καθ'οδόν!


Recommended Posts

Θα δωθούν κάποια backplate στην αγορά σύμφωνα με την Shapphire αλλά επι πληρωμή φυσικά. Πάντως αξίζει όπως και να το κάνεις.

Ωραίος φίλε. Πες μας και από τι αποτελείται το σύστημά σου αν θέλεις. :)

Σε λιγάκι θα ενημερώσω το αρχικό πόστ και θα συμπεριλάβω (και σε φωτογραφία) αυτό που ζητάς!

Υπομονή λίγο.. ψάχνω τα καλύτερα δυνατά settings για να πάιζει η κάρτα άψογα (για αυτό που είναι πάντα :p).

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα έχει ζουμί ακόμα..

Γι'αυτο εισαι εδω για να την ξεζουμισεις. :D:p 

 

Ενδιαφεροντα τα αποτελεσματα και οι παρατηρησεις! Φαινεται να αξιζει τα φραγκα της η καρτα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο εισαι εδω για να την ξεζουμισεις. :D:p

 

Ενδιαφεροντα τα αποτελεσματα και οι παρατηρησεις! Φαινεται να αξιζει τα φραγκα της η καρτα...

Αυτήν την στιγμή συλλέγω δεδομένα/μετρήσεις κάνω βελτιστοποίηση του μέγιστου δυνατού OC/temps κτλ... Απο αύριο θα συνεχίσω την ενημέρωση του αρχικού πόστ. Σε διαφορετική περίπτωση θα κάνω νέο πόστ. Δοκιμές κάνω σε παιχνίδια κυρίως μιάς και είμαι gamer και όχι τόσο benchmaniac.. Απο κεί και πέρα η κάρτα είναι δανική όπως προείπα και "δυστυχώς" την τιμή ακόμα τουλάχιστον ώς καινούργια που είναι ΔΕΝ μπορώ να την αναφέρω διότι θα κλείσουν στην κυριολεξία σπίτια.. :hehe: Η κάρτα μέχρι στιγμής overall ναι αξίζει τα λεφτά της αν και περιμένω να δώ ακόμα περισσότερα πραγματάκια δώ και κεί... Για μένα το CF μάλλον είναι η αναπόφευκτη λύση.. :hehe:

 

EDIT: Η τιμή της είναι.....

Spoiler :
300€! :hehe:
Thanks @djleon :p Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μαμα ρολογια αλλά με -19mV....
 
BF4 144 ticket rate 32ρης server με 144ρι monitor, κλασσικα μια ωρα :)
 


oVnz0Nl.png

 

Επεται και συνεχεια...θελω να δω μεχρι ποσο κατω μπορει να παιξει...

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για καθε μερα δεν εχω καθησει να βρω το sweet spot ακομη...

 

Εχω κανει μια δυο γυρες firestrike στα 1150/1700 μονο με το power limit στο +20% αλλά μεχρι εκει...

Παρατήρησες artifacts στο firestrike σε αυτά τα ρολόγια;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα τσιμπησα την Radeon Fury pro.

Ενα πεντακοσαρι παρα κατι με τα μεταφορικα. Νομιζω ειναι οκ σαν τιμη.

Αν εχω χρονο θα της ριξω και ενα review.

υπαρχει κανενα dx12 bench σε κυκλοφορια? Να πειραξουμε λιγο και τους πρασινους :p

Έγινε επεξεργασία από The_Blade
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Σαν σκορ ειναι οντως πολυ χαμηλο για Fyr-αρα. Ειδες αποτελεσματα απο αλλους με fury?

 

 

 

βλέπω 13.000 + κατά μέσο όρο

 

Επειδή είχα 290 Τρι-Χ default μου έβγαζε 9230 στο απλό Firestrike και 1125-1500 έπιανα 10200.

 

Άρα θεωρώ ότι κάτι τρέχει.

 

Το PCI-e βλέπω ότι δουλεύει στο 2.0 (παίζει και 1.1 όταν είναι χαμηλή η συχνότητα, αλλά το έβαλα και καρφωτο 2.0 από bios και δεν αλλαξε κάτι).

 

 

έχω κάνει καθαρό install windows 10 ενώ και σε 8.1 είχα ίδια σχεδον σκορ.

Έγινε επεξεργασία από The_Blade
Link to comment
Share on other sites

Οντως κατι παιζει γιατι τωρα που το σκεφτομαι και η 970 μου επιανε κοντα στα 10000 (χοντρικα) σαν σκορ. Το pci δεν παιζει ρολο νομιζω οπως ουτε και το ενδεχομενο να τρως μπουκαλι απο το cpu. Ποιους drivers χρησιμοποιεις; Οι τελευταιοι νομιζω δεν ετρεχαν τοσο καλα οποτε γιατι δεν κανεις μια δοκιμη με τους προηγουμενους; (15.7 αν δεν απατωμαι)

Link to comment
Share on other sites

Οντως κατι παιζει γιατι τωρα που το σκεφτομαι και η 970 μου επιανε κοντα στα 10000 (χοντρικα) σαν σκορ. Το pci δεν παιζει ρολο νομιζω οπως ουτε και το ενδεχομενο να τρως μπουκαλι απο το cpu. Ποιους drivers χρησιμοποιεις; Οι τελευταιοι νομιζω δεν ετρεχαν τοσο καλα οποτε γιατι δεν κανεις μια δοκιμη με τους προηγουμενους; (15.7 αν δεν απατωμαι)

 

θα βάλω τους whql και θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

Οντως κατι παιζει γιατι τωρα που το σκεφτομαι και η 970 μου επιανε κοντα στα 10000 (χοντρικα) σαν σκορ. Το pci δεν παιζει ρολο νομιζω οπως ουτε και το ενδεχομενο να τρως μπουκαλι απο το cpu. Ποιους drivers χρησιμοποιεις; Οι τελευταιοι νομιζω δεν ετρεχαν τοσο καλα οποτε γιατι δεν κανεις μια δοκιμη με τους προηγουμενους; (15.7 αν δεν απατωμαι)

 

 

Λοιπόν με whql 15.7 ίδια εικόνα.

 

Τόσο στο valey όσο και στο 3dmark11 βγάζω περίπου τα σκορ μιας r9 390. 

 

έριξα στο cpu στα default και δεν βλέπω ιδιαίτερες διαφορές.

 

Καμμια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να εχεις ανοιχτο msi afterburner? Πρεπει να δουμε λιγο θερμοκρασιες και ρολογια. Να δουμε αν δουλευει οπως πρεπει, τουλαχιστον να ξερουμε οτι η καρτα σαν καρτα ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.