Jump to content



AMD R9 3x0Χ Καθ'οδόν!


Recommended Posts

Αφού είναι γνωστό πως η fury είναι δίπλα στην Fury Χ στο DX11, διαφορές της τάξης του 5% και κάτω.

 

Ο 3770 δεν έχει ένα πλεονέκτημα 5-10% Instructions per Clock; 

 

 

Ρε Λεπιδα σοβαρα τωρα....

 

ASUS FURY STRIX (Αντωνης) VS FURY X 

image.jpg

 

Nα σε κοβει το pci ex τοσο πολυ, δεν παιζει με τιποτα! Απο καπου χανεις 15% αποδοση στην GPU σου.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

 

Ρε Λεπιδα σοβαρα τωρα....

 

ASUS FURY STRIX (Αντωνης) VS FURY X 

image.jpg

 

Nα σε κοβει το pci ex τοσο πολυ, δεν παιζει με τιποτα! Απο καπου χανεις 15% αποδοση στην GPU σου.

 

που είναι το 15% αφού βγάζω τα ίδια FPS στο tomb raider με το συνάδελφο στα 1080 και 5% κάτω στο 4k (όπου υποθέτω το pci-e παίζει μεγαλύτερο ρόλο)

 

Άσχετο είσαι σίγουρος ότ τα bench είναι me 1020 και η κάρτα με default shader; Γιατί έγραψε ότι έχει ακριβώς την ίδια κάρτα με μένα.

 

 

Όσον αφορά το techpowerup;

 

Και σε ρωτάω τα settings του techpowerup έχουν σίγουρα ultra shadows; Γιατί με normal shadows & 4xAA χωρίς tressFx βγάζω 86 + FPS

 

να μην πω για την διαφορά που έχουν με την Fury X η οποία είναι πλήρως κουλή.

 

Τέλος ακόμα και αν το game γράφει ότι είναι ίδια version είσαι σίγουρος ότι είναι, το θέμα με το crysis και τα 10 FPS διαφορά το θυμάσαι;

Έγινε επεξεργασία από The_Blade
Link to comment
Share on other sites

που είναι το 15% αφού βγάζω τα ίδια FPS στο tomb raider με το συνάδελφο στα 1080 και 5% κάτω στο 4k (όπου υποθέτω το pci-e παίζει μεγαλύτερο ρόλο)

 

Άσχετο είσαι σίγουρος ότ τα bench είναι me 1020 και η κάρτα με default shader; Γιατί έγραψε ότι έχει ακριβώς την ίδια κάρτα με μένα.

 

Όσον αφορά το techpowerup;

 

Και σε ρωτάω τα settings του techpowerup έχουν σίγουρα ultra shadows; Γιατί με normal shadows & 4xAA χωρίς tressFx βγάζω 86 + FPS

 

να μην πω για την διαφορά που έχουν με την Fury X η οποία είναι πλήρως κουλή.

 

Τέλος ακόμα και αν το game γράφει ότι είναι ίδια version είσαι σίγουρος ότι είναι, το θέμα με το crysis και τα 10 FPS διαφορά το θυμάσαι;

 

Του techpowerup απλα τα παραθετω...

Σε παιχνιδια που δεν εχουν benchmark δεν μπορω να εκφερω αποψη....γιατι εξαρταται το run.

 

Ας βγει ο Αντωνης να μιλησει για την καρτα του, shaders ? core mhz ? ram mhz ? 

Βρειτε ενα αλλο benchmark που να εχετε το ιδιο patch και τρεχτε το...

 

Μπορειτε να δωσετε και οι δυο απο ενα 3D MARK 2001 Performance και ενα 3D MARK 2013 Firestrike Performance.  Θελω να δω ΜΟΝΟ τα GPU SCORES.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Stock 390 G1  1025/1500 (όπως είναι το pc στην υπογραφή)

 

attachicon.gif12166591_1227726963919738_1070568622_n.jpg

 

Είναι καλό το σκορ αν και η αναλυση έχει μια αρκετά σημαντική διαφορά. Υπάρχει περίπτωση να βοηθούν και τα 8 GB;

 

 

@ Seb έχω 13000+ Gpu Score   benches δεν θα παίζουν για λίγο γιατί τρώει fresh install.

Link to comment
Share on other sites

Με την καρτα 1060/570 stock shaders (δεν εχω δοκιμασει αν ξεκλειδωνει) και 3770κ στα 4.6ghz εχω αυτο το score στο 3dmark http://www.3dmark.com/3dm/8964397

Εχω τους 15.7.1 drivers.Oσο για το tomb raider δεν μπορουμε να βγαλουμε ακρη οταν ο καθενας εχει διαφορετικο patch.

Έγινε επεξεργασία από Antonis21
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι καλό το σκορ αν και η αναλυση έχει μια αρκετά σημαντική διαφορά. Υπάρχει περίπτωση να βοηθούν και τα 8 GB;

 

 

@ Seb έχω 13000+ Gpu Score   benches δεν θα παίζουν για λίγο γιατί τρώει fresh install.

 

Και ακομα το συζητάς ? Μια Fury X εχει GPU SCORE -> 16.000 

Χανεις 3.000 ποντους, και δεν ειναι ουτε απο το CPU, ουτε απο το  PCI EX 2.0!

 

Λεπιδα εχεις χαμενο ενα 15-20% καθαρο gpu performance. 

 

Οσο για σενα Αντωνη εισαι μια χαρα.... τοσο βγαζει μια FuRΥ στα 1060/570 

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Με την καρτα 1060/570 stock shaders (δεν εχω δοκιμασει αν ξεκλειδωνει) και 3770κ στα 4.6ghz εχω αυτο το score στο 3dmark http://www.3dmark.com/3dm/8964397

Εχω τους 15.7.1 drivers.Oσο για το tomb raider δεν μπορουμε να βγαλουμε ακρη οταν ο καθενας εχει διαφορετικο patch.

 

 

έχεις το thief ή το shadow of mordor να τρέξουμε και εκεί κανένα bench;

 

 

όσο για το tomb raider η έκδοση πρέπει να καταλήγει σε 748. την έκδοσή σου μπορείς να την δεις απο το πινακάκι που βγάζει πριν τρέξει το game. Κάτω δεξιά.

 

Για το ξεκλείδωμα εδώ 

 

 

@seb και εγώ θέλω μεγαλύτερα σκορ στο 3dmark, το βασικό όμως είναι τα παιχνίδια, και εκεί αν βοηθήσει ο @Αntonis21 μπορούμε να βγάλουμε άκρη

Έγινε επεξεργασία από The_Blade
Link to comment
Share on other sites

Η εκδοση που εχω στο tombraider ειναι η 716.5 οποτε καταλαβαινεις οτι δεν βγαζουμε συμπερασμα απο αυτο.θα περασω το thief για να σε βοηθησω να δουμε τι γινεται.Εχω την εκδοση [R.G. Mechanics] κατσε να το βαλω να δω αν ειναι v1.00 η αν εχει καποιο νεοτερο patch.Oσο για το ξεκλειδωμα το φοβαμαι ακομα ισως καποια στιγμη το δοκιμασω

Έγινε επεξεργασία από Antonis21
Link to comment
Share on other sites

Η εκδοση ειναι η 1.4 build 4133.3

To ετρεξα σε 1080p very high preset(τιποτα δεν αλλαζα παραμονο veryhigh το εβαλα) απο το menu που σου βγαζει στην αρχη και οχι mantle.Αποτελεσματα min48.8 avg81.1 max127.5

 

αν μπορείς βάλε στα display settings (τα απλά όχι τα advanced) 150% ή 200% resolution.

 

θα βοηθήσει πολύ.

 

όσο για το unlock μην το φοβάσαι είναι ασφαλές. Το πολύ - πολύ να κάνεις ένα .δεύτερο bios flash αν δεν πιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβως ειναι αυτη η ρυθμιση στο thief?Εχω και το gta V original αν σου κανει να κανουμε κανα δοκιμαστικο

 

είναι πάνω από το advanced settings, νομίζω λέγεται display.

 

GTA V έχω, μόλις τελειώσω με το σετάρισμα του μηχανήματος (ξανα-έκανα format) θα το τρέξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές παίζει 80+ θερμοκρασίες και εκεί πάνω ακούγεται αρκετά. Προτείνω να κάνεις ακύρωση και να πάρεις αυτή. http://www.amazon.it/Sapphire-Radeon-390X-Scheda-Video/dp/B00YXSL3Y2/ref=sr_1_1?s=pc&ie=UTF8&qid=1445609547&sr=1-1&keywords=390x

Max 70c σε gaming και ψήκτρα που δεν θα την ακούς ποτέ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

γενικα οι 290/χ τις asus ειχανε θεματακι με τις θερμοκρασιες

δεν ξερω αν ισχυει και στις καινουργιες με το καινουργιο συστημα ψυξης

 

αν ισχυει κατι τετοιο,προτεινω να πας σε sapphire nitro oc/msi gaming

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές παίζει 80+ θερμοκρασίες και εκεί πάνω ακούγεται αρκετά. Προτείνω να κάνεις ακύρωση και να πάρεις αυτή. http://www.amazon.it/Sapphire-Radeon-390X-Scheda-Video/dp/B00YXSL3Y2/ref=sr_1_1?s=pc&ie=UTF8&qid=1445609547&sr=1-1&keywords=390x

Max 70c σε gaming και ψήκτρα που δεν θα την ακούς ποτέ.

 

δεν λέει ακύρωση πουθενά το πολύ να του βάλω ένα πλακάκι να τελειώνει έτζι και αλλιώς έχω δυο ψυγεία τριπλά μονο για τον cpu 

 

μετά από πουλήσει τις παλιάς 780 που είχα σαν κάρτα είναι καλή πάντως θέλω να πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.