Jump to content



Τροφοδοτικό ή μητρική;;;


fonzi

Recommended Posts

Εδώ και 1-2 μήνες άρχισε να μην επανέρχεται από κατάσταση αναμονής. Αναγκαστικά χρησιμοποιούσα επανεκκίνηση.

Thermaltake  Toughpower 750W modular (από το 2007 άπειρες ώρες).

 

Τώρα δεν ανάβει καθόλου. Μόνο ένα λαμπάκι μπροστά σε ένα πανελ που έχω ίσα που φωτίζει αλλά αμυδρά. Τροφοδοτικό ή μητρική λέτε; Εχει πολύ ιδιότροπη συναρμολόγηση το κουτί του υπολογιστή και έτσι είναι πολύ μανίκι για το αποσυνδέσω και να το δοκιμάσω με το γνωστό τρόπο....

Έγινε επεξεργασία από fonzi
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ένα ίδιο είχα κ εγώ από το 9 βέβαια κ πριν λίγους μήνες τα τίναξε.

Δεν έδινε κανένα σημάδι ζωής όταν προσπαθούσα να το ανοίξω.

Πήρα ένα Corsair κ διορθώθηκε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αντε να πληρώνω τώρα...

 

Εχω και ένα  thermaltake purepower 500w modular πάνω σε ένα home theater pc που δεν χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ πλέον αλλά το φοβάμαι μήπως δεν σηκώσει το σύστημά μου. Εχω 2 x 500 GB  sata δίσκους σε raid 0 και με μια αστοχία θα κλαίμε τη συστοιχία...

Κάρτα γραφικών 8600 nvidia, cpu E6600, dvd, dvd-recorder.

 

Υπάρχει κάποιο ήσυχο modular σε καλή τιμή αυτό τον καιρό; Προφανώς από 550-750w θα θέλω (700+ λέω ώστε να μη δουλεύει όλο στο φουλ.)

Έγινε επεξεργασία από fonzi
Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είναι το thermaltake purepower 500w , ο e6600 ειναι 65w  η 8600nvidia  είναι 150-250 w  πρέπει να την αναβαθμίσεις το γρηγορότερο !! 

άλλαξε και την μπαταρία στην μητρική !! 

Έγινε επεξεργασία από vasi
Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είναι το thermaltake purepower 500w , ο e6600 ειναι 65w  η 8600nvidia  είναι 150-250 w  πρέπει να την αναβαθμίσεις το γρηγορότερο !! 

άλλαξε και την μπαταρία στην μητρική !! 

 

δεν παίζω παιχνίδια. Το πολύ κάποιο βιντεακι να δω. Χρειάζεται αναβάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει, λέω τώρα, υπάρχει πιθανότητα η πάστα πάνω στον επεξεργαστή / ψύκτρα, να έχει γίνει "σκόνη" και να σου κάνει κόλπα? Μήπως πρέπει να βάλεις φρέσκο στρώμα πρίν δοκιμάσεις τίποτα άλλο? Η σωστή χρήση είναι αλλαγή πάστας κάθε 6 μήνες αλλά εγώ το πάω στους 12. Μετά βέβαια, έχει μεγάλη σημασία και τι πάστα αγοράζεις για να βάλεις.... Υπάρχουν πάστες ψύξης επεξεργαστή στα 1,5 ευρώ αλλά και στα 10... Ταινίες αυτοκόλλητες (μπλιάχ) που χρησιμοποιούν κάποιοι κ.ο.κ.

 

p.s.

 

.......

Mod Edit

 

Θα παρακαλούσα οι αγγελίες στην κατάλληλη ενότητα του forum .

Έγινε επεξεργασία από rastafari
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν η πάστα δεν θα έπαιρνε καθόλου μπροστά το τροφοδοτικό; Τώρα ούτε ο ανεμιστήρας του δεν γυρίζει...

Εφ'όσον γράφεις : "άρχισε να μην επανέρχεται από κατάσταση αναμονής. Αναγκαστικά χρησιμοποιούσα επανεκκίνηση." Αυτό που κατάλαβα είναι ότι κολλάει...

Γνώμη μου να δοκιμάσεις me ένα δανεικό τροφοδοτικό, πρίν "ξηλώσεις" τη Mobo...

 

p.s. προσπαθώ να διοτθόσω το πιό πάνω link που έδωσα αλλά δεν με "αφήνει"...Αυτό είναι υ ο σωστό:

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16817814013

Link to comment
Share on other sites

Το έβγαλα από το κουτί για δοκιμή. Με συνδετήρα (πράσινο-μαύρο) πήρε μπροστά ο ανεμιστήρας.

 

Το συνδέω πάλι στη μητρική και με το που του δίνω ρεύμα από το διακόπτη του το μόνο που συμβαίνει είναι ότι φωτίζει πολύ αχνά ένα μπροστινό λαμπάκι που κανονικά θα έπρεπε να είναι έντονο κόκκινο. Τίποτα άλλο. Το ανεμιστηράκι του τροφοδοτικού δεν παίρνει μπρος και ο διακόπτης του υπολογιστή δεν κάνει απολύτως τίποτα.

 

Τροφοδοτικό σίγουρα ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεία ενός τροφοδοτικού χάνουν την απόδοση τους μετά απο καιρό (γνωστό ως capacitor aging). Δηλαδή όσο καλό τροφοδοτικό κι αν πάρουμε σήμερα, σίγουρα μετά απο 7 χρόνια θα αρχίσει να "πέφτει". Ευτυχώς πάντως που ήταν στο τροφοδοτικό το πρόβλημα σου και την βγάζεις σχετικά φθηνά.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είναι το thermaltake purepower 500w , ο e6600 ειναι 65w  η 8600nvidia  είναι 150-250 w  πρέπει να την αναβαθμίσεις το γρηγορότερο !! 

άλλαξε και την μπαταρία στην μητρική !! 

η μπαταρια στη μητρικη για ποιο λογο να αλλαζε;

Υπάρχει, λέω τώρα, υπάρχει πιθανότητα η πάστα πάνω στον επεξεργαστή / ψύκτρα, να έχει γίνει "σκόνη" και να σου κάνει κόλπα? Μήπως πρέπει να βάλεις φρέσκο στρώμα πρίν δοκιμάσεις τίποτα άλλο? Η σωστή χρήση είναι αλλαγή πάστας κάθε 6 μήνες αλλά εγώ το πάω στους 12. Μετά βέβαια, έχει μεγάλη σημασία και τι πάστα αγοράζεις για να βάλεις.... Υπάρχουν πάστες ψύξης επεξεργαστή στα 1,5 ευρώ αλλά και στα 10... Ταινίες αυτοκόλλητες (μπλιάχ) που χρησιμοποιούν κάποιοι κ.ο.κ.

 

p.s.

 

.......

Mod Edit

 

Θα παρακαλούσα οι αγγελίες στην κατάλληλη ενότητα του forum .

καθε χρονο η αλλαγη παστας σε cpu+gpu? εγω εχω το pc ενα χρονο αλλα εκανα αλλαγη μονο στη gpu. δοκιμασα να κανω κ στη cpu αλλα λογω δυσκολιας στο να βγει η παλια τα παρατησα κ δεν την αλλαξα. πρεπει να γινει αλλαγη ε;

Link to comment
Share on other sites

Αν η πάστα ήθελε αλλαγή δεν θα έπρεπε να εμφανίζει μεγάλη θερμοκρασία ο επεξεργαστής;

ειναι γυρω στο 37 σε χρηση internet. οποτε δε νομιζω...

Υ.Γ: amd fx-4130 3.8ghz χωρις πειραγμα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.