Jump to content



Μη αυτόματη εκκίνηση σε συγκεκριμένα services των Windows


Recommended Posts

Έχω ένα θέμα σε υπολογιστή με Windows xp sp2.

Σε κάθε επανεκκίνηση του υπολογιστή, 3 συγκεκριμένα services (messenger, server, workstation) τα οποία είναι ρυθμισμένα για αυτόματη εκκίνηση δεν ξεκινάνε. Αν τα ξεκινήσω εγώ manual δουλεύουν κανονικά. Τι μπορεί να φταίει?

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εκτός από format?

Στο PC log in γίνεται με admin

Link to comment
Share on other sites

Windows XP? Δεν καταργήθηκαν ακόμα?

 

Αυτά τα services εξυπηρετούν κάποιον συγκεκριμένο σκοπό? Γιατι΄απόσο ξέρω το messenger service είναι άχρηστο σε οικιακούς υπολογιστές. Δεν θυμάμαι πως γίνεται σε windows xp αλλά στα windows 7 κάνεις δεξί κλικ και επιλέγεις ιδιότητες και στον τύπο εκκίνησης επιλέγεις αυτόματα.

 

Ενναλακτικά ίσως μπορείς να φτιάξεις ένα σκριπτάκι που θα το τρέχει αυτόματα στην εκκίνηση και θα ενεργοποιεί τα συγκεκριμένα services.

Έγινε επεξεργασία από Attilas
Link to comment
Share on other sites

Μα είναι ρυθμισμένα στο αυτόματο. Το θέμα είναι ότι δεν ξεκινάνε. Τα ξεκινάω λοιπόν manual χωρίς να πειράξω τη ρύθμιση της αυτόματης εκκίνησης. Με το επόμενο boot όμως πάλι τίποτα.

Script δυστυχώς δεν ξέρω να φτιάξω.

Άρα μάλλον πάω για format

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το Automatic Start (Delayed) να δεις αν θα αλλάξει κάτι.

 

Δεν το έχει σαν επιλογή στα XP.....

Το ίδιο στο παρουσιάζει και σε safe mode?

 

Δεν το έχω δοκιμάσει. Θα το δω αύριο το πρωί και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Με googlάρισμα βρήκα πως φτιάχνεται το script (και το δοκίμασα και δουλεύει - σαν σκριπτ).

Το θέμα είναι ότι πάλι κάτι γίνεται και δεν δουλεύει όπως πρέπει το πρόγραμμα που θέλω, οπότε πάμε σε φορμάτ.

Δυστυχώς δεν γίνεται να βάλω win7 γιατί είναι ασύμβατα με το εν λόγω πρόγραμμα.

Έγινε επεξεργασία από koshal
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.