Jump to content



Gaming monitor. Ποιό ;


Recommended Posts

Ωχ ωχ μην μου λες τέτοια και την περιμένω την άλλη βδομάδα την xl2411z

Μέχρι χθες έγραφαν 1-3 ημέρες .Τώρα το γύρισαν όλοι (bestprice.gr)μη διαθέσιμο.Σε τρεις που ρώτησα μου είπαν ότι είναι θέμα αντιπροσωπείας.Πάνε οι δουλειές καλά φαίνεται και προμηνύεται αύξηση μάλλον. :p

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι χθες έγραφαν 1-3 ημέρες .Τώρα το γύρισαν όλοι (bestprice.gr)μη διαθέσιμο.Σε τρεις που ρώτησα μου είπαν ότι είναι θέμα αντιπροσωπίας.Πάνε οι δουλειές καλά φαίνεται και προμηνύεται αύξηση μάλλον. :p

Την προηγούμενη βδομάδα παρειγγειλα και έλεγαν δεν υπάρχει διαθεσιμότητα οποτε 7-10 εργάσιμες..αντε να δούμε..
Link to comment
Share on other sites

Κάτι γίνεται με την Ελληνική αντιπροσωπεία και θα τα κάνουν εισαγωγή από Benq Ολλανδίας.Έτσι τουλάχιστον μου είπαν......

@GruntGR στο site της liyama έχει σαν επίσημο διανομέα (distributor) το πλαίσιο αλλά αυτοί δεν πουλάνε καθόλου liyama. :slap:   

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
Link to comment
Share on other sites

Χμμ τόσο πολύ βιάζεσαι..??Εγω κάνω υπομονή για την xl2411z μιας και την βρήκα σε τιμή <μπομπα>..Η iiyama αν δν είχε 1χρονο μόνο εγγύηση και δεν ήταν πιο ακριβή από την BenQ θα την σκεφτόμουνα...

Link to comment
Share on other sites

Χμμ τόσο πολύ βιάζεσαι..??Εγω κάνω υπομονή για την xl2411z μιας και την βρήκα σε τιμή <μπομπα>..Η iiyama αν δν είχε 1χρονο μόνο εγγύηση και δεν ήταν πιο ακριβή από την BenQ θα την σκεφτόμουνα...

Βιάζομαι γιατί είμαι ήδη εδώ και 20 μέρες χωρίς οθόνη και κάνω την δουλειά μου με ένα λαπτοπάκι της πλάκας.Οι 20 αυτές ημέρες πήγαν στο ψάξιμο και από ότι είδα σχεδον σε όλα τα reviews η liyama δεν υστερέι σε τίποτα από την benq εκτός ίσως από όνομα και έχει και καλύτερα out of the box χρώματα.Άλλωστε από τιμές είναι περίπου ίδιες, και δεν μπορούσα να διαθέσω +100 ευρώ για την xl2420z χωρίς ουσιαστικές διαφορές με την xl2411z.Μετά από επικοινωνία με το κατάστημα μου είπαν πως έχει 3 χρόνια εγγύηση και είναι υπεύθυνοι αυτοί.Εσύ από που την παρείγγειλες την benq και πόσο;

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
Link to comment
Share on other sites

Το μεσημέρι την παρέλαβα και μόλις την εγκατέστησα.Πρώτη αντίδραση : ΕΔΩ .Πρώτες εντυπώσεις: Καμία σχέση με το παλιό μου LG W2453SQ.Τα βλέπεις ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ πιο καθαρά,ακόμα και την επιφάνεια εργασίας.Όσο για το gaming και ειδικά το Battlefield 4 ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ !!!!Είδα το φως το αληθινό. Άμεση απόκριση,ζωντάνια και τόσο smooth,λες και είμαι μέσα στις πίστες.

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το μεσημέρι την παρέλαβα και μόλις την εγκατέστησα.Πρώτη αντίδραση : https:// .Πρώτες εντυπώσεις: Καμία σχέση με το παλιό μου LG W2453SQ.Τα βλέπεις ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ πιο καθαρά,ακόμα και την επιφάνεια εργασίας.Όσο για το gaming και ειδικά το Battlefield 4 ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ !!!!Είδα το φως το αληθινό. Άμεση απόκριση,ζωντάνια και τόσο smooth,λες και είμαι μέσα στις πίστες.

 

Κάτσε να συνηθίσεις και λίγο και μετά πήγαινε και σύνδεσε το παλιό monitor. Εκεί να δεις ουάου :p

Έγινε επεξεργασία από Zenor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο BF4 σε high έχω από 130-180 frames.Το vertical sync στα settings του παιχνιδιού καλά είναι να το έχω στο on ή στο off ? 

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
Link to comment
Share on other sites

Μπαα..10η εργασιμη σημερα,πηρα τηλ.. την επομενη εβδομαδα μ ειπαν.

 

269 απο skroutzoμαγαζο με <κονε-εκπτωση>

 

 

Μπαα..10η εργασιμη σημερα,πηρα τηλ.. την επομενη εβδομαδα μ ειπαν.

Την έβγαλε εδώ διαθέσιμη στα 277 ευρώ, με δωρεάν μεταφορικά και αντικαταβολή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπερα

 

παρακαλω δωστε μου τη βωηθεια σας γιατι ειμαι ασχετος με το αθλημα .

 

να πω πρωτα οτι εχω  nvidia 770 2G   ---  http://tweakers.net/pricewatch/335374/msi-geforce-gtx-770-2gb-gaming.html  ---

                                    intel core i7 4770k

                                    motherboard asus gryphon z87

                                    1 μνημη 8 g ddr3

μονιτορ Philips brilliance 200w   ---  http://kleinanzeigen.ebay.de/anzeigen/s-anzeige/phillips-20-zoll-s-ips-brilliance-200w-tft-20-1-1680-x-1050/230249899-225-9468   ---

 

Πειρα σημερα τη xl2411z και μολις την εβαλα πανω στο pc αναρτιχιασα !!!  Σα το γατι !!!

καμια σχεση με τη παλια που εδειχνε ομορφα χρωματα , ευδιακριτα τα σκοτεινα σιμεια κτλπ .

 

στη BenQ τα χρωματα χαλια . Τα σκοτινα σιμεια του παιχνιδιου ... απλα δεν τα εβλεπες !  ( με τη Philips φαινοντουσαν ικανοποιητηκα καλα ) .

Εκανα  check apdate , το κατεβασε , περασε κανονηκα , εκανε επανεκινηση και ουφφφφφφ διορθώθηκε "λιγακι" το χαλι της . Τωρα καπως διακρινεις τα σκοτινα σιμεια .

 

Καταλαβενω οτι δεν εχει καμια σχεση η μια με την αλλη λογο τεχνολογιας ... αλλα ...

 

1) πως μπορω να τη σεταρω ?

2) πως μπορω να τη ρυθμησω στα 144 hz   ( γιατι παει μεχρι 60 hz ) μηπως φτεει η γραφικων μου ?

3) πως μπωρω να δω το version του monitor ? ( γαιτι διαβασα καπου εδω στο forum στο v1 πρεπει να περασουμε το v2  )

 

επισης να αναφερω κατι που με ενοχλησε πολύ και δε το περιμενα , μου το ειπανε αλλα δε πιστεψα οτι αληθευει ...

monitor 300 eyro να καθεσε καρφι απεναντι και να βλεπεις 2 αποχροσεις πρασινου ?!?!?!?!? στο τεστ ( http://jasonfarrell.com/misc/deadpixeltest.php?p=4 )  το ιδιο υσχηει και για τα παιχνιδια σε θεμα φωτεινοτητας ... κουνας το κεφαλι 10 εκατοστα και βλεπεις καλυτερα σε καποιο σιμιεο η χειροτερα ( αναλογα με τη περιπτοση )  .

 

ευχαριστω πολυ για το χρονο σας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το mode στο standard και το gamma στο 5 και θα φτιάξουν πολύ.. Επίσης εμένα τώρα το χειμώνα το monitor θέλει κανένα 20λεπτο για να ζεσταθεί και να στρώσουν τα χρώματα(ειδικά τα άσπρα). Προσωπικά προτείνω αυτό το βιντεάκι αφού τα λέει ωραία και συμφώνω μαζί του μετά από άπειρες ώρες research από μεριάς μου.

 

 

Οι δικές μου ρυθμίσεις είναι αυτές αλλά παίζω κυρίως CS GO. Τα μαύρα τα βρίσκω ωραία αλλά έχω και ένα custom made ICC profile που ενισχύει το gamma. Τα άσπρα ροδίζουν λίγο αλλά προτιμώ να έχω full brightness στα χρώματα, fps χρήση όπως είπα, οπότε δε τα μειώνω στο Color user mode.

 

-Standard -Brightness 100 -Contrast 50 -Sharpness 6 -BR On -Color User 100 100 100 -Gamma 4 -Strobe Duty 008(Persistence 1.33ms) -Strobe Phase 042(Crosstalk) -Low Blue Light 2

 

120Hz with 1502VT tweak

Έγινε επεξεργασία από Johnny6RED
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το mode στο standard και το gamma στο 5 και θα φτιάξουν πολύ.. Επίσης εμένα τώρα το χειμώνα το monitor θέλει κανένα 20λεπτο για να ζεσταθεί και να στρώσουν τα χρώματα(ειδικά τα άσπρα). Προσωπικά προτείνω αυτό το βιντεάκι αφού τα λέει ωραία και συμφώνω μαζί του μετά από άπειρες ώρες research από μεριάς μου.

 

 

Οι δικές μου ρυθμίσεις είναι αυτές αλλά παίζω κυρίως CS GO. Τα μαύρα τα βρίσκω ωραία αλλά έχω και ένα custom made ICC profile που ενισχύει το gamma. Τα άσπρα ροδίζουν λίγο αλλά προτιμώ να έχω full brightness στα χρώματα, fps χρήση όπως είπα, οπότε δε τα μειώνω στο Color user mode.

 

-Standard -Brightness 100 -Contrast 50 -Sharpness 6 -BR On -Color User 100 100 100 -Gamma 4 -Strobe Duty 008(Persistence 1.33ms) -Strobe Phase 042(Crosstalk) -Low Blue Light 2

 

120Hz with 1502VT tweak

γιατι δε με αφηνει να αλαξω τα hz ? μεχρι 60 παει

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.