Jump to content



Νέο κουτί χωρίς κραδασμούς.


pasjohn

Recommended Posts

Έχω το κουτί το Coolermaster 690 III αλλά όπως έχω ξαναγράψει το κουτί έχει μεγάλο θέμα με τους κραδασμούς των δίσκων που μεταδίδεται στον σκελετό και ακούγεται πολύ έντονα. Γι αυτό το πρόβλημα δυστυχώς δεν υπάρχει λύση και είχα γράψει γι αυτό πριν λίγες εβδομάδες.

Αποφάσισα να πάω σε άλλο κουτί χωρίς να δημιουργείται πρόβλημα από τους κραδασμούς των δίσκων .

Έχω υπόψιν μου δύο κουτιά

1. FRACTAL DESIGN ARC XL http://www.e-shop.gr/fractal-design-arc-xl-window-black-p-PER.911826

2. BE QUIET SILENT BASE 800 http://www.e-shop.gr/be-quiet-silent-base-800-black-p-PER.642520

 

Για το Fractal έχω την αίσθηση ότι οι θήκες για τους δίσκους είναι από λεπτο πλαστικό που μειώνει τους κραδασμούς συν το οτι έχουν στη βάση τους αντικραδισμικά κάτι που σημαίνει ότι έχουν δώσει βάση στους κραδασμούς. Ωστόσο δεν μπορώ να ξέρω αν και στην πράξη αυτό αποδίδει. Αν δεν κάνω λάθως είχε δοκιμαστεί το κουτί στο σαιτ αν γνωρίζει κάποιος σχετικά ας πει.

 

Το Be Quiet νομίζω ότι έχει τον καλύτερο τρόπο, καθώς βιδώνεις λαστχα στην ουσία (από σιλικόνη είναι) δεξιά και αριστερά με αποτέλεσμα να απορροφά τους κραδασμούς και να μην τους μεταδίδει στον σκελετό του κουτιού.

Το ερώτημα είναι τι airflow έχει το κουτί και από μπροστά και πάνω. Μάλιστα πάνω έχει 4 εγκοπές που μου φαίνονται να αντιστοιχούν στον έναν ανεμιστήρα. Σίγουρα θα βγάζει αέρα και ο 2ος αλλά θα είναι αρκετός?

Θα ήθελα την γνώμη σας για αυτά τα δύο κουτιά ή για όποιο άλλο κουτί για το οποίο είστε σίγουροι ότι δεν δημιουργεί προβλήματα κραδασμών δίσκων.

 

Θερμή παράκληση να μου απαντήσετε όσοι γνωρίζουν γιατί όπως καταλάβατε έχω δώσει 120 ευρώ για το Coolermaster και δεν θέλω να κλάψω άλλα χρήματα.

Ας πούμε ότι παίζουμε τον παιχνίδι με τον εκοτομμυριουχο που ψηφίζει το κοινό! :D  

Έγινε επεξεργασία από rastafari
Διόρθωση τίτλου.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις οπτικό μέσο στο κουτί, δες το NZXT H440. Έχει ανεξάρτητα αφαιρούμενα συρταράκια για τους δίσκους (6 συνολικά) με αρκετή απόσταση μεταξύ τους και ψηλές λαστιχένιες βάσεις για να πατάνε πάνω οι δίσκοι. 

 

Αν πας σε Fractal Design, πήγαινε στο R5 που είναι (μάλλον) το πιό ήσυχο κουτί της αγοράς γενικώς. 

 

Πάντως, μιάς που ανέφερες το θέμα με το Cooler Master, πρόσφατα έστησα για κάποιον συγγενή ένα σύστημα σε Cooler Master Pure και είχα έντονο humming noise από δίσκο που συντόνιζε (μάλλον) με το υπόλοιπο κουτί. Είναι θέμα όταν οι δίσκοι είναι πολύ κοντά τοποθετημένοι ο ένας με τον άλλον, οπότε δες και αυτή την παράμετρο στην επιλογή σου, αλλά πολύ σημαντικό πιστεύω είναι και ο τρόπος που συνδέονται τα φατνία με το κουτί. Αν δεις "στριμωγμένες" βίδες και στενά περιθώρια, τότε είναι πιθανόν πιστεύω να έχεις τέτοια φαινόμενα. 

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το βίντεο http://youtu.be/AXxgxrEQoyM?t=5m52s έχει ένα καλό review για το Be Quiet, στο οποίο μπορείς να ακούσεις και τα επίπεδα θορύβου. Ο reviewer λέει πως δεν υπάρχει θέμα με τα vibrations.

Επειδή πήρα το Corsair 330R (που είναι silent) το οποίο έχει πλαστικά mounting brackets, είχα θέμα με κραδασμούς μιας και έχω 2x 7200rpm δίσκους. Μπορείς να πας σε ένα πιο φθηνό κουτί και να κάνεις το εξής απλό (suspend τους δίσκους) όπως στην εικόνα ή με παρόμοιο τρόπο (λειτουργεί άψογα). Βέβαια μπορείς και να αγοράσεις το Be Quiet και αν δεις ότι υπάρχει θέμα το επιστρέφεις εντός των 14 ημερών. Για το Fractal δεν γνωρίζω.

 

Για το airflow μπορείς να δεις εδώ: http://www.bit-tech.net/hardware/cases/2014/11/18/be-quiet-silent-base-800-review/3 - εξαρτάται και από το υπόλοιπο σύστημά σου βέβαια.

 

18s3slpzyso69png.png

Έγινε επεξεργασία από Zenor
Link to comment
Share on other sites

To fractal ειναι μεταλλικο το cage και με 6 δισκους(4 5400,1 7200 και 1 ssd) δεν εχει κραδασμους.Στο ενα cage εχω τους 4 5400.Το bequiet δεν γνωριζω.Επισης το antec p280 εχει πλαστικο cage+σιλικονη το οποιο ειναι εξισου ησυχο με 2 7200 πανω και 1 ssd

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν έχει κραδασμούς το Fractal ή δεν τους καταλαβαίνεις? Οι πλαστικές θήκες που βιδώνονται οι σκληροί δεν δημιουργούν κραδασμούς? Από οτι βλέπω οι σκληροί βιδώνονται από κάτω. Συγνώμη που σε ρωτάω αλλά θέλω να είμαι σίγουρος. Αλλάγω κουτί μόνο και μόνο για το θέμα των κραδασμών.

Link to comment
Share on other sites

αν το παλιό σου κουτί έχει κραδασμούς και και σχετικά καινούργιο ως την κατασκευή, και στην αγορά, το  βλέπω με πλαστικα συρτάρια ποιος εγγυάται το επόμενο δεν θα έχει κραδασμούς !!  

βρες κανένα αλουμινίου είναι ποιο ήσυχα από την ψιλή  λαμαρίνα  

Έγινε επεξεργασία από vasi
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν έχει κραδασμούς το Fractal ή δεν τους καταλαβαίνεις? Οι πλαστικές θήκες που βιδώνονται οι σκληροί δεν δημιουργούν κραδασμούς? Από οτι βλέπω οι σκληροί βιδώνονται από κάτω. Συγνώμη που σε ρωτάω αλλά θέλω να είμαι σίγουρος. Αλλάγω κουτί μόνο και μόνο για το θέμα των κραδασμών.

 

Δεν έχω το XL, αλλά το ARC mini R2. Οι θήκες των δίσκων δεν είναι πλαστικές, αλλά μεταλλικές (υποθέτω ότι και στο XL οι ίδιες είναι)και οι δίσκοι βιδώνονται από κάτω με αντικραδασμικά.Δεν έχω παρατηρήσει κανέναν κραδασμό.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν έχει κραδασμούς το Fractal ή δεν τους καταλαβαίνεις? Οι πλαστικές θήκες που βιδώνονται οι σκληροί δεν δημιουργούν κραδασμούς? Από οτι βλέπω οι σκληροί βιδώνονται από κάτω. Συγνώμη που σε ρωτάω αλλά θέλω να είμαι σίγουρος. Αλλάγω κουτί μόνο και μόνο για το θέμα των κραδασμών.

H αληθεια ειναι οτι ειμαι αρκετα μυστηριος με το θεμα του ηχου που παραγουν τα case και πιστεψε με οσον αφορα το θεμα συντονισμου δεν θα εχεις θεμα.Το κουτι δενει παρα πολυ καλα.Κουτια που θυμαμαι και διαπιστωσα τριξιμο ηταν το cm stacker και το phanteks enthoo primo

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άπο ότι έχω διαπιστώσει λίγο πολύ όλα τα κουτιά έχουνε κραδασμούς. Το πόσο μεγάλοι θα είναι αυτοί εξαρτάται από τον ίδιο τον δίσκο (πόσους κραδασμούς παράγει), το κουτί (πόσο καλή αντικραδασμική λύση προσφέρει) και μετά που έχεις τοποθετημένο το κουτί και σε τι απόσταση βρίσκεται.

 

Επειδή τυχαίνει να είμαι περίεργος με τον θόρυβο και ο θόρυβος των μηχανικών δίσκων με απασχόλησε αρκετά. Αυτά τα κουτιά που δεν έχουν καθόλου προστασία είναι τραγικά για τους κραδασμούς. Το δικό μου (Silverstone fortess ft01) είχε στρόγγυλα λαστιχένια στα σημεία που βιδώνεις και πλαστικές θήκες, πάλι αρκετός θόρυβος. Έχω δει και αυτά με τις πλαστικές ράγες και αυτά δεν είναι καθόλου αποτελεσματικά...!

 

Κάτι παρόμοιο με το bequiet δεν έχω δει και στην πράξη δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα έχει.

 

Μια φοβερή λύση για το πρόβλημα είναι το SHARKOON HDD VIBE FIXER. Το τοποθετείς σε μια θέση 5.25. Ο δίσκος πατάει πάνω σε λαστιχάκια. Ξεχνάς τον θόρυβο από τους κραδασμούς τελείως. Αν κοιτάξεις στο silepcreview, είναι η μέθοδος που προτείνουν για του λιγότερους κραδασμούς.

 

Αν πιάνουν και τα χέρια σου μπορείς να το φτιάξεις αυτοσχέδιο όπως την φωτογραφία που έχει βάλει ο Zenor . 

 

Οπότε εγώ θα σου πρότεινα να μην μπας σε αλλαγή κουτιού αλλά να δοκιμάσεις αυτό. Όποιο κουτί και να πάρεις δεν θα απορροφά τους κραδασμούς όπως αυτό.

 

Μια άλλη εναλλακτική λύση είναι το SCYTHE SCH-1000 HIMURO το οποίο το είχα αγοράσει και το έχω στο 2ο pc. Δεν είναι τόσο αποτελεσματικό όσο το πρώτο, αλλά κάνει και αυτό δουλειά.

Έγινε επεξεργασία από Spira
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και είναι και θέμα δίακων. Αλίμονο. Αλλά για πες μου που έχω 4 δίσκους. Τι να κάνω? Να πάρω 4 SHARKOON με μία 5.25 ελεύθερη? Δεν είναι λύση για μένα και όσους έχουν πάνω από 3 σκληρούς. Το καλοκαίρι έστησα το παλιό μου PC στο ZALMAN Z9 U3. Έχει και αυτό καλό σύστημα. Βιδώνεις 4 λάστικα στον σκληρό στην ουσία και μπαίνει συρταρωτός ακουμπώντας σε αυτά. Θα πάρω το κουτι από την αδερφή μου και θα το τσεκάρω.

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα. Και στα Fractal τα συρτάρια που πατάει ο σκληρός είναι ένα ειδους λεπτού πλαστικού. Έχει σημασία γιατί έτσι δεν παράγονται εύκολα κραδασμοί. Το ίδιο σύστημα πάνω κάτω έχει και το BE QUIET. Οι δίσκοι στην ουσία είναι στον αέρα και ακουμπάνε πάνω σε λάστιχα. Αν κάνουν και αυτά κραδασμούς τι να πω. Αλλά για το BE QUIET με απασχολεί το airflow. Νομίζω ότι δεν έχει καθόλου καλό. Είναι πολύ περιορίσμένοι οι είσοδοι και οι έξοδοι για τον αέρα. Ειδικά οι έξοδοι επάνω. Δεν ξέρω γιατί το έκαναν έτσι. Το έχουν περιορίσει πάρα πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις πρόβλημα με το airflow, εδώ εγώ έχω το Corsair 330R και έχω τον 2500k στα 4.5 με αέρα. Το καλοκαίρι είτε ρίχνεις το overclock είτε αφαιρείς την ηχομόνωση για καλύτερο airflow.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε συ. Έχεις καπάκι από πάνω και το βγάζεις. Το Be Quiet δν έχει. Δες το πως είναι. Έχει 4 εγκοπές επάνω και επίσης έχει και στο πίσω  μέρος πάνω πάνω. Οι εγκοπές στο επάνω μέρος σου δίνει την εντύπωση ότι είναι μόνο για τον έναν ανεμιστήρα. Ο 2ος ανεμιστήρας που θα είναι πιο μέσα τι ρόλο παίζει? Βοηθητικός στο να σμπρώχνει τον αέρα στον 2ο? 

Είναι λίγο περίεργο το case. Δεν ξέρω πως το έχουν κάνει έτσι. Και επίσης δεν έχει καθόλου καλό cable managment.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει όταν θες silent δεν μπορείς να έχεις και πολύ καλό airflow. Άποψή μου κράτησε αυτό που έχεις και κάνε το μοντάρισμα στους δίσκους το οποίο είναι σίγουρη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω το XL, αλλά το ARC mini R2. Οι θήκες των δίσκων δεν είναι πλαστικές, αλλά μεταλλικές (υποθέτω ότι και στο XL οι ίδιες είναι)και οι δίσκοι βιδώνονται από κάτω με αντικραδασμικά.Δεν έχω παρατηρήσει κανέναν κραδασμό.

Ποσους δίσκους έχεις? Είναι στις 5400 ή στις 7200? Τους έχεις δίπλα στον άλλο ή σε απόσταση?

Όλα αυτά Έχουν σημασία γιατί με έναν μπορεί να μην ακους τίποτα και με δύο να χαλάει ο κόσμος

Link to comment
Share on other sites

Με 4 μηχανικούς αθόρυβο σύστημα να φτιάξεις ξέχασε το. Αυτό το σύστημα που έχει το fractal το έχει σχεδόν ίδιο το κουτί μου. Εμένα έχει συρταράκια πλαστικά και βίδες με λάστιχο. Δεν ξέρω να στην πράξη είναι καλύτερο μου αλλά σε εμένα αποτυγχάνει παταγωδώς να εξουδετερώσει τους κραδασμούς. Είναι κάπως καλύτερο από χωρίς καθόλου. Ίσως να παίζει και ρόλο που όλα τα άλλα εξαρτήματα είναι αθόρυβα και το έχω το κουτί ακριβώς δίπλα μου. 

Πάντως σκληρό έχω τον Samsung F4 2TB (5400 rpm) που θεωρείται από τους πιο αθόρυβους στην πράξη όντως είναι πολύ αθόρυβος βέβαια ακριβώς επειδή το έχω δίπλα τον ακούω πολύ ελαφριά (κυρίως όταν ξεκινάει και σπανίως όταν ανοίγω φακέλους με πολλά αρχεία.

Εντάξει λύσεις θα βρεις να μειώσεις τον θόρυβο, αλλά με 4 δίσκους αθόρυβος δεν θα είσαι.

Αν πατάνε όντως στο αέρα και μόνο πάνω σε λάστιχα πιστεύω θα είναι αποτελεσματικά...

Μια άλλη απλή λύση δεν ξέρω πόσο και αν μπορείς να την υλοποιήσεις είναι να αγοράσεις τα μονωτικά σαν αφρολέξ και να πατάει ο κάθε δίσκος σε αυτό... Σίγουρα πρόχειρη λύση αλλά αποτελεσματική, δεν ξέρω σε 4 δίσκους αν μπορείς να το υλοποιήσεις βέβαια.

Έγινε επεξεργασία από Spira
Link to comment
Share on other sites

Ποσους δίσκους έχεις? Είναι στις 5400 ή στις 7200? Τους έχεις δίπλα στον άλλο ή σε απόσταση?

Όλα αυτά Έχουν σημασία γιατί με έναν μπορεί να μην ακους τίποτα και με δύο να χαλάει ο κόσμος

 

Τέσσερις Samsung Spinpoint F3 1 Tb (7200 rpm) σε Raid 10 - και δεν έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Άσχετο με το case στο CPU-Z που έχεις είναι το σύστημά σου? Ρωτάω για τον G3258. Έχω ακούσει και διαβάσει πολύ καλά λόγια και μάλιστα δεν έχει διαφορες απο τους i3.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εγω παιδια πάντως οφείλω να καταθέσω ότι με τον western digital black ειχα αρκετό συντονισμό στο obsidian 800d σε βαθμο ενοχλητικο. τωρα που εχω green ειλικρινα δεν ακούω τίποτα. αν θες και την άποψη μου για τα 2 που προτείνεις το fractal που φαίνεται λιγοτερο πλαστικο. δεν ξέρω αν εχω δικιο αλλα για το λογο αυτο και το πιο διακριτικο design θα το προτιμουσα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι στην αναζήτηση του αθόρυβου πισιου εδώ και κάποιον καιρο ,ειμαι πολυ κοντα , το θέμα με τους δίσκους το έλυσα απλα βαζωντας τους να κλείνουν στο 5λεπτο (τους ειχα στο 1 λεπτο ,αλλα έπαιζε πολυ σταμάτα-ξεκινα ) ,αν εχεις τους σκληρούς σαν αποθήκη ,ειναι κι αυτο μια καποια λύσης...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.