Jump to content



Σύνδεση Η/Υ και τηλεόρασης σε άλλο δωμάτιο.


Recommended Posts

Υπάρχει τρόπος να δώσω εικόνα και ήχο (μέσω κάποιας συσκευής ενσύρματα) από τον υπολογιστή που έχω στο σαλόνι στην τηλεόραση του δωματίου.

 

Σαν τρόποι σύνδεσης οι παρακάτω δεν με ενδιαφέρουν

-Ασύρματο αναμεταδότη ή γενικά wifi.

-Να τραβήξω καλώδιο

 

Έτσι όπως το έχω σκεφτεί μέσω δικτύου όπως είναι τα powerline, αν υπάρχει κάτι παρόμοιο?

 

Κάτι σαν αυτό θα κάνει δουλειά σε συνδυασμό με powerline?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, πες μας τι θες ακριβώς να κάνεις.

1) να χρησιμοποιείς την tv σας pc monitor κανονικά με ποντίκι και πληκτρολόγιο (πχ παίζεις παιχνίδια, browsing, office κλπ)

2) Να βλέπεις ταινίες

3) Δεν παρακολουθείς τι κάνει αυτός που είναι στο σαλόνι?

4) Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο

Διασύνδεση:

Από την στιγμή που αποκλείεις ασύρματη μετάδοση και καλώδιο τότε μόνο τα power lines μένουν. Οπότε αρχικά θα χρειαστείς 2 ένα κοντά σε κάθε υπολογιστή για την μετάδοση πληροφορίας.

Αυτό που προτείνεις σίγουρα θα δουλέψει αν αντί για 20 μέτρα hdmi θες να τραβήξεις 20 μέτρα ethernet cable. Παρόλα αυτά πρόσεξε, πρώτον νομίζω θέλει 2 καλώδια ethernet, δεύτερον αμφιβάλω αν λειτουργούν με τα powerlines.

Οπότε φτάνουμε στο τι χρήση θες να κάνεις!

Θα πρότεινα να πάρεις ένα android box που σε συνδυασμό με το δίκτυο σου και τον υπολογιστή που θα είναι ανοιχτός και θα παίζει τον ρόλο server θα βλέπεις ότι θέλεις. Ακόμα, μέσω splashtop remote desktop θα μπορείς να κάνεις browsing, office βασικό video (youtube) και ίσως gaming.

Αν παρόλα αυτά συνεχίζεις να θέλεις να το έχεις ως monitor τότε θα χρειαστείς 2 συσκευές (μια μαζί με κάθε power line) οι οποίες μετατρέπουν το hdmi σήμα σε ethernet και το αντίθετο. Κάτι το οποίο σίγουρα θα είναι πολύ ακρίβότερο.

Link to comment
Share on other sites

Η tv στο δωμάτιο είναι μια samsung 32 8 ετίας έχει 2hdmi.

Ζευγάρι powerline υπάρχει.

 

Το PC στο σαλόνι το έχω συνδεδεμένο με τηλεόραση, στο ίδιο pc αν υπάρχει τρόπος ενσύρματα να το συνδέσω και με την τηλεόραση στο δωμάτιο

για προβολή ταινιών μόνο και ένα 2% διαδίκτυο. Παιχνίδια κτλ. δεν με ενδιαφέρουν. Απόσταση είναι 10-12 μέτρα αλλά την λύση να τραβήξω καλώδιο 

απευθείας (ξέρω ότι θα μου βγει και πιο οικονομικά απ'όλα) θέλω να το αποφύγω.

 

Έχω κάποια κομμάτια να φτιάξω pc, αλλά αν μπορώ με κάποιο τρόπο να εκμεταλλευτώ το ήδη υπάρχον σύστημα που έχω ( i3, 8gb κτλ.) μέσω του δικτύου

και τα powerline και το κόστος να είναι μέχρι τα 50€, τότε θα αποφύγω να φτιάξω κι άλλο σύστημα.

 

Adroid box που αναφέρεις βάλε κάποια που θεωρείς καλά να δω τιμές,

Link to comment
Share on other sites

Το hdmi extender ΔΕΝ μπορει να περασει μεσα απο τα powerlines. Το ξεχνας.

Mouse , keyboard??

η λυση με media pl ayer ισως ειναι μοναδικη

Έγινε επεξεργασία από mikemtb
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο στο μυαλό μου, οποιοδήποτε με ethernet ικανό να παίξει 1080p φαντάζομαι θα είναι αρκετό. Σίγουρα όμως θα δώσεις πάνω από 50 ευρώ.

Media player με ethernet ιδανικό μόνο για ταινίες ίσως βγει κάτω από 50.

Για να αξιοποίησεις πλήρως το desktop σου, θες αυτό

http://www.startech.com/AV/Extenders/HDMI/HDMI-Video-Over-IP-Gigabit-LAN-Ethernet-Extender-Kit-1080p~ST12MHDLAN

Το οποίο φαντάζομαι είναι υπερβολικά ακριβό.

Αν μπορείς να στήσεις υπολογιστή με αυτά που έχεις + λιγότερα από 100 ευρώ και να μπορεί να παίξει 1080 τότε κάντο. Αλλιώς πάρε ένα android box και θα έχεις ταινίες (μπορείς να στήσεις και xbmc) , διαδίκτυο και αν θες την ισχύ του desktop χρησιμοποιείς το splashtop remote desktop. Για να σου δώσω να καταλάβεις, σπίτι έχω έναν server και ένα android tablet με πληκτρολόγιο. Κάθε μέρα μπαίνω με remote desktop στα windows και κάνω την δουλειά μου σαν άνθρωπος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια φίλε μου, πήρα μια ιδέα απ'αυτά που προτείνεις.

 

Μάλλον πάω για άλλο ένα συστηματάκι, τα android box ξεκινάνε από 80€ απ'όσο είδα.

 

Σαν δεύτερη λύση θα πάω αν το κατάλαβα σωστά αυτό που προτείνεις ( tv box android και προσθέτω το splashtop adon για τον χειρισμό του H/Y)

 

HDMI over IP Extender Kit - HDMI over LAN | StarTech.com --> αυτό ξεφεύγει όντως

 

Για raspberry pi τι άποψη έχεις?

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια φίλε μου, πήρα μια ιδέα απ'αυτά που προτείνεις.

 

Μάλλον πάω για άλλο ένα συστηματάκι, τα android box ξεκινάνε από 80€ απ'όσο είδα.

 

Σαν δεύτερη λύση θα πάω αν το κατάλαβα σωστά αυτό που προτείνεις ( tv box android και προσθέτω το splashtop adon για τον χειρισμό του H/Y)

 

HDMI over IP Extender Kit - HDMI over LAN | StarTech.com --> αυτό ξεφεύγει όντως

 

Για raspberry pi τι άποψη έχεις?

 

Ναι σωστά κατάλαβες!

Το raspberry νομίζω είναι για πιο απλές εφαρμογές, πολύ χαμηλά specs και το ethernet 100mbps. Πολύ πιθανό να έχεις κολλήματα με high bitrate

Έγινε επεξεργασία από hrrsppzgl
Link to comment
Share on other sites

Για ματρόσκες 1080 το rasp το παλιό δεν έχει κανένα πρόβλημα, πόσο μάλλον το νεότερο. Περιμενε λίγες μέρες γιατί σίγουρα θα αρχίσουν να παραλαμβάνουν οι labίτες που το έχουν παραγγείλει και να μας λένε εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Για ματρόσκες 1080 το rasp το παλιό δεν έχει κανένα πρόβλημα, πόσο μάλλον το νεότερο. Περιμενε λίγες μέρες γιατί σίγουρα θα αρχίσουν να παραλαμβάνουν οι labίτες που το έχουν παραγγείλει και να μας λένε εντυπώσεις!

 

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα εφόσον τα δεδομένα είναι local, αν είναι μέσω δικτύου τότε δεν τα πάει καλά. Για το 2 δεν ξέρω αν θα τα καταφέρει.  

Link to comment
Share on other sites

Με το raspberry θεωρώ ότι θα είναι πιο ευέλικτο (να το φέρεις στα μέτρα σου, να του περάσεις το λειτουργικό που θέλεις) σε σχέση με το android box.

Δεν ξέρω όμως κατά πόσο  σε online ταινίες (στα διάφορα site που υπάρχουν) που βλέπω θα τα καταφέρει, αν θα κάνει ''σπασίματα'' στην εικόνα.

 

Θα περιμένω να ακούσω και γνώμες για το καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.