Jump to content



Ebay η amazon?


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά και καλες απόκριες να δούμε!Ανοίγω ενα θέμα που πιθανόν έχει ειπωθεί πολλές φορές αλλά όσο έχω ψάξει πρόσφατα στοιχεια δεν έχω.Αναφέρομαι για αγορές απο εξωτερικο μέσω ebay και amazon.

Για να μην σας κουραζω όμως πάμε κατευθείαν στις ερωτήσεις.

1)ebay η amazon να προτίμησω για αγορα κινητού και γενικά μς οτι έχει να κανει με τεχνολογία.

2)μήπως γνωρίζει τι παιζει με τελωνεία αυτές τις εποχές? Πχ αν αγοράσω μέσω ebay η amazon απί χώρα εντος Ευρώπης λογικά δεν πληρώνω τελωνείο.ισχυει?

3)πρεπει να προσεξω κάτι πριν αγοράσω απί κάποιο απο τα δυο site πιθανές παγίδες κλπ?

Όλες οι απαντήσεις καλοπροερετες απο χρήστες που έχουν χρησιμοποιησει και χρησιμοποιούν αυτά τα 2 site.ευχαριστώ για τον χρονο σας!! 

Link to comment
Share on other sites

Σαν το amazon δεν εχει άλλη εταιρεία ,ουτε σε εξυπηρέτηση και ΕΙΔΙΚΑ στο aftersales ,όπως θα σου επιβεβαιώσουν ολοι .

Επίσης μιλαμε για uk η De ,οπότε τελωνείο δεν παίζει .

Το ebay εγω το εχω μονο για ψιλολοιδια και ανταλακτικακια και τέτοια οχι για σοβαρά πραγματα.

Ολο στραβές κάθονται ,πολλοι απατεώνες ,πολλοι κινέζοι .

Μπορει να δικαιωθείς στις πιο πολλές περιπτώσεις αλλα η ταλαιπωρία δεν αξίζει για μενα .

Το εχω αραιώσει πολυ πια το ebay.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1) αμαζον

2) δεν πληρωνεις εντος ευρωπης

3) Aπλα να προσεξεις στο αμαζον να λεει οτι sold and dispatched by amazon, γιατι εχει και πολλους τριτους πωλητες μεσα. Δες τη φωτο

 

post-39730-0-00019900-1424098192.jpg

post-39730-0-00019900-1424098192_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

amazon.co.uk δαγκωτο

 

Αν παρεις απο ebay κοιτας για top rated sellers,

 

Με το global shipping προκαταβαλεις ενα ποσο κατα το checkout αλλα εισαι 1000% σιγουρος οτι δεν θα πληρωσεις τελωνειο Ελλαδα.

 

Το αντικειμενο απο Usa δεν θα ερθει Ελλαδα αλλα θα σταματησει Γερμανια, μετα Ιταλια και μετα θα μπει Ελλαδα που σημαινει γιοκ τελωνειο.

 

Το δοκιμασα προσφατα.

 

Εννοειται βλεπεις αν τιμη προιοντος+μεταφορικα+προκαταβολη δασμου ειναι κοντα σε αυτο που ψαχνεις.


Ευχαριστώ παιδια...και κάτι άλλο αν ξέρετε...ποιο amazon είναι συνήθως πιο φθηνό σε θέματα τεχνολογίας?απο τα ευρωπαϊκά εννοώ!

 

Μπες στο amazon.co.uk και κανε register το ελληνικο αφμ σου

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πιστεύω ότι και το ebay είναι αξιόπιστο από πολλά προσωπικά παραδείγματα που δικαιώθηκα μέσω του ebay buyer protector. Η πιο χαρακτηριστική περίπτωση αγοράς ssd που το περιτύλιγμα ήταν Crucial M225 αλλά το περιεχόμενο ούτε η μάνα του ξέρει (πριν 3 χρόνια αν θυμάμαι καλά).

Έγινε refund την ίδια μέρα με την επίσημη επιβεβαίωση της Crucial ότι είναι fake έπειτα από άνοιγμα του ssd.

 

Προφανώς από τότε δεν αγόρασα κάτι αξίας τέτοιας αν εξαιρέσουμε το Doogee DG800 όπου το είχα πάρει 65ευρώ όταν η τιμή του έπαιζε στα κινεζομαγαζα 100 ευρω Plus  και ήταν γνήσιο.

 

Με λίγα λόγια αν έβρισκα κάτι σε προσφορά στο Ebay από αγοραστή με χιλιάδες αξιολογήσεις πάνω από 98% αξιολόγηση (στα +top rating) θα το αγόραζα χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

Από την άλλη για after sale εξυπηρέτηση και μέγιστη ασφάλεια η amazon είναι μονόδρομος μεταξύ αυτών των δύο όπως αναφέρθηκε και από τα παιδιά πάνω.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Και όσον αφορα τα τελωνεία καθώς οι περισότεροι πωλητές στο ebay είναι εκτός Ευρώπης τι ισχυει?Υπάρχει μέχρι κάποιο ποσο αφορολογητο η οτι κάτσει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πιστεύω ότι και το ebay είναι αξιόπιστο από πολλά προσωπικά παραδείγματα που δικαιώθηκα μέσω του ebay buyer protector. Η πιο χαρακτηριστική περίπτωση αγοράς ssd που το περιτύλιγμα ήταν Crucial M225 αλλά το περιεχόμενο ούτε η μάνα του ξέρει (πριν 3 χρόνια αν θυμάμαι καλά).

Έγινε refund την ίδια μέρα με την επίσημη επιβεβαίωση της Crucial ότι είναι fake έπειτα από άνοιγμα του ssd.

Προφανώς από τότε δεν αγόρασα κάτι αξίας τέτοιας αν εξαιρέσουμε το Doogee DG800 όπου το είχα πάρει 65ευρώ όταν η τιμή του έπαιζε στα κινεζομαγαζα 100 ευρω Plus και ήταν γνήσιο.

Με λίγα λόγια αν έβρισκα κάτι σε προσφορά στο Ebay από αγοραστή με χιλιάδες αξιολογήσεις πάνω από 98% αξιολόγηση (στα +top rating) θα το αγόραζα χωρίς δεύτερη σκέψη.

Από την άλλη για after sale εξυπηρέτηση και μέγιστη ασφάλεια η amazon είναι μονόδρομος μεταξύ αυτών των δύο όπως αναφέρθηκε και από τα παιδιά πάνω.

Ειναι αξιοπιστο ,αλλα εφαγες φολα crucial και γενικά δε θες να ψωνισεις ακριβό πραγμα.

Μιλάς και διαβάζω " ειναι εντελώς αναξιόπιστοι παιδιά" ,lol .

Στο amazon εχω χτυπήσει παραγγελίες του χιλιάρικου χωρις τον παραμικρό δισταγμό , και στο aftersales...αστα ,αν μου φερόταν η γυναίκα μου ετσι ουτε σε περιοδικό δε θα ξανακοιταζα θηλυκό.

Link to comment
Share on other sites

Και όσον αφορα τα τελωνεία καθώς οι περισότεροι πωλητές στο ebay είναι εκτός Ευρώπης τι ισχυει?Υπάρχει μέχρι κάποιο ποσο αφορολογητο η οτι κάτσει?

 

Προσωπικά τελωνείο δεν σταμάτησε σχεδόν ποτέ τίποτα από ebay, ακόμα και σε πράγματα που πάνω έγραφε κανονικά την τιμή τους. Προφανώς δεν είναι κάνονας και πάντα υπάρχει περίπτωση τελωνείου. (Στις 490 αγορές από ebay  κόστους από 1-250 ευρώ πέρασε τελωνείο μόνο 1 αγορά μου )

 

@das, Εμένα η γυναίκα μου αρέσει να με τυραννάει :)

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...αστα ,αν μου φερόταν η γυναίκα μου ετσι ουτε σε περιοδικό δε θα ξανακοιταζα θηλυκό.

 

 

Εμένα η γυναίκα μου αρέσει να με τυραννάει :)

 

κλασσική περίπτωση που ένα "μου" κάνει τη διαφορά!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως εδώ και 5 χρόνια , σε όσες (άπειρες) αγορές έχω κάνει στο ebay , σε καμία μα καμία δεν έχω εξαπατηθεί , και στις μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού περιπτώσεις όπου είτε καθυστέρησε το δέμα να έρθει , είτε μου στείλανε λάθος παραγγελία, πήρα τα χρήματά μου πίσω στο ακέραιο.

Αντιθετως , το amazon , παρότι είναι αξιόπιστο σαν κατάστημα , από τότε που σταμάτησαν να στέλνουν με δωρεάν μεταφορικά στην Ελλάδα , σταμάτησα τελείως να κάνω παραγγελίες.Το κόστος μεταφορικών είναι εξοργιστικό πολλές φορές.

Χαρακτηριστικά , μια εξωτερική θήκη των 12 ευρώ που έβαλα στο καλάθι , μαζί με τα μεταφορικά φτάνει σχεδόν 22 ευρώ.Απλά για γέλοια τη στιγμή που το ίδιο ακριβώς προϊόν το παίρνω από ebay στα 8,5 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.

Απλά στη μία περίπτωση (amazon) θα το είχα σε 3-4 εργάσιμες ενώ στην άλλη θα το πάρω σε ένα μήνα.Εαν κάνεις καλό προγρμματισμό στις αγορές και δεν είναι κάτι που το καίγεσαι άμεσα , σαφώς και συμφέρει το ebay από όλες τις απόψεις.

Έγινε επεξεργασία από tarantules
Link to comment
Share on other sites

Με καλυψες απόλυτα με την απάντηση σου και σε ευχαριστώ...μήπως γνωρίζεις πιο είναι το όριο της παραγγελίας για να μην περάσει τελωνείο ένα δέμα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το όριο που λες , απλά δεν υπάρχει.Κινητά και tablet που έχω παραγγείλει για φίλους ή για μένα , έχουν περάσει άνετα.Τιμές της τάξης των 150-200 ευρώ.

Άλλοι περνάνε χωρίς τελωνείο ολόκληρα μόνιτορ μεγάλων ιντσών και σχετικά μεγάλης αξίας (300-500 ευρώ) και μεγάλου όγκου δέματος χωρίς θέμα.

Κατά 99% να ξέρεις οτι δεν θα έχεις θέμα εαν το δέμα ζητήσεις να στο στείλουν με απλό ταχυδρομείο.Απλά έχε στο μυαλό σου οτι μπορεί να κάτσει και μια στραβή με πολλές μικρές πιθανότητες.Είναι τόσο μεγάλος ο όγκος δεμάτων που έρχονται από Κίνα καθημερινά που στο τελωνείο δεν υπάρχει περίπτωση να καθήσουν να ασχοληθούν.

Επίσης να ξέρεις οτι εαν επιλέξεις να στο στείλουν το δέμα με courier , κατά 99% θα περάσει από τελωνείο με την ανάλογη χρέωση σε δασμούς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το όριο που λες , απλά δεν υπάρχει.Κινητά και tablet που έχω παραγγείλει για φίλους ή για μένα , έχουν περάσει άνετα.Τιμές της τάξης των 150-200 ευρώ.

Άλλοι περνάνε χωρίς τελωνείο ολόκληρα μόνιτορ μεγάλων ιντσών και σχετικά μεγάλης αξίας (300-500 ευρώ) και μεγάλου όγκου δέματος χωρίς θέμα.

Κατά 99% να ξέρεις οτι δεν θα έχεις θέμα εαν το δέμα ζητήσεις να στο στείλουν με απλό ταχυδρομείο.Απλά έχε στο μυαλό σου οτι μπορεί να κάτσει και μια στραβή με πολλές μικρές πιθανότητες.Είναι τόσο μεγάλος ο όγκος δεμάτων που έρχονται από Κίνα καθημερινά που στο τελωνείο δεν υπάρχει περίπτωση να καθήσουν να ασχοληθούν.

Επίσης να ξέρεις οτι εαν επιλέξεις να στο στείλουν το δέμα με courier , κατά 99% θα περάσει από τελωνείο με την ανάλογη χρέωση σε δασμούς.

Τα νούμερα και οι καταστάσεις που λες δεν ισχύουν καθόλου.

Δεν περνάν τελωνείο γιατί οι κινέζοι δεν βάζουν την πραγματική αξία κάτι το οποίο είναι παράνομο στην ουσία. Αν γράφει πραγματική τιμή και είναι πάνω από το αφορολόγητο όριο υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο. Απλά με απλό ταχυδρομείο λόγο "μικρότερης" ενασχόλησης λόγου όγκου δεμάτων μπορεί να περάσει έτσι ένα δέμα το οποίο έχει τιμή πάνω από το καθορισμένο. Δεν είναι κανόνας.

 

Οκ σε ευχαριστώ φιλέ μου να σαι καλά!

 

Πρόσεχε με το τελωνείο πάντα υπάρχει περίπτωση να περάσει :)

Link to comment
Share on other sites

Τα νούμερα και οι καταστάσεις που λες δεν ισχύουν καθόλου.

Δεν περνάν τελωνείο γιατί οι κινέζοι δεν βάζουν την πραγματική αξία κάτι το οποίο είναι παράνομο στην ουσία. Αν γράφει πραγματική τιμή και είναι πάνω από το αφορολόγητο όριο υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο. Απλά με απλό ταχυδρομείο λόγο "μικρότερης" ενασχόλησης λόγου όγκου δεμάτων μπορεί να περάσει έτσι ένα δέμα το οποίο έχει τιμή πάνω από το καθορισμένο. Δεν είναι κανόνας.

Εαν διάβασες καλά τι έγραψα, ακριβώς το ίδιο πράγμα λέω όσον αφορά τον όγκο των δεμάτων.

Όσον αφορά τα νούμερα και τις καταστάσεις έτσι ακριβώς είναι.Έχω κάνει άπειρες παραγγελίες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τυχαίνει να είμαι πωλητής στο Amazon, το αμαζον κρατάει μεγάλα ποσοστά από τους πωλητές. Τα προϊόντα ομορφιάς που πουλάω εγώ κρατάει 20% συν και αλλά ψηλά. Το eBay κρατάει πολύ λιγότερα, γι'αυτό και οι τιμές είναι πιο χαμηλές. Επίσης στο αμαζον θα βρείτε πωλητές κυρίως από Ευρώπη, που και οι ίδιοι προμηθεύονται μικροπράγματα όπως θήκες για κινητά από Κίνα. Βάλε το δικό τους κέρδος, βάλε τα μεταφορικά, πάει η τιμή στο Θεό. Αν πετύχετε και που το πουλάει το αμαζον τότε συνήθως είναι καλή η τιμή.

Επίσης, το να στείλεις κάτι Ελλάδα, δεν είναι καθόλου φτηνό, οπότε λογικό να σε χρεώνουν μεταφορικά. Στην Κίνα το ταχυδρομείο ίσως είναι πολύ φτηνό, εδώ Αγγλία πάντως δεν είναι τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.