Jump to content



Συζήτηση περί DDR4


Recommended Posts

Kingston Predator 2133Mhz@ 2666 12-13-13-26 CR1

 

Δεν είναι ότι καλύτερο για OC οι μνήμες, αλλά δε τις σκάλισα ακόμα ιδιαίτερα...

Θα προσπαθήσω να σφύξω οσο πάει τα timmings, σε Asus X99 Deluxe τις έχω.

 

post-30776-0-84598900-1423779959_thumb.p

Έγινε επεξεργασία από Samael
Link to comment
Share on other sites

Χαχα, έστησα στις γιορτές νεο PC πάνω σε αυτή την πλατφόρμα πλέον.

3-4 χρόνια χαλαρά θα τη βγάλει μάλλον :p

Για την ώρα έχωσα 1.45V και θα κατέβω ανάλογα με το πως θα αντιδράσουν στο σφίξιμο.

 

Ίδια  νούμερα παίρνω και με 3000Mhz με 15άρια T2.

Θα σκαλίσω και το FSB λίγο να δω τι βγάζει.
Edit: Ίδια νούμερα βγάζει και με 166 FSB.

post-30776-0-23324400-1423813754_thumb.p

Έγινε επεξεργασία από Samael
Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις asus ..βαλε το ring bus να παιζει ψηλα και αυτο..

Που παιζεις το cpu?4500?

Σφιξε οσο παει απο 2666...τα 12αρια τα εχεις..μη χωθει και κανενα 11αρι..(και δειξε και tref και trfc.. (παρε screen απο βιος :p).

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις asus ..βαλε το ring bus να παιζει ψηλα και αυτο..

Που παιζεις το cpu?4500?

Σφιξε οσο παει απο 2666...τα 12αρια τα εχεις..μη χωθει και κανενα 11αρι..(και δειξε και tref και trfc.. (παρε screen απο βιος :p).

Στα 4.5 ναι, ring δεν ακούμπησα ακόμα.

Τimmings, lots of em :p

post-30776-0-15008600-1424111658_thumb.j

post-30776-0-90054600-1424111715_thumb.j

post-30776-0-66546100-1424112312_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 5 months later...

Στην παρακάτω μητρική θα παίξουν 2666mhz μνήμες ή αποκλειστικά 2133mhz;

 

https://www.asus.com/Motherboards/H110M-A/overview/

 

Στο support list λέει ότι υποστηρίζει και με μεγαλύτερους χρονισμούς αλλά δεν θα μπορώ να τις εκμεταλλευτώ,σωστά;

Έγινε επεξεργασία από 4kinitos
Link to comment
Share on other sites

Μονο σε Ζ170 θα παιξουν με ΧΜΡ στην αναγραφομενη συχνοτητα. (2666). Σε Η110 νομιζω πως δυσκολα εισαι, καθως και σε Η170 θα ησουν ισως δυσκολα... 

Δεν εχω εμπειρια με skylake οποτε δε γνωριζω 100% , απλα συνηθως το "Ζ" ειναι το chipset που σου επιτρεπει ευκολοτερο OC σε CPU , και ΧΜΡ στις μνημες. Για CPU κλοκαρεις και στα υπολοιπα, απλα οχι με την ιδια ευκολια και ασφαλεια.

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Απλά λέω αν βάλω π.χ. μια 2666 σε Η110 που λέει ότι παίζει 2133 λογικά δεν θα έχω θέμα χωρίς oc εννοώ ας παίζουν 2133.Με την έννοια να πάρω μνήμες που αργότερα με άλλη μητρική θα μπορώ να τις εκμεταλλευτώ.

Link to comment
Share on other sites

Κανενα θεμα δε θα εχεις. Θα παιζουν στα 2133 κανονικα :)

 Αν τωρα θες να το "ψειρισεις " και λιγο παραπανω , τσεκαρε την λιστα συμβατοτητας της μητρικης με μνημες, καθως και το αντιστροφο (λιστα συμβατοτητας των μνημων με μητρικες). Αν δε τις βρεις στις λιστες, δε σημαινει οτι δε θα παιζουν , απλα δεν ειναι δυνατο να δοκιμαστουν ολες οι μνημες σε ολες τις μητρικες ;) 

Με το H110 δε ξερω τι ισχυει παντως, σε Η87 (προηγουμενη γενια) , εχω Corsair Vengeance CMZ8GX3M2A1600C9R, οι οποιες δεν ειναι στη λιστα συμβατοτητας της Asrock. No problems at all :) 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, 4kinitos said:

Απλά λέω αν βάλω π.χ. μια 2666 σε Η110 που λέει ότι παίζει 2133 λογικά δεν θα έχω θέμα χωρίς oc εννοώ ας παίζουν 2133.Με την έννοια να πάρω μνήμες που αργότερα με άλλη μητρική θα μπορώ να τις εκμεταλλευτώ.

To μόνο θέμα που μπορεί να έχεις, είναι να μη διαβάζει η μητρική σωστά το profile των μνημών και να δίνει από default timmings με τα οποία δεν παίζουν. Σπάνιο, αλλά συμβαίνει.

Σε αυτή την περίπτωση, έχεις ένα dimm που ξέρεις ότι παίζει, μπαίνεις bios, περνάς τις ρυθμίσεις και παίζει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, tommybertsen said:

Κανενα θεμα δε θα εχεις. Θα παιζουν στα 2133 κανονικα :)

 Αν τωρα θες να το "ψειρισεις " και λιγο παραπανω , τσεκαρε την λιστα συμβατοτητας της μητρικης με μνημες, καθως και το αντιστροφο (λιστα συμβατοτητας των μνημων με μητρικες). Αν δε τις βρεις στις λιστες, δε σημαινει οτι δε θα παιζουν , απλα δεν ειναι δυνατο να δοκιμαστουν ολες οι μνημες σε ολες τις μητρικες ;) 

Με το H110 δε ξερω τι ισχυει παντως, σε Η87 (προηγουμενη γενια) , εχω Corsair Vengeance CMZ8GX3M2A1600C9R, οι οποιες δεν ειναι στη λιστα συμβατοτητας της Asrock. No problems at all :) 

Ναι,και εγώ σε H81 είχα βάλει μνήμες που δεν ήταν στο support list και έπαιζαν μια χαρά.

Τώρα για την παραπάνω βλέπω ότι σχετικά φθηνές που είναι στο support list είναι αυτές αλλά θα το ρίσκαρα και για άλλες που δεν είναι.

 

http://www.skroutz.gr/s/5590373/Corsair-Vengeance-LPX-16GB-DDR4-2666MHz-CMK16GX4M4A2666C16.html

 

22 hours ago, Wizard! said:

To μόνο θέμα που μπορεί να έχεις, είναι να μη διαβάζει η μητρική σωστά το profile των μνημών και να δίνει από default timmings με τα οποία δεν παίζουν. Σπάνιο, αλλά συμβαίνει.

Σε αυτή την περίπτωση, έχεις ένα dimm που ξέρεις ότι παίζει, μπαίνεις bios, περνάς τις ρυθμίσεις και παίζει κανονικά.

Ναι αυτό βέβαια είναι πρόβλημα αν τύχει γιατί θα χρειαστώ μνήμη δοκιμαστική για να κάνω την ρύθμιση αρχικά η οποία μετά θα μου είναι άχρηστη.Όπως πχ. σε κάποιες μητρικές χρειάζεται συγκεκριμένο bios για να δεχθεί κάποιους επεξεργαστές και αφού κάνεις το τελευταίο update τους δέχεται όλους.

 

Link to comment
Share on other sites

Λίγο off topic με τα παραπάνω αλλά έχει δοκιμάσει κανείς τις ddr4 core της avexir? Από μια γρήγορη ματιά είναι μονόδρομος για τον κάγκουρα που θέλει ddr4(αν ήταν και rgb και είχε και software customization κιολας...)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.