Jump to content



Παλιές Μνήμες Για Ga-P35-Ds4


Recommended Posts

Καλησπέρα! Θα ήθελα -αν αυτό είναι ακόμα δυνατό- να αναβαθμίσω τη RAM του υπολογιστή της υπογραφής από 4gb σε 6 ή ακόμα καλύτερα σε 8.

 

Η μητρική μου υποστηρίζει τις εξής μνήμες των 2gb

 

2GB NANYA NT2GT64U8HB0JY-3C DS NANYA NT5TU128M8BJ-3C

και

2GB Samsung M378T5663AZ3-CE6 DS Samsung K4T1G084QA-ZCE6

 

Έχω βρεί από USA 4 modules των 2gb, Samsung, με module part no M393T5750CZA-CE6. 

Υπάρχει περίπτωση να είναι συμβατά με τη μητρική μου;

Εννοείται πως αν έχει κάποιος αυτό που ψάχνω ας μου στείλει pm :p

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Οι λίστες συμβατότητας δεν είναι πάντα πλήρεις και σπάνια ανανεώνονται. Θεωρητικά σχεδόν οποιαδήποτε DDR2 θα κάνει τη δουλειά σου. Πάρε από ένα κατάστημα με καλή πολιτική επιστροφής ή δανείσου από κάποιο γνωστό σου και δοκίμασε τες.

Έγινε επεξεργασία από Shadow KnighT
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εάν μας έχεις αναφέρει σωστά τον τύπο της mobo τότε αυτή η σελίδα θα σε κατατοπίσει κατάληλα...

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=2745#sp

 

Μέχρι 8gb maximum λοιπόν και πρέπει να "παίζει" κάποιο ρόλο και το CPU, που ΔΕΝ μας ανέφερες τι έχεις...

Ταπεινή μου γνώμη όλες οι DDR2 θα "παίξουν"... = 1.8V DDR2 DIMM // DDR2 1200 (O.C.)/1066/800/667

 

Εάν όχι (δεν μας έχεις αναφέρει σωστά τον τύπο της mobo) τότε γούγλη search "how many ram *gigabyte ga-p35-ds4* supports?" και βάλε μέσα στους 2 αστερίσκους τον τύπο της mobo...

 

Καλημέρα σε όλους

 

υ.γ. εγώ προσωπικά έχω τις Kingston HyperX 2 GB DIMM 1066 MHz DDR2 SDRAM Memory (KHX8500D2K2/2G) επί 4 δλδ. 8gb σύνολο, καί είμαι πολύ ευχαριστημένος τα τελευταία 6 χρονάκια...

 

υ.γ.2 Ο intel Core 2 Quad Q9550 παίζει με 8gb RAM το έχω δοκιμάσει στην Ντόνα τη ... σφεντόνα!

;-)

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4x2GB  Samsung RAM ddr2 667mhz 15€ το κάθε module είναι καλά; Υπάρχει περιθώριο για πτώση τιμής λέτε; 

...ούτε από μουσείο τα 667mhz να ήτανε... Πλάκα κάνω.

Η τιμή πάρα πολύ καλή, αλλά θα σου πρότεινα τουλάχιστον τα 800 για να μην αναφέρω τα 1066 MHz

Να δοκιμάσεις τα ντιμάκια ότι δουλεύουν σωστα, εάν έχεις την δυνατότητα, διότι εάν είναι μεταχειρισμένα... μπορέι να μην δουλεύουν και να ΜΗΝ επιστρέφονται...  

Πάντως βλέπω στο eBay και καλύτερες τιμές εάν ΔΕΝ τις βιάζεσαι... αλλιώς πάς κατ'ευθείαν εδώ:

 

http://www.msystems.gr/index.php?category=1512

 

...καί αγοράζεις με 110% επιτυχία διότι τα παιδιά... ξέρουν να σε καθοδηγήσουν και τι θα σου είναι "γάντι"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4x2GB Samsung DDR2 667Mhz 50-60€

4x2GB Crucial Ballistix DDR2 800Mhz 120€ .... Καλή περίπτωση αλλά ξεφεύγει δυστυχώς στο budget...

Έγινε επεξεργασία από dexter20csgr
Link to comment
Share on other sites

4x2GB Samsung DDR2 667Mhz 50-60€

4x2GB Crucial Ballistix DDR2 800Mhz 120€ .... Καλή περίπτωση αλλά ξεφεύγει δυστυχώς στο budget...

Επειδή και εγώ έχω παλιό σύστημα πήρα μεταχειρισμένες 1066Mhz 8Gb στα 60 ευρώ και τα έβαλα σε p35 μητρική (Asus p5k). Οι μνήμες με βοηθήσαν να κάνω και καλύτερο overclock και πλέον το συστηματακι αναστήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.