Jump to content



Επιλογη Cooler


Orange_Caramel

Recommended Posts

Καλησπερα. Θα ήθελα τη βοήθεια σας για την επιλογή ψύκτρας με σκοπό το OC. Το συγκεκριμένο pc εχει εναν i7 920 (socket 1366 stock clock, cooler) και θέλω να τον clockarw ως τα 3.8-4 GHz, μιας κι είναι D0 και πιστεύω με την κατάλληλη ψύκτρα θα πάει. Διαθέτω 70 το πολυ 80 ευρώ και τείνω προς αεροψυκτρα, γιατι σ'αυτό το budget απ'ότι εχω δει σε διάφορα reviews οι ΑΙΟ ούτε τοσο καλή απόδοση εχουν, περισσοτερο θόρυβο κλπ. Το κουτί χωράει σε ύψος ψύκτρα μέχρι 165mm χωρίς ένα μεγαλο sidefan που έχει και 140mm αν έχει το fan. Έχω δει μερικές της Noctua και BeQuiet που ίσως μοθυ κανουνε αλλά θα θελα να ακούσω και τις δικιές σας γνώμες, είτε ΑΙΟ watercoolers ή αεροψυκτρες. :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι αναλόγως τι θες κατά την γνώμη μου, είμαι και εγώ σε αναζήτηση ψύκτρας και ψάχνω να βρω κάποια που να μου αρέσει αισθητικά και να μην είναι ιδιαίτερα τεράστια.

Νομίζω η υδρόψυξη θα έχεις ελαφρώς καλύτερες επιδόσεις αλλά μάλλον με λίγο περισσότερο θόρυβο.

Τι κουτί έχεις???

Μια καλή επιλογή συνολικά είναι η Cryorig r1 ultimate που είναι στο ταβάνι που θέτεις που έχει και καλή εμφάνιση και καλές επιδόσεις.

Πάντως αν δεν σε ενδιαφέρει τόσο η εμφάνιση μπορείς να πέσεις σε χρήματα καθώς υπάρχουν πολύ καλές ψύκτρες σε απόδοση με την εμφάνιση τους τους να μην είναι τόσο προσεγμένη.

Link to comment
Share on other sites

Η R1 φαινεται πολύ καλή σε reviews που είδα, αλλά ίσως οριακα να μη παίρνει. Koiτάω και τη BeQuiet Dark Rock 3 που κι αυτή είναι αρκετά καλη σε απόδοση, ωραία εμφανισιακά και χωράει στο κουτί γιατί είναι ελαφρώς πιο μικρή. Την έχει και προσφορά το eshop στα 60Ε βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Η R1 φαινεται πολύ καλή σε reviews που είδα, αλλά ίσως οριακα να μη παίρνει. Koiτάω και τη BeQuiet Dark Rock 3 που κι αυτή είναι αρκετά καλη σε απόδοση, ωραία εμφανισιακά και χωράει στο κουτί γιατί είναι ελαφρώς πιο μικρή. Την έχει και προσφορά το eshop στα 60Ε βλέπω.

 

Η Bequiet Dark Rock 3 την κοιτάζω και εγώ Με προβληματίζει κάπως που σε κάποια reviews την βγάζουν πάρα πολύ καλή αλλού μέτρια. Πάντως έχω άποψη για τους ανεμιστήρες τις είναι ιδιαίτερα καλοί. Και εμφανισιακά νομίζω σκίζει. 60Ε πάντως είναι αρκετό καιρό σε αυτή την τιμή.

 

Δες επίσης και τις Scythe. Πάρα πολύ καλές, όχι τόσο καλές σε εμφάνιση αλλά η τιμές τους είναι πολύ λογικές.

Δες την Scythe Mugen 4 ή την Scythe Ashura αν καταφέρεις και την βρεις. 

 

Δες και αυτό το Review έχει την Bequιet Dark Rock 3 την Noctua NH-U12S την Scythe Mugen 4 και την Scythe Ashura μαζί.

Σε κάποια άλλα reviews έχω δει πάντως να έχει χειρότερη απόδοση αλλά σε θόρυβο βγαίνει πάντα στις πρώτες θέσεις. 

 

- Noctua NH-U12S

 

- NOCTUA NH-U14S

 

ALPENFOEHN BROCKEN 2 την έχω σε 4790k ( post#9 θερμοκρασίες που είχα το καλοκαίρι)

 

Οι Alpenfoehn αν και δεν είναι ιδιαίτερα γνωστές είναι αρκετά καλές. Είχα την mattehorn αλλά δυστηχώς τα brackets της δεν μου κουμπωναν σε 1150 (εβρισκαν στην μητρική) οπότε αναγκάστηκα να της δώσω.

 

Η Noctua είναι γνωστό ότι είναι ιδιαίτερα καλές. Προσωπικά με χαλάει πάρα πολύ το χρώμα του ανεμιστήρας τους και η αλμυρή τιμή τους. Επίσης οι ανεμιστήρες τους πολύ ακριβοί, και σε πολλά τεστ που έχω δει δεν βγαίνουν το κάτι φοβερό.

Έγινε επεξεργασία από Spira
Link to comment
Share on other sites

Οι Alpenfoehn αν και δεν είναι ιδιαίτερα γνωστές είναι αρκετά καλές. Είχα την mattehorn αλλά δυστηχώς τα brackets της δεν μου κουμπωναν σε 1150 (εβρισκαν στην μητρική) οπότε αναγκάστηκα να της δώσω.

Μήπως δεν είχες βάλει κάτι καλά. Σε 1150 με την brocken2 δεν εχω κάποιο θέμα.

 

Η Noctua είναι γνωστό ότι είναι ιδιαίτερα καλές. Προσωπικά με χαλάει πάρα πολύ το χρώμα του ανεμιστήρας τους και η αλμυρή τιμή τους. Επίσης οι ανεμιστήρες τους πολύ ακριβοί, και σε πολλά τεστ που έχω δει δεν βγαίνουν το κάτι φοβερό.

 Όντως πέρα από την τιμή το το χρώμα με χαλάει και εμένα. Μπορείς να βάλεις άλλης εταιρείας αν έχεις κάποιο extra fan αλλιώς μετά πάει πολύ.

 

Θα σου πρότεινα κι αυτή εδώ Thermalright True Spirit 140 Power αλλά είναι ψηλή 17,1cm

 

Άλλη μια που έπεσε το μάτι μου πάνω - Thermaltake Frio Silent 14  έχει αρκετές ψύκτρες για να δεις συγκρίσεις review1 / review2

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν είχες βάλει κάτι καλά. Σε 1150 με την brocken2 δεν εχω κάποιο θέμα.

 

 

 

 Όντως πέρα από την τιμή το το χρώμα με χαλάει και εμένα. Μπορείς να βάλεις άλλης εταιρείας αν έχεις κάποιο extra fan αλλιώς μετά πάει πολύ.

 

Θα σου πρότεινα κι αυτή εδώ Thermalright True Spirit 140 Power αλλά είναι ψηλή 17,1cm

 

Άλλη μια που έπεσε το μάτι μου πάνω - Thermaltake Frio Silent 14  έχει αρκετές ψύκτρες για να δεις συγκρίσεις review1 / review2

 

Δυστηχώς ήταν πριν βγει το socket 1150 και ο τρόπος που ήταν το bracket έβρισκε στα mosfets της μητρικής.

 

Καλά να πάρεις Noctua και να βάλεις άλλο φαν, μην το παίρνεις καθόλου αν είναι να το κάνεις έτσι.

 

Thump up για την thermalright και αυτή πολύ καλή! Εγώ είχα δει την Macho Zero και μου είχε κεντρίσει το ενδιαφέρον που προορίζεται και για passive. Αλλά διαθεσιμότητα σχεδόν ανύπαρκτη.

 

Για την thermaltake δεν έχω άποψη αλλά νομίζω γιατί να δώσει τόσα λεφτά για να μην πάει σε κάτι πιο δοκιμασμένο?

 

Η Scythe Ashura από ότι βλέπω είναι και σε αρκετά καλή τιμή! Βγαίνει και καλύτερη στο 1ο τεστ που βάζεις.   :D

 

Την Dark Rock Pro 3 Φαίνεται χαμηλή στα διαγράμματα αλλά ο ανεμιστήρας της είναι πολύ αθόρυβος και 1000 στροφές θα είναι σαν να έχεις 600-700 σε ένα τυπικό.

Έγινε επεξεργασία από Spira
Link to comment
Share on other sites

Καλά να πάρεις Noctua και να βάλεις άλλο φαν, μην το παίρνεις καθόλου αν είναι να το κάνεις έτσι.

Αν έχει κάποιος θέμα με το χρώμα (όπως αναφέρουμε και οι δυο) και έχεις extra fan ( έχω 14ιδες αρκετά καλούς) την κάνεις την κίνηση αν θες noctua, αλλιώς την αγοράζεις την ψύκτρα και αργότερα αλλάζεις το fan αν σε χαλάει το χρώμα. 

 

 

 

Για την thermaltake δεν έχω άποψη αλλά νομίζω γιατί να δώσει τόσα λεφτά για να μην πάει σε κάτι πιο δοκιμασμένο?

 

Συμφωνώ αλλά μπορεί να την έχει κάποιος και να μας πει την γνώμη του.

 

Η Scythe Ashura από ότι βλέπω είναι και σε αρκετά καλή τιμή! Βγαίνει και καλύτερη στο 1ο τεστ που βάζεις.

Μια χαρά είναι όλες, άντε να δεις 2-3 βαθμούς διαφορά  στα 40-60€ σε σχέση με τις ακριβότερες πλην 1-2 εξαιρέσεων. Παίζουν κι άλλα ρόλο, όπως η διάταξη ψύκτρας - airflow κουτιού κτλ.

Καλές είναι και της Raljintek.

 

 

 

Την Dark Rock Pro 3 Φαίνεται χαμηλή στα διαγράμματα αλλά ο ανεμιστήρας της είναι πολύ αθόρυβος και 1000 στροφές θα είναι σαν να έχεις 600-700 σε ένα τυπικό.

Μια χαρά είναι απλώς δεν μου αρέσουν οι ογκώδεις ψύκτρες.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από λάθος αναφέρθηκα στην Pro . Ήθελα να γράψω για την μη Pro, δηλαδή για την Dark Rock 3. 

Θα συμφωνήσω σε όλα και θα πω ούτε και εμένα μου αρέσουν οι ογκώδεις ψύκτρες. Τσάμπα έξτρα λεφτά για μικρό όφελος και στο τέλος μπορεί να σου δημιουργήσουν και ένα κάρο προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.