Jump to content



D5 Pumps


vasi

Recommended Posts

χαζές ερωτήσεις που πρέπει όμως να γίνουν πέρα απο την απο πάνω.

 

1) Ακούς ήχο από την αντλία;

2) Δεν κουνάει το νερό τι εννοείς; Βλέπεις πχ στασιμότητα ακόμα και στους σωλήνες; Φυσαλίδες αέρα δε πάνε και έρχονται; Δοκίμασες να κουνήσεις το ψυγείο ή να πιέσεις τη σωλήνα και να την αφήσεις;

3) Η αντλία σου πίσω θα έχει κάποιους αριθμούς (1-5). Σε ποια θέση είναι;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειπε η Καρμεν^

 

Εχε κατα νου οτι οι αντλιες αυτες που χρησιμοποιουμε στα PC.."θετουν το νερο σε κινηση".

 

Δεν εχουν μαγικες ικανοτητες αναρρόφησης οπως ολοι εχουμε στο μυαλο μας για τις συμβατικες αντλιες δλδ.

 

Οποτε φροντιζουμε να ειναι γεματες "μεσα" τους με νερο..γιατι χαλανε και ευκολα αν δεν εχουν λογω τριβης των εξαρτηματων.

 

Εγω την εχω χαλασει ετσι D5..γιαυτο σου λεω.

Link to comment
Share on other sites

παλιά είναι η αντλία, δούλεψε κάνα λεπτό άδεια..... μου μύρισε καμένο και έκλεισα τον διακόπτη, κούνησα το ψυγείο, ξεβίδωσα την βίδα εξαέρωσης, έβγαλε αέρα, έβγαλε και νερό !! αλλά το κύκλωμα μου φαίνεται ψόφιο.

κατά το κλείσιμο δεν επιστρέφει νερό πίσω....λες GeorgeVasil να έλιωσε???

Link to comment
Share on other sites

παλιά είναι η αντλία, δούλεψε κάνα λεπτό άδεια..... μου μύρισε καμένο και έκλεισα τον διακόπτη, κούνησα το ψυγείο, ξεβίδωσα την βίδα εξαέρωσης, έβγαλε αέρα, έβγαλε και νερό !! αλλά το κύκλωμα μου φαίνεται ψόφιο.

κατά το κλείσιμο δεν επιστρέφει νερό πίσω....λες GeorgeVasil να έλιωσε???

 

Κοιτα αν εχει χαλασει ...θα εκανε θορυβο σαν να τριβεις μεταλλο...

 

Εκτος αν αρπαξε η πλακετα που εχει μεσα.

 

Το οτι ειναι ψοφιο μπορει να σημαινει πολλα. Την αντλια την νιωθεις να δουλευει?οταν γυρνας τις στροφες ακους διαφορετικο θορυβο?

 

Βγαλε την αντλια και δοκιμασε την με μια λεκανη και 2 λαστιχα.

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

τις ακούω τις στροφές, με διαφορετικό θόρυβο, ακούω και το νερό να κυλάει.

Δοκιμασε την με μια λεκανη τοτε να βεβαιωθεις..και μετα κανε καλη εξαερωση στο συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.