Jump to content



Αναζήτητη LED dimmer switch και διευκρινίσεις για LEDs


sstav

Recommended Posts

Είμαι σε διαδικασία αντικατάστασης των λαμπτήρων φωτισμού αλογόνου με LED.
Τα φωτιστικά του σπιτιού είναι δύο τύπων:

MR11/MR16 [12VDC]και GU10 [220Vac] xωρίς η μίξη τους να περιορίζεται σε ένα δωμάτιο αλλά τουλάχιστον είναι ανα διακόπτη δηλαδή με κάθε διακόπτη ανάβει ομάδα ίδιου τύπου.
πχ

  • στην κουζίνα υπάρχουν 2 διακόπτες  για 6 MR11 [12VDC] φώτα (3 παράλληλη συνδεσμολογία με τον έναν διακόπτη και 3 με τον άλλον).
  • στο σαλόνι υπάρχουν 2 διακόπτες για 3 x MR16 (12v AC) και 3 xGU10 (220v ΑC) φώτα αντίστοιχα.

Τι θέλω να κάνω:
Για την κουζίνα:
Αλλαγή μετασχηματιστή από 220VAC-12VAC σε 220VAC-12VDC για την τροφοδοσία των μικρών MR11 LED φωτιστικών.

Aλλαγή διακoπτών με dimmable switch το οποιο όπως καταλαβαίνω πρέπει να είναι AC γιατί δεν είναι δυνατή η ενσωματωσή του στον πίνακα...Με AC dimming σε AC-DC μετασχηματιστές και κατόπιν οδήγηση των MR11 επιτυγχάνεται ομαλά το dimming; Κάτι δεν καταλαβαίνω; DC Dimming από τους διακόπτες χωρίς μετασχηματιστές και επέμβαση στον πίνακα (με κάποιον rail dimmer) δεν γίνεται απ'οτι καταλαβαίνω...

 

Για το σαλόνι:

Για το σαλόνι είμαι σε δίλημμα αναλόγως πως επιτυγχάνεται και είναι πιο αποδοτικό το dimming:

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει ότι αναφορικά με το dimming για AC [GU10] και DC [MR11/16] καλύτερο
είναι το 2ο, σωστά;
Συμφέρει/προτείνεται η αλλαγή των MR16 με GU10 (και αφαίρεση των σχετικών μετασχηματιστών) ή
αντιστρόφως επειδή είναι καλύτερο dimming στο DC;

 

όποιες οδηγίες/παρατηρήσεις που ενδεχομένως να κάνω λάθος

Προτάσεις για wall mount dimmers Τοuch επιθυμητό. Wifi control όχι απαραίτητο (κατι φινετσάτο). Εχω Legrand Valena πρίζες...

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους διαβάσουν και απαντήσουν ...
Συγνώμη αν σας κούρασα

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ντιμάρεις την έξοδο του DC M/T με ασύρματο controller λεντοταινίας, πολύ οικονομικότερη και πρακτική λύση.

Tα περισσότερα ειναι PWM οπότε θα πάρεις άριστο αποτέλεσμα στο κατέβασμα.

 

Γενικός όμως αν μπορείς να αλλάξεις τα ντουί και να βάλεις GU10 παντού, λύνεις πολλά προβλήματα και σπαζοκεφαλιές.

Με το σωστό χωνευτό ντίμερ (κατάλληλο για LED δλδ,τo 700L του Master είναι μια δοκιμασμένη λύση), παίρνεις πολύ καλό αποτέλεσμα.   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να δεις διαφορά στην κατανάλωση ρεύματος απέφυγε τους μετασχηματιστές και πάρε λάμπες 220 volt. Οι λαμπτήρες Led δεν είναι όλοι dimmable καθώς επίσης δεν κάνουν όλοι οι ντίμερ διακόπτες για λαμπτήρες dimmable Led.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η λύση ήδη ειπώθηκε! :)

Πας σε ένα ενιαίο σύστημα και δεν αναπαράγεις τρία διαφορετικά συστήματα.

Το ποιο θα είναι αυτό το αποφασίζεις εσύ ανάλογα με τα διαθέσιμα, πάντως έχε υπόψη τα εξής:

1. Σίγουρα οι μετασχηματιστές καταναλώνουν κάποια ενέργεια για να αντιμετωπίσουν τις ωμικές απώλειες στα τυλίγματά τους.

2. Η λύση του κεντρικά παραγόμενου DC χαμηλής τάσης  (12 Vdc), δεν συνίσταται για μεγάλα φορτία, γιατί μετά τα απαιτούμενα ρεύματα προς τις καταναλώσεις θα είναι μεγαλύτερα και αναλόγως μεγαλύτερες οι ωμικές απώλειες στα κυκλώματα φωτισμού.

3. Το diming ενός μετασχηματιστή από το πρωτεύον δεν είναι κάτι εύκολο γιατί σαν επαγωγικό φορτίο , το ρεύμα του είναι σε διαφορά φάσης με την τάση του, συνεπώς τα κοινά dimer δεν κάνουν (πιθανόν να καούν τα ίδια η να κάψουν τον Μ/Σ)

4. Μην χρησιμοποιήσεις φτηνές "λάμπες", τα φτηνά προϊόντα έχουν πολύ φτωχό φιλτράρισμα στο RFI, με αποτέλεσμα να βγάζουν πολύ ηλεκτρονικό θόρυβο.

5. Γενικά το diming  στο 220 Vac παράγει τόσο ηλεκτρονικό θόρυβο, όσο και ακουστικό θόρυβο (μαγνητοσυστολή πηνίων κλπ) συνεπώς ότι και να πάρεις θα πρέπει να έχεις ελέγξει , ότι δεν είναι "τριζάτο" και ότι έχει τα κατάλληλα φίλτρα για να περιορίζει τα σκουπίδια προς την εγκατάσταση του υπόλοιπου σπιτιού!

 

Μετά από αυτά η πιο "εύκολη" λύση είναι το 220Vac παντού , με καλά, επώνυμα και κυρίως ... δοκιμασμένα υλικά!

Από εκεί και πέρα οι πιο "ψαγμένες" λύσεις θα πρέπει να ελεγχθούν πολύ προσεκτικά και να πάρεις και γνώμες από χρήστες (που έχουν λογικά επίπεδα "εγωισμού" ;)  )

 

Καλή συνέχεια! :)

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή σας και τις απαντήσεις στο θέμα μου...

Τα MR11 της κουζίνας τα έχω ήδη αγοράσει και περιμένω τους ΜΣ 220v-12vdc...dimming εκεί πως θα κάνω ; Υλικά;

Για το σαλόνι προτίθεμαι να προβώ σε αντικατάσταση των mr16 (και ξήλωμα μετασχηματιστών) ωστα να βάλω GU10 220v. δυστυχώς ο διακόπτης εκεί είναι διπλός σε θέση 80x80 και το dimmer θα πρέπει να ελέγχει και τις δύο γραμμές από εκεί. (Οποιεσδήποτε ενέργειες - γκρεμίσματα στο σαλόνι ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ). Συνεπώς θέλω 2 way dimmer σε θέση -κουτί 80χ80. Το 700L που προτάθηκε δεν αρκεί...Τι κοιτάζω να έχουν ως έξοδο; Ο θόρυβος θα είναι από τον dimmer ή από τα LEDs ή μπορεί και τα δυο;

 

@Seafalco,

Αναφορικά με τον θόρυβο try and error φάση θυμίζει...

Πως θα το υλοποιούσατε  από επιλογές υλικών με βάση τα δεδομένα; 

Link to comment
Share on other sites

Για τα 12V εγω σου είπα τι θα έκανα στη θέση σου.

Απλός διακόπτης στον τοίχο και μπρελοκάκι για dimming.

 

Για τις άλλες δεν έχω δει dimmer για LED με 2 εξόδους όπως το θες(σε απλό παίζει, το πατάς μέσα και πας απο την μια στην άλλη αλλά δε μπορείς να κόψεις εντελώς το ρεύμα).

Έχε υπόψιν σου οτι θες και ουδέτερο στο κουτί, άρα θα πρέπει να κατεβάσεις ένα καλώδιο μέσα απο το πλησιέστερο μπουάτ.

 

Θόρυβο θα έχεις αν έχεις στο ντίμερ 99%, όχι στις λάμπες.

Link to comment
Share on other sites

Έχε υπόψιν σου οτι θες και ουδέτερο στο κουτί, άρα θα πρέπει να κατεβάσεις ένα καλώδιο μέσα απο το πλησιέστερο μπουάτ.

 

 

Απο οσο ξέρω ,για led dimmer δε θες και ουδέτερο στο διακόπτη;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.