Jump to content



be quite! (STRAIGHT POWER 10 | 400W) θα την παλέψει?


Recommended Posts

Θέλω να ρωτήσω εάν το be quite! STRAIGHT POWER 10 | 400W θα την παλέψει για το παρακάτω setup.

 

CPU: intel i7 5820k

Cooler: Dark Rock 3 (όπου σερβίρετε με 135mm fan)

GPU: MSI twin frozr GTX 970

4 Dimm RAM

3 ssd + 1 HDD

1x 140mm fan + 1x 120mm (case fans)

 

Τι λέτε ρε παιδιά...θα πέσει μικρό ή θα είναι okay?

Link to comment
Share on other sites

Ο cpu σου εχει tdp 140 watt και αλλα τοσα περιπου η 970, χωρις ιχνος oc. Αρα οταν τσιτωσεις το συστημα με κανα παιχνιδι μονο αυτα τα δυο θα πανε στα 280 βατ.. Μαζι με ολα τα υπολοιπα νομιζω θα πλησιασει πολυ τα ορια του αυτο το τροφοδοτικο και δεν θα εχεις καθολου αερα οπως λεμε δλδ ενα περιθωριο ισχυος ωστε να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Στις περισσοτερες περιπτωσεις για συστηματα σαν αυτο προτεινονται τροφοδοτικα περιπου των 650watt. Δεν ειμαι και ο πιο ειδικος στα τροφοδοτικα οποτε περιμενε για γνωμες και αλλων μελων.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 psu...ένα corsair ΤΧ 850 και ένα 400αρι be quite. (το λεγόμενο)

Το be quite είναι του κουτιού και είναι και καλύτερο, ενώ το ΤΧ 850 είναι πολύ μεγάλο,παλιότερο και με χαμηλότερο efficiency.

 

Λοιπόν...κάποιο απο τα 2 θα πάει για πούλημα.

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλοτερο efficiency στα υπερδιπλασια βατ ομως.. Ποσο παλιο ειναι το tx; Αν τα εστελνες και τα δυο για πουλημα ωστε να παρεις ενα φρεσκοτατο gold αλλα με πιο πολλα watt? Παιζει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Για χειροτερο efficiency λεει ο φιλος επειδη το bq ειναι gold ενω το tx bronze. Αλλα ακομα κι ετσι νομιζω το 850αρι εχει πιο πολλα "πνευμονια". Αναμεσα σ αυτα τα δυο κι εγω το corsair θα διαλεγα. Αν ομως ειναι πολυ παλιο οπως λεει ο φιλος και δεν το εμπιστευεται για τους λογους του, τοτε μπορει να τα σπρωξει και τα δυο και να αγορασει στα 110-120 ευρω ενα ωραιοτατο κι ολοφρεσκο gold τροφοδοτικο. Cooler Master V750 πχ

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω εάν το be quite! STRAIGHT POWER 10 | 400W θα την παλέψει για το παρακάτω setup.

 

CPU: intel i7 5820k

Cooler: Dark Rock 3 (όπου σερβίρετε με 135mm fan)

GPU: MSI twin frozr GTX 970

4 Dimm RAM

3 ssd + 1 HDD

1x 140mm fan + 1x 120mm (case fans)

 

Τι λέτε ρε παιδιά...θα πέσει μικρό ή θα είναι okay?

 

Με το μάτι και μόνο ... φαίνεται μικρό το 400άρι

 

Αν το βάλεις και σε watt calculator , (το σύστημα σου) βγάζει περίπου 473Watt σε peak load και περίπου 430Watt σε 90% load και tdp αντίστοιχα.

http://www.extreme.outervision.com/PSUEngine

 

Χίλιες φορές το Corsair.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 psu...ένα corsair ΤΧ 850 και ένα 400αρι be quite. (το λεγόμενο)

Το be quite είναι του κουτιού και είναι και καλύτερο, ενώ το ΤΧ 850 είναι πολύ μεγάλο,παλιότερο και με χαμηλότερο efficiency.

 

Λοιπόν...κάποιο απο τα 2 θα πάει για πούλημα.

 

Δέν ξέρω γιατί λές για καλύτερο το be quiet

Μιά χαρά κρατιέται το TX

http://www.corsair.com/it-it/tx-series-tx850-80-plus-bronze-certified-850-watt-high-performance-power-supply

 

89% Efficiency @ 70% Load.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το corsair έχω τόσο καιρό πάνω...το έχω 2 χρόνια, δεν έχει θέμα. απλός σκέφτηκα μήπως μπορούσα να το αντικαταστήσω με το be quite όπου είναι ολοκαίνουριο,καλύτερο και πιό ήσυχο.

 

Όσο για το website που μετράς την κατανάλωση...δίχνει περισσότερα απο ότι είναι τα πραγματικά.

 

Έχω wattομετρο στην μπρίζα και δίχνει 430w με cpu και gpu 100% load stress test.

Αλλα η gpu που έχω πάνω τώρα είναι η GTX580, η οποία έχει 240w tdp αντι 140w που έχει η GTX 970.

Γιαυτό μου μπήκε η ιδέα ότι θα μπορούσα να το βάλω το 400αρι...το tdp σε full load θα πηγαίνει κάπου στα 330w με GTX970 λογικα.

 

Είναι έτσι όμως άραγε?


Δέν ξέρω γιατί λές για καλύτερο το be quiet

Μιά χαρά κρατιέται το TX

http://www.corsair.com/it-it/tx-series-tx850-80-plus-bronze-certified-850-watt-high-performance-power-supply

 

89% Efficiency @ 70% Load.

 

Εγώ έχω το corsair TX850 v2 αλλά τέτοιο feature να σου πώ την αλήθεια δέν έχει.

Advanced temperature-controlled fan with Zero RPM mode

Link to comment
Share on other sites

Ο cpu σου εχει tdp 140 watt και αλλα τοσα περιπου η 970, χωρις ιχνος oc. Αρα οταν τσιτωσεις το συστημα με κανα παιχνιδι μονο αυτα τα δυο θα πανε στα 280 βατ.. Μαζι με ολα τα υπολοιπα νομιζω θα πλησιασει πολυ τα ορια του αυτο το τροφοδοτικο και δεν θα εχεις καθολου αερα οπως λεμε δλδ ενα περιθωριο ισχυος ωστε να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Στις περισσοτερες περιπτωσεις για συστηματα σαν αυτο προτεινονται τροφοδοτικα περιπου των 650watt. Δεν ειμαι και ο πιο ειδικος στα τροφοδοτικα οποτε περιμενε για γνωμες και αλλων μελων.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΤΟ TDP....!!!   

 

το εχουμε αναφερει πολλακις.....!!!!!

 

 

σαφεστατα το ΤΧ850 θα βαλεις...!!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

το τροφοδοτικο ειναι η ραχοκοκαλια ενος υπολογιστη , οχι μητρικες και επεξεργαστες . Για αυτο βαλε το μεγαλο , μπορει τα 400w να φτανουν για το συστημα σου σε κατασταση νορμαλ λειτουργιας , στα peak ρευματα ομως δεν θα τα καταφερει 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα μπορεις να το βαλεις ..πρακτικα εφοσον εχεις το 850αρι δεν τιθεται συζητηση. Βαλε το μεγαλο.

Θα διαφωνησω ελαφρως με τους υπολοιπους. Το BQ ειναι καλυτερο απο το ΤΧ ..απλα οχι για την δικια σου συνθεση. Καλο θα ηταν να ειχες μεγαλυτερο..(που εχεις).

 

 

 

Πρακτικα (νο1) αν για καποιο λογο βαλεις το "μικρο" μη τρεξεις ποτε prime+furmark γιατι μονο τοτε θα φτασεις τα 400watt...στα οποια θα αντεπεξελθει το μικρο..αλλα μη το κανεις.

Και να το κανεις δλδ απλα θα κλεισει οταν ξεπερασεις τα 450(σε μετρητη, αν ειχες) και οχι εκει κοντα στα 400..

 

 

Πρακτικα (νο2) ενα φεγγαρι στο review του 5960χ ειχα την 970...Στα παιχνιδια και με cpu @4.4 σε 3d ειχα μεγιστη τιμη 330watt...(το τροφοδοτικο δλδ παρειχε καπου στα 300watt..)

(και με ετοιματζηδικο προγραμμα της μητρικης..Αν βρεις ελαχιστη ταση πας σε λιγοτερα watt)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.