Jump to content



Το pc δεν βλεπει τους σκληρους


houla

Recommended Posts

Γεια σας παιδια,

Χθες κολησε το pc και αναγκαστηκα να κανω restart απο το κουμπακι

Και απο εκεινη την στιγμη το pc δεν αναγνωριζει τους 2 σκληρους sata,

Τοποθετησα εναν ide σκληρο και περασα τα windows ωστε να ανοιξει ο υπολογιστης μπας και βγαλω ακρη αλλα τιποτα, τους δυο σκληρους δεν τους βλεπει πουθενα ουτε στο bios.

Εχω Κουμπωςει τους σκληρους στις αλλες υποδοχες της μητρικης, εχω βγαλει την μπαταρια για ωρες, εχω βγαλει και βαλει ram αλλα τιποτα, δεν βλεπω ουτε μυριζω κατι καμμένο και γενικα εχω δοκιμασει διαφορα που εχω διαβασει στο διαδικτυο.

Δεν μπορω να καταλαβω αν πεθαναν οι σκληροι η εχει προβλημα η μητρικη,

Το συστημα ειναι παλιο, η μητρικη ειναι μια MSI K8N diamond με AMD 64 x2 στα 2200

Αν εχει καποιος καμιά ιδεα για το τι μπορει να φταιει η αν μπορω να δοκιμασω κατι αλλο για να βρω τι φταιει

Θα του ημουν ευγνωμων..

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βλέπεις τους σκληρούς ούτε στο bios είναι ανησυχητικό.

Δοκίμασε με άλλο καλώδιο και sata και power να δεις αν τους αναγνωρίζει.

Μπορεί να πέθανε ο sata controller. Βάλε τους δίσκους σε άλλον υπολογιστή να δεις αν αναγνωρίζονται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θα τα δοκιμασω αν και τσεκαρα τα ρευματα με πολυμετρο και ειναι οκ,

Ελπιζω και εγω να παιζει κατι με την μητρική, το προτιμώ απο το να χασω τους σκληρους..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.