Jump to content



Gaming PC - + 1000 Ευρώ


Recommended Posts

Δεν καταλαβαίνω πώς βγαίνουν αυτοί οι δύο συνδυασμοί. Το o/c είναι -κατά τη γνώμη μου- ένα προπληρωμένο και ακριβοπληρωμένο feature μηδαμινής αξίας στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων που ο μόνος λόγος που υπάρχει ακόμα είναι τα fora και οι reviewers. Αξία ίσως έχει ως χόμπι, όπως το σκάκι και το ψάρεμα π.χ Ελπίζω ότι η intel από την (μεθ)επόμενη γενιά θα τους κλειδώσει όλους και θα ησυχάσουμε. Αυτά σαν γενικές παρατηρήσεις. Ως εκ τούτου:

 

Ο i5 4690K για μένα σε αυτήν την τιμή είναι σαν να μην υπάρχει καν στη γκάμα της intel. Είτε i5 4460 να γλυτώσεις τα λεφτά και να τα χώσεις αλλού (στην 970 δλδ), είτε xeon Ε3 1231v3 αν θες την επιπλέον επεξεργαστική ισχύ. Στο ερώτημά σου απαντάω λοιπόν xeon + 970 κι αυτό γιατί το ποσοστό που υπολείπεται ο xeon από τον i7 4790K (μόνο στον χρονισμό διαφέρουν) είναι αρκετά μικρότερο από αυτό που υπολείπεται η 290 της 970.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας,

 

Εν τέλη συνοψίζοντας τα σχόλια σας καταλήγουμε νομίζω στο παρακάτω :

 

Απλά να σας υπενθυμίσω ότι δεν ενδιαφέρομαι για overcloacking όπως είναι φανερό :)

 

Πως σας φαίνεται?

 

Επεξεργαστής: 

INTEL CORE I5-4590 3.30GHZ LGA1150 - BOX

212,90 €

Κάρτα γραφικών: 

EVGA GEFORCE GTX970 SUPERCLOCKED ACX 2.0 4GB GDDR5 PCI-E RETAIL

399,90 €

Μνήμη:  

KINGSTON HX316C9SRK2/8 8GB (2X4GB) 1600MHZ DDR3 XMP HYPERX SAVAGE DUAL CHANNEL KIT

63,90 €

Motherboard:   

ASROCK H97 PRO4 RETAIL

96,64 €

Κουτί:        

COOLERMASTER RC-650L-KKN1 SILENCIO 650 PURE MIDNIGHT BLACK

59,90 €

Τροφοδοτικό:

SUPER FLOWER GOLDEN GREEN HX SERIES 550W (SF-550P14XE)

70,90 €

Σκληρός Δίσκος:   

INTEL 530 SERIES SSDSC2BW120A401 120GB SSD 2.5'' SATA3

76,50 €

Ψύκτρα:

RAIJINTEK AIDOS

22,30 €

DVD-R:   

LITEON IHAS124

14,50 €

2ος Σκληρός

SEAGATE ST1000DM003 1TB BARRACUDA 7200.14 SATA3

60,00 €

       

Σύνολο

1.077,44 €

 

Σχετικά με την οθόνη , εάν δεν υπάρχει κάτι καλύτερο στο τραπέζι θα καταλήξω στη Dell.

 

Σχετικά με τα παραπάνω εξαρτήματα λέω να τα παραγγείλω όλα απο το eshop ώστε να τα συναρμολογήσουν κιόλας (μιας και δε το ρισκάρο να το κάνω μόνος μου). Διαφορετικά εάν τα πάρω κομμάτι κομμάτι φαντάζομαι θα έχω και θέματα με τις εγγυήσεις σωστά?

 

 

Σας ευχαριστώ όλους και πάλι!!! :D

Έγινε επεξεργασία από Petros21
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άψογη σύνθεση κατά τη γνώμη μου, καλύτερη από την πρώτη η οποία βέβαια δεν ήταν καθόλου κακή ως εναρκτήρια.

 

- Ψύκτρα πάρε είτε αυτήν: http://www.e-shop.gr/raijintek-themis-p-PER.811685 είτε ακόμα καλύτερα αυτήν: http://www.e-shop.gr/raijintek-themis-evo-p-PER.811683

και καθόλου να μην πάρεις, πρόβλημα δεν πρόκειται να έχεις, για το κάτι παραπάνω μιλάμε τώρα. Απλά όχι με 92αρη ανεμιστήρα.

- Αν το πάρεις κομμάτι κομμάτι θα έχεις την ίδια εγγύηση, δλδ την εγγύηση που έχει το κάθε εξάρτημα ξεχωριστά.

- Εφόσον δεν έχεις ξαναστήσει pc, ας μην είναι αυτό το πρώτο σου, πειραματίσου στο μέλλον με κάτι φτηνότερο :)

- Αν στο στήσουν αυτοί, να ζητήσεις και να κρατήσεις και όλα τα κουτια όλων των parts με τα παρελκόμενά τους.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άψογη σύνθεση κατά τη γνώμη μου, καλύτερη από την πρώτη η οποία βέβαια δεν ήταν καθόλου κακή ως εναρκτήρια.

 

- Ψύκτρα πάρε είτε αυτήν: http://www.e-shop.gr/raijintek-themis-p-PER.811685 είτε ακόμα καλύτερα αυτήν: http://www.e-shop.gr/raijintek-themis-evo-p-PER.811683

και καθόλου να μην πάρεις, πρόβλημα δεν πρόκειται να έχεις, για το κάτι παραπάνω μιλάμε τώρα. Απλά όχι με 92αρη ανεμιστήρα.

- Αν το πάρεις κομμάτι κομμάτι θα έχεις την ίδια εγγύηση, δλδ την εγγύηση που έχει το κάθε εξάρτημα ξεχωριστά.

- Εφόσον δεν έχεις ξαναστήσει pc, ας μην είναι αυτό το πρώτο σου, πειραματίσου στο μέλλον με κάτι φτηνότερο :)

- Αν στο στήσουν αυτοί, να ζητήσεις και να κρατήσεις και όλα τα κουτια όλων των parts με τα παρελκόμενά τους.

Σε ευχαριστώ πολύ Trexx για τις συμβουλές σου!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Trexx για τις συμβουλές σου!!

 

Kαι μια τελευταία αν μου επιτρέπεις: Στη θέση σου -και για να μην ανέβει άλλο το μπάτζετ- βγάζοντας την ψύκτρα,  θα άλλαζα τον 120αρη ssd με έναν 240αρη (τον ocz arc που αναφέρθηκε).

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ καλη η συνθεση, αριστη θα ελεγα. Η ψυκτρα κατ'εμε ειναι για ψυχολογικους λογους περισσοτερο, καθως οι στοκ της ιντελ ειναι μια χαρα , απλα ισως να κερδισεις σε θορυβο κατι λιγα και 4-5 βαθμους κελσιου επισης. Οποτε πας σε 240ρη ssd οπως ειπε και ο trexx και εισαι ακομη πιο σουπερ!

Οθονη δες το review που και παλι εδωσε ο trexx στην p2414h , αυτο το review και τα παιδια εδω με επεισαν να την παρω και δεν το μετανοιωσα :D

 

ΥΓ: Ρε παιδες , πριν κανα 4μηνο εκανα το pc μου και βλεπω εχουν ανεβει κατα ενα 20ρικο οι τιμες στα περισσοτερα εξαρτηματα. Γιατι ετσι;;; 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Ρε παιδες , πριν κανα 4μηνο εκανα το pc μου και βλεπω εχουν ανεβει κατα ενα 20ρικο οι τιμες στα περισσοτερα εξαρτηματα. Γιατι ετσι;;; 

 

Έπεσε το ευρώ κι άλλο ως προς το δολλάριο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο!! Τι να την κανεις την εξτρα ψυκτρα σε ενα κλειδωμενο συστημα;; πολυ πιο χρησιμα ειναι μερικα gb ειτε στον ssd ειτε στον hdd παρα μια ψυχτρα! Κατα τ αλλα ολα μια χαρα. Καλοριζικος και παρε αδεια απο τη δουλεια να λιωσεις στο παιχνιδι!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Trexx μου ειχες πει και για xeon αλλα φοβήθηκα στο θέμα γαμινγ..Ειπα ναι εχει 4κορς/8θρεντς αλλα σε γαμινγ δεν θα εχει τοσο δύναμη όσο ο 4690κ...Ειδα οτι η 970 καλύτερη απο ρ9 290 αλλα πόσο διαφορά θα εχουν σε θεμα φπς??

Link to comment
Share on other sites

Trexx μου ειχες πει και για xeon αλλα φοβήθηκα στο θέμα γαμινγ..Ειπα ναι εχει 4κορς/8θρεντς αλλα σε γαμινγ δεν θα εχει τοσο δύναμη όσο ο 4690κ..  Πες μου από που το βγάζεις αυτό το συμπέρασμα να σου απαντήσω. Ειδα οτι η 970 καλύτερη απο ρ9 290 αλλα πόσο διαφορά θα εχουν σε θεμα φπς?? Γύρω στο 15% ανάλογα και με το παιχνίδι βέβαια. Αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Είναι ότι μιλάμε για καινούριο προϊόν με υποστήριξη σε αντίστοιχες τεχνολογίες, μισή περίπου κατανάλωση κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειμαι λαθος και νομιζω και γω ειμαι λαθος αλλα επειδή ηξερα Xeon ως workstation/server 

 

Kαι έτσι είναι αλλά όχι για τον συγκεκριμένο. Το μόνο server χαρακτηριστικό που έχει σε σχέση με έναν i7 είναι η υποστήριξη και ECC μνημών. Κατά τα άλλα δεν είναι τόσο server πρόταση καθώς δεν θυσιάζει τα ρολόγια για περισσότερους πυρήνες. Και μιας και μιλήσαμε για o/c ας δούμε πόσο ωφελούνται μερικά σύγχρονα παιχνίδια:

post-54003-0-48474800-1425994072_thumb.j

post-54003-0-68501500-1425994080_thumb.j

post-54003-0-39448200-1425994087_thumb.j

post-54003-0-23512500-1425994095_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Σε τι τον κερδίζει ο 4790 τον 1231??

 

Έχει 200ΜΗz παραπάνω ο 4790... Δες παραπάνω τι διαφορά κάνουν τα 1000 και τα 2000ΜHz και βγάλε συμπέρασμα πόση θα κάνουν τα ...200. Και μετά υπολόγισε ότι αυτά είναι και με gtx 980. Kαι μετά υπολόγισε και τη διαφορά στην τιμή στον cpu...

 

ENTIT: Aς συνεχίσω για να βρίσκονται εδώ για μελλοντική αναφορά. Όλα τα charts είναι από το techspot.com

 

 

 

 

post-54003-0-82528400-1425996813_thumb.j

post-54003-0-32199100-1425996820_thumb.j

post-54003-0-84584400-1425996826_thumb.j

post-54003-0-66261500-1425996835_thumb.j

post-54003-0-63363600-1425996842_thumb.j

post-54003-0-33457700-1425996849_thumb.j

post-54003-0-15192400-1425996859_thumb.j

post-54003-0-28119600-1425996866_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω , πως ενας 4790Κ με boost @4.4ghz (δε γνωριζω για τον 1231) σε εφαρμογες που ειναι cpu hunter , εχουν διαφορα.
οχι τεραστια , αλλα υπαρχει.
και ανοιγει κιαλλο η διαφορα αν τρεξεις τον 4790Κ στα 4.6 με τον xeon στα 3.8 με το boost (δε γνωριζω αν ειναι ξεκλειδωτος για ocing)
800mhz πχ σε rendering ειναι αρκετη διαφορα θα ελεγα.περιπου ~15%

Ναι για gaming θα συμφωνησω και εγω με ολα τα παραπανω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω , πως ενας 4790Κ με boost @4.4ghz (δε γνωριζω για τον 1231) σε εφαρμογες που ειναι cpu hunter , εχουν διαφορα.

οχι τεραστια , αλλα υπαρχει.

και ανοιγει κιαλλο η διαφορα αν τρεξεις τον 4790Κ στα 4.6 με τον xeon στα 3.8 με το boost (δε γνωριζω αν ειναι ξεκλειδωτος για ocing)

800mhz πχ σε rendering ειναι αρκετη διαφορα θα ελεγα.περιπου ~15%

Ναι για gaming θα συμφωνησω και εγω με ολα τα παραπανω.

 

 

Έτσι είναι! Βέβαια εφόσον το πάμε και σε άλλες χρήσεις πλην gaming αξίζει να σημειώθεί ότι με τη διαφορά τιμής μόνο στον cpu τα 8GB μπορεί να γίνουν 16. Κοκ. Είναι άπειροι οι συνδυασμοί, αλλά όλα τα προβλήματα λύνονται αν ο χρήστης ξέρει περίπου τι θέλει από το pc του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aν και ειμαι μαλλον ο πρωτος ο που προτεινα xeon (σε φθηνομητρικη) σαν εναλλακτικη εναντι i5 ή και ακομα του ακριβοτερου ι7...(και προφανως θα συνεχισω)

o trexx εμμεσα σου εδειξε και ποια παιχνιδια μπορεις να παιξεις χωρις κοστος με εναν φθηνο ι5...πχ ton 4590 και να γλιτωσεις αλλα 70€.

(αντε να χασεις 1-2 fps).

 

Kατα τα λοιπα ..ναι για ενα μεσο χρηστη ο συγκεκριμενος  xeon δεν διαφερει απο εναν 4770. .με εξαιρεση στη ενσωματωμενη καρτα γραφικων που ο συγκεκριμενος δεν εχει..

(αλλα δεν σας νοιαζει κιολας).

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Παμε απο την αρχη :D

 

Τι θελεις να παιξεις? ΜΜΟs? FPS? Single Player games? 

 

Θελεις easy way out απο τα παντα?

 

Easy way out 4790Κ + μια ψυκτρα οχι στοκ, οποιας γουσταρεις στα 20-30Ε.

 

Λιγο ποιο δυσκολο way out 4690Κ+ ψυκτρα σωστη, Noctua κτλ, να τον πας στα 4.5Ghz.

 

Παντα ειναι τι θα παιξεις, πως θες να παιζεις.

 

Θες παλια games MMO τυπου WoW/Tera κτλ? Θες ΜΜΟ και FPS τυπου BF4?

 

Τοτε θες Ghz και οι 2 τροποι πανω ειναι μονοδρομος γιατι ειναι παλια, δεν τους νοαιζει ποσα core εχεις, τους νοαιζει τι κανουν τα 2 πρωτα Core και τα Ghz ειναι ολοι η υποθεση.

 

Θες να παιζεις τα παντα σε καλο επιπεδο χωρις να σε νοιαζει παραπανω ποια θα παιζουν καλυτερα ποια χειροτερα? 

 

Τοτε πανε 4590 που ειναι το balanced επιπεδο, θα εχει 20-30% λιγοτερα FPS στο WoW/Tera/Rift και γενικα σε τετοια MMO λογου Ghz, και τυπου Battlefield.

 

Θα εχει 2-5 λιγοτερα FPS στα single player games και ολα τα υπολοιπα.

 

Οτι πληρωνεις παιρνεις..Ειτε Xeon βαλεις ειτε 4590, μεγαλη διαφορα δεν θα δεις, HT δεν μας νοιαζει, σχεδον ποτε δεν κανει διαφορα, ή η διαφορα ειναι μεσα στο "δειγμα ληψης" του τυπου 0.5-1% διαφορα, δλδ 1 FPS.

 

Διαφορα θα δεις αν βαλεις 4790Κ στα 4.4Ghz σε games τυπου WoW/Tera/Rift και Battlefield που γινετε χαμος, σε ολα τα υπολοιπα, τπτ διαφορετικο.

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

@potis είδες τα γραφήματα παραπάνω;; Αλήθεια πιστεύεις ότι παίζει τόσο ρόλο τα Ghz κι όχι κυρίως η κάρτα γραφικών; Θα χάσει 1fps αν βάλει τη μικρότερη cpu; Στη τελική οδεύουμε σε dx12, ποιο το νόημα μιας δυνατής cpu;; Να πω ότι πήγαινε και για sli ή ότι έχει ήδη παλιά cpu, να το καταλάβω. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.