Jump to content


Πρόβλημα με φαξ σε πολυμηχάνημα HP OfficeJet 4500


Recommended Posts

Ακούτε ρε πώς δουλεύουν το κόσμο ρεεεεεεε....

 

έχει θέμα η αδερφή μου με ένα πολυμηχάνημα στο γραφείο της (έχω κ εγώ το ίδιο σπίτι), το officejet all in one 4500.

Πότε λαμβάνει fax κανονικά, πότε δέχεται λευκή σελίδα. Έχει τσεκάρει προφανώς ότι δεν είναι ηλίθιος όποιος της στέλνει το fax και δεν το βάζει ανάποδα.

Παίρνει τα public που το πήρα κ της λένε, ααααα δεν έχει 2 χρόνια εγγύηση αλλά 1.. πάρτε στην hp.. παίρνει στην hp και λένε το εξής ΥΠΕΡΘΕΪΚΟ:

Ααααα δεν ισχύει η εγγύηση 2 χρόνια... 2 χρόνια είναι για ελάττωμα της συσκευής! Σ'εσάς δίνουμε 1 χρόνο γιατί αυτό είναι βλάβη, όχι ελάττωμα!

 

Και σε αφήνουν μακάκα..  :eek:  :eek:  :eek:

Link to comment
Share on other sites

Ακούτε ρε πώς δουλεύουν το κόσμο ρεεεεεεε....

 

έχει θέμα η αδερφή μου με ένα πολυμηχάνημα στο γραφείο της (έχω κ εγώ το ίδιο σπίτι), το officejet all in one 4500.

Πότε λαμβάνει fax κανονικά, πότε δέχεται λευκή σελίδα. Έχει τσεκάρει προφανώς ότι δεν είναι ηλίθιος όποιος της στέλνει το fax και δεν το βάζει ανάποδα.

Παίρνει τα public που το πήρα κ της λένε, ααααα δεν έχει 2 χρόνια εγγύηση αλλά 1.. πάρτε στην hp.. παίρνει στην hp και λένε το εξής ΥΠΕΡΘΕΪΚΟ:

Ααααα δεν ισχύει η εγγύηση 2 χρόνια... 2 χρόνια είναι για ελάττωμα της συσκευής! Σ'εσάς δίνουμε 1 χρόνο γιατί αυτό είναι βλάβη, όχι ελάττωμα!

 

Και σε αφήνουν μακάκα..  :eek:  :eek:  :eek:

 

φίλτρο έχει η συσκευή; (υποθέτοντας ότι η γραμμή έχει ADSL)

 

τις οδηγίες για troubleshooting τις δοκίμασες;

Link to comment
Share on other sites

Η HP έχει 1 χρόνο εγγύηση στα περισσότερα εκτυπωτικά. Το έμαθα ασχημα και εγώ απο μεγαλο μηχάνημα πελάτη που είχε πρόβλημα η κάρτα δικτυου και κολλαγε όλον τον εκτυπωτή. Αγοράστηκε 1 χρονο και 2 μηνες πριν. 400 € μηχάνημα μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα καταναλωτικό αγαθό που πωλείται εντός ΕΕ δεν έχει λιγότερα από 2 χρόνια εγγύηση και πάντοτε υπεύθυνος για την εκπλήρωση των όρων της είναι ο πωλητής. Σε αυτήν την περίπτωση το Public. Αν και νομίζω από την περιγραφή ότι ίσως και να μην είναι βλάβη/ελάττωμα, αλλά κάτι που αντιμετωπίζεται με τα βήματα που παρέθεσε ο @GriGaS, το θέμα της εγγύησης είναι ανεξάρτητο.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα το νέο θέμα κατά τύχη! Επειδή το fax μου πέφτει λίγο μακριά, θα δω τι παίζει και θα δώσω κι οδηγίες για το troubleshooting. Κι εγώ θεωρούσα στην αρχή ότι ήταν κάτι χαζό.. αλλά δεν γίνεται 7 στις 10 φορές να λαμβάνεται ένα φαξ κανονικά και 3 στις 10, να βγαίνει λευκή σελίδα... κουλό.. θα τσεκάρω το troubleshooting και θα σας πω.

Όσο για το public πραγματικά δεν είχα ξαναψωνίσει κι απλά έτυχε, μια και η αδερφή μου έρχεται για επαγγελματικούς λόγους Αθήνα και ψάχναμε ποιος το'χει ετοιμοπαράδοτο, ώστε να το πάρει πριν φύγει. Είχα το ίδιο εδώ σπίτι και το θεώρησα εύκολο στη χρήση κ με καλές δυνατότητες, γι'αυτό κ το προτίμησα. Όλα τα καταστήματα βρίσκουν και τα κάνουν κι επειδή ο καθένας μας δεν έχει το χρόνο/κουράγιο/θέληση να το κυνηγήσει, την πατάμε. Σίγουρα μιλάμε για κατάσταση τρελή να σε κοροϊδεύει ο άλλος παίζοντας με τις λέξεις βλάβη/ελάττωμα.


Τώρα είδα το νέο θέμα κατά τύχη! Επειδή το fax μου πέφτει λίγο μακριά, θα δω τι παίζει και θα δώσω κι οδηγίες για το troubleshooting. Κι εγώ θεωρούσα στην αρχή ότι ήταν κάτι χαζό.. αλλά δεν γίνεται 7 στις 10 φορές να λαμβάνεται ένα φαξ κανονικά και 3 στις 10, να βγαίνει λευκή σελίδα... κουλό.. θα τσεκάρω το troubleshooting και θα σας πω. (thanks to @GriGaS) Η συσκευή έχει φίλτρο κι είναι setαρισμένη σωστά. Το θέμα έχει ξεκινήσει από το καλοκαίρι.. οπότε θα το ψάξω.. 

 

Όσο για το public πραγματικά δεν είχα ξαναψωνίσει κι απλά έτυχε, μια και η αδερφή μου έρχεται για επαγγελματικούς λόγους Αθήνα και ψάχναμε ποιος το'χει ετοιμοπαράδοτο, ώστε να το πάρει πριν φύγει. Είχα το ίδιο εδώ σπίτι και το θεώρησα εύκολο στη χρήση κ με καλές δυνατότητες, γι'αυτό κ το προτίμησα. Όλα τα καταστήματα βρίσκουν και τα κάνουν κι επειδή ο καθένας μας δεν έχει το χρόνο/κουράγιο/θέληση να το κυνηγήσει, την πατάμε. Σίγουρα μιλάμε για κατάσταση τρελή να σε κοροϊδεύει ο άλλος παίζοντας με τις λέξεις βλάβη/ελάττωμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.