Jump to content



Βοήθεια για OC σε i7 2600k με Z68 24/7


Recommended Posts

Το xtu με +0.010V στο CPU stress κρέμασε error 124,

με +0.015V περάσαμε xtu cpu και ram , vcore είδα 1,30 με 1,31V και max temp 69 στιγμιαία ενώ με το LLC level 6 είδα στιγμιαία max 79 δεν είχα δει το vcore που σίγουρα θα ήταν μεγαλύτερο

 

Συνεχίζουμε αύριο

 

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια

Έγινε επεξεργασία από chosen21
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παντως μπορει να σκαει κ απο θερμοκρασια γιατι εισαι οριακα...με τετοια νουμερα

στο xtu μετά από 10λεπτα stress test ram και cpu έσκασε στο benchmark και έπεσα για ύπνο :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία από chosen21
Link to comment
Share on other sites

Για τις θερμοκρασίες φταίω εγώ, οι ανεμιστήρες ήταν στο performance και όχι max speed :lol:

offset +0.020V xtu 10 λεπτά stress test ram + cpu + bencmark ok max temp 66

To Vcore δεν ήταν σταθερό, έπαιζε στις τιμές  1.308 με 1.320V

M0lcJ1S.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ξεκίνησα από την αρχή

με στοκ vcore 1.225V, LLC 6 και multi x41 κατάφερε και πέρασε cinebench, xtu benchmark και 5λεπτα stress cpu + ram

παραπάνω multi με stock vcore κρασάρει το xtu στο benchmark

 

keyDdhi.png

τα φανάκια ήταν στο performance :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με την προιστορία που έχουν οι 2600κ θα έλεγα οτι μάλλον σε προδίδει η ram . Εγω θα πρότεινα να την έβαζες ή 1333 ή 1600 γιατι στα 1866 που τις τρέχεις θα δυσκολευτείς να βρέις τα όρια τοης cpu . ή βάλε xmp profile και παίξε με αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το 458 bus clock φαντάζομαι είναι λάθος μέτρηση ε?

Ναι, στιγμιαία λανθασμένη ένδειξη.

 

Με την προιστορία που έχουν οι 2600κ θα έλεγα οτι μάλλον σε προδίδει η ram . Εγω θα πρότεινα να την έβαζες ή 1333 ή 1600 γιατι στα 1866 που τις τρέχεις θα δυσκολευτείς να βρέις τα όρια τοης cpu . ή βάλε xmp profile και παίξε με αυτό .

οκ. Το απογευματάκι ξεκινάω πάλι :whip:

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή πάντως λιγο,σε σύγκριση με το δικο μου 2600k θες πολλη τάση ,οποτε ισως το κομματι σου δεν ειναι για τρελά τεζαρισματα ,εμενα παει 4.3 3-4.4 με κατω απο 1.3

Α,ξέχασα ,με μια παρόμοια μητρική σαν αυτη που εχεις ειχα τραγικά αποτελέσματα ,με μια gigabyte 3dh z77 καλύτερα ,και τωρα με τη maximus vgene z77 ακομα καλύτερα (καλυτερα εννοώντας πιο εύκολο oc ,με λιγότερες τασεις ) ,οποτε σε δυσκολεύει λιγο και αυτό .

Έγινε επεξεργασία από das
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το xtu με +0.010V στο CPU stress κρέμασε error 124,

 

Το error 124 , να ξέρεις ότι παραπέμπει σε έλλειψη Vcore.

http://forums.tweaktown.com/gigabyte/48085-gigabyte-modified-bios.html

 

Δες εδω μηπως σε βοηθήσει κανένα modded BIOS  για πιο σταθερά ρεύματα.

 

Δέν προσφέρουν κάτι σε θέμα overclocking & stability αυτά τα bios.

 

Περισσότερο αφορούν βελτιώσεις σε άλλους τομείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιθανον σου δημιουργει προβλημα η μητρικη ή/και οι μνημες. Γενικα οι τασεις που αναφερεις οτι δεν επαρκουν ειναι υπερβολικες για τις συχνοτητες και αρκετα απιθανο να μην επαρκουν. Οποτε πιστευω οτι αν εχεις βγαλει απο την εξισωση τις μνημες, κατι παιζει με τα loadline calibration... γιατι εστω και 1 στιγμη να πεσει η ταση κατω απο την ανοχη του επεξεργαστη σε load ειναι αρκετο για να κρασαρει...

 

Η βασικη αρχη παντως ειναι να βρεις πως συμπεριφερεται η μητρικη με τα LLC και τι τασεις απαιτει ο επεξεργαστης για τους πολλαπλασιαστες που σε ενδιαφερουν ΧΩΡΙΣ offset mode, και αφου εχεις τα δεδομενα, και αποφασισεις σε τι πολλαπλασιαστη θες να παιζεις 24/7 τοτε πας σε offset και προσπαθεις να κανεις τη μητρικη να δωσει την ταση που ειχες στο χαρτακι σαν δεδομενη σε load.

 

Πχ ξεκινας με ταση 1.3v ασχετως συχνοτητας(βαλε πχ 4ghz που θα τα εχει ανετα) απλα για να δεις πως συμπεριφερεται το LLC στα διαφορα σταδια. Δοκιμαζεις λοιπον διαφορα LLC levels και τρεχεις prime και κοιτας cpu-z να δεις σε load ποσο ριχνει την ταση. Προσπαθεις να βρεις το LLC level που θα σου τη ριχνει σε load περιπου οσο εχεις δωσει απο το bios (1.3 δηλαδη) αντε ελαχιστα παραπανω. Οποτε οταν βρεις οτι πχ με το level4 σε load ο επεξεργαστης παιρνει 1.308v σημειωνεις σε χαρτι οτι για 1.3v θες level4. Κανε το ιδιο για μερικα σταδια vCore εως το 1.4 πχ.

Οποτε να εχεις σημειωμενο σε χαρτι οτι για 1.3v θες level4 LLC και σε παρενθεση το 1.308v (πραγματικο vcore load) κλπ και να καταληξεις σε ενα πινακακι σαν αυτο :

 

1.3v   level4 (1.308v)

1.33v level5 (1.336v)

1.35v level5 (1.354v)

1.37v level6 (1.38v)

1.4v   level7 (1.404v)

 

αυτο το πινακακι θα το εχεις σαν μπουσουλα οποτε κανεις δοκιμες με manual vcore για να ξερεις τι llc χρειαζεσαι για να παρεις αυτο που δινεις απο bios.

Μετα αρχιζεις να ψαχνεις τους πολλαπλασιαστες. Βαζεις τον 42 και δοκιμαζεις με 1.3v level4 . Λογικα το περναει. Πας 43 με την ιδια ταση κλπ οταν δεν περασει (βαζεις εσυ ενα πλαφον ωρας που θεωρεις λογικο στο 1ο ψαξιμο, πχ μιση ωρα) ανεβαζεις 1-2 βηματα vcore και το llc δε το πειραζεις αν δε φτασεις/πλησιαζεις στην επομενη ταση του πινακα. Αν φτασεις στην επομενη ταση του πινακα και ακομα δεν εχει γινει σταθερο, βαζεις και το llc εκει που λεει αυτη η θεση και συνεχιζεις ομοιως.

 

Γενικα σκοπος ειναι με μνημες εκτος παιχνιδιου (1333 cl9) και με manual ταση (η οποια ομως να φτανει πραγματικα στο cpu αλλιως δνε εχει νοημα) να βρεις τις απαιησεις του επξεργαστη σου σε load για τον εκαστοτε πολλαπλασιαστη.

 

Οταν εισαι ικανοποιημενος με καποιο σημειο που πχ δεις οτι για τον επομενο πολλαπλασιαστη θελει πολυ περισσοτερη ταση και δε θες να τον ζοριζεις, ή ανεβαινουν πολυ οι θερμοκρασιες, ή στην τελικη απλα δεν παει παραπανω... το κρατας και πας στη δευτερη διαδικασια του optimization.

Εστω οτι αυτο το σημειο που θες να κανεις 24/7 ηταν το 4.7ghz με 1.38 vcore.

Εστω οτι για αυτην την τιμη επρεπε να δωσεις 1.38v στο bios με level6 llc και η ταση εφτανε πραγματικα στο cpu-z τα 1.385v.

Πας λοιπον και βαζεις offset mode στο bios και δινεις ενα +0.05v στο offset για να αποφυγεις να δωσει πολυ λιγο η μητρικη και να μη boot-αρει καν.

Εδω κανονικα θελει λιγη εμπειρια αλλα και καθε μητρικη ειναι διαφορετικη... τεσπα δεν εχει σημασια, αυτο που σε νοιαζει ειναι απλα να δεις ποσο θεωρει λογικο η μητρικη να δινει σε πολλαπλασιαστη 47 στον επεξεργαστη. Οποτε απο αυτο που βλεπεις αφαιρεις στο μυαλο σου το 0.05v και βλεπεις ποσο θα εδινε στο offset +0.0 . Ας πουμε οτι αυτο ηταν 1.35v. Αρα υπολογιζεις οτι πρεπει να δωσεις offset περιπου +0.035v. Κανεις λοιπον 2-3 δοκιμες γυρω απο αυτο το offset, και με διαφορα LLC μεχρι να καταληξεις να παιρνει σε load περιπου το 1.385 που ηθελες...

 

Και εκει ειναι το τελευταιο σταδιο οπου τεσταρεις μεγαλυτερο διαστημα και αν θες βρισκεις και επακριβως ποσο vcore χρειαζοσουνα.... Ενδεχομενως πχ να ηθελε 1.382v ο επεξεργαστης αλλα με manual να μη μπορουσες να φτασεις σε ακριβως αυτην την τιμη...ενω με offset να μπορεις. Βεβαια επειδη εδω θα τεσταρεις πιο πολλη ωρα πιθανοτερο ειναι να δεις οτι με το 1.385 δεν ηταν 100% σταθερος, ηταν απλα για 1 ωρα.... και να θες 1.39 ας πουμε...οποτε να αυξησεις και λιγακι το offset!

 

Παντως σε 2600k για τα 4.5ghz πανω απο 1.35 πολυ δυσκολα θα θελει, και για 4.7 που πανε ολοι θα θες περιπου 1.38v....Επισης δεν εχω δει να παιζει μεγαλη μεταβλητοτητα σε μπανανες κομματια/η οχι , πανω κατω σε αυτες τις τασεις πρεπει να καταληξεις. Στη δικη μου εμπειρια το μπανανα/ή μη περισσοτερο οριζε το αν θα μπορεις να πας πανω απο 4.7...

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Η μητρική έχει τις εξής παραξενιές,

 

Βάζοντας καρφωμένα μια τάση στο Vcore ακόμα και με τα features ανοιχτά η τάση δεν πέφτει σε idle, offset δε σε αφήνει να πειράξεις είναι απενεργοποιημένο.

Για να σε αφήσει να βάλεις offset το vcore πρέπει να είναι στη τιμή Normal, η τάση πέφτει σε idle όμως τότε αυτομάτως απενεργοποιείται το LLC ! :(

Έγινε επεξεργασία από chosen21
Link to comment
Share on other sites

μλκια της μητρικη.... ψαξε κανενα αλλο bios μηπως και....

Αν δε βγει ακρη πρεπει να παιξεις με αυτους τους κανονες... Οποτε αν θες οπωσδηποτε να πεφτει σε idle η ταση, θα πρεπει να συμβιβαστεις με το να χρειαστει να δωσεις αρκετα παραπανω ταση στο offset ωστε και χωρις LLC , με το φυσιολογικο vdroop να φτανει η ταση στην τιμη που θες εν τελει υπο φορτο...

 

Διαλεγεις τι θες, πχ αν θες να παιρνει σε load 1.35v , και δεις οτι με offset πρεπει να δινεις τοσο ωστε να φτανει σε very light load τα 1.41v και σε full load να πεφτει στα 1.35 και σε idle να πεφτει στο 1v ή προτιμας να παιζει με manual μονιμα στα 1.35v...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το error 124 , να ξέρεις ότι παραπέμπει σε έλλειψη Vcore.

Δέν προσφέρουν κάτι σε θέμα overclocking & stability αυτά τα bios.

Περισσότερο αφορούν βελτιώσεις σε άλλους τομείς.

Στην ud4 p67 που εχω βγηκαν νεες επιλογες για τα ρευματα και μειωθηκε κ το vdrop.

Ας δοκιμασει δεν χανει κατι...

Link to comment
Share on other sites

Καλα το προτελευταιο ποστ του Blinky ειναι ολα τα λεφτα σε ενα και νοικοκυρεμενα. Για pinned ο,τι πρεπει. Chosen απ οτι διαβαζω (ειμαι απο κινητο) αγνοεις ολες τις συστασεις για τις μνημες. Γιατι;

Link to comment
Share on other sites

...Chosen απ οτι διαβαζω (ειμαι απο κινητο) αγνοεις ολες τις συστασεις για τις μνημες. Γιατι;

Σήμερα το πρωί που είχα χρόνο έκανα τις δοκιμές μου και πήρα τα ίδια αποτελέσματα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω βλέπω όμως οτι το τσιπάκι αυτο δεν τραβάει ,και πρόσεξε μην το τηγανίσεις.

Εχω καψει 2600k οταν ηταν στα ντουζενια του ,μιλαμε για 350 € σε μουντζες.

σήμερα πάμε προσεκτικά :D

Link to comment
Share on other sites

Για να σταματήσει λίγο αυτή η φοβία περί καμμένων cpu και υψηλής τάσης.

 

Να μου κατεβάσει κάποιος το official pdf της Intel για τους Sandybridge ... και να μου πεί :

 

Πόσο είναι το max vid και πόσο η επιπλέον ανοχή επί % ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.