Jump to content



Βοήθεια για OC σε i7 2600k με Z68 24/7


Recommended Posts

Η μητρική έχει τις εξής παραξενιές,

 

Βάζοντας καρφωμένα μια τάση στο Vcore ακόμα και με τα features ανοιχτά η τάση δεν πέφτει σε idle, offset δε σε αφήνει να πειράξεις είναι απενεργοποιημένο.

Για να σε αφήσει να βάλεις offset το vcore πρέπει να είναι στη τιμή Normal, η τάση πέφτει σε idle όμως τότε αυτομάτως απενεργοποιείται το LLC ! :(

από το touch bios βάζοντας το vcore στο normal σε αφήνει να βάλεις offset και LLC ταυτόχρονα :D μένει να το δοκιμάσω για να δω αν παίζει όντως

φτου κλείνει μετά το ποστάρισμα, δεν έκατσε δυστυχώς. Μπήκα bios και επανέφερα τις προηγούμενες ρυθμίσεις

Έγινε επεξεργασία από chosen21
Link to comment
Share on other sites

Για να σταματήσει λίγο αυτή η φοβία περί καμμένων cpu και υψηλής τάσης.

 

Να μου κατεβάσει κάποιος το official pdf της Intel για τους Sandybridge ... και να μου πεί :

 

Πόσο είναι το max vid και πόσο η επιπλέον ανοχή επί % ?

 

Προσυπογραφω. (νομιζω ειναι στο 1.52v η μεγιστη τιμη στο pdf που ειχα δει παλια)

Και εγω ημουνα φοβιτσιαρης γενικα με το vcore, και πριν 10 χρονια επι εποχης athlon , προσπαθουσα να ακολουθω αυτο το μπακαλικο που λεγαμε "μη δωσεις πανω απο +10%" και ενιωθα υσηχος οταν ημουνα εντος αυτου του ψυχολογικου οριου ενω ακομα πιο χαρουμενος οταν τον πηγαινα με stock ταση οπου πηγαινε...

 

Ε πλεον αυτη τη στιγμη ο 2600k μου παιζει με 1.49v πολυ απλα γιατι τοσο χρειαζεται για τα 5ghz και χαιρομαι πολυ που η "ελξη" προς αυτο το στρογγυλο νουμερο με εκανε να ξεπερασω τους φοβους μου, αφου ~2 χρονια τωρα δεν υπαρχει κανενα θεμα και ειναι πυραυλακι εκει. Τωρα και να πεθανει who cares, οκ 4ετων tech ειναι...

 

Chosen, τελικα ποια ειναι η συμπεριφορα της μητρικης με την ταση? Συνηθως εχουν 3 επιλογες : Auto/Normal/Manual , το πρωτο δινει οτι κρινει, το τριτο δινει οτι θεσεις, και θελει το Normal για να ενεργοποιηθει απο κατω το offset και να δινει σαν "normal" οτι νομιζει η μητρικη, και αποκει και περα να προσθετει το offset που βαζεις απο κατω... Οποτε με βαση αυτο το σχεδιο, ο οδηγος μου σου ελεγε να κανεις ολες τις δοκιμες στο manual και στο τελος να αλλαξεις σε normal+offset.

Τελικα τι επιλογες εχει εσενα, γιατι δεν εχω καταλαβει...?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

οκ, και ποιο ειναι το προβλημα? οτι απενεργοποιει τα LLC εντελως με το που βαλεις normal+offset?

 

ΥΓ: Καλα το θυμομουνα το 1.52 (αν και αυτο το pdf ειναι για τους sandy bridge-E μαλλον, αλλα το ιδιο θα ισχυει

Link to comment
Share on other sites

οκ, και ποιο ειναι το προβλημα? οτι απενεργοποιει τα LLC εντελως με το που βαλεις normal+offset?

 

ΥΓ: Καλα το θυμομουνα το 1.52 (αν και αυτο το pdf ειναι για τους sandy bridge-E μαλλον, αλλα το ιδιο θα ισχυει

Σωστά και θέλω να ρωτήσω πάνω σε αυτό

 

από το παρακάτω πήρα την εικόνα

2nd Generation Intel® Core™ Processor Family Desktop Datasheet – Volume 1 Supporting Intel® Core™ i7, i5 and i3 Desktop Processor Series

This is Volume 1 of 2

January 2011

https://www.overclockers.at/content/sandy-bridge/Sandy-Bridge-Datasheet-Volume-1.pdf

Link to comment
Share on other sites

εψαξες κανενα αλλο bios που τυχον διορθωνει αυτον τον περιορισμο?

Αν δεν υπαρχει τιποτα, κατα τη γνωμη μου κανε την ερευνα του επεξεργαστη οπως σου περιεγραψα στην προηγουμενη σελιδα, να ξερεις με τι εχεις να κανεις και που θες να καταληξεις σε συχνοτητα, και αποκει και περα βλεποντας και κανοντας. Μπορει να δεις οτι ακομα και χωρις LLC δεν εχει πολυ μεγαλο vdroop και ας πουμε να θες 1.35v σε full load, και χωρις LLC να πρεπει να δωσεις 1.38 για να πεφτει εκει. Ε δε χαθηκε και ο κοσμος, το βαζεις normal+offset ετσι ωστε να δινει 1.38 σε light load, να πεφτει στο 1.35 σε full load, και σε idle θα εισαι στο 1v και ανετος...

Δεν ειναι το ιδανικο, αλλα με αυτες τις συνθηκες μικρο το κακο να τρωει και 0.02-0.03v παραπανω σε καποιες συνθηκες. Αν ειναι μεγαλυτερη η διαφορα απο τοσο και ξενερωνεις, το σκεφτεσαι και για αλλαγη μητρικης, ή το βαζεις μονιμα στο 1.35.

 

Γενικα κανε το ψαξιμο για να δεις στην πραξη ποσο θα σε επηρεασει τελικα η μητρικη με αυτην την παραξενια και να αποφασισεις στο τελος τι θα κανεις!

Η χαρα του OC ειναι στο ψαξιμο αλλωστε!


θα υπάρξει πρόβλημα αν η τάση του vcore είναι μόνιμα στα 1.35V

 

γενικα θα σου ελεγα οχι, αλλα πλεον μιλαμε και για ψυχολογικους λογους. Εγω πχ που του δινω 1.49v για να παιζει 5ghz, και ταυτοχρονα ξερω οτι ο υπολογιστης ειναι ανοικτος ολη μερα και idle στο 90% του χρονου συνεπως, ε δε νιωθω καλα να τρωει 24/7 το 1.49v ειδικα απο τη στιγμη που τον χρησιμοποιω ελαχιστα... Αλλα ειναι συνδιασμος και του οτι το 1.49v ειναι πολυ! και δεν ειναι 1.35, αλλα και του οτι τον ζοριζω πολυ λιγες ωρες αλαλ ειναι ανοικτος ολη μερα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έχω μεγάλο πρόβλημα με τις τάσεις

multi 42x Vcore 1.280V και σε stress πέφτει 1.224V

 

bios έιμαι με τελευταίο official (F8) .

Ποιο καινούργιο έχει το U1F(UEFI BIOS) beta, αν είναι να δοκιμάσω πρώτα τα παλιότερα που είναι offical.

To U1F(UEFI BIOS) στη περιγραφή αναγράφει κάποιους περιορισμούς 

http://www.gigabyte.com.gr/products/page/mb/ga-z68x-ud3p-b3rev_10/download/

 

tva9Xxj.png

Έγινε επεξεργασία από chosen21
Link to comment
Share on other sites

bios F5 εώς F8 έχουν την ίδια παραξενιά και την ίδια συμπεριφορά με τις τάσεις. Παλιότερο bios από το F5 δεν έχει τo site της gigabyte.

Από το tweaktown βρήκα beta F9a. Μodified δε βρήκα.

 

Βeta F9a μια από τα ίδια.

Ξαναπέρασα το F8. Uefi δε θέλω να βάλω.

Έγινε επεξεργασία από chosen21
Link to comment
Share on other sites

Με κανένα δεν θα σε αφήσει να έχεις LLC.

Σε ud4 z68 έχω δοκιμάσει τα πάντα.

Το uefi καλο είναι,ούτε αυτό έχει LLC σε offset και έχει θέματα με προγράμματα όπως Touch BIOS -Smart6 κτλ.(σε μερικούς έβγαζε και προβλήματα στον ήχο,δεν δουλεύει το dolby surround  )

Επίσης δεν περνιέται με τον κλασικό τρόπο και για επιστοφή σε award έχει λίγο ταλαιπωρία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να σταματήσει λίγο αυτή η φοβία περί καμμένων cpu και υψηλής τάσης.

Να μου κατεβάσει κάποιος το official pdf της Intel για τους Sandybridge ... και να μου πεί :

Πόσο είναι το max vid και πόσο η επιπλέον ανοχή επί % ?

Δεν το έλεγες νωρίτερα ρε μάστορα να του το πω του cpu να μην καει .

Lol.

Πάντως του εδινα πολυυυυυ κατω απο 1.5 v .

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να πώ , ότι κάποια άτομα εδώ μέσα , με έχουν εκπλήξει ευχάριστα , μπράβο σας !!!

και γνώσεις και συγκροτημένη άποψη και ψάξιμο ... και ... και  ... και

 

 

Δεν το έλεγες νωρίτερα ρε μάστορα να του το πω του cpu να μην καει .
Lol.
Πάντως του εδινα πολυυυυυ κατω απο 1.5 v .

 

:D

 

 

Την εποχή των Sandybridge ... και πάνω στην τρέλλα μου , έχω παίξει επι μήνες με τάσεις που δέν μπορείς να φανταστείς , με διαφορετικά cpu και κανένα δέν έπαθε το παραμικρό , και όταν έφυγαν από τα χέρια μου στους 12 και 18 μήνες μετά , έπαιζαν όπως την πρώτη μέρα.

 

Βέβαια ήμουν πάντα , κάτω των 70C σε κάθε περίπτωση.

 

Το Vcore από μόνο του , δέν πρόκειται να βλάψει ένα cpu.

Αλλά ο παράλογος συνδυασμός τάσεων μπορεί.

(Βλέπε Vcore+Vpll+Vtt)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί στις προηγούμενες σελίδες, αλλά οι μητρικές gigabyte με το cpu-z δεν διαβάζουν vcore του επεξεργαστή αλλά κάτι άλλο (δεν θυμάμαι ακριβώς, πάει καιρός που έδωσα την gigabyte).Μόνο το easytune το δικό της δηλαδή διαβάζει σωστά vcore.

Link to comment
Share on other sites

θα υπάρξει πρόβλημα αν η τάση του vcore είναι μόνιμα στα 1.35V

 

Οχι δέν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα , φτάνει και οι θερμοκρασίες σου , σε full load (ακόμη και τον Αύγουστο) να είναι κάτω από 75C

 

 

 

Βeta F9a μια από τα ίδια.

Ξαναπέρασα το F8. Uefi δε θέλω να βάλω.

 

Καλά έκανες.

Το UEFI version για το συγκεκριμένο board , δέν φημίζεται για τα καλά του στοιχεία.

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί στις προηγούμενες σελίδες, αλλά οι μητρικές gigabyte με το cpu-z δεν διαβάζουν vcore του επεξεργαστή αλλά κάτι άλλο (δεν θυμάμαι ακριβώς, πάει καιρός που έδωσα την gigabyte).Μόνο το easytune το δικό της δηλαδή διαβάζει σωστά vcore.

 

Ναί είναι ξεκάθαρο από τα screenshot.

Μάλλον διαβάζει το Vtt ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

multi 45x auto VID = 1.345 - 1.355V

 

multi 45x vcore 1.345V

LLC6 τάσεις = max 1.404 - stress 1.380 - min 1.356

LLC5 τάσεις = max 1.380 - stress 1.356 - min 1.356

LLC4 τάσεις = max 1.368 - stress 1.320 - min 1.320

 

multi 45x vcore 1.35V

LLC5 τάσεις = max 1.404 - stress 1.356 - min 1.356

LLC4 τάσεις = max 1.368 - stress 1.320 - min 1.320

 

multi 45x vcore normal

offset +0.020V τάσεις = max 1.332 - stress 1.308 - min 0.996  γιατί είναι χαμηλές? δεν είναι VID + 0.020?

Έγινε επεξεργασία από chosen21
Link to comment
Share on other sites

multi 45x auto VID = 1.345 - 1.355V

 

multi 45x vcore 1.345V

LLC6 τάσεις = max 1.404 - stress 1.380 - min 1.356

LLC5 τάσεις = max 1.380 - stress 1.356 - min 1.356

LLC4 τάσεις = max 1.368 - stress 1.320 - min 1.320

 

multi 45x vcore 1.5V

LLC5 τάσεις = max 1.404 - stress 1.356 - min 1.356

LLC4 τάσεις = max 1.368 - stress 1.320 - min 1.320

 

multi 45x vcore normal

offset +0.020V τάσεις = max 1.332 - stress 1.308 - min 0.996  γιατί είναι χαμηλές? δεν είναι VID + 0.020?

 

στο δευτερο "πινακα" εννοεις 1.35 οχι 1.5 ετσι?

 

Δεν μπορεις να εκτιμησεις με το normal ποσο θα δωσει, γι'αυτο και σου ειχα πει να δωσεις εξαρχης +0.05 για να μην δωσει πολυ λιγο. Σημασια εχει να δεις ποσο "θελει να δωσει" για να το ρυθμισεις. Οποτε στην προκειμενη περιπτωση αφου σε stress φτανει 1.308 και δινεις +0.020 , δοκιμασε να δωσεις +0.065 offset  αν θες να εξομοιωσεις το ποσο εδινε πριν με το 1.35v manual. Αν δεις οτι παει ακομα παραπανω, δοκιμασε +0.060 κλπ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

+0.060 offset μας έδωσε το strees που έψαχνα 1.344 -1.356

 

min και 1600mhz=1.032V και max 1.380 ναι δυστυχώς ανεβαίνουν και αυτά 

 

φτάνει για σήμερα :hang:

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια

Έγινε επεξεργασία από chosen21
Link to comment
Share on other sites

παντως αν ξαναρχισεις να τον ψαχνεις, θα ελεγα μη μας λες ολες τις τασεις, παρα μονο την full load....αυτη εχει σημασια στην τελικη!

 

Οπως ειδες με το offset εκει περιπου στο +0.060 εισαι στην ιδια ταση με το manual και λειτουργει και το EIST να ριχνει σε idle.

Αλλα αφου τωρα ειδες πως λειτουργει, θα ελεγα να γυρισεις σε manual για να κανεις το ψαξιμο, και στο τελος οταν εχεις καταληξει που θα παιξεις να ξαναγυρισεις σε offset...

 

Τελος, σχετικα με το 1.35 ολη μερα, το θεωρω ασημαντο, ζημια δε προκειται να φερει. H stock ταση αυτων των επεξεργαστων δεν οριζεται ακριβως οπως παλιοτερα, αφου το καθε κομματι εχει δικη του, αλλα χοντρικα παιζουν εκει στο 1.225v. E με 1.35 εισαι ακριβως στο +10% οποτε εισαι σε πολυ safe περιοχη, απλα ειναι και θεμα ψυχολογικο. Δηλαδη Αμα το PC το εχεις και σαν κατεβαστηρι/server και δουλευει ολη μερα idle και εσυ το χρησιμοποιεις 2 ωρες...ε αμαρτια ειναι να μη πεφτει η ταση τις αλλες 22 ωρες που θα σου εξασφαλιζε μακροζωια 10ετιων (ας ειναι και αχρηστη). Αν ανοιγεις το μηχανημα και το δουλευεις 5 ωρες και το κλεινεις, ΟΚ δεν εγινε και τιποτα που παιρνει +10%...

Αν και επιμενω ειναι ψυχολογικο αυτο που λεω, για τοσο μικρη αυξηση και ολη μερα να την τρωει δε θα γινει κατι πριν τον αλλαξεις....απλα κουβεντα να γινεται...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.