Jump to content



Αγορά modem - router


Recommended Posts

απόλυτος δεν είμαι ποτέ.. κουβέντα κάνουμε.. κι απλά λέω μια άποψη.. 

Όπως επίσης ήμουνα σίγουρος ότι θα μου έλεγες για ταχύτητες και θα σου ανταπαντήσω για errors:

στην ίδια γραμμή zte ote 1000 errors την ώρα, καλό modem/router 34000 στα πρώτα 5 λεπτά.. δεν αποσυνδεόταν, αλλά ξαφνικά αποκτούσε μια δυσκολία στο να μπει σε κάποια site, έτσι επειδή του κάπνιζε.. αυτά είναι κ λαχείο καμιά φορά.. ή απλά δεν ξέρω/ουμε να τα εξηγούμε όλα :)

 

για την ιστορία, ένα wag200g που είχα, ήταν άψογο, για τότε που το πήρα

μισώ τα tplink, έχω ακούσει άσχημα λόγια για τα netgear, έχω δει 2 belkin να παίζουν απροβλημάτιστα αλλά για πολύ βασική χρήση,

όπως και τώρα μ'έχει χαζέψει ένα asus με tomato firmware και θα'θελα να'χα πάρει καλύτερο κ 

εύχομαι μια μέρα, με μια άλλη γραμμή κι άλλες ανάγκες, να παίξω κ με μερικά cisco

Link to comment
Share on other sites

Τα errors κατ' αρχάς πρέπει να δείς αν μιλάμε για unrecoverable ή όχι.

Αν είναι καταστροφικά για την γραμμή, ή χάνεις απλά 10kb/s αλλά έχεις κερδίσει 250kb/s.

To να αργεί να μπεί σε site δεν είναι από τα errors... εκτός και αν έχεις περί τα 10.000 errors per second.

Κάτι άλλο σου το δημιουργούσε αυτό.

Επίσης το πόσα errors καταγράφουνε τα φθηνά ειδικά μόντεμ εξαρτάται από το firmware τους.

Είναι αντίστοιχα αξιόπιστα με την μέτρηση του attenuation ( modem 1 40.5db, modem 2 42.5db, modem 3 39db, modem 4 47db, modem 5 36.8db... μετρήσεις με διάφορα modem στην γραμμή μου )

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και εγώ συνδρομητης ΟΤΕ και εχω το Zte που δινει το Η108ν νομιζω.

Απο τη αρχη ειχα θεμα,μια με το wifi( δεν εμπαινε το laptop που ηταν στο ιδιο δωματιο)

και κυριως με αποσυνδεσεις.Αυτο που εκανα τωρα ειναι να το ανοιξω και να του βαλω εναν ανεμιστηρα απο cpu που ειχα.

Τωρα η κατασταση βελτιωθηκε αρκετα,επεσαν και τα HEC errors,ομως και παλι θεωρω πως δεν δουλευει οπως πρεπει. 

Εχω ενα πιο παλιο cisco ρουτερ και του ειχα περασει ενα tomato firmware που εβγαινε γιαυτο,ομως οταν το ειχα δοκιμασει,

δεν μπορουσα να το κανω να δουλεψει σωστα.Ειχα βαλει και το zte σε bridge mode.

Γνωρίζει καποιος τις ρυθμίσεις που χρειάζονται στο tomato για να ειναι λειτουργικό?

Τωρα ειναι σε αυτη τη κατασταση

post-60450-0-52394500-1427781148_thumb.j

 

 

Έγινε επεξεργασία από lgalkis
Link to comment
Share on other sites

Για το Dhcp δεν θυμαμαι.Θα το δοκιμάσω παλι οταν παω σπίτι και θα δω ακρίβως τι πρέπει να κανω.


Αλλιως το αφήνω ετσι οπως ειναι τωρα μεχρι να παρω κατι αλλο καλυτερο.


Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,γυρισα σπιτι και το ανοιξα,ειχα περασει ddwrt τελικα.

Το μοντελο ειναι cisco-lynksys e900.

Τωρα κατεβαζω το tomato να του περασω.

Απλά θέλω να δω τι ρυθμισεις χρειαζεται το ζτε για να μπει σε bridge.

Αλλαζεις μονο το interface setup -> encapsulation σε bridge?

 

 EDIT: περασα το Tomato,περασα το στοιχεια του ΟΤΕ,

αλλαξα Ip στο zte,εκλεισα wifi και dhcp και το εβαλα bridge.

Ουτε 5 λεπτα και δουλευει καμπανα μεχρι στιγμης.

Τωρα του κανω ενα τεστ με τορρεντ ανοιχτα,youtube,το macbook να κατεβαζει κτλ.

Μετα θα δοκιμασω να βγαλω τον ανεμιστηρα και να το κλεισω το modem για να δω αν παιζει ρολο η θερμοκρασια.

Για να μπω τωρα στις ρυθμισεις του modem?Μονο με reset?γιατι δεν θα παρει ip το pc,σωστα?

Έγινε επεξεργασία από lgalkis
Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι θυμάμαι, ή δεν γίνεται να μπεις.. ή πρέπει να το καρφώσεις προσωρινά στο δικό σου pc.. αναλόγως αν το σέταρες σαν άλλο δίκτυο.. για δοκίμασε τη δική του διεύθυνση.. 

π.χ. το modem είναι στο 192.168.1.1 και το router σε 192.168.2.1;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,ειχα βαλει το modem 192,168,1,250 και το router 192.168.1.1. Εχω βαλει το router να δινει μεχρι 199 στο dhcp αλλα δεν με βαζει στο gui του modem.

Οχι οτι καιγομαι αλλα απο περιεργεια να δω αν λογο λιγοτερου φορτου εχει και λιγοτερα λαθη στη γραμμη

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΙΖΩ πως πρέπει να'ναι σε άλλα υποδίκτυα.. χωρίζοντάς τα με το dhcp, δεν είναι άλλο υποδίκτυο..

δες αυτά τα δύο κι ελπίζω να μη σε μπερδέψουν χειρότερα

Access To Modem Configuration

Access Configuration Page of Modem (in bridge mode) through router

 

από το σ/κ θα'μαι κι εγώ στο σπίτι μου, που έχω και το ανάλογο setup, οπότε θα μπορώ να σε βοηθήσω κι εγώ λεπτομερώς μια και θα δοκιμάζω πρώτα τι σου λέω

Link to comment
Share on other sites

Απο το πρώτο link,μαλλον σωστά λέει πως πρέπει να είναι σε ξεχωριστό υποδίκτυο,ακόμα και αν δουλευει σωστά.

Απλα επειδή δουλεύει,και την άλλη φορά προσπαθούσα μέρες,λεω να το αφήσω έτσι προς το παρών.

Απλα απο περιέργεια ήθελα να βλεπω τα στατιστικά της γραμμής.

Εκτος αν εχει καποια καρτέλα το tomato που δεν εχω δει.

Επισης,έχεις κανει καποια ρυθμιση στο qos?

Link to comment
Share on other sites

Στο bridged εννοείται κλείνεις wifi. Μόνο αν είναι μακριά από το άλλο για να τα συνδέσεις.

Αφού είναι κλειστός ο dhcp, απλά βάλε το καλώδιο στη lan και βάλε προσωρινά τα settings στη lan σου καρφωτά. 

Π.χ. 192.168.1.1, 255.255.255.0 και 192.168.1.254 gateway (κάπως έτσι αναλόγως πώς τα έχεις setάρει)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας είμαι και εγώ στο ψάξιμο για ένα modem μου είπε ένα φιλαράκι ότι έχει ένα που του to είχε δώσει ο οτε το ADSL2+ Sagem F@st 2444 καλο?

μέχρι 30 ευρώ διαθέτω εγώ και μου είπαν και για αυτό εδώ

 

 http://www.ebw.gr/el/product/7631/DrayTek-Router-Annex-A-Vigor-2700VG-ADSL2-2-Modem-ensyrmato-kai-asyrmato-router-firewall-VoIP-Ga

 

έχετε κάτι άλλο να προτείνεται σε αυτά τα λεφτά που ανέφερα ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.