Jump to content



Αγορά modem - router


Recommended Posts

Μετά από αρκετό καιρό έχω πάλι πρόβλημα με αποσυνδέσεις, έχω δηλώσει βλάβη πάλι στον ΟΤΕ. Μέσα σε 10 μέρες

τους έχω δηλώσει 2 φορά βλάβη (υποτίθεται ότι το είχαν φτιάξει) ακόμα δεν το έχουν διορθώσει το πρόβλημα.

 

Αυτό που έχω τώρα είναι ένα ZTE, θεωρώ κάποιο του εμπορίου θα είναι καλύτερο από το συγκεκριμένο (τουλάχιστον πιο σταθερό).

Υπάρχει το asus σε ''προσφορά'' στα 32€, υπάρχει και το tp-link w9980 στα 75€ (μέσω newsletter).

VDSL δεν υπάρχει ακόμα στην περιοχή αλλά για αργότερα δεν θα χρειαστεί να αλλάξω πάλι router.

 

Ποιο από τα 2 λέτε ή αν έχετε κάποια άλλη πρόταση? Κλείνω προς το tp-link (πως το βλέπετε) αλλά και πάλι τα 75€ τα σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Το να αφήσεις το ίδιο modem και να πάρεις απλά ένα καλό router να κάνει όλη τη δουλειά σε ενδιαφέρει;

Θα το κρατήσεις κ για μετά με την vdsl με τον ίδιο τρόπο. Έχω ένα asus και το θεωρώ άψογο.

Tplink δεν θα'παιρνα με τίποτα πάντως, ίσως είναι δικό μου κόλλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το να αφήσεις το ίδιο modem και να πάρεις απλά ένα καλό router να κάνει όλη τη δουλειά σε ενδιαφέρει;

 

 

Αν αφήσω το ίδιο modem πάλι το ίδιο δεν θα είναι? Υποθέτω εννοείς η σύνδεση να γίνει ως εξής: modem ZTE->το router-> και μετά στον υπολογιστή.

Με τον τρόπο αυτό ότι θορύβους/παράσιτα/σφάλματα πάλι από το ZTE θα περνάνε (λογικά μετά θα φιλτράρονται από το ρούτερ). *αν τα λέω καλά

Δεν είναι καλύτερο  να πάρω απευθείας modem router?

 

Όσον αφορά την tp-link (switch και powerline που έχω μια χαρά είναι). Για το vdsl δεν με απασχολεί και τόσο στην παρούσα φάση, αλλά σαν προσφορά είναι καλή.

 

 

 

TP-Link TD-W8960N FTW ( PSTN έχεις υποθέτω ).

Ναι pstn έχω.

 

Οπότε κοιτάζω κάτι οικονομικό? Το συγκεκριμένο tp-link  w9980 δεν αξίζει? Σ'αυτά τα χρήματα (αν δεν υποστήριζε vdsl)

θα πήγαινα πάλι σε κάποιο draytek

Link to comment
Share on other sites

Αν αφήσω το ίδιο modem πάλι το ίδιο δεν θα είναι? Υποθέτω εννοείς η σύνδεση να γίνει ως εξής: modem ZTE->το router-> και μετά στον υπολογιστή.

Με τον τρόπο αυτό ότι θορύβους/παράσιτα/σφάλματα πάλι από το ZTE θα περνάνε (λογικά μετά θα φιλτράρονται από το ρούτερ). *αν τα λέω καλά

Δεν είναι καλύτερο  να πάρω απευθείας modem router?

 

Όσον αφορά την tp-link (switch και powerline που έχω μια χαρά είναι). Για το vdsl δεν με απασχολεί και τόσο στην παρούσα φάση, αλλά σαν προσφορά είναι καλή.

 

Ναι pstn έχω.

 

Οπότε κοιτάζω κάτι οικονομικό? Το συγκεκριμένο tp-link  w9980 δεν αξίζει? Σ'αυτά τα χρήματα (αν δεν υποστήριζε vdsl)

θα πήγαινα πάλι σε κάποιο draytek

Το VDSL θα το βάλεις ποτέ ? πότε θα έρθει εκεί ( Ελλάδα είσαι ή UK όπως λες στο profile )?

Αν δεν θα βάλεις VDSL το W8960N με τα μπούνια ( το w9980 δεν κάνει κάτι καλύτερο εφόσον δεν θα το έχεις σε vdsl ) [ να το θέσω απλά... με την ADSL σου, με το 9980 θα παίζεις στα 12Mbps παραδείγματος χάρη, ενώ με το 8960n μπορείς να παίζεις στα 15-16Mbps ]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν αφήσω το ίδιο modem πάλι το ίδιο δεν θα είναι? Υποθέτω εννοείς η σύνδεση να γίνει ως εξής: modem ZTE->το router-> και μετά στον υπολογιστή.

Με τον τρόπο αυτό ότι θορύβους/παράσιτα/σφάλματα πάλι από το ZTE θα περνάνε (λογικά μετά θα φιλτράρονται από το ρούτερ). *αν τα λέω καλά

Δεν είναι καλύτερο  να πάρω απευθείας modem router?

 

Στην ουσία, είναι σαν να τα αναλαμβάνει όλα το ρουτερ κι απλά το μόντεμ παρεμβάλλεται, για να σου δώσει τη "γραμμή" σε lan. Έχεις το θετικό ότι θα πάρεις ίσως ένα καλύτερο εργαλείο με πολλές δυνατότητες, που θα αντέχει κ πιο βαρύ φόρτο εργασίας. Π.χ. πολλά pc, πολλά connections, πολλές υπηρεσίες ή ασφάλεια. Επίσης θα μπορείς να το έχεις για καιρό και με ότι γραμμή κι αν έχεις.

Αν θες κάτι απλό, προφανώς προχώρα στη λύση του modem/router να τελειώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Το VDSL θα το βάλεις ποτέ ? πότε θα έρθει εκεί ( Ελλάδα είσαι ή UK όπως λες στο profile )?

Ελλάδα, άγνωστο πότε θα έρθει.

Οπότε στην περίπτωση αυτή πάω στο tplink προτάθηκε 

 

Στην 2η λύση του router το συνδέω στο ZTE και λειτουργεί σαν switch. Δεν θέλει μετά κάποια ρύθμιση για να δώσει internet?

Αν πάω σ'αυτή την λύση ποιο να επιλέξω

Link to comment
Share on other sites

Το ZTE ( φαντάζομαι είναι το H108 ή το H210 ) που είναι μπ*υρδέλο που κολλάει συχνά πυκνά και δίχως να έχει το φορτίο του NAT/Firewall/Routing, οπότε σε καμμία περίπτωση δεν θα το λόγιζα σαν modem και απλά να κότσαρα πάνω του ένα router για να κάνει το routing.

Να ήταν κανά SpeedTouch που είναι τουλάχιστον σταθερό σε δύσκολες γραμμές να το καταλάβω.

Αλλά να μιλάμε για ZTE έστω σε λειτουργία modem ( bridge ) είναι τουλάχιστον αστείο ρε παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή ZTE είχα κι εγώ κι είχα τεράστιο πρόβλημα, ακολούθησα τη λύση με το να το κάνω bridge.. 

Mε το που το γυρνάς σε bridge το μόντεμ, δεν κάνει ΤΙΠΟΤΑ. Απλά από τηλεφωνικό καλώδιο, σου δίνει ethernet. Το setάρεις μια φοράς κ το ξεχνάς. Δεν παρεμβαίνει σε οτιδήποτε, ούτε δημιουργεί πρόβλημα. Τα στοιχεία του isp τα περνάς στο router κι αυτό κάνει πλέον ακόμα και το authentication με τον isp.

Το έχω δουλέψει και με το zte h108l και με ένα άκυρο του οτε.

Εγώ τότε είχα πάρει το rt-n16 της asus κι αποδείχτηκε σκυλί. Θεωρώ όμως πως και ένα με 30-40-50€, μια χαρά θα κάνει τη δουλειά του. Π.χ. το ASUS RT-N10U ή το N14U.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι κι εγω πάνω στην κουβέντα αυτη .

Υποθέτωντας οτι κρατάμε ενα zte η ανάλογο σα μόντεμ ,σε vdsl όμως ,κάνουν τα ρουτερ που προτείνετε ;

Ψάχνω κατι που να μην χρειάζεται συμβιβασμούς με την ταχυτητα ,απλα να εχω καλο wifi και να διαχειρίζεται καλύτερα τη συνδεση με 5-6 συσκευές επάνω (και wifi και Ethernet )

Με το υπάρχον vdsl μαϊντανό ρουτερ της zte , με μονο το pc μου επάνω ,αν παίζω κάποιο multiplayer παιχνιδι σε συνδιασμο με skype ξέρω γω ,η curse ,στα καλα του καθουμένου με πετάει εξω το παιχνιδι χωρις να πέφτει η σύνδεση ,το skype συνεχίζει να δουλεύει πχ .

Υποθέτω πως ειναι θέμα ρουτερ;

Εχω και vdsl πανάθεμα τη

...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι κι εγω πάνω στην κουβέντα αυτη .

Υποθέτωντας οτι κρατάμε ενα zte η ανάλογο σα μόντεμ ,σε vdsl όμως ,κάνουν τα ρουτερ που προτείνετε ;

Ψάχνω κατι που να μην χρειάζεται συμβιβασμούς με την ταχυτητα ,απλα να εχω καλο wifi και να διαχειρίζεται καλύτερα τη συνδεση με 5-6 συσκευές επάνω (και wifi και Ethernet )

Με το υπάρχον vdsl μαϊντανό ρουτερ της zte , με μονο το pc μου επάνω ,αν παίζω κάποιο multiplayer παιχνιδι σε συνδιασμο με skype ξέρω γω ,η curse ,στα καλα του καθουμένου με πετάει εξω το παιχνιδι χωρις να πέφτει η σύνδεση ,το skype συνεχίζει να δουλεύει πχ .

Υποθέτω πως ειναι θέμα ρουτερ;

Εχω και vdsl πανάθεμα τη

...

 

παρόμοια θέματα είχα κι εγώ φίλε μου.. δε με πετούσε από το νετ, αλλά ξαφνικά δε σέρφαραν τα μισά pc, ενώ κατέβαζαν ή μιλούσαν skype.

Τα modem/router που δίνουν οι isp είναι της οκάς. Μπορεί 1-2 συσκευές να παίζουν κανονικά σε νορμάλ συνθήκες, αλλά όταν έχεις 2 λαπτοπ+2 κινητά+1nas+net printer, τα modem/router των isp ψοφάνε. Τουλάχιστον το ZTE που είχα. Κι είχα αλλάξει 4-5. Ακόμα τα'χω με τα κουτιά τους σαν καινούρια. Δεν είχαν θέμα, απλά δεν άντεχαν το φόρτο.

Με το asus στο σπίτι των δικών μου, είχα 4 pc, 3 κινητά, έδινα και σε έναν γείτονα δίκτυο και δεν είχα προβλήματα. Και το ασύρματό του ήταν αρκετά καλύτερο, ειδικά όταν έπαιζα και λίγο με την κλίση των κεραιών.

Εντελώς ειλικρινά, ΔΕΝ το έχω δουλέψει με vdsl γιατί δεν το'χα όταν έβαλα vdsl για ένα μήνα. Δεν έχουν λόγω όμως να μη δουλεύουν οι συσκευές αυτές. Το router σαν συσκευή, είναι εντελώς άλλο πράγμα. Ειδικά όσα παίρνουν flashάρισμα με wrm/tomato/shibby firmwares, είναι ΑΛΛΗ ΦΑΣΗ.

Το modem απλά του δίνει τη γραμμή κι όλα πλέον τα κάνει το router. Έχει πάνω καλό επεξεργαστή κ ram να κάνει παπάδες. Αυτά δε τα βρίσκεις σε modem/router των isp. Και καλύτερες ταχύτητες και πιο πολλά connections και μεγαλύτερο bandwidth. Αναλόγως βέβαια πόσα θα σκάσεις. Βρίσκεις την ησυχία σου πάντως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμες οι απόψεις που έχουν γραφεί ήδη, αλλά για το πρόβλημά σου, βασικό είναι να διορθωθεί η βλάβη από τον πάροχο. Αυτό σημαίνει είτε να εντοπίσουν κάποιο πρόβλημα εκτός σπιτιού ή να σου αλλάξουν το modem. Η αλλαγή router είναι σχεδόν πάντα χρήσιμη, αλλά για τις αποσυνδέσεις του DSL δεν θα σε βοηθήσει σε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτήσω λίγο. Ποιος ο λόγος να κρατήσει κάποιος το παλιό modem-μπαχατέλα ας πούμε για να το παρεμβάλει μεταξύ router-pc. Γιατί να μην κουμπώσει πάνω στο "καλό" router (ας πούμε στο ASUS που προανέφερε ο @Delijohn) κατευθείαν το PC;

Χάνω κάτι;

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

Το router δεν παίρνει τηλεφωνική γραμμή.. είναι μια "έξυπνη" συσκευή δικτύου που κάνει ΠΟΛΛΑ πράγματα και τα κάνει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλά, αλλά δεν ασχολείται με τη γραμμή που έρχεται στο τηλεφωνικό μπριζάκι μας. Δεν την "διαβάζει".

Κάποιοι λοιπόν, έφτιαξαν τα modem/router, τα οποία διαβάζουν αυτό που έρχεται από το τηλεφωνικό καλώδιο και κάνουν κι όσα περίπου ένα router.

Οι πάροχοι κι ειδικότερα στην ελλάδα, δίνουν με το κιλό κάποιες τέτοιες πασπαρτού λύσεις, με μόνο γνώμονα το μικρό κόστος. Εκεί λοιπόν ξεκινούν τα προβλήματα. Γιατί η router πλευρά αυτών των συσκευών είναι της πλάκας. Μιλάμε για modem/router που δεν αντέχουν πολλά connections (και δεν ζητάμε 1000άδες), που κολλάνε, δεν έχουν μνήμη, καλό επεξεργαστή, που ζεσταίνονται και βαράνε restart κ.λπ..

 

Η μια λύση λοιπόν είναι να πάρει κάποιος ένα modem/router annex a/b (adsl) ή ένα vdsl/vdsl2/cable κλπ κλπ. Πρέπει όμως να προσέξει ώστε να είναι συμβατό με τη γραμμή του. Π.χ. αυτό που πρότεινε ο φίλος μας παραπάνω είναι adsl modem/router και φοβάμαι πως δεν θα είναι συμβατό με τη vdsl γραμμή του. Επίσης αν πάρει κάποιο από το εξωτερικό, ίσως πάρει μια υλοποίηση που δεν ταιριάζει με την εδώ υλοποίηση των παρόχων μας. Τι μας λες τώρα ε; Anyway, θέλει προσοχή, αλλά δουλεύει.. κι απλά αν πας από adsl σε vdsl, θες κάτι άλλο.

Η δεύτερη λύση, μπορεί να ακούγεται πιο περίπλοκη, αλλά είναι κι αυτή φυσιολογική και βιώσιμη. Σωστή (όχι λιγότερο ή περισσότερο από την πρώτη). Βάζει κάποιος το modemάκι του παρόχου στο μπριζάκι του τηλεφώνου και "διαβάζει" τη γραμμή του. Αν το θες, γι'αυτό του το έδωσαν κι είναι "φτιαγμένο" με το δικό του firmware για να ικανοποιεί τις "παραξενιές" του OTE, της forthnet, της wind κλπ.. δεν το "παρεμβάλλει" με την έννοια ότι το βάζει να κάνει κάτι ανάμεσα, αφού δεν κάνει απολύτως τίποτα, παρά μόνο να "μετατρέπει" το τηλεφωνικό καλώδιο σε ethernet. Το λεγόμενο bridge mode. Από εκεί και πέρα, αναλαμβάνει ένα πανίσχυρο router το οποίο μπορεί να κάνει παπάδες και να το'χεις για μια ζωή, είτε έχεις adsl//vdsl/μισθωμένη/3g/4g/δορυφορικό ή ό,τι άλλο θες. Αυτό κάνει όλη τη δουλειά, αρκεί να του δώσεις ethernet καλώδιο στη wan του. Δεν παίρνει rj45. Εκεί πάνω λοιπόν σετάρεις τα στοιχεία του παρόχου κι οποιοδήποτε άλλο σετάρισμα θες για το wifi σου, τις πόρτες σου, τα vlan σου, το firewall, το dhcp, το vpn, το nat σου, τους δικτυακούς εκτυπωτές, τα nas κ.λπ..

 

(δεν το παίζω αυθεντία, το δοκίμασα κατά τύχη πριν καιρό, μετά από πολλά προβλήματα και μου άνοιξαν τα μάτια)

Επίσης πολλά router μπορούν να παίζουν με άλλο firmware, όχι της μαμάς τους κι έχουν ολόκληρες κοινότητες που τα υποστηρίζουν και τα κάνουν να εκμεταλλεύονται πλήρως το hardware τους.

 

Γίνομαι κατανοητός; Κουραστικός μήπως; Καλά σκάω  :D

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ότι σου δίνει ο πάροχος το Χ,Ψ modem, δεν σημαίνει ότι αυτό παίζει καλύτερα με τις "γραμμές" του ;)

 

Το ότι θα πάρεις εσύ ένα άλλο, δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα το κάνεις να παίξει καλύτερα με τη γραμμή σου  ;)  :D

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

@Delijohn

Ωραία όλα. Απλά κάπου είδα ότι μιλάμε για wall->router->modem-> Pc και απόρησα/ρώτησα.

 

Κάτι άλλο τώρα. Επειδή κάπου ή σε αυτό το thread ή σε κάποιο άλλο που συμμετείχες και εσύ, διάβασα ότι μπορεί ακόμα και να "πειράχτει"¨και η ίδια η γραμμή (με ένα Χ router). Αλλά η γραμμή ή καλύτερα η ποιότητα αυτής δεν "κλειδώνει" περνώντας από το modem πρώτα;

Link to comment
Share on other sites

στο άλλο thread είναι, κι εγώ μπερδεύτηκα κι απάντησα εδώ έχοντας στο μυαλό μου το άλλο θέμα..

Ότι γίνεται, γίνεται! Δεν το έχω κάνει όμως και δεν ξέρω αν έχει κάποια αρνητικά ή γίνεται με κέρδος μόνο. Σίγουρα η ταχύτητα δεν σημαίνει κάτι, μια και αν υπάρχουν λάθη, αυτά πολλαπλασιάζονται λόγω ταχύτητας κι έχουμε lags ή αποσυνδέσεις ή άλλα "θεματάκια". Μπορεί να δουλεύει κι εντελώς σωστά. Λογικά περνά από το modem, αλλά το authentication (να το πω έτσι) με τον πάροχο, γίνεται από το router, οπότε από εκεί πειράζεις κάτι (π.χ. το mtu). Όμως τη συσκευή που προτάθηκε είναι modem/router, οπότε τα κάνει όλα μόνη της. Δεν την ξέρω όμως. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ότι θα πάρεις εσύ ένα άλλο, δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα το κάνεις να παίξει καλύτερα με τη γραμμή σου  ;)  :D

Αυτό το λες με απόλυτη φάση ?

( ΟΤΕ -> baudtec του φούτσου... συγχρονισμός 4500kbps/820kbps... de-sync κάθε 6-8 μέρες... TG585v7 sync 5500kbps/920kbps de-sync κάθε ~10 μέρες... td-w8960N... sync 7970kbps/900kbps... de-sync... μια στο 15ήμερο... )

( Cyta φίλου με το ZTE 210... sync 7100kbps/1024kbps, de-sync κάθε 2-3 μέρες... td-w8960n sync 10850kbps/1012kbps... de-sync... μετράει 20 μέρες uptime... )

Αν δεν πάρεις modem/router ανέκδοτο ( π.χ. crypto, ZTE, Zyxel, Linksys τα φθηνά εως ~100-120€ ) οι πιθανότητες να είσαι χειρότερα είναι μικρές εώς απειροελάχιστες ( ειδικά αν μιλάμε για συσκευή με δυνατότητα ελέγχου του SnR Margin )... αν θες να το "κάψεις", δίχως να πάρεις SnRM tweakable modem, βλέπεις τι chipset έχει το DSLAM που είσαι και παίρνεις φθηνό μοντεμάκι με chipset της ίδιας εταιρίας

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.