Jump to content


Router only συσκευή - αξίζει το κόπο;;;


Delijohn

Recommended Posts

απλα επειδη εδω δε σε πιστευαν και γενικα πολλοι(wind,αλλοι χρηστες κτλ) νομιζουν πως κανεις κατι λαθος..Οποιος διαμαρτυρηθει δλδ

Μηπως ειναι μια σειρα προβληματικη μονο; Ποιος ξερει. Παντως εχει μεγαλη αποσταση απο το κεντρο το μερος που ειχε προβλημα.

Καλά μην τρελαθούμε κιόλλας δε τον πιστεύαμε. Γιατί τα zte είναι industrial router και τα έχω σε καμια 30αριά πελάτες με 3 vpn το κάθε ένα και φόρτο απο 50 pc το κάθε ένα και είναι τζιμάνι router και σκέφτομαι να πετάξω οτιδήποτε cisco, vigor, netgear, lancom για να βάλω αυτά.

Άσε που η zte μου τα σκάει κάθε μήνα, όχι πολλά βέβαια ίσα ίσα για να βάζω βενζίνη στο hammer για να κυκλοφορώ στην Αθήνα.

Επι του σοβαρού τώρα γιατί παιχνίδια συνομωσίας ξέρουμε όλοι να κάνουμε και η φαντασία μας καλπάζει. Προτείναμε λύσεις. γιατί ένα καλό router ξεκινάει απο 70€ και φτάνει μέχρι και 700+ για οικιακή χρήση.

Τώρα είναι απόφαση του καθενός τι θα κάνει. Αλλά αν έσκαγε 100€ και τελικά έφταιγε κάτι άλλο εκτός του router εσύ-αυτός θα έκλαιγε τα λεφτάκια του. Εγώ μόνο τα κλαίω όταν ανεβαίνει η βενζίνη, θέλω 300€ βενζίνη την βδομάδα για το hammer και μετά δε βγαίνω για να πάρω πούρα cohiba. Άσε και ξέρεις χάλια η ζωή. Σαμπάνια ζεστή, πισίνα κρύα, βατύρας ψηλός, χαβιάρι κόκκινο κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εχω ακριβως το ιδιο ρουτερ της Wind και εχω ακριβως το ιδιο προβλημα.

Το ρουτερ συγχρωνιζει καλυτερα και απο τα αλλα 2 ρουτερ που εχω (Vigor 2700 [Altec] & Nefaster IAD [HoL])

Αλλα εχω αυτο το θεμα με το browsing, βρηκα το topic αυτο μεσα απο το Google, εγω πηρα προσφατα το Asus RT-N10U, και θελω να κανω bridge το ZTE πανω σε αυτο, γιατι το Vigor2700 δεν υποστηριζει Bridge σε PPPoE μονο σε MPoA :( .

Στο Asus εχω DDWRT, αν μπορει καποιος να μου πει πως να τα ρυθμισω? Connection type στο dd-wrt θα βαλω PPPoE?

EDIT: http://prntscr.com/3py9jr

Αυτα εβαλα στο ZTE, μηπως να αλλαξω κατι στα 3 τελευταια ? Εκλεισα DHCP & WiFi.

Εβαλα το Asus ρυθμιση PPPoE κανει αυτο την κληση τωρα και παιρνει την IP για το WAN.

Αλλα πλεον δεν μπορω να συνδεθω στο ZTE γνωριζεται γιατι ?

Έγινε επεξεργασία από ExTaCy1337
Link to comment
Share on other sites

1) Συνδέεσαι με lan πάνω στο zte και το βάζεις σε bridge.. (νομίζω όπως δείχνεις στη φωτό, αλλά για το dhcp δεν είμαι σίγουρος)

2) Βάζεις πάνω του το καλώδιο του τηλεφώνου (όπως έρχεται από το splitter) και ρεύμα μόνο

3) lan φεύγει από το zte και πάει στην είσοδο wan του asus

4) πας στις ρυθμίσεις wan του asus ή απλά ακολουθείς τον wizard που θα ανοίξει..

δες εδώ κ με τι settings παίζω..

xdGvKv5.png

Link to comment
Share on other sites

1) Συνδέεσαι με lan πάνω στο zte και το βάζεις σε bridge.. (νομίζω όπως δείχνεις στη φωτό, αλλά για το dhcp δεν είμαι σίγουρος)

2) Βάζεις πάνω του το καλώδιο του τηλεφώνου (όπως έρχεται από το splitter) και ρεύμα μόνο

3) lan φεύγει από το zte και πάει στην είσοδο wan του asus

4) πας στις ρυθμίσεις wan του asus ή απλά ακολουθείς τον wizard που θα ανοίξει..

δες εδώ κ με τι settings παίζω..

xdGvKv5.png

Φιλε τα εχω κανει ολα , μονο που η τελευταια φωτο δεν με αντιπροσωπευει γιατι δεν εχω το μανισιο firmware, φοραω DD-WRT custom firmware δεν εχει αυτοματο wizard :p

Ολα καλα εχω ιντερνετ τα εχω συνδεσει , απλα μπορω να μπω στις ρυθμισεις του Asus μονο, απο την στιγμη που εγινε Bridge το ZTE δεν μπορω να μπω στις ρυθμισεις του αν βαλω την IP του.

(Σαν acces point πριν μπορουσα να συνδεθω και στα δυο γι'αυτο λεω)

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι φυσιολογικό να μην μπαίνεις.. τουλάχιστον με τις απλές δικτυακές γνώσεις που έχω εγώ.

Εσύ είσαι στο δίκτυο του asus.. πώς να μπεις από το asus στο zte; Το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι να καρφώσεις lan πάνω στο zte και να συνδεθείς εκεί κατευθείαν, αν θες να δεις κάτι (μα δε θα έχεις internet)..

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι φυσιολογικό να μην μπαίνεις.. τουλάχιστον με τις απλές δικτυακές γνώσεις που έχω εγώ.

Εσύ είσαι στο δίκτυο του asus.. πώς να μπεις από το asus στο zte; Το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι να καρφώσεις lan πάνω στο zte και να συνδεθείς εκεί κατευθείαν, αν θες να δεις κάτι (μα δε θα έχεις internet)..

Γινεται, για παραδειγμα οταν το ειχα Automatic DHCP που δουλευαν και τα 2 σαν ρουτερ τοτε γινοταν, με την ιδια καλωδιωση απλως τωρα που το εχω Bridged δεν γινεται, και ειπα μηπως υπηρχε καποιος τροπος, πως θα βρω την ταχυτητα συγχρωνισμου μου το SNR μου κτλ αυτην την στιγμη? :/

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα με το ZTE. Δεν ξέρω τι φταίει ακόμα μιας και το έχω λίγο καιρό αλλά εκεί που δουλεύει άψογα, δεν μπορεί να μου φορτώσει ούτε το Google.

Έπειτα από ένα restart (δεν περιμένω μήπως φτιάξει μιας και το έχω δίπλα μου), όλα οκ.

Επίσης δεν νομίζω να μπουκώνει με πολλές συνδέσεις γιατί τώρα έχω ανοικτό το mtorrent να κατεβάζει χωρίς όρια/δεν έχω πειράξει τις ρυθμίσεις, browsing, skype και αν δω και κανένα βίντεο στο YouTube, δεν έχω κολλήματα.

(Πιο πριν είχα το Thomson TG585 v7 και ποτέ δεν μου είχε παρουσιάσει αυτό το πρόβλημα, άρα δεν είναι η γραμμή.)

Link to comment
Share on other sites

Μα εμένα δεν μπούκωνε ενώ κατέβαζε.. έτρωγε σκάλωμα όταν άνοιγα torrent ή skype κι ας μην κατέβαζα.. σαν να πάθαινε παράνοια όταν έπρεπε να ανοίξει καμιά πόρτα.. κ μετά μπορεί να σέρφαρα κ να κατέβαζε π.χ... περίεργο κόλλημα.. εν τω μεταξύ, για να επανέρχεται μετά από restart, κάτι παίζει..

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου έκαναν κατα καιρους τα modem διάφορα. Η λυση για μενα, ξεχωριστό router. Την λυση εδω κ 5 χρονια την έχει δωσει ενα ALIX 2D13 με OS το IPFire. :T:

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Εγώ πάλι σε pfsense, με atom 230(σκέφτομαι να το γυρίσω σε alix πάντως). :T:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επαναφέρω εκ νέου το θέμα ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩΩΩΩ!

:help1:

Μέχρι τώρα, είχα το zte σε bridge και το asus σαν router. Έπαιζαν εδώ και 1,5 χρόνο.

Τα μετέφερα σε άλλο σπίτι και προσπαθώ να κάνω το ίδιο εδώ. Μόνη διαφορά;

Αντί για wind γραμμή, παίζω σε connex.

Ε κάνω όλα τα βηματάκια κανονικά.. π.χ. κλείνω και dhcp στο zte και όταν τρέχω το wizard στο asus, ΔΕΝ βρίσκει τη σύνδεση. Σημειωτέον, πως μετά τη ρύθμιση του ZTE σε bridge mode, συγχρονίζει κανονικά και βρίσκει adsl. Απλά μετά για κάποιο λόγο το asus, ΔΕΝ μπορεί να βρει το νετ.

Υποθέτω κάτι έχω κάνει με το σετάρισμα του bridge mode και με το πώς δίνει το net στο asus. HELP PLS

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα και εγω σε ενα vdsl router και ουτε εκει δουλεψε με asus router... Τελικα αναγκαστηκα να αφησω τα username στο zte και να βαλω dhcp στο asus. Βεβαια δεν ηταν δικο μου router και δεν το εψαξα, αλλα οταν ερθει το asus το δικο μου θα το δω...

Link to comment
Share on other sites

To ίδιο είναι;

Δηλαδή αν αφήσω τα username/pass στο zte, κλείσω το dhcp, βάλω μια καρφωτή στο asus και ανοίξω dhcp στο asus για να μοιράζω μέσω αυτού το νετ, θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα;

Πάλι δεν θα "μπουκώνει" από τα connections το zte; Ή απλά τώρα θα τα διαχειρίζεται το asus και δεν θα υπάρχει το ίδιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Άρα, χωρίς να θέλω να γίνω σπαστικός... ποια η διαφορά τότε από το να γυρίσω σε bridge mode το zte (όπως το είχα) με το να το αφήσω ως έχει και να κάνω switch/router το asus;

Θέλω να πω, δεν είναι 2 εντελώς διαφορετικά πράγματα;

Link to comment
Share on other sites

Το μηχάνημα που σηκώνει το pppoe, δηλαδή που έχει το user-pass, θα πάρει IP και θα κάνει το nat. To dhcp μπορεί να είναι και αλλού, αλλά δεν έχει νόημα, αφού δεν επιβαρύνει. Τώρα γιατί δεν παίζει με το connex ενώ έπαιζε με τη wind θα το δεις κοιτώντας στα logs τι λάθος σου βγάζει και μιλώντας με τον πάροχο, μήπως έχουν κάτι διαφορετικό. Καλύτερα να αφήσεις το zte και να βάλεις το μόντεμ που σου έδωσε ο οτε, αφού το γυρίσεις σε bridge.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που θα σας απογοητεύσω αλλά κι ο ΟΤΕ το ίδιο δίνει.. βασικά άλλη version.

Η wind δίνει το 108L

pS013M2.png

και ο ΟΤΕ μου έχει δώσει (κι αλλάξει 1-2-3 φορές λόγω προβλημάτων) το 108ns

AGROyEL.png

στην ουσία πρέπει να έχει μικρές διαφορές.. και προφανώς αλλάξει το interface λόγω ote/wind.

Τι να πω.. θα ξαναπροσπαθήσω. Πάντως η κατάσταση είναι απελπιστική εδώ.

Έχουμε 3 android με wifi, ένα desktop και 3 laptop. Ε περιοδικά, όλο και κάποια μένουν χωρίς νετ για λίγο.. δε φορτώνει τίποτα.. ενώ τα άλλα σερφάρουν κανονικά. Θα προσπαθήσω ξανά αύριο, μπας κι έκανα κάτι λάθος κι αν τα κάνω από την αρχή το κάνω σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον john ακου πως εχουν τα πραγματα. Εχω το απο κατω απο τα 2 ρουτερ που δειχνεις. Μπαινω μεσα. Κανω ολα τα interface disable εκτος απο το 0 που το εβαλα bridge.

Tου δινω 192.168.1.254 ip, και dhcp δινω απο την 200 εως την 250.

Βαζω το καλωδιο στο asus στο WAN και το αλλο στο LAN1 του ZTE...

Μπαινω στο interface του asus και μολις μπαινω στο wizard μου γραφει απο μονο του οτι ειναι PPPOE και τα κανει ολα αυτοματα. Μονο username και password εγραψα εγω... Μου εκανε και update firmware, και απλα μετα εβαλα DHCP στο asus απο την 1.2 μεχρι την 1.199.Ολα δουλεψαν ρολοι!!! Δεν ξερω τι εγινε στη δικη σου περιπτωση.

ΥΓ Εχω το AC68U...

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.