Jump to content


[SOLVED] Αρχεία που δεν σβήνουν


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Σήμερα έπεσε το μάτι μου σε 2 φακέλους μέσα στον δίσκο που έχω για αποθήκη και back-up. Προσπάθησα να τους σβήσω, και σαν διαχειριστής, αλλά τα windows δεν με αφήνουν. Καμία ιδέα;

post-37679-0-66337600-1426439298_thumb.j

post-37679-0-03047300-1426439306_thumb.j

post-37679-0-44945100-1426439314_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από wesker
Link to comment
Share on other sites

It's for your own good :D

Κοίταξε τα Permissions & Security στα properties των εν λόγω folders να δείς μήπως δεν είναι το account σου εκεί με δικαιώματα full access/control ( read/write )

Οχι δεν ειναι, και δεν με αφήνει να το βάλω κιολας, και στην καρτέλα General ήταν τικαρισμένο το Read-only. Γιατι ειναι for my own good; Δεν ξέρω καν πως και απο τι δημιουργηθηκαν αυτα τα αρχεία.

Έγινε επεξεργασία από wesker
Link to comment
Share on other sites

κατέβασε το hirens boot cd κάνε το αντιγραφή σε ένα cd ή usb μπουτάρισε απο εκεί και δώστα δρόμο.

Δεν δοκίμασα σε safe mode αν γίνεται κάτι... Αν όχι θα δοκιμασω με το Hirens. Απλά φοβήθηκα μήπως ειναι φάκελοι που τους χρειάζονται καποια προγράμματα.....

 

[EDIT]: Σε τι mode να κανω boot; Σε Linux; Ή σε κάτι άλλο;

Έγινε επεξεργασία από wesker
Link to comment
Share on other sites

Δεξι click στον φάκελο. Πας στην καρτέλα security και πας στο advanced. Στην τελευταία καρτέλα πας για αλλαγή του owner του φακέλου.

Οι φάκελοι αυτοι είναι απο update εφαρμογών συνήθως των windows. Έχουν σαν owner το system owner και δεν έχει δικαίωμα διαγραφής ουτε ο administrator απο default.

Link to comment
Share on other sites

Δεξι click στον φάκελο. Πας στην καρτέλα security και πας στο advanced. Στην τελευταία καρτέλα πας για αλλαγή του owner του φακέλου.

Οι φάκελοι αυτοι είναι απο update εφαρμογών συνήθως των windows. Έχουν σαν owner το system owner και δεν έχει δικαίωμα διαγραφής ουτε ο administrator απο default.

Το δοκίμασα να αλλάξω τον owner σε Administrator και παλι μου πετάει μήνυμα οτι χρειάζεται να εχω άδεια απο τον Administrator.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά λύθηκε το πρόβλημα με το Unlocker. Για εναν μυστήριο λόγο ενω άλλαξα το ownership και μέσω windows, και με το πρόγραμμα που πρότεινε ο slalom, και  φαινομενικά ειχε ο Administrator το ownership, όταν πήγαινα να τα διαγράψω μου πέταγε μήνυμα οτι χρειάζομαι την άδεια του Administrator (δηλαδή μου ζητούσε ο Administrator να πάρει άδεια απο τον εαυτό του).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.