Jump to content


Αναβάθμηση GPU


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά ......σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.....τελικά υπάρχει καμία καρτούλα να βάλω πάνω αλλά χωρίς να μπλέξω με overclocking του επεξεργαστή κτλ (δεν το πολυκατέχω το θέμα);;;;έτσι και αλλιώς οι hi end επιδόσεις δεν με πολυενδιαφέρουν  αφού ετσι και αλλιώς θα έχω μεσαίες απαιτήσεις...............

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά ......σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.....τελικά υπάρχει καμία καρτούλα να βάλω πάνω αλλά χωρίς να μπλέξω με overclocking του επεξεργαστή κτλ (δεν το πολυκατέχω το θέμα);;;;έτσι και αλλιώς οι hi end επιδόσεις δεν με πολυενδιαφέρουν  αφού ετσι και αλλιώς θα έχω μεσαίες απαιτήσεις...............

 

Παρε μια καρτα μετεχειρη αν βρεθει κατι απο αυτες που σου προταθηκαν και αν δεν θες να ασχοληθεις με Overcloking του cpu δεν πειραζει.

 

Προβλημα δεν εχεις με την εννοια του "προβληματος".

Απλα σε καποια παιχνιδια που εινια λιγο πιο απαιτητικα σε ισχυ cpu θα εχεις λιγο χαμηλοτερα Frames απο οτι θα ειχες, αν ειχες ενα συγχρονο συστημα ας πουμε, πιθανον δηλαδη να κραταει λιγο πισω σε αποδοση την καρτα ο επεξεργαστης σου και να μην παιρνεις απο αυτη -σε καποιες περιπτωσεις-το 100% που μπορει να σου δωσει, that's all.

 

Απλα σε τετοιες περιπτωσεις που σε κραταει πισω ο cpu (αυτες οι περιπτωσεις ειναι το λεγομενο bottleneck δηλαδη) αν  κανεις ενα overclock στο ρολοι του cpu κατα 15% για παραδειγμα, αυτο μεταφραζεται  σε γραμμικη ποσοστιαια αυξηση των Frames, αυτος ειναι ο λογος που σου λενε τα παιδια πιο πανω να κανεις overclcock τον επεξεργαστη σου...

Το παραπανω ισχυει μονο σε περιπτωσεις παιχνιδιων που σε κραταει πισω ο cpu και δεν αφηνει την καρτα να αποδοσει το maximum ξαναλεω, στις αλλες περιστωσεις που οι καρτα "μαξαρει" (εχει 100%Load δηλαδη) δεν εχει νοημα το overclock του cpu και δεν προκυτε να σου δωσει ουτε μισο fps..

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα μπορει να την σηκωσει αλλα φυσικα θα τρωει και μπουκαλι.

Eδω ειδα διαφορα απο q9450+gtx 570 σε i3(3240),δεν θα τον κοβει ο q9550 με την 660 ακλοκαριστος?

Οπως ξαναειπωθηκε,αν τον ανεβασει οσο παει,τοτε θα μπορει να καλυψει αρκετο χαμενο εδαφος αλλα τα ορια του θα πρεπει να ειναι σε αυτη την midrange κατηγορια καρτων.

Μου λες για πιο αδύναμη cpu ,με πολυ πιο ενεργοβόρα gpu ,επιμενω οτι μια 660 δε θα τρώει μπουκάλι απο q9550 ,είχε κοσμος και κοσμάκης Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Anle, δικαιωμα σου να μην ασχοληθεις....αλλα ρε μαστορα, εχεις μητρικη Maximus και ξεκλειδωτο Q9550... το να του δωσεις +400mhz πχ και να εισαι ανετος ειναι υποθεση 10 λεπτων...

Τεσπα, και stock να τον αφησεις, οσα σου ειπαμε ηδη ισχυουν, τις καρτες που αξιζουν και σε τι λεφτα να τις ψαξεις τις εχουμε αναφερει ηδη, ψαξε για αυτες και αν τρως και bottleneck σε 1 στα 5 παιχνιδια δε χαθηκε ο κοσμος αφου οπως λες δεν εχεις τοσες απαιτησεις...

Αν και επιμενω οτι εφοσον η οθονη ειναι 1920x1200 δεν τιθεται θεμα bottleneck με αυτου του επιπεδου τις καρτες, αφου το να παιξεις σε αυτην την αναλυση θα τους ειναι αρκετα απαιτητικο και δεν θα μπορουν να βγαλουν τοσα fps που να σε κοψει ο cpu!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου λες για πιο αδύναμη cpu ,με πολυ πιο ενεργοβόρα gpu ,επιμενω οτι μια 660 δε θα τρώει μπουκάλι απο q9550 ,είχε κοσμος και κοσμάκης

 

Θα σου πω μονο οτι την περιοδο που εκανα μεταβαση σε 2600k(προηγουμενος ειχα q9550@3,6ghz) ειχα gtx570 καρτα που ειναι πιο αργη απο 660, 660ti κτλ

Ειδα αυξηση επιδοσεων σε μερικα παιχνδια με τον 2600κ, υπηρχαν games που ο q9550 κρατουσε λιγο πισω την 570 τοτε.

Χαρακτιριστικο παιχνιδι που θυμαμαι οτι ειδα την μεγαλυτερη αυξηση ητανε το f1(2012 νομιζω?)..

Βεβαια αυτο δεν ειναι ο κανονας, σε γενικες γραμμες καλα θα την παει την καρτα ο q9550, αλλα σιγουρα θα υπαρχουν και καποιες περιπτωσεις που θα παιζει μπουκαλακι, ειδικα εφοσον θα τρεχει σε stock συχνοτητες ο επεξεργαστης.

Συμφωνω απολυτα με τον @Blinky πιο πανω, το να ανεβασει γυρω στα ~3.5ghz τον q9550 ειναι υποθεση ουτε 10 λεπτων, βεβαια αν ο Topic starter δεν θελει να το κανει δικαιωμα του..

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα......θα ήθελα να μου προτείνετε εκτός από τις amd gpu που προτάθηκαν ποιο πάνω και κάποια υλοποίηση της nvidia (γύρω στα 120 ευρώ, καινούργια ή μεταχειρισμένη), λόγω πιθανής αγοράς της Dell U2414H (+ 80 HZ overcloc με nvidia driver).

Έγινε επεξεργασία από anle
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα μία r9 280 dual-x με εγγύηση και σε καλή τιμούλα.......να την "χτυπήσω" ;;;;κάνει για το σύστημά μου ή παραείναι δυνατή;;;

http://www.sapphiretech.com/presentation/product/?cid=1&gid=3&pid=2194&lid=1#

επίσης βρήκα και αυτήν :

http://www.hisdigital.com/un/product2-693.shtml

τι μου προτείνετε;;;

Έγινε επεξεργασία από anle
Link to comment
Share on other sites

Καλή gpu αλλά με αυτή σίγουρα θα έχεις bottleneck απο τον 9550, αν θες μπορούμε να σε βοήθησουμε να τον ανεβάσεις λίγο.

 

Ναι και βέβαια θέλω να με βοηθήσετε να τον ανεβάσω λίγο γιατί εγώ δεν έχω ιδέα πως γίνεται........(όποιος θέλει να με βοηθήσει σε αυτό ας στείλει π.μ.)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.