Jump to content



Αναβάθμηση GPU


Recommended Posts

Καλησπέρα σας......

ύστερα από 5-6 χρόνια ψάχνω την επόμενη μου gpu....... η hd4870 που είχα οποία παρέδωσε πνεύμα.......από απαιτήσεις λίγο gaming (wow, lol, pro, derty) ,πολλές ταινίες και internet.... το setup μου αποτελείται από cpu Q9550, motherboard asus maximus formula, hard disc corcair ssd 256 gb για το λειτουργικό + 3 x 1,5 tb για αποθήκη , gpu hd4870 (αυτή μας τελείωσε), memory 4 x 2G corcair dominator dual channel, psu enermax 625W και monitor dell u2410.

Το σύστημα μου τρέχει απροβλημάτιστα windows 7 ultimate eng, 64 bit.

Το βασικό hardware (εαν και παλιό σχετικά) δεν σκοπεύω να το αλλάξω αφού δουλεύει μια χαρά, οπότε περιμένω τις προτάσεις σας για αγοράς κάποιας gpu καρτούλας καινούργιας ή μεταχειρισμένης.

Έγινε επεξεργασία από anle
Link to comment
Share on other sites

Μπατζετ; Τοσο τα παιχνιδια που παιζεις οσο και οι δυνατοτητες του υπολοιπου hardware που σκοπευεις να κρατησεις δεν δημιουργουν την αναγκη για καποια πολυ καλη και ακριβη καρτα. Πες μας το ποσο που διαθετεις και αν γινεται και την αναλυση της οθονης σου για να μπορεσουμε να σου δωσουμε τις καλυτερες δυνατες προτασεις.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε!

Τα parts που έχεις δεν είναι και άσχημα ακόμα και σήμερα! Έχεις και SSD καλά είσαι!

Σε πρώτη φάση εάν δεν προτίθεσαι να αλλάξεις τον κορμό του συστήματός σου για τον οποιοδήποτε λόγο οικονομικό ή μη τότε το μόνον που σου μένει είναι μία καλή καρτούλα!

To budget σου που κυμαίνεται περίπου?

Επίσης όπως είπε και ο φίλος απο πάνω σε τι οθόνη θα παίξεις? Ανάλυση κτλ..?

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Απο καινούργιες απο ότι βλέπω η καλύτερη επιλογή είναι καμία AMD R7 260X 2GB.

Απο κεί και πέρα κοίταξε σε αγγελίες απο δώ και απο κεί μήπως βρείς καμία δυνατότερη μεταχειρισμένη αλλά αυτές συνήθως παίζουν απο τα 150€ και απάνω!

Βέβαια για το σύστημά σου και για τις απαιτήσεις σου θα σε υπερκαλύψει η 260Χ.

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Πόσα Watt κατανάλωση έχει αυτή;;; επίσης θα με ενδιέφερε να είναι σχετικά ήσυχη από θέμα θορύβου..........απο μεταχειρισμένες ποιες έχεις στο νου σου;;;

Έγινε επεξεργασία από anle
Link to comment
Share on other sites

Η 7850 2GB που παίζει στις αγγελίες με υπόλοιπό εγγύησης από Πλαίσιο και τιμή 110€(100€ με λίγο παζάρι?) είναι καλή επιλογή.

2X Radeon Hd 7850 Oc - Αγγελίες - TheLab.gr

(δεν έχω σχέση με τον πωλητή)

Link to comment
Share on other sites

Δεν κακή ιδέα μια 7850.

Δεν βλέπω φωτογραφίες και τα σχετικά στην αγγελία όμως.

Όσο για την κατανάλωση και τον θόρυβο μην έχεις άγχος φίλε δεν υπάρχει κανένα θέμα!

Η 260Χ 2GB που σου παρέθεσα έχει κατανάλωση στα 115-120W. Δεν έχεις πρόβλημα!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Αν ΔΕΝ ανεβασεις συχνοτητα τον επεξεργαστη(εχεις ολες τις προυποθεσεις,αφου εχεις hardware που ενδεικνυται),τοτε θα χεις bottleneck,μιας και δεν θα σου αποδιδουν στο μεγιστο οι παραπανω καρτες.Ανεβασε τον ΟΣΟ παει (εαν ειναι Ε0 μπορει να πιασεις και 4-4.2ghz) και τοτε ακομα και με 7870/gtx660 θα εισαι κομπλες :)

Link to comment
Share on other sites

τα 100ε ειναι πολυ κακο σημειο για αγορα καινουριας, γιατι εισαι στη low end περιοχη και γινεται ενα μεγαλο αλμα στην αποδοση γυρω στα 150ε. Οποτε με 40-50ε παραπανω θα παρεις αλλη κλαση καρτας εντελως που θα τα αξιζει μεχρι τελευταιου ευρω αυτα τα λεφτα.

Αν βαλεις στο παιχνιδι και μεταχειρησμενες τοτε δεν ειανι κακα τα 100ε αφου μπορεις να παρεις καρτες που ηταν καινουριες στα 150-170 καποτε και να ξεπερασεις αυτο το προβλημα.

Γενικα παντως ειναι κακη εποχη για αγορας ειτε καινουριας ειτε μεταχειρησμενης (πιο πολυ καινουριας) γιατι για καποιο λογο εχουν ψιλο-ανεβει οι τιμες σε σχεση με πριν 2-3 μηνες. Σιγουρα σε μεταχειρησμενη μπορεις να επηρεαστεις λιγοτερο απο αυτον τον παραγοντα...

 

Πιστευω αφου εισαι διατεθημενος και για μεταχειρησμενη, ειναι η καλυτερη λυση να παρεις οτι καλυτερο βρεις (και αναλογα την υπομονη) εκει στα 100-130ε. Αν εισαι τυχερος(+υπομονη) μπορεις να βρεις ακομα και καρτα επιπεδου r9 270 που θα ηταν τρελη αναβαθμιση για σενα ή μια 660ti πχ αλλα με λιγη εγγυηση... (δε θα πω για καρτες 7950/7970 που θα ηταν πυραυλοι στα λεφτα αυτα αλλα δε θα ειχαν εγγυηση που τη θες).

Πρεπει να target-αρεις κατα τη γνωμη μου αυτες τις καρτες r9 270/660ti/7950 που αν τις βρεις μεχρι 130ε με εγγυηση τις χτυπας χωρις δευτερη σκεψη. Μετα αν κατσει καμια 7870 (με εγγυηση ομως οπως θες) λιγο πιο φτηνα, ή καμια r9 280 nonX /7970 με εγγυηση/760 στα 140-150 παλι τη χτυπας ευκολα αν θες να κανεις υπερβαση!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

τα 100ε ειναι πολυ κακο σημειο για αγορα καινουριας, γιατι εισαι στη low end περιοχη και γινεται ενα μεγαλο αλμα στην αποδοση γυρω στα 150ε. Οποτε με 40-50ε παραπανω θα παρεις αλλη κλαση καρτας εντελως που θα τα αξιζει μεχρι τελευταιου ευρω αυτα τα λεφτα.

Αν βαλεις στο παιχνιδι και μεταχειρησμενες τοτε δεν ειανι κακα τα 100ε αφου μπορεις να παρεις καρτες που ηταν καινουριες στα 150-170 καποτε και να ξεπερασεις αυτο το προβλημα.

Γενικα παντως ειναι κακη εποχη για αγορας ειτε καινουριας ειτε μεταχειρησμενης (πιο πολυ καινουριας) γιατι για καποιο λογο εχουν ψιλο-ανεβει οι τιμες σε σχεση με πριν 2-3 μηνες. Σιγουρα σε μεταχειρησμενη μπορεις να επηρεαστεις λιγοτερο απο αυτον τον παραγοντα...

 

Πιστευω αφου εισαι διατεθημενος και για μεταχειρησμενη, ειναι η καλυτερη λυση να παρεις οτι καλυτερο βρεις (και αναλογα την υπομονη) εκει στα 100-130ε. Αν εισαι τυχερος(+υπομονη) μπορεις να βρεις ακομα και καρτα επιπεδου r9 270 που θα ηταν τρελη αναβαθμιση για σενα ή μια 660ti πχ αλλα με λιγη εγγυηση... (δε θα πω για καρτες 7950/7970 που θα ηταν πυραυλοι στα λεφτα αυτα αλλα δε θα ειχαν εγγυηση που τη θες).

Πρεπει να target-αρεις κατα τη γνωμη μου αυτες τις καρτες r9 270/660ti/7950 που αν τις βρεις μεχρι 130ε με εγγυηση τις χτυπας χωρις δευτερη σκεψη. Μετα αν κατσει καμια 7870 (με εγγυηση ομως οπως θες) λιγο πιο φτηνα, ή καμια r9 280 nonX /7970 με εγγυηση/760 στα 140-150 παλι τη χτυπας ευκολα αν θες να κανεις υπερβαση!

δεν φανταζομαι με αυτες τις καρτες γραφικων να εχω προβλημα με το υπαρχων συστημα μου ;;;;εννοω επεξεργαστη, μητρικη μνημες κτλ

Link to comment
Share on other sites

δεν φανταζομαι με αυτες τις καρτες γραφικων να εχω προβλημα με το υπαρχων συστημα μου ;;;;εννοω επεξεργαστη, μητρικη μνημες κτλ

 

προβλημα με την εννοια της συμβατοτητας δε νοειται.

προβλημα με την εννοια του bottleneck (να μη μπορει να την ακολουθησει και να της κοβει την αποδοση) αφου και η οθονη σου ειναι 1920x1200 παλι δε νομιζω οτι υπαρχει γιατι παλι η καρτα θα σε περιοριζει σε τετοια αναλυση... Για το φοβο των ιουδαιων μπορεις να δωσεις και 2 κλικ overclock στον επεξεργαστη να εισαι υπερανετα και να αναζωγονοποιηθει ακομα περισσοτερο το συστημα σου μετα την αλλαγη καρτας... Αν δε κανω λαθος ειναι καλος υποψηφιος ο Q9550 για OC :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Q9550 είναι μια χαρά επεξεργαστής ακόμη και σήμερα!

Εάν θα σου δημιουργήσει bottleneck θα είναι σε κάρτες high end. Για όλες τις midrange δεν θα έχεις σημαντικές απώλειες σε fps.

Παραθέτω ένα βίντεο για τον φίλο @anle για να βγάλει τα συμπεράσματά του στο θέμα που τον προβληματίζει με την συσχέτιση παλαιού pc και νέας vga!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορει ο q 9550 να σηκώσει μια gtx 660 χωρις overclock ? Δεν ειμαι σύμφωνος.

Φυσικα μπορει να την σηκωσει αλλα φυσικα θα τρωει και μπουκαλι.

Eδω ειδα διαφορα απο q9450+gtx 570  σε i3(3240),δεν θα τον κοβει ο q9550 με την 660 ακλοκαριστος?

Οπως ξαναειπωθηκε,αν τον ανεβασει οσο παει,τοτε θα μπορει να καλυψει αρκετο χαμενο εδαφος αλλα τα ορια του θα πρεπει να ειναι σε αυτη την midrange κατηγορια καρτων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.