Jump to content



Dying Light GPU usage issue


cyberdyne

Recommended Posts

Μια ερώτηση για το dying light:

 

Καθώς παίζω (όλα μαξ 1080p, vsync on 60hz) υπάρχουν σημεία που σημαντική πτώση στο gpu usage, ενώ ταυτόχρονα τα fps καρφώνονται στα 30.  :mellow:

 

Γυρνώ και κοιτώ σε αντίθετη κατεύθυνση και τσούπ gpu usage 98+% fps:60. Γενικά όπως θα δείτε και στη φώτο, το παιχνίδι έχει διακυμάνσεις στο gpu usage, που δεν ανταποκρίνονται στο vsync on που έχω...

 

Σύνθεση το μηχανημα της υπογραφής, με τους τελευταίους nvdia drivers.

post-50599-0-80950200-1426939798_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για το dying light:

 

Καθώς παίζω (όλα μαξ 1080p, vsync on 60hz) υπάρχουν σημεία που σημαντική πτώση στο gpu usage, ενώ ταυτόχρονα τα fps καρφώνονται στα 30.  :mellow:

 

Γυρνώ και κοιτώ σε αντίθετη κατεύθυνση και τσούπ gpu usage 98+% fps:60. Γενικά όπως θα δείτε και στη φώτο, το παιχνίδι έχει διακυμάνσεις στο gpu usage, που δεν ανταποκρίνονται στο vsync on που έχω...

 

Σύνθεση το μηχανημα της υπογραφής, με τους τελευταίους nvdia drivers.

 

Απενεργοποιησε το vsync εντελως και τρεξε το game για κανενα 10λεπτο και ξανα ανεβασε εδω τα γραφηματα του gpu usage απο το afterburner να τα δουμε...

 

Oταν εχεις vsync ενεργοποιημενο και σε καποιο σημεια δεν μπορει να πιασει η καρτα τα 60fps και πεφτει κατω απο αυτο το framerate, παει και στο κλειδωνει στα 30fps...Για αυτο απενεργοποιησε το vsync εντελως για αρχη..

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποιησε το vsync εντελως και τρεξε το game για κανενα 10λεπτο και ξανα ανεβασε εδω τα γραφηματα του gpu usage απο το afterburner να τα δουμε...

 

Oταν εχεις vsync ενεργοποιημενο και σε καποιο σημεια δεν μπορει να πιασει η καρτα τα 60fps και πεφτει κατω απο αυτο το framerate, παει και στο κλειδωνει στα 30fps...Για αυτο απενεργοποιησε το vsync εντελως για αρχη..

 

Δείχνει να είναι ακριβώς αυτό που λες! :)

 

Πλέον δεν έχει framedrop και το gpu usage δείχνει συνεχές.

 

Γιατί όμως προσπαθεί να κλειδώσει στα 30? Εγώ πχ βάζω vsync on διότι έχω 60hz monitor και έτσι αποφεύγω το tearing και ταυτόχρονα δεν "καίω" την gpu στα max.

 

Δείτε τα sc's και πείτε μου. @Papakitou στα settings defualt  το έχω:

post-50599-0-81801300-1426949579_thumb.j

post-50599-0-89507800-1426949593_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως προσπαθεί να κλειδώσει στα 30?

Console port... Δυστυχώς οι προγραμματιστές βαριούνται να φτιάξουν τις εκδόσεις για PC να εκμεταλλεύονται τις δυνατότητες των PC και αρκούνται σε ένα από recompile.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν η καρτα σου δεν μπορει να κρατησει το 60 τοτε για να αποφευχθει το tearing με vsync on αυτοματα ριχνει το framerate σε ενα ακεραιο πηλικο του 60. Το πρωτο ειναι το 60/2=30. Αν για καποιο λογο δεν μπορεσει να κρατησει ουτε το 30αρι τοτε θα το ριξει στα (60/3=)20. Οπως καταλαβαινεις οταν γι αυτο τον ηλιθιο λογο το framerate κλειδωσει στα 30 τοτε το gpu usage θα πεσει χαμηλα μιας και τα 30 η 970 "τα εχει ευκολα". Απενεργοποιησε το τελειως το vsync αλλα και το frame cap. Πραματα του διαβολου ειναι και τα δυο!!! Αστην καρτα να οργιασει! Οταν η καρτα θα βγαζει πολλα fps τοτε δε θα βλεπεις tearing.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεγονός είναι πως κλείνοντας τα παραπάνω, το πρόβλημα παύει να υπάρχει.

 

Εντύπωση μου κάνει η λειτουργία του παιχνιδιού. Δεν ξέρω αν τα καινούργια παιχνίδια έχουν παρόμοια συμπεριφορά.

 

Είμαι φαν του vsync αφού έχω 60hz monitor. Κρίμα δεν είναι να καίω την κάρτα για κάτι που δεν θα δω? Όταν πάρω το 1440p 144hz ips ( :) ) monitor, τότε ναι δεν θα έχει λόγο ύπαρξης ( gsync? :p ).

 

Ως τότε όμως θα αναζητώ απάντηση και μάλλον ο @panoc έδωσε μια σωστή ερμηνεία με τα ρημάδια console ports που μας χαλάνε το gaming experience....

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!  ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα χαλια console ports ειναι γεγονος σιγουρα. Εγω παντως απο δικες μου δοκιμες εχω φτασει στο συμπερασμα που σου ειπα. Κλειστα και τα δυο παντα και αφηνω την καρτα να παιζει οσο παει. Μπορει τη διαφορα να μη την βλεπεις αλλα μαζι με τη διαφορα δεν βλεπεις και το tearing ;)

Titanfall με frame cap 60fps και 60Ηz το tearing μου εσκιζε τα ματια. Με το που εβαλα την οθονη 59Ηz μειωθηκε αισθητα μπορω να πω. Οταν ομως απενεργοποιησα και τα δυο εξαφανιστηκαν τα παντα! Ουτε καν το παραμικρο tearing.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε 60αρι μονιτορ με πανω απο 60 fps το tearing παει συννεφο..

@cyberdyne Δοκιμασε να απενεργοποιησεις εντελως το vsync απο τα graphic settings του παιχνιδιου, και πηγαινε βαλτο forced on απο τον driver της nvidia μηπως και....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι το λες αυτο; Εγω οσο ειμαι κοντα στα 60 τοσο περισσοτερο tearing εχω ενω οσο πιο πολυ ανεβαινω προς τα πανω τοσο μειωνεται. Σε οτι παιχνιδι και αν εχω δοκιμασει. Ειδικα το CoD AW multiplayer που παιζω κλειδωνει στα 90 fps και δεν εχω δει ποτε ιχνος tearing.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το λες αυτο; Εγω οσο ειμαι κοντα στα 60 τοσο περισσοτερο tearing εχω ενω οσο πιο πολυ ανεβαινω προς τα πανω τοσο μειωνεται. Σε οτι παιχνιδι και αν εχω δοκιμασει. Ειδικα το CoD AW multiplayer που παιζω κλειδωνει στα 90 fps και δεν εχω δει ποτε ιχνος tearing.

 

Τι να σου πω μπορει να εχω εγω πιο ευαισθητους οφθαλμους, προσωπικα σε 60αρι μονιτορ χωρις vsync και καρφωτα 60fps, το αποτελεσμα μου φαινεται χαλια απο πλευρας tearing.

Σε 60αρι μονιτορ μονο με vsync και κλειδωμενα 60fps μπορω  να παιξω, μπορει να τρωω στην μαπα το lag που προσθετει το vsync, αλλα προσωπικα αυτο με ενοχλει πολυ λιγοτερο απο το tearing..

 

Aυτος ηταν ο λογος που πηρα 144hz μονιτορ, ηταν ο μονος τροπος να εξαφανισω σχεδον παντελως το tearing και ταυτοχρονα τα games να τρεχουν butter smooth γλιτωνοντας και το lag που προσθετει το vsync->on..

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Με vsync off, όλα οκ από θέμα επιδόσεων. Αν ανέβω πολύ πάμω από 60 fps τότε έχω πολύ tearing.

 

Μωρέ κοντά-σιμά θα αλλάξω κι εγώ οθόνη, με 1440p 144hz. Περιμένω να βγούν και άλλες να μην ξεπαραδιαστούμε!  :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι χωρις vsync, οταν το χα βαλει ειχα το φαινομενο μακαρονι λογω input lag, tearing δε βλεπω. Ελαχιστο tearing ειχα δει μονο μια φορα στο πυργο που πιανε 100+ frames. Γενικα οι devs μεσα σε ενα μηνα απο τη κυκλοφορια του το στρωσαν το παιχνιδακι εκει που δε πηγαινε μια, τουλαχιστον για οσου εχουν Intel. Τα settings ειναι αυτα που χα ποσταρει στο επισημο thread. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.