Jump to content


Recommended Posts

Έχω 1.5 μήνα το Corsair K70 και έχω στεναχωρεθεί τόσο όσο δε φαντάζεστε...

Για να μή βάλω τα κλάματα λοιπόν, σήμερα θα μιλήσω με το κατάστημα που το πήρα για να το στείλω πίσω ζούμπιτο.

Το πρόβλημα του είναι ότι πάσχει απο key chatter σε μεγάλο βαθμό, σε πάρα πολλά πλήκτρα και αρκετά συχνά.

Αφού έφαγα τον κόσμο να διαβάζω όσον αφορά το θέμα και το Κ70,

ανακάλυψα ότι είναι πολλοί οι sufferers αυτής της εγκληματικής οργάνωσης ονόματι Corsair.

Τι κάνουμε τώρα μου λέτε???
Δέν έχω καμία όρεξη να μου το αντικαταστήσουνε και να μου φέρουνε ένα άλλο και να έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα:(

Εγώ το keyboard το χρησιμοποιώ για να γράφω στο visual studio C#, στο sublime XML, και στο TheLab ελληνικά.

To Corsair K70 αδυνατεί να τα υποστηρίξει αυτά τα 3.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Είχα κάνει review το Κ70 RGB πριν λίγο καιρό και το πρώτο δείγμα που μου είχαν στείλει εμφάνιζε παρεμφερές φαινόμενο, να μην καταγράφει κάποια πλήκτρα. Αυτό έφτιαχνε προσωρινά όταν το έβγαζα από τον υπολογιστή και το ξαναέβαζα αλλά μετά επανερχόταν σε άλλα πλήκτρα. Τελικά μου το αντικατέστησαν με άλλο το οποίο - μέχρι τώρα - δεν έχει βγάλει πρόβλημα.

Τώρα, όσον αφορά το δικό σου, είναι το απλό το Κ70 ή το RGB; Το chattering το εμφανίζει σε συγκεκριμένα πλήκτρα ή τυχαία; Αν το βάλεις και το ξαναβγάλεις διορθώνεται ή συνεχίζει;

Link to comment
Share on other sites

έχω και εγώ το ίδιο keyboard με το ίδιο πρόβλημα. Σε μένα πατιούντε 2 ή 3 φορές κάποια κουμπιά (ποιο πολύ τα "i","n","o","e"). Το ίδιο και σε έναν φίλο μου με k70 και αυτός. Σε blackwidow,steelseries 6gv2 και zowie celeritas με blue-black-brown αντίστοιχα δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα, δεν ξέρω αν φταίνε τα reds του k70 πράγμα που δεν το νομίζω αλλά πραγματικά είναι κρίμα γιατί είναι απο τα keyboards που μου έχει αρέσει περισσότερο, τόσο εμφανισιακά όσο και λειτουργικά με έχει βολέψει περισσότερα απο τα άλλα που έχω δοκιμάσει. <_<

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είναι το απλό Κ70.

 

Τα έχω δοκιμάσει όλα.

  • Χαμήλωσα το polling rate απο το ίδιο το keyboard όπου έχει στην πίσω μεριά το switch.
  • Έκανα edit την registry των windows και ανέβασα το bounceTime του keyboard response.
  • Έκανα το ψευτοκαθάρισμα (σε πεντακάθαρο keyboard) με το ψέκασμα πεπιεσμένου αέρα στα switches.
  • Δοκίμασα διάφορες θύρες USB.

Το κάνει περισσότερο σε 6-7 συγκεκριμένα πλήκτρα, παρόλα αυτά, λίγο πολύ τα περισσότερα κουμπιά στο keyboard έχουνε κάνει πρόβλημα έστω μία φορά.

Και όχι μόνο κάνει double typing...αλλά πολλές φορές δέν κάνει καθόλου register.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που κάνω είναι να βγάζω το keycap και να καθαρίζω το switch με καθαρό οινόπνευμα με την βοήθεια μπατονέτας, σταματάει να το κάνει για λίγες μέρες και μετά ξανα αρχίζει. Και εγώ το απλό έχω k70 έχω.

Link to comment
Share on other sites

έχω και εγώ το ίδιο keyboard με το ίδιο πρόβλημα. Σε μένα πατιούντε 2 ή 3 φορές κάποια κουμπιά (ποιο πολύ τα "i","n","o","e"). Το ίδιο και σε έναν φίλο μου με k70 και αυτός. Σε blackwidow,steelseries 6gv2 και zowie celeritas με blue-black-brown αντίστοιχα δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα, δεν ξέρω αν φταίνε τα reds του k70 πράγμα που δεν το νομίζω αλλά πραγματικά είναι κρίμα γιατί είναι απο τα keyboards που μου έχει αρέσει περισσότερο, τόσο εμφανισιακά όσο και λειτουργικά με έχει βολέψει περισσότερα απο τα άλλα που έχω δοκιμάσει. <_<

 

Και γιατί δέν το αναφέρεις?

Γιατί δέν το πάς ζούμπιτο πίσω?

Γιατί ανέχεσε ρε φίλε κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δέν το αναφέρεις?

Γιατί δέν το πάς ζούμπιτο πίσω?

Γιατί ανέχεσε ρε φίλε κάτι τέτοιο?

 

Γιατί δεν το κάνει συχνά ώστε να φτάνει σε σημείο να γίνεται μη-usable. Αν χειροτερέψει θα το πάω για έλεγχο. Έχει αναφερθεί εδώ μέσα και απο άλλο member παρόμοιο πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία από diam0ndKinG
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εγώ είναι ένα παρόμοιο φαινόμενο, με CM Storm, αλλά μόλις το καθάρισα πέρασε και βέβαια μου το έκανε μετά από 5 χρόνια καθημερινής χρήσης.

 

Έχω την εντύπωση, ότι ο σχεδιασμός του Κ70, ώστε να καθαρίζεται εύκολα, είναι αυτός που το κάνει να βρωμίζει και εύκολα.

 

Η ίδια η Corsair τι λέει για αυτό, έχει επικοινωνήσει κανείς απευθείας;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εγώ είναι ένα παρόμοιο φαινόμενο, με CM Storm, αλλά μόλις το καθάρισα πέρασε και βέβαια μου το έκανε μετά από 5 χρόνια καθημερινής χρήσης.

 

Έχω την εντύπωση, ότι ο σχεδιασμός του Κ70, ώστε να καθαρίζεται εύκολα, είναι αυτός που το κάνει να βρωμίζει και εύκολα.

 

Η ίδια η Corsair τι λέει για αυτό, έχει επικοινωνήσει κανείς απευθείας;

 

εγώ, και μου είπε απλά στείλτο πίσω να σε στείλουμε άλλο. Αλλά με συμφέρει περισσότερο να το πάω στο κατάστημα απο θέμα μεταφορικών, αλλά στο κατάστημα μάλλον δεν θα βρούν το πρόβλημα στην δικιά μου περίπτωση γιαυτό περιμένω να χειροτερέψει περισσότερο. Αν και μάλλον με ίδιο θα το αλλάξουν, και κάτι μου λέει πάλι το ίδιο πρόβλημα θα προκύψει γιατί και εγώ πιστεύω σε αυτό που λες για τον σχεδιασμό του keyboard.

Έγινε επεξεργασία από diam0ndKinG
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ.

 

RMA προτείνουνε.

 

Αλλά αυτή η πολιτική το να κάνεις RMA μέχρι να σου πέσει ένα καλό εμένα δέν μου αρέσει...

 

Γενικότερα, έχουν αναφερθεί τα ίδια θέματαα και σε πολλά άλλα keyboards τα οποία φέρουν MX Cherry switches.

Όχι τόσο πολύ όμως, για το Κ70 έχει βουίξει το internet.

 

Και επιδή το μαγαζί που το πήρα τώρα που το κοιτάζω δέν έχει κανένα άλλο keyboard της προκοπής, με βλέπω να συνεχείζει η τραγωδία μου:(

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο feature του keyboard είναι οτι κάνει πρόβλημα μέχρι και το backspace, και την ώρα που το πατάς για να σβήσεις το double type, κάνει double delete.

hahahhahahahhahahhahaha!

 

Τι να πώ ρε παιδιά δέ ξέρω πραγματικά...ότι και εάν έχω αγοράσει, έχει πρόβλημα:(

 

Υπάρχει περίπτωση να ζητήσω λεφτά πίσω απο το μαγαζί που το πήρα αντι της αντικατάστασης?

Να δοκιμάσω να το ρωτήσω?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι καθαρά στην καλή θέληση του μαγαζιού να σου δώσει πίσω λεφτά. Μιας και το πληκτρολόγιο στην ουσία θα το φάει. Η πιο ανώδυνη και οικονομικά συμφέρουσα λύση για το μαγαζί είναι να το στείλει πίσω και να πάρει άλλο. Βέβαια δεν έχεις να χάσεις κάτι αν δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μόλις RMA request στο site της corsair γιατί ο μαγαζάτορας που το πήρα έχει χαθεί...

Ούτε τηλέφωνα σηκώνει ούτε email απαντάει...

Απο την πέμπτη έχω στείλει mail.

Άκουσε για RMA και έκλεισε τα ρολα:p

 

Άμα δέ δώσει σημεία ζωής σύντομα, ξέρετε πολύ καλά τι θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έφαγα τον κόσμο να διαβάζω όσον αφορά το θέμα και το Κ70,

ανακάλυψα ότι είναι πολλοί οι sufferers αυτής της εγκληματικής οργάνωσης ονόματι Corsair.

 

Έκανα μόλις RMA request στο site της corsair γιατί ο μαγαζάτορας που το πήρα έχει χαθεί...

Ούτε τηλέφωνα σηκώνει ούτε email απαντάει...

Απο την πέμπτη έχω στείλει mail.

Άκουσε για RMA και έκλεισε τα ρολα :p

 

:hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe:

Καλησπέρα,

 

Επειδή έχω και εγο το ίδιο πληκτρολόγιο με Red switches και μέχρι στιγμής εκτός απο την ευαισθησία λόγω των Red δεν έχω παρατηρήσει κάτι άλλο.

 

Ωστόσο επειδή με έβαλες σε σκέψεις έψαξα στα γρήγορα και βρήκα ενα προγραμματάκι το οποίο κάνει έλεγχο για key chatter και log των αποτελεσμάτων κάτι που ίσως σε βοηθήσει να δεις πραγματικά τι γίνεται και να έχεις και στοιχεία να το παρουσιάσεις.

 

το link: https://elitekeyboards.com/switchhitter.php

 

το δοκίμασα και φαίνεται μια χαρά, ελπίζω να σε βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Δέν χρειάζομαι πρόγραμμα για να ξέρω άν έχω πρόβλημα ή όχι:p

Αυτό το πρόγραμμα κοιτάζει εάν έχεις chattering απο 5ms και κάτω, τι στιγμή που μπορεί το chattering να είναι πολύ πάνω απο τα 5ms.

Οπότε, πίστεψε με δέν κάνει τίποτα.

 

Update στο πρόβλημα.

Φύσηξα με το στόμα τα faulty switches ρε παιδιά και δίχνουνε σάν να φτιάξανε...είναι πολύ ώρα τώρα που δέν έχουνε κάνει το παραμικρό!

Παρόλα αυτά είμαι πολύ επιφιλακτηκός γιατί όλα αυτά είναι πολύ περίεργα...άν και όταν το έβγαλα απο το κουτί, δέν έκανε κανένα πρόβλημα, το πρόβλημα ξεκίνησε μέτα απο τον πρώτο μήνα, Που σημαίνει ότι όντως μπορεί αυτό να συμβαίνει απο σκόνες/βρωμιές στα κουμπιά?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update στο πρόβλημα.

 

Σε αντίθεση με το ελληνικό κατάστημα όπου ούτε τα e-mail απαντάει, αλλά ούτε και το τηλέφωνο σηκώνει.

(εδώ πείτε μου κατα πόσο επιτρέπετε να γράψω το όνομα του μαγαζιού έτσι ώστε να το γνωρίζετε όλοι)

 

Η corsair έστειλε προπληρωμένη εντολή να έρθει courier απο την DHL στο σπίτι μου να παραλάβει το χαλασμένο keyboard χωρίς καμία επιβάρυνση δική μου.

Αύριο θα έρθουνε να το πάρουνε, έαν τυχόν προκύψουν τίποτα ανεπιθύμητα περιστατικά θα το αναφέρω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Update στο πρόβλημα.

 

Σε αντίθεση με το ελληνικό κατάστημα όπου ούτε τα e-mail απαντάει, αλλά ούτε και το τηλέφωνο σηκώνει.

(εδώ πείτε μου κατα πόσο επιτρέπετε να γράψω το όνομα του μαγαζιού έτσι ώστε να το γνωρίζετε όλοι)

 

Η corsair έστειλε προπληρωμένη εντολή να έρθει courier απο την DHL στο σπίτι μου να παραλάβει το χαλασμένο keyboard χωρίς καμία επιβάρυνση δική μου.

Αύριο θα έρθουνε να το πάρουνε, έαν τυχόν προκύψουν τίποτα ανεπιθύμητα περιστατικά θα το αναφέρω.

 

Πολιτισμός...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.