Jump to content



Drivers pack solution


Recommended Posts

Χρησιμοποιει καποιος το εν λογω Software? Eμενα παντως με εχει βολεψει απίστευτα....σημερα το πρωϊ όμως δεχθηκα ένα παραξενο τηλεφώνημα στο σταθερο μου από τους γνωστους tech support της "Microsoft'' και μου μπηκα στο τρυπακι να ψαχτω λιγο γυρω από το scamming ...στο ψαξιμο πανω συναντησα ένα γνωριμο ονομα το ποιο το εχω δει ουκ ο λιγες φορες.... ο λογος για το AMMY.exe το οποιο το kaspersky μου το βγαζει συνεχως για ιο αλλα εγω επειδή τα ξερω όλα νομιζα ότι είναι false alarm από το kaspersky, το αγνοουσα  (!) Τεσπα ο λογος που τα γραφω όλα αυτά είναι ότι το εν λογω αρχειο είναι μερος του drivers pack solutions , το εσβησα βεβαια και το drivers pack solutions δειχνει να δουλευει όπως πριν, αλλα μου δημιουργηθηκαν οι ''αμφιβολιες'' για την ''αθωοοτητα'' του λογω Software λογω της παρουσίας του ammyy.exe και οσων διαβασα και ειδα στο youtube για το εν λογω πρόγραμμα.

 

mod edit

 

Να σου υπενθυμίσω για μια ακόμη φορά πως δεν γράφουμε τους τίτλους των θεμάτων με κεφαλαία.

Έγινε επεξεργασία από rastafari
Link to comment
Share on other sites

tech support της microsoft? γιατι να σε παρουν τηλεφωνο ? 

Επιπλεον , ειναι πολυς κοσμος που κανει την χαζομαρα και βαζει τετοια δηθεν προγραμματα ... γιατι ? Τα windows δεν βρισκουν τα drivers απο μονα τους? αμφιβαλλω .... απο W7 και μετα ολα παιζουν plug n play  

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ http://www.thelab.gr/index.php?/topic/143148-T%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%BF-thn-microsoft%3F

Τα windows έχω την εντύπωση οτι δν βρίσκουν όλους τους drivers ... Και συν οτι μπορεί να υπάρχει κάποια συσκευή η οποία δν δουλεύει ή δν φαίνεται οτι υπάρχει στο σύστημα για το λόγο οτι δν υπάρχει οδηγός ... Με αυτό το software το καθιστάς πλήρη λειτουργικό αλλά όπως είπα κ παραπάνω δν ξέρω κατα ποσό αθώο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Στο 99% των περιπτωσεων θα τα βρουν τα windows 

Το υπολοιπο 1% ειναι αρχαιο υλικο που η εταιρια το εχει κλασει εντελος 

Στην περιπτωση που εισαι στο 1% , ειναι πιο σοφο να πας στην σελιδα του κατασκευαστη και να δεις αμα υπαρχει καπoιος driver για χειροκινητη εγκατασταση 

 

Εγω πχ ειχα μια καρτα wifi απο εποχης win xp , στα W7 και μετεπειτα δεν επαιζαν τα drivers και η εταιρια δεν ειχε βγαλει νεα . Παρολαυτα βρηκε τον δρομο της προς το "χαρισε τα" 

 

Ετσι για να γινεται κουβεντα , για πες ποιες ειναι η φοβερες συσκευες που δεν σου βρηκαν τα windows σου 

Link to comment
Share on other sites

Εαν δε βρισκουν τα windows τους drivers , τους βρισκεις με ενα απλο search στο google απο τις επισημες εκαστοτε ιστοσελιδες.

 

Εκτος και αν δεν εχεις ιντερνετ γιατι δε σου βρηκε τους drivers της μητρικης (που αποκλειεται) για τον adapter (μετα απο φορματ δλδ).

 

 Γιατι να πας σε πακετα οδηγων , τη στιγμη που μπορεις σε 5 λπτ να ξεμπερδευεις, μεσω official λυσεων;

Κατι παρομοιο εκανε και ο πατερας μου που βαριοταν, και του εβαζε κατι ρωσικους drivers και δε ξερω πως καταφερε να κρεμασει το συστημα του και να μη μπαινει ουτε με safe mode. Δε ξερω αν αιτια ειναι αυτο για να σε παρουν αυτο το κλασικο scam/spam-ο τηλεφωνο (μα τηλεφωνο :p ; ειχα διαβασει εχθες το αντιστοιχο thread που εκανες), αλλα αποφευγουμε τους οδηγους με τετοια προγραμματα. :) 

Link to comment
Share on other sites

Στο 99% των περιπτωσεων θα τα βρουν τα windows 

Το υπολοιπο 1% ειναι αρχαιο υλικο που η εταιρια το εχει κλασει εντελος 

Στην περιπτωση που εισαι στο 1% , ειναι πιο σοφο να πας στην σελιδα του κατασκευαστη και να δεις αμα υπαρχει καπoιος driver για χειροκινητη εγκατασταση 

 

Εγω πχ ειχα μια καρτα wifi απο εποχης win xp , στα W7 και μετεπειτα δεν επαιζαν τα drivers και η εταιρια δεν ειχε βγαλει νεα . Παρολαυτα βρηκε τον δρομο της προς το "χαρισε τα" 

 

Ετσι για να γινεται κουβεντα , για πες ποιες ειναι η φοβερες συσκευες που δεν σου βρηκαν τα windows σου 

τωρα δν ξερω αν δομιμασω να σας εξηγησω μηπως και σας μπερδεψω παραπανω ............τεσπα με το DRP βρησκει παραπανω συσκευες στα συστημα πχ. 1.ελεγκτές εννιαιου σειριακου διαύλου (USB), ειχα περασει τους οδηγους για το USB και όταν σκαναρα με το DRP , μου εμφανησε και αλλους να περασω(προσοχη! όχι να τους κανω update αλλα μου ελεγε ότι λειπανε και τους περασα και μου εβγαλε επιπλέον USB  2. το λαπτοπ  εχει δυο GPU , την intel HD GRAPHICS 4600 και την GTX 860m και το Windows update δεν την εβλεπε 3. προσαρμογεας bluetooth ,περναω κανονικα τον driver από το site του κατασκευαστη(δν μου το ειχε βρει το win update) και μετα όταν σκαναρω με το DRP μου εκανε το ιδια με την περιπτωση 1    4 συσκευη διασύνδεσης χρηστη USB ια απ τα ιδια   .............. για να μην πω για το πιο σημαντικο , για τα chipset!! το Windows update μου περασε καποιον driver σαν chipset driver μου εμφανισε καποια στη διαχειριση συσκευών αλλα παλι όταν σκαναρα με το DRP μου εκανε το ιδιο... πως μπορει καποιος να ξερει ΟΛΕΣ τις συσκευες που εχει μεσα το συστημα του??? δν ξερω παιδια αν στην διαχειριση συσκευών μου εβγαζε τουλάχιστον τα ονόματα από το κάθε τι όπως βγαζει τουλάχιστον το πρόγραμμα θα τους περνουσα ξεχωριστα μονος μου. Ποιος ο λογος να μην το χρησιμοποιω...μπορει να είναι ασχετο αλλα εχω δει και σε μαγαζια να χρησιμοποιουν το στυγκεκριμενο πρόγραμμα αλλα θα μου πειτε ότι βλεπουν την ευκολια τους.... τεσπα σας ειπα τον προβληματισμο μου και περιμενω την γνωμη σας (κραξιμο)

Link to comment
Share on other sites

Για την κάρτα γραφικών απλά κατεβάζεις το software από Nvidia η amd και μετά μέσω της κονσόλας που σου δίνει σου βγάζει ενημέρωση για updates. Για τα usb δεν ξέρω τι έλειπε αλλά αν ήταν λειτουργικά τι παραπάνω σου προσεφέρε? Chipset bluetooth κλπ κλπ δεν χρειάζεται να τα ξέρεις απ έξω. Google το όνομα του laptop + drivers και η σελίδα του κατασκευαστή δίνει όλα τα exe που χρειάζεσαι. Βέβαια εσύ γουστάρεις και καλά κάνεις το pack για να μην σκοτιζεσαι με όλα αυτά. Απλά για μένα είναι περιττό αυτό το ψάξιμο για τον κρυφό driver του χψ που δεν προσφέρει τπτ απολύτως τις περισσότερες φορές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και θα το εχεις ... XD 

Αρχικα φαινεται οτι δεν εισαι του αντικειμενου , συνεπως με ποια ακριβος ιδιοτητα καταλαβες οτι τα drivers που σου πλασαρε το προγραμμα , δεν τα ειχες ηδη ?

Δευτερον και το λεω γενικα , σταματηστε να βαζετε οτι βλεπετε μπροστα σας χωρις να ξερετε τι ειναι . Βλεπεις λαπτοπ μερικων μηνων να εχει γινει για πεταμα απο την χωματερη που του εχει βαλει ο ιδιοκτητης (ασε που εχουν ηδη αρκετες βλακειες απο μαμα) 

 

και να το παμε πιο ειδικα το θεμα 

1. το USB αναγνωριζεται θελει δεν θελει  , δεν σκεφτεικες το εξης απλο - "αμα οντως δεν εχω usb , πως δουλευει το ποντικι μου ? "

2. εχεις 2 καρτες , την ενσωματομενη στον cpu και την ξεχωριστη . Μονο μια μπορει να δουλευει 

3. bluetooth  , εχουν απο ΜΑΜΑ που οτι και να βαλεις θα το βρουν 

4. chipset.... οτι νανε , απλα ΔΕΝ παιζει 

 

πως προειπα , απο W7 και μετα , και σκατα να βαλεις στον υπολογιστη θα σου βρουν driver εκτος υπερσπανιων περιπτωσεων 

 

Στην περιπτωση του λαπτοπ τα πραματα ειναι πολυ συγκεκριμενα , ειδικα βλεπωντας πως εχει την 860Μ καταλαβαινω πως ειναι σχετικα προσφατο μοντελο . Στα εχει ολα μεσα απο οταν το πηρες . ΤΕΛΟΣ , θα ασχοληθεις μονο αμα κανεις format (που δεν θα κανεις γιατι εχουν επαναφορα τα W8 ) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την κάρτα γραφικών απλά κατεβάζεις το software από Nvidia η amd και μετά μέσω της κονσόλας που σου δίνει σου βγάζει ενημέρωση για updates. Για τα usb δεν ξέρω τι έλειπε αλλά αν ήταν λειτουργικά τι παραπάνω σου προσεφέρε? Chipset bluetooth κλπ κλπ δεν χρειάζεται να τα ξέρεις απ έξω. Google το όνομα του laptop + drivers και η σελίδα του κατασκευαστή δίνει όλα τα exe που χρειάζεσαι. Βέβαια εσύ γουστάρεις και καλά κάνεις το pack για να μην σκοτιζεσαι με όλα αυτά. Απλά για μένα είναι περιττό αυτό το ψάξιμο για τον κρυφό driver του χψ που δεν προσφέρει τπτ απολύτως τις περισσότερες φορές.

μα αν ένα συστημα εχει ΟΛΟΥΣ τους οδηγούς δν σημαινει ότι είναι και πιο σταθερο?? όχι μονο σε λαπτοπ αλλα και όταν όταν παω να στήσω pc αντιμετωπίζω ιδια θεματα. 

Link to comment
Share on other sites

Και θα το εχεις ... XD 

Αρχικα φαινεται οτι δεν εισαι του αντικειμενου , συνεπως με ποια ακριβος ιδιοτητα καταλαβες οτι τα drivers που σου πλασαρε το προγραμμα , δεν τα ειχες ηδη ?

Δευτερον και το λεω γενικα , σταματηστε να βαζετε οτι βλεπετε μπροστα σας χωρις να ξερετε τι ειναι . Βλεπεις λαπτοπ μερικων μηνων να εχει γινει για πεταμα απο την χωματερη που του εχει βαλει ο ιδιοκτητης (ασε που εχουν ηδη αρκετες βλακειες απο μαμα) 

 

και να το παμε πιο ειδικα το θεμα 

1. το USB αναγνωριζεται θελει δεν θελει  , δεν σκεφτεικες το εξης απλο - "αμα οντως δεν εχω usb , πως δουλευει το ποντικι μου ? "

2. εχεις 2 καρτες , την ενσωματομενη στον cpu και την ξεχωριστη . Μονο μια μπορει να δουλευει 

3. bluetooth  , εχουν απο ΜΑΜΑ που οτι και να βαλεις θα το βρουν 

4. chipset.... οτι νανε , απλα ΔΕΝ παιζει 

 

πως προειπα , απο W7 και μετα , και ***** να βαλεις στον υπολογιστη θα σου βρουν driver εκτος υπερσπανιων περιπτωσεων 

 

Στην περιπτωση του λαπτοπ τα πραματα ειναι πολυ συγκεκριμενα , ειδικα βλεπωντας πως εχει την 860Μ καταλαβαινω πως ειναι σχετικα προσφατο μοντελο . Στα εχει ολα μεσα απο οταν το πηρες . ΤΕΛΟΣ , θα ασχοληθεις μονο αμα κανεις format (που δεν θα κανεις γιατι εχουν επαναφορα τα W8 ) 

Όπως ειπες ''φαινεται'' ασχολουμε με το αντικημενο μιας και είναι ένα από τα ''παθη'' μου (μετα την ΑΕΚ BEBAIA :))  διαβαζω πολύ και ψαχνομαι γενικα και δεν μενω ''στασιμος'' . οποτε πιστευω ότι με παρεξήγησες ... τεσπα κατι που δεν ανεφερα πριν είναι μια ακομα περιπτωση ''ελεγκτες ηχου βιντεο και παιχνιδιων'' εκει μου ειχε βρει μονο την καρτα ειχα ηχου της VIA και μετα το σκαναρισμα μου εμφανισε και την AMD HD AUDIO ....επισης, κεντικοι ελεγκτες διαυλου ΙΕΕΕ 1394 ,αυτό ουτε καν το εβλεπα πριν και μου εμφανισε από κατω '' κεντρικο ελεγκτης VIA συμβατος με 1394 OHCI   ακομα ... Προσαρμογέας Microsoft WiFi Virtual Miniport ουτε αυτό μου το εβγαζε... επισης ουτε την καρτα δικτυου  Realtek PCIe GBE Family Controller...εχω και αλλα αμα θετε...  αυτό με την καρτα γραφικων αφορα μονο το λαπτοπ , όλα τα υπολοιπα τα εχω συνταντησει και σε PC με WIN 7 64bit , το bluetooth που ειπες σε μενα παντως δν μου το εβγαζε καν........... Το πιο σημαντικο πριν χρησιμοποιησω το DRP αφησα  το Windows Update να τελειωσει ΟΛΕΣ τις ενημερώσεις με όλα τα reboots στο ενδιαμεσο και μετα αφου δν εβρισκε ΤΙΠΟΤΑ άλλο να κανει update τοτε χρησιμοιησα το DRP και μου εβγαλε όλα τα προαναφερθεν.

Έγινε επεξεργασία από skepasti21
Link to comment
Share on other sites

2vlpuv4.jpg

bluetooth usb της HP , 5-6 χρονων στικακι . ουτε καν drivers δεν εψαξε , σε χρονο dt που το συνδεσα μου βγηκε το συμβολο 

 

 

 

Το να διαβαζεις δεν λεει κατι , το να χαλασεις το υπολογιστη σου κατα λαθος η κατα πειραματισμο και να καταφερεις να το συνεφερεις (ειδικα αμα δεν εχεις 2ρο pc για να googlaρεις ) εχει πολυ μεγαλυτερη σημασια γιατι τον μαθαινεις , ο καθε υπολογιστης ειναι μοναδικος . 

 

AMD HD AUDIO  Ηχος μεσω του HDMI , πιθανον αμα συνδεες το λαπτοπ με μια εξωτερικη HDMI οθονη να σου εμπαιναν σε λειτουργεια αυτοι οι drivers

 

1394 ? εχει το λαπτοπ firewire ? η ακομα και το desktop , αυτα τα ports ηταν μεσω PCI καρτας .... 

 

wifi miniport... μαλλον εκανε χρηση καποιου αλλου? εκτος αμα δεν ειχες ασυρματο ιντερνετ....

 

 

Τελος παντων , επειδη δεν εχει νοημα να κατσει καποιος να ψαξει το πως και το γιατι 

Αμα ενα τετοιο προγραμμα μπορει να βρει το driver , τοτε μπορει και ο χρηστης με ενα googlaρισμα 

Να τα αποφευγετε....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.