Jump to content



απορία για τα smartphone και τα tablet και γενικά για τις φορητές συσκευές. Μπαταρία.


Recommended Posts

ρε παίδες έχω μια απλή απορία .

1) γιατι οι κατασκευαστές δεν επιλέγουν να φτιάχνουν δύο εκδόσεις συσκευών (tablet ,smartphone ) μια με κανονική μπαταρία και μια με μια πιο χοντρή ,και ας προεξέχει ) με διπλάσιο χρόνο ομιλίας ???

2) γιατί τώρα στα περισσότερα κινητά οι μπαταρίες δεν είναι εναλλάξιμες ???? παλαιότερα τις άλλαζες και εάν ήθελες έπαιρνες μια μπακ απ στη τσέπη σου , τώρα δεν έχεις αυτή τη δυνατότητα.  

εγώ μπορεί να προτιμούσα μια πιο χοντρή έκδοση (όχι τόσο slim ) αλλά να είχε διπλάσια μπαταρία .

 

για παράδειγμα έχω την go pro ( εγώ έχω την πρώτη γενιά ) . αυτή έχει μια απλή έκδοση και ένα έξτρα battery pack με πιο χοντρό κάλυμμα που προσφέρει διπλάσιο χρόνο εγγραφής. το ίδιο γίνεται και στη φωτογραφική και στο εξωτερικό φλάς . βέβαια δεν έχω αγοράσει για το φλας γιατί δεν μου χρειάζεται .

καμία ιδέα κανείς ???

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

2) γιατί τώρα στα περισσότερα κινητά οι μπαταρίες δεν είναι εναλλάξιμες ???? παλαιότερα τις άλλαζες και εάν ήθελες έπαιρνες μια μπακ απ στη τσέπη σου , τώρα δεν έχεις αυτή τη δυνατότητα.

 

 

Διότι η μόδα είναι "unibody", "μέταλλο και γυαλλί" κτλ. Όσο οι ασυνείδητοι καταναλωτές τα επιλέγουν τόσο οι εταιρείες θα τα βγάζουν. Και φυσικά έχει να κάνει και με το κέρδος των εταιρειών. Όταν πέσει η διάρκεια ζωής της μπαταρίας (συνήθως μετά από 1-1,5 χρόνο εντατικής χρήσης) εσύ ή θα πρέπει να τα σκάσεις στο service για αλλαγή ή να πάρεις καινούριο κινητό. Συνήθως προτιμάται η δεύτερη λύση και έτσι οι εταιρείες μπορούν και τζιράρουν συνέχεια. Καταναλωτισμός ftw.

 

Δεν είναι μόνο η μπαταρία που την ενσωματώνουν, αλλά και η sd που την εξαφανίζουν σιγά σιγά, τα ράδιο (για να πληρώνεις internet) και ένα σωρό άλλα.

 

Αν είσαι συνειδητοποιημένος καταναλωτής υπάρχουν επιλογές. Ορίστε μία. Σοβαρή ανερχόμενη εταιρεία, αξιόπιστες συσκευές (δες στο xda), oκταπύρηνο, 40k antutu, σοβαρή κάμερα, FHD, 4G, και εναλλάξιμη μπαταρία και sd και ραδιόφωνο και μόνο 215€. Και άσε τους άλλους να σκάνε 800άρια για S6 χωρίς sd, χωρίς εναλλάξιμη, χωρίς ράδιο. Έχει όμως "μέταλλο και γυαλί".

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

σε αυτό έχεις δίκιο . είχα ξεχάσει και τις sd . στα ταμπλετ τις έχουν βγάλει στα περισσότερα μοντέλα . πήρα ένα apple tablet και δεν είχε επεκτάσιμη μνήμη . κρίμα . μόνο τα σαμσουνγκ είχαν sd κάρτες αλλά δοκίμασα τρια και τα τρια κολλούσαν στο να κατεβάζουν την σελίδα κάτω και δεν τα πήρα .

Link to comment
Share on other sites

Το τι θέλει ο κάθε καταναλωτής δεν το ανακοινώνεις εσύ όμως ούτε κανείς @gdp77, εκεί είναι το θέμα, όπως και επειδή εσύ μπορεί να μην θες να πάρεις κάτι αλουμινένιο δεν μπορείς να λες ασυνείδητο κάποιον που το κάνει. 

 

Επίσης υπάρχει ο αντίλογος που λέει 10 φορές το κινητό να είναι αλουμίνιο και ωραίο παρά μια πλαστική βλακεία που είχαμε τόσο καιρό, όπως και ότι η αγορά πλέον κοιτάει τα κινητά σαν αναλώσιμα με ημιζωή ένα έτος που οι μοντέρνες μπαταρίες δεν χάνουν ούτε 5% απο την ενέργεια τους τότε, και απλά δεν σε απασχολεί να την αλλάξεις. 

 

Μην κοιτάς ο φτωχός Έλληνας που τα κρατάει 3-4 χρόνια.

 

Αν όλοι οι καταναλωτές ήταν όπως λες εσύ η αγορά θα είχε το 1/3 του μεγέθους. 

Link to comment
Share on other sites

Το τι θέλει ο κάθε καταναλωτής δεν το ανακοινώνεις εσύ όμως ούτε κανείς @gdp77, εκεί είναι το θέμα, όπως και επειδή εσύ μπορεί να μην θες να πάρεις κάτι αλουμινένιο δεν μπορείς να λες ασυνείδητο κάποιον που το κάνει.

Επίσης υπάρχει ο αντίλογος που λέει 10 φορές το κινητό να είναι αλουμίνιο και ωραίο παρά μια πλαστική βλακεία που είχαμε τόσο καιρό, όπως και ότι η αγορά πλέον κοιτάει τα κινητά σαν αναλώσιμα με ημιζωή ένα έτος που οι μοντέρνες μπαταρίες δεν χάνουν ούτε 5% απο την ενέργεια τους τότε, και απλά δεν σε απασχολεί να την αλλάξεις.

Μην κοιτάς ο φτωχός Έλληνας που τα κρατάει 3-4 χρόνια.

Αν όλοι οι καταναλωτές ήταν όπως λες εσύ η αγορά θα είχε το 1/3 του μεγέθους.

Εγώ δεν αποκαλώ ασυνείδητους καταναλωτές αυτούς που θέλουν αλουμίνιο κτλ., αλλά αυτούς που δέχονται να αγοράζουν πετσοκομμένες συσκευές των 800€... Αν η κάθε samy και η κάθε apple έτρωγαν τα άκυρά τους,τότε θα έβλεπες σεβασμό στον καταναλωτή, σεβασμό στο περιβάλλον κτλ. Αν οι καταναλωτές καταπίνουν αμάσητη διαφήμιση και προπαγάνδα, θα μου επιτρέψεις να τους αποκαλώ ασυνείδητους καταναλωτές (όχι ανθρώπους ).

πολλοί δεν κοιτάνε την εμφάνιση αλλά μπορεί να τους ενδιέφερε η απόδοση του κινητού .διπλάσια μπαταρία και να γίνει λίγο πιο άσχημο δεν είναι και τόσο κακό.

Μια χαρά μπορούν να συνδυάσουν χρηστικά χαρακτηριστικά και καλή εμφάνιση. Δεν τους συμφέρει και δεν το κάνουν. Και όσο οι καταναλωτές αγοράζουν, τόσο αυτοί θα συνεχίζουν την κοροϊδία. Εσύ αγόρασες apple χωρίς να ψαχτείς και πήρες συσκευή με χαρακτηριστικά για τα οποία γκρινιάζεις. Το σωστό κατά τη γνώμη μου θα ήταν να ψαχτείς και να πάρεις άλλη συσκευή. Εφόσον αγοράζεις όμως, γιατί να αλλάξει ρότα η apple και η κάθε apple? Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Οπότε στην ζωή σου έχεις ένα αυτοκίνητο 30ετιάς, τρώς μόνο απο το Tesco economy, ντύνεσαι μόνο απο λαική με 3€, έχεις μια CRT 24άρα γιατί έχει καλύτερα χρώματα, φοράς ένα ρολόι ντόρα η εξερευνήτρια δώρο απο πατατάκια, και ένα Pentium 2 γιατί μια χαρά τρέχει το λινουξ σου?

 

See where am I going? 

 

Καλός ήρθαμε στην υπερκαταναλωτική κοινωνία. Ο κόσμος έχει λεφτά και τα δίνει όπου θέλει. Τόσο απλό. 

 

Και δυστυχώς με 200€ δεν παίρνεις συσκευή που είναι ίδια με των 400€ γιατί όλο και κάπου θα χάνει, και αν δεν χάνει σε σπεκς θα πρέπει να έρθει απο Κίνα και αν πάθει κάτι τράβα βγάλε άκρη κλπ.

 

Ο σεβασμός στο περιβάλλον αν και με βρίσκει σαφώς υπέρ, δεν ξέρω πως διαφέρει η σαμυ απο μια κινέζικη πχ. 

Link to comment
Share on other sites

Σεβασμός στο περιβάλλον = να μου δώσεις εναλλάξιμη μπαταρία και αν θέλω να κρατήσω το κινητό 3-4 χρόνια. Αν εσύ θέλεις να αλλάζεις κάθε χρόνο, δικαίωμά σου. Το αυτοκίνητο των 30 ετών και τα άλλα που αναφέρεις θεωρώ πως είναι άκυρα παραδείγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι γιατί κάνεις την δουλειά σου. Όπως κάνεις και με κινητό πιο απλό / φθηνό. 

 

Απλά είναι άλλη κατηγορία που μπορεί κάποιος να μην τον νοιάζει να δώσει λεφτά για να κάνει το ΙΔΙΟ πράγμα. 

 

Κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου προφανώς και δνε είναι προσωπική επίθεση ή κάτι.

 

Επίσης, και με το να αλλάξει η εταιρία την μπαταρία αντί για σενα και εμένα πάλι προστατεύει το περιβάλλον, δεν κάνει διαφορά σε αυτό το κομμάτι. Και μπορείς να το κρατήσεις 3-4 χρόνια αν θες επίσης, δεν χαλάει το κινητό, απλά σε βάζει 1 ή 2 φορές στα 4 χρόνια να πληρώσεις 30 ευρώ αντί για 12. 

Link to comment
Share on other sites

Σεβασμός στο περιβάλλον = να μου δώσεις εναλλάξιμη μπαταρία και αν θέλω να κρατήσω το κινητό 3-4 χρόνια. Αν εσύ θέλεις να αλλάζεις κάθε χρόνο, δικαίωμά σου. Το αυτοκίνητο των 30 ετών και τα άλλα που αναφέρεις θεωρώ πως είναι άκυρα παραδείγματα.

 

Αν θες να σεβεσαι το περιβαλλον, αλλαξε τον ενεργοβορο 920 που τρωει λιγνιτη με τον κουβα σε κατι πιο energy efficient. 

 

Το θεμα δεν υπαρχουν αφαιρουμενες μπαταριες bla bla, υπαρχουν αλλα οχι σε συσκευες που θελει ο καθενας προσωπικα. Ας παρει Windows Phone με αφαιρουμενη, microSD που καλυπτει το 99% των αναγκων. 

 

Αλλα βλεπεις ειναι Micro$oft !!!!111!11oneoneone! 

 

 

Haters gonna hate και τιποτα αλλο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να σεβεσαι το περιβαλλον, αλλαξε τον ενεργοβορο 920 που τρωει λιγνιτη με τον κουβα σε κατι πιο energy efficient.

Το θεμα δεν υπαρχουν αφαιρουμενες μπαταριες bla bla, υπαρχουν αλλα οχι σε συσκευες που θελει ο καθενας προσωπικα. Ας παρει Windows Phone με αφαιρουμενη, microSD που καλυπτει το 99% των αναγκων.

Αλλα βλεπεις ειναι Micro$oft !!!!111!11oneoneone!

Haters gonna hate και τιποτα αλλο

Με κόλλησες στον τοίχο μπράβο. Εγκαταλείπω το thread
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να σεβεσαι το περιβαλλον, αλλαξε τον ενεργοβορο 920 που τρωει λιγνιτη με τον κουβα σε κατι πιο energy efficient. 

 

Το θεμα δεν υπαρχουν αφαιρουμενες μπαταριες bla bla, υπαρχουν αλλα οχι σε συσκευες που θελει ο καθενας προσωπικα. Ας παρει Windows Phone με αφαιρουμενη, microSD που καλυπτει το 99% των αναγκων. 

 

Αλλα βλεπεις ειναι Micro$oft !!!!111!11oneoneone! 

 

 

Haters gonna hate και τιποτα αλλο

έχω το λουμια 1320 αλλά δεν έχει αφαιρούμενη μπαταρία . κάρτα sd  έχει όμως .

Link to comment
Share on other sites

έχω το λουμια 1320 αλλά δεν έχει αφαιρούμενη μπαταρία . κάρτα sd  έχει όμως .

 

3400mah μπαταρια σε 720p συσκευη τι να την κανεις την αφαιρουμενη; Θα πας μοναχος στην Ζουαζηλανδη; Βγαζει 2 μερες με σκισιμο σε Win 8.0 που το ειχα. Εχω ακουσει μεχρι κα 3 σε normal χρηση

 

Και για να απαντησουμε και στις αρχικες ερωτησεις

 

1) Γραμμη παραγωγης. Οικονομια κλιμακας αν εχεις να συναρμολογεις 1 προϊον αντι για 2

2) Τα smartphones κυκλοφορουν σε πολεις που οι πριζες ειναι περισσοτερες και απο τα ποντικια και επειδη οι ανθρωποι κοιμουνται μια περιοδο την ημερα με την πριζα προσβασιμη.  

Έγινε επεξεργασία από narta
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1) Γραμμη παραγωγης. Οικονομια κλιμακας αν εχεις να συναρμολογεις 1 προϊον αντι για 2

2) Τα smartphones κυκλοφορουν σε πολεις που οι πριζες ειναι περισσοτερες και απο τα ποντικια και επειδη οι ανθρωποι κοιμουνται μια περιοδο την ημερα με την πριζα προσβασιμη.  

 

Εγώ δεν έχω καταλάβει γιατι ένα κινητό πρέπει να βγάζει τουλάχιστον 2 μέρες χρήσης η μπαταρία του.

Το βράδυ που κοιμαται κάποιος,πόσο δύσκολο είναι το να καρφωσεις σε μια πρίζα και το πρωί να ειναι φουλ?

Γιατι πρέπει να κουβαλάς ενα τούβλο ολη μέρα για τη μία φορά που δεν θα μπορέσεις τελικά να το φορτίσεις?

Και γιατι να μην έχεις ενα PowerBank οταν πας κάπου που πέζει να το χρειαστείς και να το φορτίσεις?

Link to comment
Share on other sites

σήμερα με τη χρήση του ίντερνετ η μπαταρία μπορεί να τελειώσει γρήγορα. και εάν ακούς και τραγούδια ταυτόχρονα ακόμα πιο γρήγορα .

γιατί να μην έχεις την διπλάσια χωρετικότητα με 3 με 4 χιλιοστά επιβάρυνση ???

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.