Jump to content



Αναβάθμιση σε laptop Lenovo


Recommended Posts

Καλημέρα σας!
Έχω εδώ και σχεδόν 4 χρόνια το laptop Lenovo IdeaPad Y560 και σκεφτόμουν να του κάνω μια μικρή αναβάθμιση μιας που διαπιστώνω πόσο αργά έχει αρχίσει να φορτώνει/ανοίγει τα windows, τα browser tabs, το office κλπ.
Διάβαζα και σε άλλα threads ότι χρειάζεται ssd. Αλλά πώς να ξέρω ποιός ssd ταιριάζει στο laptop μου; (και πόσο θα κοστίσει; )

Εκτός από ssd, έχετε να πείτε και για κάρτα γραφικών ποιά μπορώ να βάλω; Θέλω σε υψηλά settings παιχνίδια όπως Diablo 3 ROS και Splinter Cell: Blacklist & Conviction κλπ. Προς το παρόν βλέπω να ζορίζεται κάπως η κάρτα μου στο Splinter Cell και αναγκάζομαι να ρίχνω τα settings...

Τέλος, ποιό μαγαζί (Αθήνα) είναι αξιόπιστο για να πραγματοποιήσει την αναβάθμιση; Το συγκεκριμένο Lenovo το είχα αγοράσει απ'τα Multirama αλλά δεν βλέπω στο site τους αν κάνουν και αναβαθμίσεις. Any ideas και τί συνολικό κόστο να περιμένω στο περίπου;

Specifications:
Processor
Intel Core i7-720QM 1.6 GHz

Graphics
ATI Mobility Radeon HD 5730 - 1024 MB, Core: 650 MHz, Memory: 800 MHz, GDDR3, 8.702.5.0

Memory
4096 MB, PC3-10600 Elpida, PC3-8500 Kingston

Mainboard
Intel HM55

Hard Disk
Hitachi Travelstar 7K500 HTS725032A9A, 320 GB, 7200 rpm

Operating System
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit

Έγινε επεξεργασία από *nenya*
Link to comment
Share on other sites

Πριν από όλα δοκίμασε να κρατήσεις backup και να κάνεις ένα φορμάτ, να φύγει η σαβούρα και το bloatware που πιθανώς(σίγουρα) έχει μαζευτεί.

 

Η κάρτα γραφικών σου δεν αλλάζει.

 

Μνήμες ίσως μπορείς να βάλεις 2x4GB να δεις μια διαφορά. Υπολόγισε 30-35€ το ένα dimmακι.

 

SSD μπορείς να βάλεις οποιονδήποτε, υπάρχουν αρκετά θέματα στο φόρουμ για να ψάξεις και να διαλέξεις. Υπολόγισε 80 με 140 με όσο θες και αντέχει η τσέπη σου, ανάλογα τη χωρητικότητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.