Jump to content



Αναζήτηση VDSL Modem Router


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Αναζητώ ένα αξιόπιστο και σταθερό mrouter για VDSL γραμμή, το οποίο θα δουλεύει σε επαγγελματικό χώρο. Συγκεκριμένα συνδέονται με ethernet (μέσω gigabit switch) 6-7 pcs, 3 ip cams, 2 NAS, 3 δικτυακοί εκτυπωτές/πολυμηχανήματα και ασύρματα 2-3 tablets και καμιά 5-6 mobiles σε καθημερινή βάση.

 

Αυτή τη στιγμή είμαι με το 3ο Speedport από αυτά που δίνει ο ΟΤΕ. Τα προηγούμενα δύο, μετά το 2μηνο παρουσίασαν πρόβλημα με το wifi και δεν συνδεόταν τίποτα πάνω. Το 3ο που έχω τώρα, λένε ότι είναι καινούρια παρτίδα με νέο firmware το οποίο λύνει το πρόβλημα του wifi, και μέχρι στιγμής πάει καλά. Η ειρωνεία είναι ότι έχω ζητήσει κάποιο επαγγελματικό mrouter αντίστοιχο με το επαγγελματικό πρόγραμμα που έχουμε και ενώ ο τεχνικός μου λέει ότι δίνουν ένα Cisco vdsl mrouter , στο τμήμα των πωλήσεων/προσφορών τους δεν γνωρίζουν ότι υπάρχει κάτι άλλο εκτός από το Speedport(!)

 

Επειδή θέλω να είμαι σίγουρος, ψάχνω να πάρω κάποιο άλλο VDSL mrouter και κρατάω καβάτζα το 3ο και "καλό" Speedport. Με μια μικρή αναζήτηση βρήκα το Asus DSL-N55U . Είναι καλή επιλογή; Προτείνεται κάτι άλλο για την χρήση που το θέλω;

Έγινε επεξεργασία από denz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έβαλες είναι dsl modem/router.. 99% δεν υποστηρίζει vdsl.

Δεν αφήνεις αυτό που σου δίνει ο πάροχος σε bridge (δεν θα κάνει τίποτα) και να καρφώσεις πάνω το RT-AC56U;;;;

Απλά το modem του παρόχου θα σου δίνει στη wan του asus το δίκτυο κι όλα θα τα αναλαμβάνει το asus.  ;)

Έχω το rt-n16 κι είναι ά-ψο-γο.  B)

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Πας καρφί στο παρακάτω (ειδικά αν ειστε σε ΟΤΕ γραμμή)

 

http://www.amazon.co.uk/Billion-8800AXL-Wireless-failover-Gigabit/dp/B00PJVM3OQ/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1427740579&sr=8-2&keywords=billion+8800

Καλό φαίνεται, και δέχεται καλές κριτικές, αλλά λίγο τσιμπημένο βρε αδερφέ...

edit: και μόλις είδα ότι δεν έχει USB 3.0 αλλά μόνο USB 2.0 . Όχι ότι είναι deal breaker, αλλά για τόσα χρήματα θα ήθελα το κάτι παραπάνω...

Έγινε επεξεργασία από minast
Link to comment
Share on other sites

Με τοσα χρηματα που εχει το billion βάζεις firewall.

Για μένα ειτε πάρε κάποιο dlink μονο router μέχρι 80 ευρώ είτε μετα δώσε καλύτερα 200+ για να βάλεις hardware firewall συν access point.

Link to comment
Share on other sites

Πας καρφί στο παρακάτω (ειδικά αν ειστε σε ΟΤΕ γραμμή)

 

http://www.amazon.co.uk/Billion-8800AXL-Wireless-failover-Gigabit/dp/B00PJVM3OQ/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1427740579&sr=8-2&keywords=billion+8800

 

Επειδή δεν γνωρίζω το brand αυτό είναι αξιόπιστο;

 

Για να καταλάβω, εκτός από λύση του Billion, μετά πάω σε λύση σκέτου router όπου το υπάρχων modem router απλά θα δίνει την VDSL στο router (με ethernet) και εκείνο θα σερβίρει σε όλο το δίκτυο; 

 

 

Με τοσα χρηματα που εχει το billion βάζεις firewall.

Για μένα ειτε πάρε κάποιο dlink μονο router μέχρι 80 ευρώ είτε μετα δώσε καλύτερα 200+ για να βάλεις hardware firewall συν access point.

 

Κάτι τέτοιο λες στην 2η επιλογή σου;

Έγινε επεξεργασία από denz
Link to comment
Share on other sites

Πας καρφί στο παρακάτω (ειδικά αν ειστε σε ΟΤΕ γραμμή)

 

http://www.amazon.co.uk/Billion-8800AXL-Wireless-failover-Gigabit/dp/B00PJVM3OQ/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1427740579&sr=8-2&keywords=billion+8800

Θα το προτεινες για Wind?

Φαινεται καλη περιπτωση!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μεταξύ του Billion BiPAC 8800AXL και του ASUS DSL-AC68U , ποιο θα προτείνατε για επαγγελματική χρήση;

Καλη ερωτηση...

Αν ξερει καποιος ας μας πει.

Παντως λογικα το Billion θα ειναι με την Αγγλικη πριζα· οχι οτι πειραζει σε κατι, απλα θα πρεπει να μπει κι ενας εξτρα ανταπτορας.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε μια άποψη, να σας πω εγώ πώς συγκρίνω 2 router/modem:

Βλέπω απλά ποιο έχει μεγαλύτερη ram/καλύτερη cpu. Μετά κοιτάω τι προσφέρει σαν extra υπηρεσίες.

Από τα 2 συγκεκριμένα, τα λεφτά μου θα τα'δινα στο asus. Προσωπική άποψη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε μια άποψη, να σας πω εγώ πώς συγκρίνω 2 router/modem:

Βλέπω απλά ποιο έχει μεγαλύτερη ram/καλύτερη cpu. Μετά κοιτάω τι προσφέρει σαν extra υπηρεσίες.

Από τα 2 συγκεκριμένα, τα λεφτά μου θα τα'δινα στο asus. Προσωπική άποψη.

Σ' ευχαριστω πολυ που μοιραστηκες την αποψη σου. Κι εγω μαλλον προς τα εκει κλεινω, αν και ακριβοτερο.

Επισης αυτο που παρατηρησα ειναι οτι εχει 2 chipset. Broadcom & Mediatek. Οποτε λογικα θα συνεργαζεται πολυ καλα σχεδον με ολους τους εγχωριους ISP.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μεταξύ του Billion BiPAC 8800AXL και του ASUS DSL-AC68U , ποιο θα προτείνατε για επαγγελματική χρήση;

 

Εξαρτάται τι εννοείς επαγγελματική χρήση. Π.χ δες το παρακάτω.

 

Σε γενικές γραμμές τα Asus είναι πολύ καλά και παίρνουν εναλλακτικά firmwares  ;)  Περισσότερα μπορείς να βρεις στο SmallNetBuilder  όπου υπάρχουν παρουσιάσεις για όλο τον δικτυακό εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.