Jump to content



Τουμπανακι μέχρι 3500€ περίπου.


Recommended Posts

Δέν υπάρχει κάτι καλύτερο απο τον 4790κ να πάρεις για παιχνίδια, o 5820κ θα είναι υποδεέστερος.

 

Ούτε o/c, αλλά ούτε υδρόψυξη χρειάζεσε για παιχνίδια.

 

Και με τα ρέστα πάρε ένα τηλεσκόπιο:p

Έγινε επεξεργασία από Heir of a dying day
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφου και οι δυο τιτανες να μπουν παλι περισσευει εναμισο χιλιαρικο! Οποτε γιατι να τσιγγουνευτει και για κορυφαιο cpu??

 

 

θελει να περασει και νερο .... αλλιως θα χωραγε ανετα 

Link to comment
Share on other sites

μου κανει εντυπωση που με 3500€ κολλατε στα 250€ max διαφορα σαν πλατφορμα που εχει ενας 5820κ με εναν 4790κ

70€ στον cpu αλλα 100 περιπου η μητρικη και αλλα 80€ οι μνημες χωρις καν να δω τιμες. (για διαφορά μιλαω στις τιμες, και αν ειναι τοσο στις μνημες ,συνηθως ειναι 50€ παραπανω για τα 16γιγα)

Aς παρει μια fractal design s36 για ψυξη 2x980 να παιζει στο 190% (σε σχεση με τις 2xτιταν) και πλεον χωραει μια tv 4k 50" στο 1κ σαν δευτερο μονιτορ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την εντυπωση πως ισως ο φίλος δεν ξερει οτι φτιάχνει καρατουμπαναρα με , ας πουμε 2000€ ξέρω γω...

Φίλε μου ,το oc πεθαίνει ,απο πολλές απόψεις .

Και δε χρειάζεται ποια απο πρακτικής άποψης λόγω υπερεπαρκους δύναμής των επεξεργαστών,μονο απο άποψη χομπυ ,και γινεται ολο και δυσκολότερο ,τα mhz ειναι ηδη ψηλα και δεν υπάρχει τρελο headroom ,ασε που οι τελευταίοι CPU βράζουν παρόλο που καταναλώνουν σημαντικά λιγότερο ,οποτε ειναι ηδη πουσαρισμενοι όπως καταλαβαίνεις.

Εγω ειμαι κατά της υδροψυξης ,ειδικα της έτοιμης .

Πολυ βαβούρα ,θόρυβος και κοστος για επιδόσεις ίσες με τις κορυφαίες αεροψυχτρες ,χωρις θόρυβο και σωληνώσεις κλπ.

Οι καινούργιες nvidia κάρτες πραγματικά ειναι πολυ καλες στο θέμα καταναλωσεων και θερμοκρασιών .

Αν θες να πας οπωσδήποτε custom υδροψυξη, θα φας μεγάλο μέρος του μπάτζετ και χρόνου και κοπου μονο και μονο για αυτο,για ενα pc που λες θες για 2-3 χρόνια .

Εγω προτείνω 1150 socket ,κορυφαία αεροψυχτρα ,καλο ευάερο κουτι με ακριβούς ανεμιστήρες, και ολο το βαρος σε καρτα (ες; )γραφικών με καλο συστημα ψύξης και χαμηλο θόρυβο .

Εγω προσωπικά θα επαιρνα τα παντα noctua απο ψυξη ,και msi κάρτες γραφικών .

Ο εξαπυρηνος ,θα ειναι καθαρά για πέταμα στα στη χρήση που θες .

Πολυ κοστος ,μηδεν διαφορα για σενα σε παιχνίδια ,ισως να υπερτερεί ο τετραπυρηνος κιόλας λόγω ρολογιων.

Εκτος αν κανεις τιποτα rendering και τέτοια ,ειδάλλως , το μπάτζετ σου ειναι σούπερ υπερβολικό ,οσο άνετος και αν είσαι.

Ανάλογα με το πόσες κάρτες γραφικών θα βάλεις θα βγει και το τροφοδοτικο ,ενα πλατινουμ που να μην κάνει θόρυβο απο 600-800w και τα υπόλοιπα βγαίνουν απο μονα τους ,μαλλον samsung ssd , μαλλον rog μητρική .

Προβλημα χώρου δεν εχεις απο οτι καταλαβαίνω ,οποτε ενα μεγαλουτσικο κουτι με δυο τρεις noctua για intake ,ενα η δυο να βγάζουν αερα και μια nh-d15 ψυχτρα και θα εισαι άρχοντας χωρις υδροψυξεις με καλύτερες θερμοκρασίες στα vram κτλ λόγω αεροψυξης και χωρις θόρυβο.

Έγινε επεξεργασία από das
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρωταπριλιάτικο 1 μέρα πρίν λέω εγω ( θυμάμαι αντίστοιχο thread παλιότερων χρόνων με παρόμοιο nickname galanacop ή κάτι τέτοιο και παρόμοιο τρόπο γραφής :D )

Ή και ενα προσφατο που ειχε ξαναεμφανιστει , με το oc στα 4ThZ :p Με βρισκεις συμφωνο 100% :D

 

Αλλα νταξει , εχει συμμετοχη ο TS , οποτε υπαρχει αμφιβολια. Στην περιπτωση που κανουμε λαθος, ο das μαλλον δινει τις καλυτερες λυσεις. Και με τα ρεστα διακοπάρες. 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.