Jump to content


Overclocking Q9550


anle

Recommended Posts

Καλημέρα σας......

Λόγω αναβάθμησης που έκανα σε gpu (gigabyte gtx 660ti 2gb oc) και λόγω πιθανού bottleneck απο τον Q9550 που έχω στο main pc μου,  θα ήθελα την βοήθειά σας (δεν το κατέχω καθόλου το "θέμα overclocking") έτσι ώστε να τον "ανεβάσω" λίγο (λέω γύρω στα 3,5 έτσι να μην έχω κανένα πρόβλημα λειτουργίας του), έτσι ώστε να βοηθηθεί συνόλικά το σύστημά μου  .... το setup μου αποτελείται από cpu Q9550, motherboard asus maximus formula, hard disc corcair ssd 256 gb για το λειτουργικό + 3 x 1,5 tb για αποθήκη , gpu gigabyte gtx 660ti 2gb oc, memory 4 x 2G corcair dominator dual channel, psu enermax 625W και monitor dell u2414h.

Το σύστημα μου τρέχει απροβλημάτιστα windows 7 ultimate eng, 64 bit, τουλάχιστον 15 ώρες κάθε μέρα.

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

δεν αναφερεις το πιο σημαντικο:)
τι συστημα ψυξης εχεις.Εργοστασιακη η κατι καλυτερο ;
επισης τι βαθμους πιανεις τωρα ; Με εργοστασιακη μη περιμενεις και πολλα πραγματα παντως.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μετά την ψύξη το steping του επεξεργαστή είναι αρκετά σημαντικό.Το Ε0 θα σε πάει εύκολα 3.5Ghz+ ενώ με το c0 θα μείνεις λίγο πιο κάτω από τα 3.2Ghz

Έγινε επεξεργασία από komos
Link to comment
Share on other sites

Από ψύξη φοράω μία aftermarket της Xigmatec (αέρας, με 16ρι ανεμιστήρα) που κυκλοφορούσε πριν 4-5 χρόνια (δεν θυμάμαι μοντέλο αλλά θα έλεγα ότι τότε ήταν από τις κορυφαίες που κυκλοφορούσαν).

Τώρα όσον αφορά την θερμοκρασία με βάση το everest ποια θερμοκρασία θέλετε να σας πω;;;;(έχει θερμοκρασίες για cpu,cpu#core1,cpu#core2,cpu#core3,cpu#core4)

 

Υπόψιν παιδιά ότι είμαι εντελώς άρχάριος με overclocking και ρυθμίσεις motherboard για αυτό .....οπότε ότι μου λέτε σας παρακαλώ να μου δίνετε περισσότερες διευκρινήσεις...... 

Έγινε επεξεργασία από anle
Link to comment
Share on other sites

Sorry για το hijacking αλλα υπαρχει και αυτο το θεμα για να συνεχισετε κ για να παρετε extra βοηθεια.. :)

 

 

http://www.thelab.gr/topic/55140-q9550-overclocking-thread/page-42

Έγινε επεξεργασία από Billys
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή δεν ξέρω και πολλά πράγματα για overclocking (το φοβάμαι λίγο το θέμα μην κάνουμε και καμία ζημιά) ποιες 3-4 συγκεκριμένες κινήσεις θεωρείται ότι πρέπει να κάνω στο bios για να έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα που ζητώ;;;;
Ευχαριστώ .....
 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.