Jump to content



Q9550 Overclocking Thread


Nephiλiμ

Recommended Posts

Έπεσε στα χέρια μου ένας q9550 Ε0 και είναι αρκετά καλό κομάτι ,το 500fsb το έχει η μητρική αλλά θέλει πολύ trial&error για να σταθεροποιηθεί οπότε θα μείνει εκεί για τώρα.Έχει περάσει 10+ ώρες prime95 small fft οπότε η τάση είναι σταθερή.Linx και IBT καμιά 40αριά passes και χωρίς υποψία για κανά crash ,μένει η κάρτα τώρα λίγο σπρώξιμο :p34pxj0y.png

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 829
  • Created
  • Last Reply
6αρια οι μνημες??:crazy:

5άρες είναι αλλά δεν τραβάνε στα 1130 με 5άρι δυστηχώς ακόμα και με 2.30 τάση.Τις έχω αφήσει 6-5-5-15 τώρα με 2.20.Από bench που έκανα καλήτερο bandwidth με 1130 και 6-5-5-15 παρά 942 και 5-5-5-15 και με το ίδιο PL

Link to comment
Share on other sites

nice o/c και καλές θερμοκρασίες!

το VCORE στο BIOS πόσο είναι??

ποια Bench βγάζουν το 5:6 γρηγορότερο από το 1:1?

εμένα το IntelBurnTest είναι που μου δείχνει μεγαλύτερα Gflops για γρηγορότερη Ram, χωρίς όμως να δω ουσιαστική διαφορά πουθενά αλλού. (στα 3,6Ghz)

Link to comment
Share on other sites

nice o/c και καλές θερμοκρασίες!

το VCORE στο BIOS πόσο είναι??

ποια Bench βγάζουν το 5:6 γρηγορότερο από το 1:1?

εμένα το IntelBurnTest είναι που μου δείχνει μεγαλύτερα Gflops για γρηγορότερη Ram, χωρίς όμως να δω ουσιαστική διαφορά πουθενά αλλού. (στα 3,6Ghz)

Στο bios αν θυμάμε είναι γύρο στο 1,2375 με PLL 1.50 αν και η μητρική κάνει μόνη της overvolt στα 1,54 :blink: Θερμοκρασίες γίνοντε και καλύτερες με IC DIAMOND 7 CARAT (~3-4 κάτω) αλλά μου έχει τελείωσει τώρα.Bench που δοκίμασα είναι Aida64 cache and memory benchmark και το MaxxMEM2.Γενικά είχα περισσότερα Reads&Write με το παρόν setup παρά με 1:1 942 και 5-5-5-15

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό update, το σύστημα είναι σταθερό ,next step χαμήλωμα λίγο τα ρέυματα μιας και είναι λίγο χύμα τώρα.Full θερμοκρασίες με IBT max 62 ,με prime και άλλα 50!Από εδώ και πάνω αρχίζουν τα κολήματα και θέλει πολύ δουλεία.Με 495 fsb που δοκίμασα έμπαινε κανονικά στα Windows αλλά τα ρεύματα ήταν στο θεό οπότε δεν έχει νόημα παρά πάνω να ανέβω.Με κανά P45 θα ήταν ίσως ποιό εύκολο.

2qc00ur.png

http://valid.canardpc.com/2592472

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παιδια γεια σας. ειχα γραψει ξανα παλαιοτερα αλλα δεν ειχα καταφερει τιποτα, και μιας και δεν εχω τι να κανω ειπα να ξανα ασχοληθω. το συστημα μου ειναι το παρακατω.

MOBO: Asus P5E64WS EVOLUTION (Bios 0701)

CPU: Q9550 2,83gz Ε0

RAM: Corsair 2 x 2GB, XMS3-1600 (CM3X2G1600C9DHX)PC3 12800, 9-9-9-24, TW3X4G1600C9DHX 1.80V Ver1.2

GRAPHICS: ATI 4870 HTD512

HDD: 2X150GB VELOCIRAPTOR RAID0

και ψυχτρα στον επεξεργαστη Megahalems Rev.3 της Prolimatech με 2 12αριδες

η ερωτηση μου ειναι αν μπορω με καποιο setup στο bios να παω βρε παιδια τον επεξεργαστη σταθερα στα 3.6 τουλαχιστον (αν πηγαινει φυσικα) και να ειναι και οι μνημες στα 1600mhz. γιατι τωρα παιζουν μονο στα 1333 και cpu 2,83 σταθερα με το linx-64 χωρις errors. απο κει και περα αν βαλω τις μνημες στα 1600 το linx μετα απο 1 λεπτο κανει ρεσταρτ το pc και το bios γινετε default και μετα ξανα απο τη αρχη. οι μνημες με το memtest ειναι οκ.

αν μπορειτε να μου δωσετε καποιο setup σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας και απο μένα

Εδώ και κάποια χρόνια είμαι κάτοχος ενός q9550 σε mobo Gigabyte x48-dq6.

Tην τελευταία φορά που ασχολήθηκα με oc ήταν πριν πολλά χρόνια σε P4 επεξεργαστές.

Απο τότε έχω χάσει επαφή.... ομως,

διάβασα ότι ο Q9550 μπορεί να φτάσει στα 4ghz με καλή ψήκτρα.

Ποια ψήκτρα μου προτείνετε?

Θα ήθελα να δοκιμάσω να το ανεβάσω αλλά δεν ξέρω τι και πως επειδή η μητρική έχει ένα σωρό επιλογές που δεν τις καταλαβαίνω.

Υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να με κατευθύνει/βοηθήσει είτε μέσο του φόρουμ είτε κατ ιδίαν? (μην κάνω και καμιά πατάτα και το χαλάσω).

ΥΣ

Το PC μου το είχα στήσει εγώ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γεια σας και απο μένα

Εδώ και κάποια χρόνια είμαι κάτοχος ενός q9550 σε mobo Gigabyte x48-dq6.

Tην τελευταία φορά που ασχολήθηκα με oc ήταν πριν πολλά χρόνια σε P4 επεξεργαστές.

Απο τότε έχω χάσει επαφή.... ομως,

διάβασα ότι ο Q9550 μπορεί να φτάσει στα 4ghz με καλή ψήκτρα.

Ποια ψήκτρα μου προτείνετε?

Ευχαριστώ

Ως εδω εγω : Corsair Hydro H70, με 2 Aftermarket ανεμιστηρες επιλογης σου και εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.