Jump to content



Q9550 Overclocking Thread


Nephiλiμ

Recommended Posts

αδερφε καλημερα..

δεν εβαζα ποτε ρευμα με το χερι και 1600 στις μνημες γιατι δεν ανοιγε το pc...

2 ερωτησεις...

1)λες η ρυθμιση που καναμε στο fsb strap (400) να βοηθησε το pc να στρωσει και να ανοιγει με 1600 μνημες?

2)ποσο καιρο εχεις τον Q9550 σε overclock φιλε μου ? και σε ποσα ghz?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 829
  • Created
  • Last Reply
αδερφε καλημερα..

δεν εβαζα ποτε ρευμα με το χερι και 1600 στις μνημες γιατι δεν ανοιγε το pc...

2 ερωτησεις...

1)λες η ρυθμιση που καναμε στο fsb strap (400) να βοηθησε το pc να στρωσει και να ανοιγει με 1600 μνημες?

2)ποσο καιρο εχεις τον Q9550 σε overclock φιλε μου ? και σε ποσα ghz?

1) το κανονικο σου strap ομως να ξερεις ειναι το 333 και οχι το 400 οσο και το fsb απλα ειναι QUAD PUMP (X4) δηλαδη μεσα στο cpu-z αν δεις μαμα χρονισμους η cpu θα λεει 1333 fsb o Q9550 ειναι 333x 8.5=2830

2) δεν ειχα ποτε Q9550 ειχα 2 πυρηνο core 2 duo 8400 333Χ 9=3000 που ουσιαστικα εχει τις ιδιες ρυθμισεις στο βιος

Link to comment
Share on other sites

ναι οκ....ποσο καιρο σου κρατησε?

2 χρονια σιγουρα τον ειχα εγω τωρα τον εχω δωσει στον αδελφο μου και τον εχει με μια ατι 4850

πιστευω αυτος ετσι που δεν ασχολειται θα τον κρατησει καμμια 10 χρονια αν δεν καει ειμαι σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

2 χρονια με ποσα ghz? 3.2? 3.4? 3.6?

τρεχω prime απο της 10 και 30 το πρωι και ολα καλα μεχρι τωρα

εγω οσο τον ειχα τον επαιζα στα 4.0-4.2 με μια gigabyte X48 DQ6 τωρα ο αδελφος μου τον εχει μαμα στα 3.0 δηλαδη

δεν χρειαζεται να τον λιωνεις στο prime 95

κατεβασε to linx-064 που σου δινω και τρεξτο το με ολη την μνημη full 10-20 λουπες ειναι σχεδον 20-30 λεπτα δουλεια και καλυτερο απο πριμε95

θερμοκρασια θα βλεπεις ταυτοχρονα με το real temp που ειναι απο τα πιο σοβαρα προγραμματα μετρησης θερμοκρασιας

http://www.mediafire.com/?q2qkke5wfimxq2h

πχ απο το δικο μου setup

newpicture0291024x768.th.png

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

το κατεβασα....το prime μετα απο 3.5 ωρες μου εβγαλε eror:slap:

πως το δουλευω αυτο που μου εδωσες?

ειναι η πρωτη φορα που βλεπω αυτο το προγραμα και δεν ξερω τι να κανω....

πες μου σε παρακαλω αναλυτικα ..

πανω αριστερα λεει problem size...εκει τι βαζω?

στην μεση λεει memory εκει τι βαζω?

δεξια λεει χρονος ...εκει τι βαζω?

edit...παταω start βαζω 20 minutes αλλα ξεκιναει για πολυ λιγο και σταματαει

τι να κανω τωρα??

Link to comment
Share on other sites

Για το linX 2 ρυθμισεις θα του δωσεις.

1) Εκει που λεει memory θα πατησεις το All

2) και εκει που λεει run θα το βαλεις 10-20 φορες και τιποτα αλλο θα καθεσαι και θα το κοιτας.

Αν ολα πανε καλα και δεν βγαλει eror τοτε εισαι σταθερος.

ΠΡΟΣΟΧΗ τις θερμοκρασιες το linX ειναι σκληρο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεει αφορα την μνημη κατι δεν διαβαζει σωστα.

Μπορεις να βαλεις την μνημη και χειροκινητα, δηλ απο οση μνημη εχεις τοποθετημενη βγαζεις καμια 500 mb και ολη την υπολοιπη την βαζεις.

Για δοκιμασε το ετσι.

Link to comment
Share on other sites

aw7sls.png

το μεγαλυτερο που περνει ειναι 1792(εγω εχω 4G μνημη)

πες μου σε παρακαλω οι 3 επιλογες που εχει πανω τι ειναι και πως δουλευουν αυτα για ενα σωστο τσεκαρισμα του pc ??

problem size

memory

run

αν μου πειτε πως δουλευει αυτο το προγραμμα θα καταλαβω και τι γινετε με το pc μου

Link to comment
Share on other sites

δεν σε ενδιαφερουν τα αλλα μονο μνημη βαζεις στο full την βαζει το λινχ αυτοματα οσο μπορει να παρει και ποσες λουπες θελεις πχ 10 μην αγχωνεσαι ΤΙΠΟΤΕ αλλο

γιαυτο σου ειπα ξεκινα μια default cpu με μνημες στα 1600 να περασει μια default 10 λουπες και βλεπουμε κατι δεν σου καθεται στα ψηλα δεν το καταλαβαινης? στο προγραμα να υποθεσω οτι τρεχεις το linx.exe ετσι

Link to comment
Share on other sites

μου συμβαινει κατι τρελο ....

ξεκινησα τα παντα απο την αρχη ...και αφου ξεκινησα απο την αρχη λεω ...δεν κοιτας λιγακι τις μνημες??εβγαλα λοιπον την μια μνημη απο την θεση της και εμεινα μονο με τα 2G.... ανοιγω το pc και τρεχω το linx......ετρεξε κανονικα!!!

κατευθιαν το μυαλο μου πηγε στο κακο...λεω παει χαλασε η μητρικη στην θεση της δευτερης μνημης.....ή θα χαλασε η μνημη ....

τιποτα απο τα 2 τελικα δεν εγινε...

παιρνω την μνημη και την βαζω στην 2 θεση .....παω να τρεξω το linx....ετρεχε!!!

βαζω και τις 2 μνημες μαζι να τρεξουν ...ανοιγω το pc τρεχω το linx......κολλαει!!!

και οι δυο μνημες τρεχουν μονες τους και στις 2 θεσεις !!!

το συμπερασμα....κατι εχει γινει με τις μνημες και δεν μπορουν να συγχρονιστουν!:slap:

ξερει κανεις τι γινετε?

Link to comment
Share on other sites

οι 2 μνημες περνανε μεμτεστ μαζι για δοκιμασε 2-3 λουπες στα 1600 με 9αρια 1.65v ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΟΧΙ AYTO

υγ επισης μην τις βαζεις στο 1.62V 1.65V βαλτες γιαυτο μπορει να μην παιζουν μαζι

Link to comment
Share on other sites

εχω πεσει κατω και γελαω.....κλαιω απο τα γελια!

ακουσατε ακουσατε.....

κλεινω το anti-virus και τρεχει κανονικα η μνημη...ανοιγω το anti-virus και δεν τρεχει

αυτα γινονται μονο σε εμενα!!!

:suicide::suicide::suicide::suicide::suicide::suicide::suicide:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.