Jump to content



Q9550 Overclocking Thread


Nephiλiμ

Recommended Posts

ναι αλλα εγω εχω τον Q9550 ακομα φιλε μου ...γιαυτο και ρωταω

τωρα για παραδειγμα ειμαι 3:5 ...ειναι κακο αυτο ?

παντος το pc ειναι σταθερο ...εκανα 8 ωρες τεστ με το prime και 2 ωρες με το memtest και κανενα eror δεν εβγαλε

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 829
  • Created
  • Last Reply

παιδες να κανω μια ερωτηση ...

ειναι κανονας στο overclock επεξεργαστης και μνημες να ειναι στο 1:1?

1ον δεν αναφερεις τι εχεις μιλας γενικα και αοριστα αλλωστε η απαντηση μου περιλαμβανει και σενα

2ον γιατι δεν κανεις την δοκιμη μονος σου να σου φυγει η περιεργεια? δεν ειναι τιποτε σε μιση ωρα θα εχεις σχηματισει γνωμη

βαλε τις μνημες με το cpu 1:1 και τρεξε 3 παιχνιδια και 3 bench πχ 3dmark 2011

επειτα ξανατρεξε τα ιδια με τις μνημες πιο κατω η πιο πανω ασυχρονα δηλαδη

και ποσταρε τα αποτελεσματα να δουμε τις διαφορες ετσι θα βοηθησεις και αλλους που εχουν την ιδια απορια με σενα

παντα φιλικα

Link to comment
Share on other sites

οταν λες 3 παιχνιδια και 3 3dmark εννοεις μαζι ?

δηλαδη να ανοιξω ενα παιχνιδι μαζι με το 3dmark για 3 φορες?

Οχι ρε φιλε ολα μαζι ο ultraex2005 το ειπε αυτο εννοωντας να το δουλεψεις το μηχανημα για ωρα οχι στα 3 λεπτα να βγαλεις συμπερασμα.

Link to comment
Share on other sites

οχι βρε μαζι το καθενα μονο του απλα εβαλα απο 3 για να ειναι πιο αντικειμενικα τα αποτελεσματα

πχ

crysis 1-2

farcry 2

battlefield company 2

starcraft 2

πχ τρεχεις ενα παιχνιδι μετρας με το fraps τι fps εβγαλε και το σημειωνεις καπου

FRAPS show fps, record video game movies, screen capture software

κανεις αυτο με τις μνημες και το ξανατρεχεις με το fraps και συγκρινεις αν τα fps στην δευτερη φορα ειναι πιο ψηλα αρα εχεις κερδος

τωρα τα bench εχουν δικο τους σκορ ομοιως και εδω κανεις το ιδιο

unigine 2.5

3dmark 2011

pcmark 2007

vantage

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τα παιχνιδια που λες δεν το εκανα ακομα....

εκανα το 3dmark 2011 και με το 1:1 δεν περναει !!!

βγαζει stop και βαθμολογια κατωτερη απο την βαθμολογια με τις μνημες στο 3:5

1:1 Score P2706

3:5 Score P2737

edit..... απο εχτες προσπαθω να ανεβασω λιγακι τον Q9550 απο 3.2 σε 3.4 αλλα το prime μου βγαζει eror συνεχεια!

εχω την μητρικη P5Q3 επεξεργαστη τον Q9550 μνημες 4G απο αυτες http://www.corsair.com/memory-by-product-family/xms-classic/cmx4gx3m2a1600c9.html

τροφοδοτικο 650w ψυχτρα H60

αν ξερει κανεις κανενα ετοιμο setup και θελει βεβαια...ας βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

ααα βγαλαμε λαυρακι αρα με τις μνημες 1προς 1 δεν εισαι σταθερος γιαυτο σταματαει το bench βασικα κρασαρει

αλλα και σταθερος να εισουνα οπως βλεπεις φιλε μου τα σκορ ειναι ιδια

εγω το ηξερα απο την πρωτη στιγμη οτι δεν θα εβλεπες διαφορα αλλα σε αφησα να το δεις και μονος σου

τωρα προεχει να σταθεροποιησεις το συστημα σου

στο 3 προς 5 ουσιαστικα τις χαμηλωνει τις μνημες και για αυτο το περναει τι σου δειχνει το cpu-z ενα screen θα βοηθουσε [cpu και μνημες]

με τι fsb παιζεις? πες μου λιγο τις ρυθμισεις σου στο βιος η δωσε ενα screen

οι μνημες σου ειναι ιδιες με τις δικες μου απλα εμενα ειναι με cas 8

δες εδω με τον Q 9400 δεν αλλαζουν και πολλα απλα σε σενα το μοντελο σου ειναι με ddr3 μνημες ολα τα αλλα ειναι σχεδον ιδια

[ame]

[/ame]
Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι στα

CPU RATIO 8.5

FSB 383

DRAM 1277 8-8-8-20

CPUV 1.21250

CPU SPREAD SPECTRUM DISABLE

C1E DISABLE

εχω πειραξει μονο αυτα στο bios..ολα τα αλλα ειναι στο auto

σε αυτα το pc μου ειναι οκ...(λεμε τωρα ...γιατι καμια φορα στις 5-6 μερες εχουμε και μπλε οθονη!)

124ypt4.png

ofyagz.png

a4tts9.png

Link to comment
Share on other sites

To 1:1 είναι πολύ πιο ζόρικο για το chipset, και πιθανόν να χρειάζεται να χαλαρώσεις το tRD (για μένα, παίξε όσο πιο ασύγχρονα ψηλά μπορείς τις μνήμες γιατί έτσι θα χαμηλώσεις όσο πάει το tRD)

δοκίμασε με (για CL8) :

Ai Clock Twister [Auto] -> Lighter

Ai Transaction Booster [Auto] -> Manual

Common Performance Level [xx] -> 8 (για 3:5), και 12 (για 1:1), αν δε, δεις ότι είναι σταθερό μπορείς να δοκιμάσεις να το χαμηλώσεις κατά 1

τα Pull-In όλα disabled άστα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αν ανεβασω κιαλο τις μνημες.....δεν ανοιγει το pc μετα
To 1:1 είναι πολύ πιο ζόρικο για το chipset, και πιθανόν να χρειάζεται να χαλαρώσεις το tRD (για μένα, παίξε όσο πιο ασύγχρονα ψηλά μπορείς τις μνήμες γιατί έτσι θα χαμηλώσεις όσο πάει το tRD)

δοκίμασε με (για CL8) :

Ai Clock Twister [Auto] -> Lighter

Ai Transaction Booster [Auto] -> Manual

Common Performance Level [xx] -> 8 (για 3:5), και 12 (για 1:1), αν δε, δεις ότι είναι σταθερό μπορείς να δοκιμάσεις να το χαμηλώσεις κατά 1

τα Pull-In όλα disabled άστα.

το αυτό..

Αν δεν πάνε παραπάνω, οκ δεν εννοώ να τις προσπαθήσεις για 2ghz :), οπότε έχεις σαν αναφορά το 3:5 και συνεχίζεις από εκεί

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβεις ...τωρα αν το βαλω στα 1533 που τωρα ειναι το ανωτερο δεν θα ανοιξει ποτε..

αυτη την στιγμη με το 1277 ειμαι στο full...αν το βαλω πιο ψηλα δεν ανοιγει

το γιατι ...δεν το ξερω

Link to comment
Share on other sites

καταρχην γιατι παιζεις τις μνημες με 8αρια αφου ειναι με 9αρια το μονο που κανεις

ειναι να ζοριζεις το συστημα δοκιμασε με 9 το ελαφρυνεις το συστημα δηλαδη 9-9-9-27 2τ δεν κερδιζεις τιποτε με 8αρια

σταθεροποιησου και μετα κοιτας να χαμηλωσεις τα τιμινγς οπου μπορεις αν και κατα την γvωμη μου τζαμπα κοπος

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα το ratio απο 8.5 σε 8 ..

ανεβασα fsb απο 383 σε 425 και τωρα ειμαι στα 3.4 !

ανεβασα απο 1.21250 σε 1.25 τα volt του επεξεργαστη αλλα ακομα και τωρα μου βγαζει eror

τα timing ειναι στο 9-9-9-24 το μονο που δεν μου καθετε καλα ειναι οι μνημες ....

αυτες ειναι τωρα στο 1700! τι να τις κανω?να ανεβασω κιαλο ρευμα στον επεξεργαστη?

λετε το eror που βγαζει τωρα να ειναι απο ελιψη τροφης(volt) στον επεξεργαστη?

edit 1.27500 τα εφτασα τα volt αλλα ακομα βγαζει eror!

τα timing τα εχω auto...μονο του το pc τα ειχε βαλει στα 8

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε τις μνημες απο 1/1 που ειναι τωρα μην τις παιζης συχρονα και πανε ψηλα μαζι με το fsb και σε κοβουν

σταθεροποιησε πρωτα το fsb με πριμε 95 καπου και μετα παιζης τις μνημες ψηλα μην προσπαθεις να τα κανεις και τα 2 μαζι

παιξτες 1600 η πιο κατω για αρχη πχ 1333 με 9αρια και ελεγχε με το cpu-z που πανε

στο screen παντως που δειχνεις ειναι με 8αρια

και γιατι εκοψες το μισο + του πολλαπλασιαστη οσο ανεβαινη το fsb ζοριζουν τα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε τις μνημες απο 1/1 που ειναι τωρα μην τις παιζης συχρονα και πανε ψηλα και σε κοβουν

δεν σε καταλαβα ....:hmm:

το θεμα ειναι οτι εχω ανεβασει ρευματα στον επεξεργαστη και ακομα ερορ βγαζει....τι λες να κανω?

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε τις μνημες απο 1/1 που ειναι τωρα μην τις παιζης συχρονα και πανε ψηλα και σε κοβουν

δεν σε καταλαβα ....:hmm:

το θεμα ειναι οτι εχω ανεβασει ρευματα στον επεξεργαστη και ακομα ερορ βγαζει....τι λες να κανω?

τοση ωρα τι σου λεω? δε με προσεχεις μεσα στο βιος εχει ρυθμιση για να δουλεψης τις μνημες σου οχι 1/1[ΣΥΧΡΟΝΑ]

ετσι που το εχεις ανεβαζοντας το fsb ανεβαινουν και οι μνημες και κρασαρει ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΑΝΕ 1700

εχει ρυθμιση μεσα στο βιος για ΑΣΥΧΡΟΝΗ-ΣΥΧΡΟΝΗ ρυθμιση μνημων δηλαδη cpu 3.4 και μνημες 1300 ας πουμε αυτο λεγεται ρυθμιση με διαιρετη

δες το βιντεο που ανεβαζω με την μητρικη σου στο 0.12 σημειο αναφερεται στη ρυθμιση με διαιρετες fsb strap to north bridge βγαλε το auto

επισης φαινονται οι διαιρετες σε λιστα απλα το κανει γρηγορα παγωσε το σημειο εκεινο για να το δεις

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=_jd_EXitz1k[/ame]

Link to comment
Share on other sites

το ειδα το βιντεο ...αν και δεν ξερω πολυ καλα αγγλικα...!

αυτη την στιγμη ειμαι με

fsb 400

x 8.5

1:1 - 800

1.26 cpuvolt

πες μου με απλα λογια τι να κανω τωρα

edit το εκανα αυτο που λες φιλε μου ...

fsb strap to north bridre ....

αυτο τωρα να το βαλω να μην δουλευει συγχρονισμενα??

Link to comment
Share on other sites

το ειδα το βιντεο ...αν και δεν ξερω πολυ καλα αγγλικα...!

αυτη την στιγμη ειμαι με

fsb 400

x 8.5

1:1 - 800

1.26 cpuvolt

πες μου με απλα λογια τι να κανω τωρα

edit το εκανα αυτο που λες φιλε μου ...

fsb strap to north bridre ....

αυτο τωρα να το βαλω να μην δουλευει συγχονισμενα??

ωραια ειμαστε σε καλο δρομο

8.5χ400 = 3.400 η cpu με fsb [400 το αφηνεις εκει]

ξεκινα με χαμηλο strap οι μνημες να μην ξεπερασουν το 1333 η εκει κοντα να ειναι κατα προσεγγιση η 1250 επισης μας κανει μας κανει με 9αρια και ελεγξε με cpu-z αν οντως ειναι εκει

και μετα ξεκινα πριμε 95 να δουμε αν ειναι σταθερη η cpu πρωτα ετσι θα ειμαστε σχεδον βεβαιοι οτι δεν μας κοβουν οι μνημες γιατι τις εχουμε ριξει χαμηλα

αν κρασαρει η cpu απο ρευμα τσιμπας λiγο το ρευμα προς τα πανω και ξαναδοκιμαζεις μεχρι να εισαι σταθερος αφου τελειωσουμε με την cpu μετα θα δουμε και τις μνημες

Link to comment
Share on other sites

με τα volt τι κανω?

τωρα ειμαι

fsb 400

cpu ratio 8,5

fsb strap 400 (εδω εχει να επιλεξω 200...266...333... και 400)

dram 800

και volt εδωσα 1.25 και βλεπω.....

παντος τα timing των μνημων ειναι στα 6-6-6-18 (το εχω στο auto γιατι αν βαλω 9-9-9-24 δεν ανοιγει το pc!)

2vte1bb.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.